Prep scores

Prep scores

News

Prep scores

By

BOYS’ BASKETBALL

St. Augustine 77, Lower Cape May 23

St. Augustine (9-1) 25 17 20 15 77
Lower Cape May (0-11) 7 5 6 5 23

SA: David Sullivan 14, Mike Greenman 11, Blake Rossell 11, Brian Seward 7, Nate Segal 7, Mike Vasturia 6, Sa’eed Nelson 6, Joe Gatto 4, Andrew Nelson 3, Zach Warren 3, Mike Penza 3, Steve Corbo 2.

LCM: Dennis Olson 5, Jaden Renna 4, Cameron Freeman 3, Kevin Bryson 3, Miles Kline 3, Will Bell 3, Mike Decave 2.

Absegami 72, Millville 61

Absegami 16 23 17 16 72
Millville (3-7) 10 21 17 13 61

A: Jaleel Christmon 19, Daryl Loveland 14, Abdul Anderson 13, Vladimir Shustov 11, Nelson 9, Martin 6.

M: Khaliq Ford 18, Rashon Sorrell 17, Terron Mitchell 10, Bishop Evans 7, Josh Bocachica 5, Roberto Rivera 2, Askee Downing 2.

Schalick 81, Delsea 76

Delsea (4-7) 26 9 15 26 76
Schalick (8-3) 20 23 16 22 81

D: Kwame Morton 25, Ronnie Russell 23, Keith Braxton 16, Kris Anderson 7, Kaleb Morton 3, Mike Brown 2.

S: Rashaan Holloway 35, Melvin Allen 16, DeAndre Solomon 15, Brandon Ritter 9, Tariq Furbush 6.

Cumberland 62, GCIT 44

GCIT (1-9) 13 11 7 13 44
Cumberland (1-9) 19 16 12 15 62

GCIT: Roberts 12, Merenda 10, Pietrazak 10, Gahagan 5, Bujowski 4, Brown 2, San Juan 1.

C: Wesley Savage 16, Dwayne Parker 14, Milton Morris 13, Joseph Ordille 11, Gerald Durham 6, Jarred Ferguson 2.

Hammonton 66, Bridgeton 59

GIRLS’ BASKETBALL

Millville 52, Absegami 40

Millville (5-5) 8 10 19 15 52
Absegami (3-6) 8 9 10 13 40

M: Ashli Weems 12, Amanda Smith 11, Lexi Bruno 17, Katrina Gaskins 8, McKenzie Taylor 2, Nicki Read 2.

A: Arielle Schafer 2, Jenna Seddon 8, Mary Riggs 2, Eva Sodaitis 11, Brielle Clarke 13, Sara Pietropola 4.

Triton 51, Cumberland 24

Cumberland (0-11) 4 7 7 6 24
Triton 17 5 13 16 51

C: Felicite Diorio 7, Asia Hester 5, Raykena Brown 3, Sarah Smith 2, Jodi Cook 2, Nakia Cross 2, Sam Maesteon 2, Victoria Nichols 1.

T: Bullock 17, Fisher 11, Ayusa 7, Steen 6, Harlow 4, Olsen 3, KiFunk 2, Stone 1.

Bridgeton 40, Hammonton 18

Bridgeton (5-7) 9 6 11 14 40
Hammonton (1-11) 3 3 5 7 18

B: Jovan Childers 10, Destiny Thompson 10, Shainazia Peterson 8, Tamyra Smith 5, Claudia Hawse 3, Symone Sweazie 2, Deja Mosley 2.

H: Lauren Berger 7, Paige Mortellite 3, Nicolette Jones 3, Taylor Peyton 3, Melanie McLaughlin 2.

GCIT 51, Schalick 24

Schalick (2-8) 0 4 10 10 24
GCIT 14 12 11 14 51

S: Allissa Long 12, Ramsey Reed 4, Lauren Kenny 2, Kim Holmes 1

GCIT: Brandi Chester 15, Taylor Favinger 11, Alexis McGinn 8, Taylor Thomas 7, Tori Aversa 3, Izabella D’Onofrio 3, Brooke Pietrzak 3, Michele Civile 1.

Gloucester Catholic 53, Delsea 43

Gloucester Catholic (10-0) 7 18 10 18 53
Delsea (3-8) 11 9 9 14 43

GC: Cara McHenry 17, Mary Gedaka 12, Becky Pund 10, Maggie McIntyre 7, Emily Lyons 4, Nicole Thomas 3.

D: Sarah Stuart 15, Amanda Schmidt 12, Taylor Christina 6, Asya Alba 4, Falyn Kirby 4, Shelby McCarthy 2.

BOYS’ SWIMMING

Clearview 121, Cumberland 65

(at Wavemaker 4, meter pool)

200 medley relay: Clearview (Vick, Fredricksorf, Falconi, Bakey) no time; 200 free: McNamara (Cl) 2:24.75; 200 IM: Eisenhart (Cl) 2:30.00; 50 free: Justin Seay (Cu) 25.66; Diving: John Morris (Cu) 216.2; 100 fly: Falconi (Cl) 1:27.46; 100 free: Bakey (Cl) 1:09.02; 400 free: McNamara (Cl) no time; 200 free relay: Clearview (Fredricksorf, Moore, Allen, McMurray) no time; 100 back: Vick (Cl) 1:24.08; 100 breast: Fredricksorf (Cl) 1:30.02; 400 free relay: Clearview (McMurray, Falconi, Vick, Bakey) no time.

