Prep track roundup: Lutheran girls win triangular

Prep track roundup: Lutheran girls win triangular

News

Prep track roundup: Lutheran girls win triangular

By

The Manitowoc Lutheran girls track and field team recording 80 points en route to topping Hilbert (59) and Wrightstown (42) at the Manitowoc Lutheran Triangular on Tuesday.

On the boy’s side, Lutheran was second (48) behind Hilbert’s 96 and Wrightstown’s 34.

Rachel Winter and Sara Herzog each won two individual events for Lutheran. Herzog won the 100 hurdles (17.9) and the 300 hurdles (52.44) while Winter was victorious in the long jump (13 feet, six and 1/2 inches) and the triple jump (33 feet, four inches).

For the boys, the Lancers also had two individuals win two events. Phil Krahn won the 1,600 (4:51.33) and the 800 (2:10.6) while Alex Matthias finished first in the discus (111 feet, two inches) and the shot put (38 feet, one inch).

First names for relay events were not included in the faxed in results submitted to the Herald Times Reporter and some events were reported without Manitowoc Lutheran participants.

MANITOWOC LUTHERAN

TRIANGULAR

BOYS

Team scores: Hilbert 96, Manitowoc Lutheran 48, Wrightstown 34

Discus — 1. Alex Matthias, ML, 111-2; 3,200 relay — 1. Hilbert (Woelfel, Wiese, Schmid, Hansen), 9:14.33; 2. Manitowoc Lutheran (Becker, Eickoff, Rehbein, Roekle) 10:00.90; Shot put — 1. Alex Matthias, ML, 38-1; Long jump — 1. Jordan Jones, H, 15-11; 4. Jordan Blattler, ML, 13-91/2; 1,600 — 1. Phil Krahn, ML, 4:51.33; 800 relay — 1. Hilbert (Jones, Gruett, Schaffer, Schultz), 1:35.24; 2. Manitowoc Lutheran (Blattler, Blattler, Eickoff, Thom), 1:44.78; 400 — 1. Josh Morrison, H, 53.89; 2. Kane Neubauer, ML, 55.52; 400 relay — 1. Hilbert (Moder, Schaffer, Schaffer, Schielz), 45.87; 2. Manitowoc Lutheran (Blattler, Blattler, Eickoff, Thom), 52.38; 800 — 1. Phil Krahn, ML, 2:10.60; High jump — 1. Nate Kala, W, 5-8; 3. Adam Schwede, ML, 5-4; 200 — 1. Spencer Schulz, 21.87; 4. Jon Eickoff, ML, 27.28; 3,200 — 1. Zach Woelfer, H, 11:30.71; 1. Cody Becker, ML, 13:12.58; 1,600 relay — 1. Hilbert (Jones, Hansen, Wiese, Morrison), 3:47.14; 2. Manitowoc Lutheran (Blatter, Neubauer, Schwede, Vogt), 3:56.67

GIRLS

Team scores: Manitowoc Lutheran 80, Hilbert 59, Wrightstown 42

3,200 relay — 1. Manitowoc Lutheran (Schultz, Nommensen, Preyy, Nushart), 13:23.12; 100 hurdles — 1. Sara Herzog, ML, 17.90; 100 — 1. Bonnie Draxler, W, 12.64; 3. Emma DeWane, ML, 13.81; Shot put — 1. Abby Verheyen, W, 30-41/2; 3. Brooke Roberts, ML, 28-2; Long jump — 1. Rachel Winter, ML, 13-61/2; 1,600 — 1. Leslie Franczak, H, 5:56.96; 2. Nicole Strutz, ML, 6:03.97; 800 relay — 1. Manitowoc Lutheran (Bramstedt, Bewane, Herzog, Brehmer), 1:57.31; High jump — 1. Abby Verheyen, W, 4-6; 2. Katherine VanAlstin, ML, 4-6; Triple jump — 1. Rachel Winter, ML, 33-4; Discus — 1. Brooke Roberts, ML, 95-81/2; 400 — 1. Katlin Krepline, H, 1:04.02; 2. Rachel Winter, ML, 1:06.20; 400 relay — 1. Hilbert (Jones, Vanbaulwyk, Schoen, Corvett), 53.46; 2. Manitowoc Lutheran (Jost), Dewane, Bramstedt, Brehmer), 56.16; 300 hurdles — 1. Sara Herzog, ML, 52.44; 800 — 1. Kaitlin Krepline, H, 2:31; 2. Nicole Strutz, ML, 2:49.72; 200 — 1. Bonnie Draxler, W, 26.06; 2. Rachel Winter, ML, 27.20; 3,200 — 1. Leslie Franczek, H, 12:51.51; 2. Carosshvech Sheridan, ML, 14:40.13; 1,600 relay — 1. Hilbert (Jones, VanBoalyk, Valentine, Krepline), 4:37.69; 2. Manitowoc Lutheran (Nass, Jost, Bramstedt, Schwede), 4:55.22

