Richard Obert's high school football picks - Week 9

Richard Obert's high school football picks - Week 9

News

Richard Obert's high school football picks - Week 9

By

All games 7 Friday night unless noted.

Division I

Mesa Dobson vs. PHOENIX BROPHY PREP at Phoenix College

Chandler Basha at CHANDLER

Scottsdale Desert Mountain at MESA DESERT RIDGE

CHANDLER HAMILTON at Gilbert Highland

SURPRISE VALLEY VISTA at Phoenix Maryvale

MESA SKYLINE at Mesa

Phoenix Sandra Day O’Connor at GLENDALE MOUNTAIN RIDGE

MESA RED MOUNTAIN at Mesa Mountain View

LAVEEN CESAR CHAVEZ at Phoenix North

ANTHEM BOULDER CREEK at Phoenix North Canyon

Gilbert at GILBERT PERRY

Phoenix Horizon at PHOENIX PINNACLE

Goodyear Millennium at AVONDALE WESTVIEW

Division II

Mesa Westwood at LAVEEN BETTY FAIRFAX

GLENDALE COPPER CANYON at Phoenix Camelback

Florence Poston Butte at GILBERT CAMPO VERDE

Surprise Willow Canyon at PEORIA CENTENNIAL

Cave Creek Cactus Shadows at SCOTTSDALE CHAPARRAL

Prescott at GLENDALE DEER VALLEY

VAIL CIENEGA at Tucson Desert View

YUMA CIBOLA at Yuma Gila Ridge

TUCSON SALPOINTE CATHOLIC at Oro Valley Ironwood Ridge

TOLLESON at Avondale La Joya

Glendale Ironwood at PEORIA LIBERTY

Gilbert Mesquite at TEMPE MARCOS DE NIZA

TUCSON at Marana Mountain View

SIERRA VISTA BUENA at Nogales

Phoenix Paradise Valley vs. SCOTTSDALE NOTRE DAME PREP at Scottsdale Community College

GLENDALE APOLLO at Glendale Raymond S. Kellis

CASA GRANDE VISTA GRANDE at Tucson Rincon

LAKE HAVASU at San Luis

TUCSON SAHUARO at Tucson Sunnyside

Phoenix Carl Hayden at PHOENIX SUNNYSLOPE

PHOENIX ST. MARY’S at Phoenix Trevor Browne

Yuma Kofa at YUMA

Division III

Buckeye Youngker at AVONDALE AGUA FRIA

Bullhead City Mohave at PRESCOTT VALLEY BRADSHAW MOUNTAIN

GOODYEAR DESERT EDGE at Buckeye

Phoenix Goldwater at GLENDALE CACTUS

PHOENIX WASHINGTON at Phoenix Central

COTTONWOOD MINGUS at Flagstaff Coconino

Tucson Catalina at TUCSON EMPIRE

ORO VALLEY CANYON DEL ORO at Tucson Flowing Wells

El Mirage Dysart at PHOENIX GREENWAY

PHOENIX ARCADIA at Glendale Independence

FlAGSTAFF at Kingman

TUCSON CATALINA FOOTHILLS at Marana

Casa Grande at MARICOPA

Phoenix South Mountain at TEMPE MCCLINTOCK

TUCSON CHOLLA at Tucson Pueblo

Apache Junction at QUEEN CREEK

Douglas at TUCSON SABINO

Gilbert Higley at SCOTTSDALE SAGUARO

PHOENIX CHRISTIAN at Phoenix Shadow Mountain

Peoria at PEORIA SUNRISE MOUNTAIN

Phoenix Moon Valley at TEMPE

Phoenix Alhambra at PHOENIX THUNDERBIRD

Phoenix Sierra Linda at BUCKEYE VERRADO

Surprise Shadow Ridge at GILBERT WILLIAMS FIELD

Division IV

TUCSON AMPHITHEATER at San Tan Valley Combs

COOLIDGE at Phoenix Cortez

Scottsdale Coronado at FLORENCE

Globe at FOUNTAIN HILLS

KAYENTA MONUMENT VALLEY at Ganado

Phoenix North Pointe Prep at GLENDALE

MOHAVE VALLEY RIVER VALLEY at Parker

LAKESIDE BLUE RIDGE at Payson

Tucson Palo Verde at SAFFORD

Tucson Santa Rita at SAHUARITA

Chino Valley at CHANDLER SETON CATHOLIC

SHOW LOW at Snowflake

RIO RICO at Sahuarita Walden Grove

GOODYEAR ESTRELLA FOOTHILLS at Wickenburg

PAGE at Fort Defiance Window Rock

Chinle at WINSLOW

Division V

Queen Creek Canyon State Academy at TUCSON PUSCH RIDGE CHRISTIAN, 6 p.m.

Sells Baboquivari at SAN MANUEL, 6 p.m.

MORENCI at Bisbee

PHOENIX ARIZONA LUTHERAN at Phoenix Bourgade Catholic

Tuba City Greyhills at CAMP VERDE

EAGAR ROUND VALLEY at Holbrook

SAN TAN FOOTHILLS at Coolidge Imagine Prep

SEDONA RED ROCK at Kingman Lee Williams

ROCK POINT at Many Farms

KEAMS CANYON HOPI at Teec Nos Pos Red Mesa

Pinon at ROUGH ROCK

Whiteriver Alchesay at ST. JOHNS

ELOY SANTA CRUZ at San Carlos

Phoenix Veritas Prep at PHOENIX SCOTTSDALE CHRISTIAN

TEMPE PREP at Mesa Sequoia Charter

Glendale Joy Christian at THATCHER

Tucson Tanque Verde at TOMBSTONE

PHOENIX NORTHWEST CHRISTIAN at Tonopah Valley

Miami at SANDERS VALLEY

Surprise Paradise Honors at CHANDLER VALLEY CHRISTIAN

BENSON at Willcox

Kingman Academy at WILLIAMS

Wellton Antelope Union at YUMA CATHOLIC

Saturday

Division V

Chandler Prep vs. SCOTTSDALE PREP at Scottsdale Chaparral, 7 p.m.

Division VI

State playoffs

First round

No. 11 Mesa Prep at NO. 6 GLENDALE PREP, 2 p.m.

No. 12 Joseph City at NO. 5 HEBER MOGOLLON, 6 p.m.

No. 10 Duncan at NO. 7 KEARNY RAY, 6 p.m.

No. 9 Salome vs. NO. 8 PHOENIX VALLEY LUTHERAN at Gilbert Christian, 7 p.m.

Richard Obert’s picks in CAPS.

Richard’s record last week: 93-16 (.853).

Richard’s overall record: 715-182 (.797).

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/richard-oberts-high-school-football-picks-week-9
Richard Obert's high school football picks - Week 9
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.