Richard Obert's high school football picks - Week 2

Richard Obert's high school football picks - Week 2

News

Richard Obert's high school football picks - Week 2

By

All games 7 tonight unless noted

Division I

PHOENIX MOUNTAIN POINTE at Laveen Cesar Chavez

PHOENIX HORIZON at Tempe Corona del Sol

Scottsdale Notre Dame Prep at SCOTTSDALE DESERT MOUNTAIN

Gilbert at MESA DESERT RIDGE

Phoenix North at PHOENIX DESERT VISTA

FLORENCE POSTON BUTTE at Mesa Dobson

Phoenix Brophy Prep at CHANDLER HAMILTON

MESA WESTWOOD at Phoenix Maryvale

GILBERT WILLIAMS FIELD at Gilbert Mesquite

PHOENIX PINNACLE at Goodyear Millennium

Surprise Valley Vista at MESA MOUNTAIN VIEW

PHOENIX PARADISE VALLEY at Phoenix North Canyon

Phoenix Sandra Day O’Connor at GILBERT PERRY

Yuma Cibola at MESA SKYLINE

MESA RED MOUNTAIN at Westlake (Calif.)

Anthem Boulder Creek at AVONDALE WESTVIEW

Division II

ORO VALLEY IRONWOOD RIDGE at Glendale Apollo

Phoenix Shadow Mountain at PHOENIX ARCADIA

CHANDLER at Sierra Vista Buena

LAVEEN BETTY FAIRFAX at Phoenix Camelback

Phoenix Thunderbird at GILBERT CAMP VERDE

TOLLESON at Phoenix Carl Hayden

CHANDLER BASHA at Peoria Centennial

YUMA GILA RIDGE at Central (Calif.)

Phoenix Goldwater at GLENDALE DEER VALLEY

TUCSON SUNNYSIDE at Glendale Ironwood

PHOENIX ALHAMBRA at Yuma Kofa

BUCKEYE YOUNGKER at Avondale La Joya

Glendale Mountain Ridge at PEORIA LIBERTY

SCOTTSDALE CHAPARRAL at Tempe Marcos de Niza

VAIL CIENEGA at Marana Mountain View

TUCSON at Nogales

Phoenix Sierra Linda at GLENDALE RAYMOND S. KELLIS

TUCSON SABINO at Tucson Sahuaro

GLENDALE COPPER CANYON vs. Phoenix St. Mary’s at Phoenix College

WELLTON ANTELOPE at San Luis

Phoenix Trevor Browne at PHOENIX SUNNYSLOPE

PHOENIX CENTRAL at Casa Grande Vista Grande

CAVE CREEK CACTUS SHADOWS at Surprise Willow Canyon

Imperial (Calif.) at YUMA

Division III

Lake Havasu at PRESCOTT VALLEY BRADSHAW MOUNTAIN

Cottonwood Mingus at GLENDALE CACTUS

Avondale Agua Fria at ORO VALLEY CANYON DEL ORO

Sahuarita Walden Grove at TUCSON CATALINA FOOTHILLS

TUCSON AMPHITHEATER at Tucson Cholla

TEMPE at Flagstaff Coconino

RIO RICO at Douglas

Peoria vs. FLAGSTAFF at Walkup Skydome

Apache Junction at TUCSON FLOWING WELLS

Tucson Desert View at GILBERT HIGLEY

Parker at KINGMAN

TUCSON RINCON at Marana

Phoenix Christian at TEMPE McCLINTOCK

MOHAVE VALLEY RIVER VALLEY at Bullhead City Mohave

Glendale Independence at PHOENIX MOON VALLEY

GOODYEAR DESERT EDGE at Prescott

PEORIA SUNRISE MOUNTAIN at Surprise Shadow Ridge

SCOTTSDALE SAGUARO at Phoenix South Mountain

El Mirage Dysart at BUCKEYE VERRADO

PHOENIX GREENWAY at Phoenix Washington

Division IV

San Carlos at WHITERIVER ALCHESAY

Casa Grande at BUCKEYE

ST. JOHNS at Chinle

Glendale at SCOTTSDALE CORONADO

Florence at FOUNTAIN HILLS

COOLIDGE at Globe

Kingman Lee Williams at HOLBROOK

Phoenix Cortez at PHX. NORTH POINTE PREP

PAYSON at Page

Tucson Catalina at TUCSON PALO VERDE

MORENCI at Safford

Tucson Empire at SAHUARITA

Tucson Pueblo at TUCSON SANTA RITA

MARICOPA at Chandler Seton Catholic

MANY FARMS at Shiprock Northwest (N.M.)

Goodyear Estrella Foothills at SNOWFLAKE

Tuba City Greyhills at TUBA CITY

Chino Valley at WICKENBURG

Rock Point at FORT DEFIANCE WINDOW ROCK

LAKESIDE BLUE RIDGE at Winslow

Division V

BENSON at San Manuel, 6 p.m.

WILLCOX at Bisbee

Surprise Paradise Honors at CAMP VERDE

San Tan Valley Combs at QUEEN CREEK CANYON STATE ACADEMY

Ganado at KEAMS CANYON HOPI

PHOENIX BOURGADE CATHOLIC at Miami

Phoenix Scottsdale Christian at PHOENIX NORTHWEST CHRISTIAN

KAYENTA MONUMENT VALLEY at Teec Nos Pos Red Mesa

SANDERS VALLEY at Rough Rock

Williams at EAGAR ROUND VALLEY

Tonopah Valley at SAN TAN FOOTHILLS

Pinon at SEDONA RED ROCK

ELOY SANTA CRUZ at Tucson Tanque Verde

SHOW LOW vs. Tempe Prep at Phoenix Arizona Lutheran

Sells Baboquivari at TOMBSTONE

Phoenix Arizona Lutheran at CHANDLER VALLEY CHRISTIAN

Division VI

Superior at GILBERT CHRISTIAN

GLENDALE PREP at Scottsdale Rancho Solano Prep

SALOME at Ajo

Elfrida Valley Union at DUNCAN

Ash Fork at BAGDAD

Joseph City at ST. DAVID

PATAGONIA at Winkelman Hayden

Phoenix Valley Lutheran at HEBER MOGOLLON

NFL YET at Gila Bend

Sells Tohono O’Odham at WINTERHAVEN SAN PASQUAL

Phoenix Veritas Prep at SCOTTSDALE PREP

Surprise Arizona Charter Academy at MAYER

Salt River at FORT THOMAS

Phoenix Day School for the Deaf at CALIFORNIA SCHOOL FOR THE DEAF, 4 p.m.

PIMA at Mesa Prep

KINGMAN ACADEMY at Mesa Sequoia Charter

Saturday

Division II

TUCSON SALPOINTE CATHOLIC at Crespi Carmelite (Calif.), 7 p.m.

Division IV

Coolidge Imagine Prep vs. COOLIDGE at Chandler Prep, 7 p.m.

Division V

Tucson Pusch Ridge Christian at GLENDALE JOY CHRISTIAN, 7 p.m.

Richard Obert’s picks in CAPS.

Richard’s record last week: 85-25 (.773).

Richard’s overall record: 97-27 (.782).

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/richard-oberts-high-school-football-picks-week-2
Richard Obert's high school football picks - Week 2
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.