LATE MONDAY Sheboygan South Triangular

Seven different competitors won an individual event for Lincoln to lead the Ships to a victory.

Lincoln finished with 67 points to edge second place Sheboygan North (66) while the Ships boys took third (41).

Alyssa Krajnik took first in the 300 hurdles with a time of 56.17 and teammate Randi Levendusky did the same in the pole vault with a height of nine feet. Teammates Miranda Gove (800, 2:41.46), Meg Wolowicz (shot put, 35-5), Sara Schuetze (100 hurdles, 18.22), Danielle Carle (100, 13.78) and Taylor Albright (1,600, 5:50.85) were also victorious.

For the boys, Austin Bown won the lone individual event for the Ships by winning the shot put with a distance of 41 feet, eight inches.

Names for the relay events were not provided to the Herald Times Reporter as of press deadline.

SHEBOYGAN SOUTH TRIANGULAR

BOYS

Team results: 1. Sheboygan South 67, Sheboygan North 66, 3. Manitowoc Lincoln 41

800 relay — 1. Manitowoc Lincoln, 1:38.70; 400 relay — 1. Sheboygan South, 48.39; 2. Manitowoc Lincoln, 49.15; 300 hurdles — 1. Ramos, SS, 42.88; 2. Eric Fogltanz, ML, 46.35; 800 — 1. Klokow, SS, 2:10.59; 2. Amari Bauer, ML, 2:12.44; 200 — 1. Griessmen, SN, 23.7; 3. Bailey Seidl, ML, 25.03; 1,600 relay — 1. Sheboygan South, 3:50.40; 2. Manitowoc Lincoln, 3:55.20; Pole vault — 1. Herman, SN, 9-6; 4. Andrew Ziolkowski, ML, 8-6; High jump — 1. Jackson, SS, 5-8; 3. D. DeBauch, ML, 5-6; Long jump — 1. Bala, SN, 8-9; 2. Austin Haupt, ML, 16-11.75; Shot put — 1. Austin Bown, ML, 41-8; 110 hurdles — 1. Cook, SN, 16.38; Tommy Thammavong, ML, 17.12; 100 — 1. Greissmen, SN, 10.97; 3. Michael Rathsack, ML, 11.35; 1,600 — 1. Ramos, SS, 4:25.92; Michael Thompson, ML, 4:49.34

GIRLS

Team results: 1. Manitowoc Lincoln 67, 2. Sheboygan North 62, 3. Sheboygan South 39

400 dash — 1. Gort, SN, 1:04.85; 2. Stephanie France, ML, 1:08.28; 400 relay — 1. Manitowoc Lincoln, 55.54; 300 hurdles — 1. Alyssa Krajnik, ML, 56.17; 800 — 1. Miranda Gove, ML, 2:41.46; 200 — 1. Burkard, SS, 28.52; 2. Sidney Reindel, ML, 28.60; Pole vault — 1. Randi Levendusky, ML, 9-0; High jump — 1. Burkard, SS, 5-0; Lydia Snyder, ML, 4-10; Triple jump — 1. Burkard, SS, 30-2; 2. Kera Nett, ML, 29-4; Shot put — 1. Meg Wolowicz, ML, 35-5; 100 hurdles — 1. Sara Schuetze, ML, 18.22; 100 — 1. Danielle Carle, ML, 13.78; 1,600 — 1. Taylor Albright, ML, 5:50.85

Latest

More USA TODAY High School Sports