Prep scores

Prep scores

News

Prep scores

By

BOYS’ BASKETBALL

St. Augustine 49, Pitman 46, OT

Pitman (18-4) 8 12 11 11 4 46
St. Augustine (19-3) 7 16 8 11 7 49

P: Tim Delaney 18, Eric Stafford 13, Darnell Foreman 10, Matt Spicer 3, Dave Collinsworth 2.

SA: Mike Greenman 17, David Sullivan 7, Sa’eed Nelson 6, Joe Gatto 6, Brian Seward 4, Blake Rossell 4, Nate Segal 3, Mike Vasturia 2.

Cedar Creek 53, Vineland 51

Vineland (4-18) 10 13 15 13 51
Cedar Creek 9 15 15 14 53

V: Eddie Thomas 10, Kevin Ellis 11, Charlie Ware 19, Manny Colvin 4, James Coates 2, Jola Babalola 5.

CC: Newman 1, Mitchell 15, Graves 15, Dennis 4, Knight 12, Seward 6.

GIRLS’ BASKETBALL

Buena 72, Vineland 39

Vineland (3-17) 11 6 9 13 39
Buena (11-10) 24 11 17 20 72

V: Tanasia Russell 27, Aaliyah Harold 6, Iesha Watson 4, Shamika Bonner 2.

B: Janay Smith 20, Jasmine Miro 16, Caroline Santiago 14, Alaina Seyler 7, Patrice Green 6, Lynn Brown 5, Julia DiBiase 4.

Atlantic Christian 70,

Cumberland Christian 29

C. Christian (7-11) 9 15 5 0 29
A. Christian 16 14 19 21 70

CC: Precious Bryant 12, Kate Riggins 10, Kristin Mills 6, Maeghan Parmer 1.

AC: Kelsey Robinson 23, Jamie Zalmon 18, Danyel Byrd 6, Ola Oguntuase 6, D.J. Hitchner 6, Jonie Mercadante 5, Jordan Scheidegg 4, Sara Kimmerly 2.

WRESTLING

NJSIAA Tournament

Group II South Semifinals

Delsea 51, Barnegat 12

145: Dylan Recinto (D) d. Ed Santolia, 7-4. 152: John Hennelly (D) md. Chris Stoma, 10-1. 160: David Gresk (D) p. Ryan Kirk, 0:27. 170: Victor DeFrance (D) p. Kevin Hoffman, 3:05. 182: Dylan Dobzanski (D) p. Greg Schmalz, 1:55. 195: Cody Ruppert (D) p. Max Lombardo, 1:13. 220: Matt Frigon (B) d. Erik Porch, 5-3 (OT). HWT: Bryan Dobzanski (D) d. Zachary Andrews, 4-0. 106: Jeffery DeLuise (B) d. John Hassert, 3-0. 113: Nick Fogarty (B) d. Kevin Huck, 8-2. 120: Tom Carney (D) p. Devin Durante, 2:23. 126: Jordan Boullion (D) p. Christian Cammorota, 3:10. 132: Joe Mandara (B) d. John Pierson, 4-3. 138: Rian Lamanteer (D) tf. Zachary Massa, 16-1, 4:05

Records: Delsea (23-2). Barnegat (13-11).

Non-Public A South Semifinals

St. Augustine 33, Bishop Ahr 29

152: Brian McCrystal (BA) by forfeit; 160: Jose Tabora (SA) d. Jon Black, 11-6; 170: James Brady (SA) p. Devin Michael, 5:05; 182: Tyler Sentman (SA) p. Tyler Veltre, 1:18; 195: Jake Sieder (BA) by forfeit; 220: Cory Pietrzyk (SA) d. Tom Cardici, 4-3; HWT: Tom Lynd (SA) p. Matt Boutros, :23; 106: John Sheedy (BA) d. Colin Donahue, 5-4; 113: Hunter Black (BA) d. Reid White, 6-4; 120: Tom Gattinella (SA) p. Pat Passantino, 3:42; 126: Kyle Brady (BA) d. Ed Donahue, 12-8; 132: Greg McCrystal (BA) p. Jarred Hodges, 3:50; 138: Nick Clark (SA) d. Tyler Underwood, 7-1; 145: Eddie Abouhavla (BA) d. Aaron Denesevich, 10-4.

*Bishop Ahr deducted one team point during 120 bout for coach misconduct.

Records: St. Augustine (17-9). Bishop Ahr (11-9).

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-scores-245
Prep scores
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.