Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named 1st-team FRCC

Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named 1st-team FRCC

News

Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named 1st-team FRCC

By

Zac Youngchild of Manitowoc Lincoln was named as a First-Team All-Fox River Classic Conference wrestling selection on Monday at 132 pounds.

Youngchild, a junior, was ranked in the top-three at 126 pounds in Division 1 before his season came to an early end after suffering a concussion during a routine practice the Monday before regionals.

Two more Ships were named All-FRCC, with Jonah Mrozinsky (182) and Dylan Conkurski (120-126) making Second-Team and Honorable Mention All-FRCC, respectively.

Rounding out the honors, Sheboygan North’s Aaron Rothwell (182-195) took home All-FRCC Wrestler of the Year while Brad Shefchik was voted Coach of the Year.

All-Fox River Classic

Conference Wrestling

First Team

Tommy Degeneffe, Green Bay West-Southwest, 106

Skylar Kroening, Sheboygan South, 106-113

Bradley Prentice, Pulaski, 113-120

Chase Farr, Bay Port, 120-126

Evan Garcia, Green Bay Preble-East, 126-132

Zac Youngchild, Manitowoc Lincoln, 132

Chad Osmanski, Bay Port, 132-138

Alex Blaney, Bay Port, 145

Kasey Caelwaerts, Pulaski, 152-170

Alex Caelwaerts, Pulaski, 160

Mitchell Cole, Ashwaubenon, 160-170

Alexander Walla, Bay Port, 160-170

Aaron Rothwell, Sheboygan North, 182-195

Alec Ingold, Bay Port, 195

Joe Kitslaar, Bay Port, 220

Garrett Heder, Bay Port, 285

Second Team

Emmett Dean, Sheboygan South, 120

Brett Hendzel, Pulaski, 126

Sam Rathburn, Bay Port, 120-126

Derek Sundin, Bay Port, 132-138

Max Mijal, Pulaski, 145-152

Jacob Jossart, Bay Port, 152-160

Victorico Perez, Ashwaubenon, 170-182

Jonah Mrozinski, Manitowoc Lincoln, 182

Levi Van Lanen, Pulaski, 182-195

Cody Miller, Ashwaubenon, 195

Hunter Micholicek, Pulaski, 220-285

Greg Aparicio, Ashwaubenon, 285

Honorable Mention

Waylon Clark, Pulaski, 106

Steven Cygan, Green Bay Preble-East, 113-120

Henry Prange, Bay Port, 113-120

Dylan Conjurski, Manitowoc Lincoln, 120-126

Jake Malwitz, Sheboygan South, 132-138

Michael Frehse, Pulaski, 132-145

Kyle Nelson, Green Bay West-Southwest, 132

Jovan Dixon, Sheboygan North, 132-138

Tyler Turriff, De Pere, 145

Dalton Tielens, Green Bay Preble-East, 145

Gunnar Joosse, Sheboygan South, 160-170

Dan Nicholson, Green Bay Preble-East, 170-182

Ryan Ray, Green Bay Preble-East, 195

Steve Rodriguez, Sheboygan South, 195-220

Joe Southern, Ashwaubenon, 220

Latest

More USA TODAY High School Sports