Prep track and field: Reedsville boys 8th at invite

Prep track and field: Reedsville boys 8th at invite

News

Prep track and field: Reedsville boys 8th at invite

By

The Reedsville boys track and field team finished eighth at the Spartan Invite on Thursday hosted by Luxemberg-Casco with 23 points.

Grant Wedephol paced the Panthers by taking fourth in the 800-meter run with a time of 2:11.52.

For the girls, Rachel Reichert and Taran Boettcher each finished second in the triple jump and 100 hurdles, respectively. Reichert had distance of 33 feet even while Boettcher had a time of 17.94.

Team results for the girls were not provided to the Herald Times Reporter as of press deadline.

Boys

Team results: 1. Norte Dame 169.5, 2. Luxemburg-Casco 124, 3. Oostburg 100, 4. Sheboygan Falls 78, 5. Southern Door 75.5, 6. Denmark 58, 7. Cedar Grove 50, 8. Reedsville 23, 9. Sevastopol 17

100 — 1. Adam Weigman, D, 11.59; 17. Dakota LeCaptain, R, 12.73; 200 — 1. Ben Harpt, ND, 23.96; 10. Rhody Sorenson, R, 25.56; 400 — 1. Dean McGuire, LC, 52.01; 5. Grant Wedephol, R, 55.14; 800 — 1. Sam Wensik, OO, 2:02.54; 4. Grant Wedephol, R, 2:11.52; 1,600 — 1. Kieran De Groot, ND, 4:42.85; 5. Alex Drevs, R, 5:04.56; 3,200 — 1. Adam Daane, OO, 10:26.45; 5. Alex Drevs, R, 10:50.42; 1,600 relay — 1. Luxemburg-Casco 3:32.30; 5. Reedsville (Sorenson, Ott, Fenlon, Wedephol), 3:52.96; High jump — 1. Tyler Chaloupka, OO, 6-0; 8. Brandon Ott, R, 5-2; Pole vault — 1. Kyle VanDenBusch, LC, 12-0; 9. Connor Sebo, R, 8-6; Long jump — 1. Taylor Kroll, LC, 18-10.25; 10. Rhody Sorenson, R, 15-10; Triple jump — 1. Logan Peterson, CG, 39-11.75; Shot put — 1. Caymen Berg, ND, 51-6; 16. Bryce Wenzel, R, 33-10; Discus — 1. Caymen Berg, ND, 154-4; Kajsiab Yang, R, 89-2

Girls

100 — 1. Veronica Letter, ND, 13.14; 7. Rachel Mangin, R, 14.27; 200 — 1. Veronica Letter, ND, 27.63; 11. Rachel Reichert, R, 31.54; 400 — 1. Kristen Burkel, ND, 1:01.04; 7. Chloe Eckstein, R, 1:10.53; 800 — 1. Claire Skaletski, ND, 2:32.29; 3, Brittany Sheahan, R, 2:34.76; 1,600 — 1. Lisa Baeten, LC, 5:26.42; 12. Edith Hughes, R, 6:42.39; 1– hurdles — 1. Grace Thelen, LC, 17.92; 2. Chloe Boettcher, R, 17.94; 300 hurdles — 1. Olivia Campbell, ND, 51.16; 11. Dana Krepline, R, 57.42: 400 relay — 1. Sheboygan Falls 51.99; 3. Reedsville (Boettcher, Mangin, Reichert, Ebben), 54.99; 800 relay — 1. Sheboygan Falls 1:51.42; 4. Reedsville (Boettcher, Mangin, Guns, Reichert), 2:03.27; 1,600 relay — 1. Notre Dame 4:13.69; 6. Reedsville (Lubner, Eckstein, Krepline, Wendland), 4:41.93; 3,200 relay — 1. Notre Dame 10:25.05; 3. Reedsville (Lubner, Eckstein, Haese, Hughes), 11:12.28; High jump — 1. Staci Hasler, SF, 5-0; 3. Bailey Ebben, R, 4-8; Pole vault — 1. Maddie Brusda, ND, 8-6; 9. Rachel Mangin, R, 6-6; Long jump — 1. Anika Johnson, ND, 15-11; 8. Kim Guns, R, 12-9; Triple jump — 1. Eliza Campbell, ND, 34-0.75; 2. Rachel Reichert, R, 33-0; Shot put — 1. Samantha Reilly, SF, 35-7; 7. Bethanie Ebben, R, 28-7; Discus — 1. Genevieve Gates, SF, 129-08; 8. Sarah Joerger, R, 74-07

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/prep-track-and-field-reedsville-boys-8th-at-invite
Prep track and field: Reedsville boys 8th at invite
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.