Saturday's live boys basketball sectional roundup

Saturday's live boys basketball sectional roundup

Video

Saturday's live boys basketball sectional roundup

By

If you like high school basketball, you have to love these sectionals. Sixty-nine of the games heading into Saturday’s finals had been decided by five points or less or in overtime. And no one can complain they’re not getting enough basketball – there has been 22 overtime periods, the equivalent of nearly three extra games.

Pike 72, Ben Davis 70, OT

“I knew I had to make a big play for my team,” said Pike guard Taishun Johnson after hitting a game-winning 3-pointer. “They believed in me and I had confidence in that shot, and I hit it.”


Full story and video of the game-winning shot

Cathedral 66, Tech 50

As the NCAA tournament anthem “One Shining Moment” played over the loudspeakers, senior Collin Hartman explained why he only clipped a small piece of the net after Cathedral’s first boys basketball sectional championship in 15 years.

“This is just the start of it,” Hartman said after finishing with 16 points and nine rebounds in Cathedral’s 66-50 Sectional 10 win over a Tech team playing without an injured Trey Lyles on Saturday night at Warren Central. “We plan on cutting down a lot more nets.”


Photo gallery and full story

Carmel 58, North Central 38

If the capacity crowd that filled the Carmel High School gym Saturday was expecting a close sectional championship game between the host Greyhounds and North Central, they didn’t get it.

Full story and photo gallery


SATURDAY’S TOP PERFORMERS

Martinsville 64, Mooresville 56, 2OT

The visiting Artesians hit 9-of-10 free throws in the second overtime to pull away for the sectional championship win over the Pioneers.

Jacob Johnson of Mooresville scored 29 points including a basket to send the game into the second overtime, and Greg Spina led Martinsville with 20 points. Martinsville will play in the Southport Regional next Saturday.

Broad Ripple 55, Heritage Christian 48

Darian Fitzgerald scored 16 points and dished out four assists for the Rockets while Gabe Leschot hit for 11 points as Broad Ripple bested Heritage Christian for a sectional crown. Chase Parker grabbed eight rebounds to pace Broad Ripple. Anthony Warrum scored 25 points for Heritage Christian.

Danville 77, Northwest 65

Avery Motes scored a game-high 31 points to power the host Warriors (18-5) past the Space Pioneers (16-7). Danville won the game at the line, where it outscored Northwest 23-7. Harris Brown paced the scoring for the Space Pioneers with 18 points, Tyler Alexander had 14 and Dreon Lewis 11.

Pendleton Heights 58, New Castle 44

The Arabians (15-9) controlled the tempo and played stingy defense to defeat the host Trojans (13-10). Five players scored for Pendleton Heights, and each hit double figures. Matt Brown and Kurt Talbert led the way with 13 points each, Sean McDermott scored 12 and Levi Buck and Brogan Gary finished with 10 points.

Frankfort 66, Lebanon 59

The No. 9 Hot Dogs (20-4) got a game-high 22 points from Nathan Wissman to run past the Tigers (17-6). Frankfort got out of the gate quickly, leading 16-8 after one quarter and 30-21 at halftime. Isaac Rudd added 19 points for Frankfort and Dakota Isgrigg chipped in 15. Caleb Brannon topped Lebanon with 20 points followed by Cord Barricklow with 12 and Jake Marshall with 10.

Scecina 57, Washington 43

The Crusaders (13-9) led wire to wire in ousting the Continentals (12-11). Scecina’s Gary Bonds led all scorers with 23 points. He was joined in double figures by teammate Zack Rutland, who scored 10. Washington got a team-high 15 points from Steve Simms.

Speedway 62, Southmont 42

Justin Brent scored 14 first-half points to guide the Sparkplugs (19-4) to a 62-42 victory over the South Putnam Eagles (12-10). Brent finished with 20 points and Anthony Jones posted 14 points for Speedway.

University 39, Tindley 38

Dominic Dixon hit a 3-pointer with 4.6 seconds remaining in regulation to lift the University Trail Blazers (13-11) to a 39-38 win over the Tindley Tigers (16-8). Dixon scored 13 points and pulled down 15 rebounds and teammate Eric Wott chipped in nine points.