Records: Cumberland (4-2).

St. Augustine 113, Vineland 57

(at St. Augustine, yard pool)

200 medley relay: St. Augustine (Matt Taccard, Sam Sheppard, Pat Flynn, T.J. Merighi) 1:41.38; 200 free: Flynn (SA) 1:46.97; 200 IM: Sam Newnam (SA) 2:04.26; 50 free: Eddie Parks (V) 22.26; No diving; 100 fly: Parks (SA) 55.08; 100 free: Merighi (SA) 49.4; 500 free: John Gregory (SA) 4:55.94; 200 free relay: St. Augustine (Andrew Burr, Sheppard, Bryan Dougherty, Merighi) 1:31.71; 100 back: Flynn (SA) 54.4; 100 breast: Chris Fralinger (SA) 1:06.91; 400 free relay: St. Augustine (Taccard, Gregory, Newnam, Flynn) 3:27.37.

Records: St. Augustine (7-0). Vineland (5-1).

Schalick 103, Glassboro 77

(at GCIT, yard pool)

200 medley relay: Glassboro (Chad Shire, Nick Stranix, Alan Fisher, Tim Peel) 1:58.06; 200 free: Stranix (G) 2:00.19; 200 IM: Kelsey DeMatte (S) 2:34.65; 50 free: Fisher (G) 25.36; Diving: Ivy Gandy (S) 116.9; 100 fly: DeMatte (S) 1:07.4; 100 free: Fisher (G) 58.2; 500 free: Keith Harris (S) 6:21.6; 200 free relay: Schalick (Eric Bradway, DeMatte, Matt Pennock, Stephanie Creighton) 1:52.48; 100 back: Stranix (G) 59.23; 100 breast: Bradway (S) 1:20.11; 400 free relay: Glassboro (Shire, Stranix, Fisher, Christian Petty) 4:11.36.

Records: Schalick (6-1). Glassboro (2-4).

Delsea 101, Williamstown 81

(at GCIT, yard pool)

200 medley relay: Delsea (Alex Titus, Brad Hill, Nick Lyons, Christian Pineda) 2:01.57; 200 free: Damien Pilarte (W) 2:26.54; 200 IM: Lyons (D) 2:14.54; 50 free: Dale Masterson (W) 25.71; Diving: Carol Trace (D) no score; 100 fly: Pilarte (W) 1:08.21; 100 free: Masterson (W) 1:01.85; 500 free: Hill (D) 6:36.41; 200 free relay: Williamstown (Masterson, Augie Giardinella, Matt Peacock, Alex Schipske) 1:53.64; 100 back: Titus (D) 1:00.26; 100 breast: Lyons (D) 1:07.52; 400 free relay: Delsea (Hill, Pineda, Titus, Lyons) 3:58.1.

Records: Delsea (4-3).

Sacred Heart 95, Lower Cape May 73

(at Vineland YMCA, yard pool)

200 medley relay: Sacred Heart (Rocco Lupi, Mia Klekos, Ernie Scoma, Bryce Aulffo) 2:09.11; 200 free: Nate Jones (SH) 2:24.7; 200 IM: Lupi (SH) 2:34.6; 50 free: Scoma (SH) 26.57; No diving; 100 fly: Scoma (SH) 1:07.92; 100 free: Vic Mann (LCM) 1:05.86; 500 free: Lupi (SH) 6:19.06; 200 free relay: LCM (Mann, Vince Mitchum, Gab McKeown, Logan Spicer) 1:54.86; 100 back: Jana Martini (SH) 1:20.63; 100 breast: Mitchum (LCM) 1:24.75; 400 free relay: Sacred Heart (N. Jones, Ben Jones, Martini, Lupi) 4:33.85.

Records: Sacred Heart (2-7).

GIRLS’ SWIMMING

Clearview 150, Cumberland 35

(at Wavemaker 4, meter pool)

200 medley relay: no winner/time reported; 200 free: Brittany Bayes (Cl) 2:16.68; 200 IM: Katie Bayes (Cl) 2:36.63; 50 free: Emily Rothstein (Cl) 28.98; Diving: Gabrielle Accorsi (Cl) 191.9; 100 fly: Marissa Moskalow (Cl) 1:11.63; 100 free: Rothstein (Cl) 1:05.27; 400 free: Bayes (Cl) 4:41.06; 200 free relay: no winner/time reported; 100 back: Bayes (Cl) 1:12.69; 100 breast: Moskalow (Cl) 1:21.64; 400 free relay: no winner/time reported.

Records: Cumberland (2-3).

BOWLING

Lindenwold 4, St. Augustine 0

High game: L-Connor Ferrell 191. SA-Mike Carbonara 239.

High series: L-Martin Cepeda 503. SA-Carbonara 579.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-scores-60
Prep scores
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.