Prep scores

Prep scores

News

Prep scores

By

BOYS’ BASKETBALL

Bridgeton 64, Sacred Heart 49

Sacred Heart (12-8) 9 9 13 18 49
Bridgeton (7-11) 20 10 15 19 64

SH: Michael Holloway Jr. 26, Tyler Lunsford 7, Khyle Lee-Williams 8, Christopher Burch 6, Themba Lungu 2.

B: Ty’trel Stubbs 14, Dakee Watford 7, Laquan Silcott 5, Stefon Bowman 12, Nazir Williams 8, Craig Singleton 5, Benjamin Pierce 5, Ryiad Duffy 4, Eddie Jacobs 4.

GIRLS’ BASKETBALL

Bridgeton 55, Cape May Tech 47

Cape May Tech (2-16) 11 14 12 10 47
Bridgeton (6-14) 16 9 16 14 55

CMT: Katie Ferrante 10, Jessica McAnulty 8, Alexis Olson 15, Cezanne Czworkowski 6, Julianna McAnulty 2, Aras Walker 4, Gabbie Johnson 2.

B: Jovan Childers 19, Tamyra Smith 11, Destiny Thompson 6, Deja Mosley 11, Claudia Hawse 2, Shainazia Peterson 6.

WRESTLING

Vineland 39, Egg Harbor Twp. 31

132: Shawn Bryant (E) d. John Rizzo, 7-2. 138: Tayron Davis (V) p. Caleb Justis-Stain, 5:14. 145: Rece Thompson (E) md. Christain Acosta, 12-0. 152: James Bower (E) p. Eric Gonzalez, 1:09. 160: James Ingersol (E) p. Jose Jimenez, 1:22. 170: Steffen Rodriguez (V) d. Nick Kostiuk, 4-1. 182: Tiawahn Cosby (V) by forfeit. 195: Benjamin Henderson (V) tf. Demetrius Campbell, 3:43 16-1. 220: Nigel Toussaint (E) p. Jose Matteo, 3:40. 285: Troy Aikas (E) by forfeit. 106: Joshua Pineda (V), d. Kevin Thomas, 7-0. 113: Leonard Leyva (V) p. Anthony Verna, 0:36. 120: Daniel DeTetta (V) md. Shane Morgan, 10-0. 126: Zachary Nealis (V) p. Nathan Colombini, 1:24.


St. Augustine 53, Oakcrest 13

170: James Brady (SA) by forfeit; 182: Tyler Sentman (SA) md. Bernard, 9-1; 195: Cory Pietrzyk (SA) d. Brown, 4-3; 220: Tunney (O) d. Patrick Russomanno, 8-4; 285: Dindak (O) by forfeit. 106: Reid White (SA) p. Chai, 3:12; 113: Mason Bechler (SA) md. Stabile, 9-0; 120: Collin Donahue (SA) d. Townsend, 3-2; 126: Conor Stabile (O) by forfeit; 132: Jarred Hodges (SA) p. Platanella, 2:56; 138: Chase (SA) by forfeit; 145: Nick Clark (SA) by forfeit; 152: Aaron Denesvich (SA) p. Vargas, 0:30; 160: Jose Tabora (SA) tf. Mitchell 16-0.

Millville 36, Absegami 18

Gloucester 35, Cumberland 32

BOYS’ SWIMMING

(From Tuesday)

Tri-County Conference Showcase

(at GCIT, yard pool)

Team scores: 1. Clearview 257; 2. Gloucester Catholic 241; 3. Woodstown 205; 4. Pitman 192; 5. Kingsway 186; 6. Cumberland 171; 7. GCIT 156; 8. Williamstown 130; 9. Gloucester 124; 10. Glassboro 122; 11. Highland 108; 12. Delsea 98; 13. Schalick 91; 14. Triton 77; 15. Salem 74; 16. Deptford 8.

