Richard Obert's high school football picks - Week 8

Richard Obert's high school football picks - Week 8

News

Richard Obert's high school football picks - Week 8

By

All games 7 Friday night unless noted.

Division I

Gilbert Highland at CHANDLER BASHA

Surprise Valley Vista at LAVEEN CESAR CHAVEZ

Gilbert Perry at CHANDLER

PHOENIX DESERT VISTA at Mesa Dobson

CHANDLER HAMILTON at Gilbert

Anthem Boulder Creek at PHOENIX HORIZON

MESA MOUNTAIN VIEW at Mesa

Phoenix Maryvale at GOODYEAR MILLENNIUM

Tempe Corona del Sol at PHOENIX MOUNTAIN POINTE

AVONDALE WESTVIEW at Phoenix North

Glendale Mountain Ridge at PHOENIX PINNACLE

MESA DESERT RIDGE at Mesa Red Mountain

PHOENIX NORTH CANYON at Phoenix Sandra Day O’Connor

SCOTTSDALE DESERT MOUNTAIN at Mesa Skyline

Division II

SCOTTSDALE NOTRE DAME PREP at Phoenix Arcadia

Phoenix Trevor Browne at LAVEEN BETTY FAIRFAX

PHOENIX PARADISE VALLEY at Cave Creek Cactus Shadows

PHOENIX SUNNYSLOPE at Phoenix Camelback

PHOENIX ST. MARY’S at Phoenix Carl Hayden

Lake Havasu at YUMA CIBOLA

Nogales at VAIL CIENEGA

AVONDALE LA JOYA at Glendale Copper Canyon

Glendale Raymond S. Kellis at GLENDALE DEER VALLEY

Yuma at YUMA GILA RIDGE

PEORIA CENTENNIAL at Glendale Ironwood

Marana Mountain View at ORO VALLEY IRONWOOD RIDGE

San Luis at YUMA KOFA

GILBERT MESQUITE at Florence Poston Butte

SIERRA VISTA BUENA at Tucson Sahuaro

Casa Grande Vista Grande at TUSON SALPOINTE CATHOLIC

Tucson Desert View at TUCSON SUNNYSIDE

Tucson Rincon at TUCSON

TEMPE MARCOS DE NIZA at Mesa Westwood

GLENDALE APOLLO at Surprise Willow Canyon

Division III

TOLLESON at Avondale Agua Fria

Marana at ORO VALLEY CANYON DEL ORO

TUCSON CATALINA FOOTHILLS at Casa Grande

Douglas at TUCSON CATALINA

TUCSON SABINO at Tucson Cholla

GILBERT CAMPO VERDE at Flagstaff Coconino

Phoenix Sierra Linda at GOODYEAR DESERT EDGE

GLENDALE CACTUS at El Mirage Dysart

Tucson Pueblo at TUCSON EMPIRE

Bullhead City Mohave vs. FLAGSTAFF at Walkup Skydome

PEORIA at Phoenix Goldwater

Tempe McClintock at GILBERT HIGLEY

PEORIA SUNRISE MOUNTAIN at Glendale Independence

Tucson Flowing Wells at MARICOPA

Kingman at COTTONWOOD MINGUS

PHOENIX ALHAMBRA at Phoenix Moon Valley

TEMPE at Phoenix Christian

PRESCOTT VALLEY BRADSHAW MOUNTAIN at Prescott

Phoenix Greenway at SCOTTSDALE SAGUARO

Phoenix Central at PHOENIX SHADOW MOUNTAIN

Buckeye Verrado at SURPRISE SHADOW RIDGE

APACHE JUNCTION at Phoenix South Mountain

Phoenix Thunderbird at PHOENIX WASHINGTON

QUEEN CREEK at Gilbert Williams Field

BUCKEYE at Buckeye Youngker

Division IV

RIO RICO at Tucson Amphitheater

PAGE at Chinle

CHANDLER SETON CATHOLIC at San Tan Valley Combs

Chino Valley at COOLIDGE

Phoenix Cortez at SCOTTSDALE CORONADO

SHOW LOW at Fountain Hills

LAKESIDE BLUE RIDGE at Globe

Fort Defiance Window Rock at KAYENTA MONUMENT VALLEY

WICKENBURG vs. Phoenix North Pointe Prep at Glendale Apollo

Sahaurita Walden Grove at TUCSON PALO VERDE

Glendale at PARKER

SAFFORD at Tucson Santa Rita

Payson at SNOWFLAKE

Ganado at WINSLOW

Division V

PHOENIX SCOTTSDALE CHRISTIAN at Surprise Paradise Honors, 4p.m.

TUBA CITY GREYHILLS at Kingman Academy, 6 p.m.

Sanders Valley at WHITERIVER ALCHESAY

PHOENIX NORTHWEST CHRISTIAN at Wellton Antelope

Tonopah Valley at PHOENIX ARIZONA LUTHERAN

SAN TAN FOOTHILLS at Sells Baboquivari

FLORENCE at Bisbee

Coolidge Imagine Prep at QUEEN CREEK CANYON STATE ACADEMY

ST. JOHNS at Holbrook

Tuba City at KEAMS CANYON HOPI

Camp Verde at GLENDALE JOY CHRISTIAN

Pinon at KINGMAN LEE WILLIAMS

Teec Nos Pos Red Mesa at MANY FARMS

Tombstone at MORENCI

Rough Rock at Rock Point

Miami at EAGAR ROUND VALLEY

TUCSON PUSCH RIDGE CHRISTIAN at San Carlos

SAN MANUEL at Eloy Santa Cruz

Williams at SEDONA RED ROCK

BENSON at Tucson Tanque Verde

Phoenix Veritas Prep vs. TEMPE PREP at Chandler Valley Christian

Willcox at THATCHER

Phoenix Bourgade Catholic at YUMA CATHOLIC

Division VI

MOGOLLON at Ash Fork, 3 p.m.

Phoenix Day School for the Deaf at BAGDAD

Kearny Ray at DUNCAN

Gila Bend at GILBERT CHRISTIAN

Mayer at GLENDALE PREP

Elfrida Valley Union at PATAGONIA

Winkelman Hayden at PIMA

MESA PREP at Winterhaven San Pasqual

Salome at ST. DAVID

FORT THOMAS at Superior

SURPRISE ARIZONA CHARTER ACADEMY at Sells Tohono O’Odham

Ajo vs. PHOENIX VALLEY LUTHERAN at Phoenix Bourgade Catholic

Saturday

Division V

Mesa Sequoia Charter at CHANDLER PREP, 7 p.m.

Chandler Valley Christian vs. SCOTTSDALE PREP at Scottsdale Chaparral, 7 p.m.

Division VI

JOSEPH CITY at Fredonia, 1 p.m.

Richard Obert’s picks in CAPS.

Richard’s record last week: 90-19 (.826).

Richard’s overall record: 622-166 (.789).

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/richard-oberts-high-school-football-picks-week-8
Richard Obert's high school football picks - Week 8
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.