Richard Obert's high school football picks - Week 10

Richard Obert's high school football picks - Week 10

News

Richard Obert's high school football picks - Week 10

By

All games 7 Friday night unless noted.

Division I

Gilbert at CHANDLER BASHA

PHOENIX PINNACLE at Anthem Boulder Creek

Goodyear Millennium at LAVEEN CESAR CHAVEZ

Scottsdale Notre Dame Prep at TEMPE CORONA DEL SOL

Mesa at SCOTTSDALE DESERT MOUNTAIN

PHOENIX BROPHY PREP at Phoenix Desert Vista

PHOENIX MOUNTAIN POINTE at Mesa Dobson

CHANDLER at Gilbert Highland

Phoenix Sandra Day O’Connor at PHOENIX HORIZON

Phoenix North Canyon at GLENDALE MOUNTAIN RIDGE

MESA DESERT RIDGE at Mesa Mountain View

CHANDLER HAMILTON at Gilbert Perry

MESA RED MOUNTAIN at Mesa Skyline

Phoenix North at SURPRISE VALLEY VISTA

Phoenix Maryvale at AVONDALE WESTVIEW

Division II

PEORIA CENTENNIAL at Glendale Apollo

Tucson Sunnyside at SIERRA VISTA BUENA

Phoenix Arcadia at CAVE CREEK CACTUS SHADOWS

Glendale Copper Canyon at PHOENIX CARL HAYDEN

Yuma Kofa at YUMA CIBOLA

NOGALES at Tucson Desert View

GLENDALE DEER VALLEY at Glendale Ironwood

LAVEEN BETTY FAIRFAX at Avondale La Joya

YUMA GILA RIDGE at Lake Havasu

Florence Campo Verde at GILBERT MESQUITE

Tucson Rincon at MARANA MOUNTAIN VIEW

Mesa Westwood at FLORENCE POSTON BUTTE

SCOTTSDALE CHAPARRAL at Phoenix Paradise Valley

Vail Cienega at TUCSON SAHUARO

PHOENIX SUNNYSLOPE vs. Phoenix St. Mary’s at Phoenix College

Tucson at TUCSON SALPOINTE CATHOLIC

PEORIA SUNRISE MOUNTAIN at Phoenix Trevor Browne

Phoenix Camelback at TOLLESON

ORO VALLEY IRONWOOD RIDGE at Casa Grande Vista Grande

PEORIA LIBERTY at Surprise Willow Canyon

San Luis at YUMA

Division III

TEMPE at Phoenix Alhambra

TEMPE MCCLINTOCK at Apache Junction

ORO VALLEY CANYON DEL ORO at Casa Grande

TUCSON CHOLLA at Tucson Catalina

Maricopa at TUCSON CATALINA FOOTHILLS

Avondale Agua Fria at GOODYEAR DESERT EDGE

TUCSON EMPIRE at Douglas

Glendale Independence at EL MIRAGE DYSART

Flagstaff Coconino vs. FLAGSTAFF at Walkup Skydome

Marana at TUCSON FLOWING WELLS

PHOENIX GREENWAY at Phoenix Goldwater

GILBERT WILLIAMS FIELD at Gilbert Higley

PRESCOTT at Cottonwood Mingus

Kingman at BULLHEAD CITY MOHAVE

PHOENIX SHADOW MOUNTAIN at Phoenix Moon Valley

Glendale Cactus at PEORIA

PHOENIX WASHINGTON at Phoenix Christian

TUCSON SABINO at Tucson Pueblo

Prescott Valley Bradshaw Mountain at QUEEN CREEK

BUCKEYE at Phoenix Sierra Linda

Phoenix Central at PHOENIX THUNDERBIRD

Glendale Raymond S. Kellis at BUCKEYE VERRADO

SURPRISE SHADOW RIDGE at Buckeye Youngker

Division IV

Fountain Hills at LAKESIDE BLUE RIDGE

KAYENTA MONUMENT VALLEY at Chinle

PHOENIX CORTEZ at Chino Valley

SCOTTSDALE CORONADO at San Tan Valley Combs

Florence at COOLIDGE

Parker at GOODYEAR ESTRELLA FOOTHILLS

Fort Defiance Window Rock at GANADO

WICKENBURG at Glendale

SNOWFLAKE at Globe

WINSLOW at Page

SAHUARITA at Tucson Palo Verde

CHANDLER SETON CATHOLIC at Rio Rico

Phoenix North Pointe Prep at MOHAVE VALLEY RIVER VALLEY

TUCSON AMPHITHEATER at Tucson Santa Rita

Payson at SHOW LOW

SAFFORD at Sahuarita Walden Grove

Division V

PHOENIX ARIZONA LUTHERAN at Wellton Antelope

SAN CARLOS at Sells Baboquivari

Tombstone at BENSON

Tonopah Valley at PHOENIX BOURGADE CATHOLIC

Surprise Paradise Honors at CHANDLER PREP

WILLIAMS at Tuba City Greyhills

TUCSON PUSCH RIDGE CHRISTIAN at Coolidge Imagine Prep

Kingman Lee Williams at KINGMAN ACADEMY

HOLBROOK at Miami

THATCHER at Morenci

YUMA CATHOLIC at Phoenix Northwest Christian

MANY FARMS at Pinon

KEAMS CANYON HOPI at Rock Point

Whiteriver Alchesay at EAGAR ROUND VALLEY

Sanders Valley at ST. JOHNS

QUEEN CREEK CANYON STATE ACADEMY at Eloy Santa Cruz

San Manuel at SAN TAN FOOTHILLS

CHANDLER VALLEY CHRISTIAN at Phoenix Scottsdale Christian

GLENDALE JOY CHRISTIAN at Sedona Red Rock

BISBEE at Tucson Tanque Verde

Teec Nos Pos Red Mesa at TUBA CITY

SCOTTSDALE PREP vs. Tempe Prep at Chandler Valley Christian

MESA SEQUOIA CHARTER at Phoenix Veritas Prep

Camp Verde at WILLCOX

Saturday

Division VI

State quarterfinals

No. 9 Salome at No. 1 PIMA, 6 p.m.

No. 5 HEBER MOGOLLON at No. 4 St. David, 6 p.m.

No. 6 Glendale Prep at No. 3 BAGDAD, 6 p.m.

No. 7 Kearny Ray at No. 2 GILBERT CHRISTIAN, 6 p.m.

Richard Obert’s picks in CAPS.

Richard’s record last week: 89-14 (.864).

Richard’s overall record: 804-196 (.804).

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/richard-oberts-high-school-football-picks-week-10
Richard Obert's high school football picks - Week 10
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.