200 medley relay: 1. Clearview 1:44.58; 2. Woodstown 1:49.1; 3. Pitman 1:57.14. 200 free: 1. Devin McCall (GC) 1:46.1; 2. Hunter McNamera (Clearview) 2:02.71; 3. Kyle Burlingame (Cumberland) 2:10.18. 200 IM: 1. Conrad Eisenhart (Clearview) 2:07.52; 2. Max McCall (GC) 2:12.72; 3. Gavin Burnham (Woodstown) 2:27.83. 50 free: 1. Justin Seay (Cumberland) 23.4; 2. Alan Fisher (Glassboro) 24.97; 3. Mike Lombardo (Highland) 25.14. Diving: 1. John Morris (Cumberland) 231.55; 2. Nick Falconi (Clearview) 115.85; 3. Liam Nobel (Pitman) 108. 100 fly: 1. Nick Marks (GC) 53.78; 2. Alessio Mario (Clearview) 59.67; 3. Tommy Kuhn (Pitman) 59.73. 100 free: Nick Stranix (Glassboro) 49.14; 2. Matt Simmermon (Woodstown) 49.2; 3. Edgar Chew (GC) 49.64. 500 free: 1. Mark Welsh (Clearview) 5:23.8; 2. Peter McBride (GC) 5:35.21; 3. Keith Harris (Schalick) 6:14.78. 200 free relay: 1. Gloucester Catholic 1:31.96; 2. Clearview 1:32.55; 3. Woodstown 1:37.68. 100 back: 1. J.T. Lumpkin (Clearview) 54.69; 2. Alex Titus (Delsea) 1:01.73; 3. Grant Ashcraft (Woodstown) 1:04.72. 100 breast: 1. Nick Lyons (Delsea) 1:04.54; 2. Brett Kraft (Gloucester) 1:09.45; 3. Christian White (Clearview) 1:09.8. 400 free relay: 1. Gloucester Catholic 3:27.5; 2. Clearview 3:36.59; 3. Cumberland 3:43.24.

GIRLS’ SWIMMING

(From Tuesday)

Tri-County Conference Showcase

(at GCIT, yard pool)

Team scores: 1. Clearview 278; 2. Gloucester Catholic 250; 3. GCIT 231; 4. Woodstown 214; 5. Kingsway 169; 6. Glassboro 164; 7. Cumberland 161; 8. Pitman 146; 9. Williamstown 96.

200 medley relay: 1. Gloucester Catholic 1:58.66; 2. Clearview 1:58.74; 3. GCIT 2:05.61. 200 free: 1. Lindsey Doring (Clearview) 2:10.56; 2. Eva Partridge (GC) 2:12.74; 3. Allison Cabo (Woodstown) 2:17.83. 200 IM: Katie Bayes (Clearview) 2:20.43; 2. Lauren Emerson (GC) 2:27.96; 3. Alexa Zahniser (Kingsway) 2:30.67. 50 free: 1. Brittany O’Brien (GC) 25.92; 2. Miranda Coughlan (Clearview) 25.98; 3. Chelsea Smith (GCIT) 26.72. Diving: 1. Kyra Mele (Williamstown) 195.6; 2. Stobhan Ryan (Pitman) 173.5; 3. Lee Ann Dobbs (Woodstown) 161.2. 100 fly: Kaitlyn Weatherby (GCIT) 1:03.04; 2. Gabby Moskalow (Clearview) 1:05.28; 3. Kelsey DeMatte (Schalick) 1:06.88. 100 free: 1. Emily Rothstein (Clearview) 57.22; 2. Julia Pedersen (GC) 59.88; 3. Stephanie Creighton (Schalick) 59.96. 500 free: 1. Brittany Bayes (Clearview) 5:13.01; 2. Jessica Shannon (GCIT) 5:48.72; 3. Annie Pegues (GC) 5:53.71. 200 free relay: 1. Clearview 1:44.19; 2. Gloucester Catholic 1:50.74; 3. Woodstown 1:50.91. 100 back: 1. Emily Shenk (GC) 1:02.46; 2. Julie Wriggins (Schalick) 1:04.53; 3. Robbin Lukens (Clearview) 1:04.92. 100 breast: 1. Marissa Moskalow (Clearview) 1:07.77; 2. Emily Labenski (Deptford) 1:10.33; 3. Jackie Greening (GCIT) 1:13.68. 400 free relay: 1. Clearview 3:47.69; 2. Gloucester Catholic 3:56.34; 3. GCIT 4:08.28.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-scores-320
Prep scores
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.