Prep wrestling: Lincoln's Acosta wins title at 126

Prep wrestling: Lincoln's Acosta wins title at 126

News

Prep wrestling: Lincoln's Acosta wins title at 126

By

Manitowoc Lincoln freshman wrestler Jose Acosta won the individual championship at 126 pounds at the On the Water Classic Saturday in Oshkosh.

Acosta went 6-0 over the course of the two-day tournament, including a 6-1 win over Hortonville’s Elliott Luker in the championship match.

Lincoln’s Zac Youngchild finished second at 145 after falling to to Casey Seltrecht of Lomira in the finals.

The Ships finished 23rd as a team at the 59-school event.

Jon Brendenmuehl (285) led the way for Mishicot with a sixth-place finish individually.

Weston Cracraft (138) and Mason Matthias (152) rounded out the Indians’ place-winners, each taking ninth in their respective weight classes.

Mishicot took 34th as a team.

On the Water Classic

Team results: Coleman 321.5, Wittenberg-Birnamwood 318, Random Lake 293.5, Cedarburg 270.5, Oshkosh West 237, Cottage Grove Park 234.5, Stevens Point 214, Freedom 210.5, West Allis Nathan Hale 191, West Bend West 190.5, Southern Door 188, Laconia 187.5, Kimberly 154.5, Waukesha South 154.5, Bonduel 152.5, Lomira 148, Chilton 143.5, Hortonville 138.5, Chippewa Falls 133.5, Waupaca 127, Deerfield 126, Mosinee 124, Manitowoc Lincoln 119, Westfield 110.5, Milwaukee Bradley Tech 104.5, Ripon 98, Ashwaubenon 94, Hartford 91, Oshkosh North 82, West De Pere 81.5, Green Bay Preble East 81, Kewaskum 80.5, Grafton 75, Mishicot 74, De Pere 72.5, Racine Park 70.5, Princeton 69.5, Wilmot Union 68, Fond Du Lac 67, Markesan 67, Whitefish Bay 64, Peshtigo 63, Plymouth 63, Menasha 62.5, Lourdes Academy 59, Slinger 56, Sturgeon Bay 56, Wisconsin Dells 54, Belleville 53, Gillett Suring 51, Wautoma/Wild Rose 50, Berlin 49, Marshall 44, Illiana Christian 35, Pacelli 34, Winneconne 34, Wabeno 24, Oakfield 21, Antigo 15

Bi-State Classic

Five place-winners helped Two Rivers finish third in Division 2 and fourth overall at the 55-team Bi State Classic in La Crosse.

Scott Skornicka finished second at 195-pounds. His only loss of the weekend came in the 195-pound championship to Jordan Reisinger of Tomah.

Pual Bianchi (106) and Ty Pelot (120) each finished third for the Raiders. Chris Yauch placed fourth at 138 and Bobby Geiger (182) took sixth.

Bi-State Classic

Division 2 team results: Ellsworth 255.5, Luxemburg-Casco 253, Two Rivers 230, Caledonia/Houston/Spring Grove 199, South Saint Paul 181.5, River Valley 161.5, Mauston 135.0, Nekoosa/Port Edwards 121.5, West Salem/Bangor 95.5, Cuba City/Southwestern 92.0, Portage 91.0, Viroqua 74.5, Prairie du Chien/Wauzeka-Steuben 69, Dodgeville 51, Adams-Friendship 46.5, Richland Center 41, Arcadia 36, Belmont/Platteville 32, Monroe 29

Latest

More USA TODAY High School Sports