Baptist Academy 64, Waldron 54

David McKnight scored 15 points to lead the Baptist Academy Chargers (13-11) over the Class A No. 2 Waldron Mohawks (22-1) in the sectional final.

The Chargers came into the tournament with a 10-11 record but led 35-21 at the half and withstood a furious Mohawk comeback. Cody Sullivan led Waldron with 26 points.

SECTIONAL CHAMPIONSHIPS

CLASS 4A

Sectional 1 at Gary West

Munster 43, Lake Central 41

Sectional 2 at Michigan City

Merrillville 63, Valparaiso 56

Sectional 3 at Mishawaka

SB Adams 93, Penn 71

Sectional 4 at Elkhart Central

Warsaw 64, Northridge 57

Sectional 5 at Carroll (Allen)

FW Northrop 67, DeKalb 47

Sectional 6 at Huntington North

New Haven 80, Homestead 71

Sectional 7 at Lafayette Jeff

Kokomo 64, McCutcheon 43

Sectional 8 at Carmel

Carmel 58, North Central 38

Sectional 9 at New Castle

Pendleton Hts. 58, New Castle 44

Sectional 10 at Warren Central

Cathedral 66, Tech 50

Sectional 11 at Decatur Central

Pike 72, Ben Davis 70, OT

Sectional 12 at Mooresville

Martinsville 64, Mooresville 56, 2OT

Sectional 13 at Center Grove

Franklin Central 48, Center Grove 47

Sectional 14 at Columbus North

Columbus North 65, Bloomington South 56

Sectional 15 at Seymour

Jeffersonville 63, New Albany 50

Sectional 16 at Evansville North

Evansville Harrison 72, Evansville Reitz 59

CLASS 3A

Sectional 17 at Hammond

Gary Wallace 78, Hammond 58

Sectional 18 at Kankakee Valley

Andrean 69, Hanover Central 47

Sectional 19 at Plymouth

Plymouth 74, SB St. Joseph 45

Sectional 20 at Twin Lakes

West Lafayette 63, Maconaquah 55

Sectional 21 at Wawasee

Tippecanoe Valley 60, NorthWood 51

Sectional 22 at Garrett

FW Concordia 73, Woodlan 38

Sectional 23 at Norwell

Norwell 60, Heritage 34

Sectional 24 at Muncie Central

Monday

Hamilton Heights vs. Muncie Central, 7:30 p.m.

Sectional 25 at Frankfort

Frankfort 66, Lebanon 59

Sectional 26 at Mt. Vernon

Monday

Arlington vs. Mt. Vernon, 7:30 p.m.

Sectional 27 at Danville

Danville 77, Northwest 65

Sectional 28 at Greencastle

Edgewood 40, Owen Valley 38.

Sectional 29 at Greensburg

Greensburg 69, Madison 52

Sectional 30 at Charlestown

Brownstown 55, Corydon 50, OT

Sectional 31 at Washington (Daviess)

Vincennes 48, Jasper 25

Sectional 32 at Boonville

Evansville Bosse 81, Mt. Vernon (Posey) 62

CLASS 2A

Sectional 33 at Wheeler

Gary Bowman 76, Hammond Noll 63

Sectional 34 at Winamac

Boone Grove 64, Winamac 49

Sectional 35 at Westview

LaVille 44, Westview 36

Sectional 36 vs. South Adams

FW Luers 72, Bluffton 55

Sectional 37 at Manchester

Northfield 51, Manchester 47

Sectional 38 at Delphi

Delphi 57, Fountain Central 47

Sectional 39 at Tipton

Tipton 70, Madison-Grant 58

Sectional 40 at Lapel

Wapahani 52, Frankton 50

Sectional 41 at Hagerstown

Union County 61, Hagerstown 46

Sectional 42 at Broad Ripple

Broad Ripple 55, Heritage Christian 48

Sectional 43 at Washington

Scecina 57, Washington 43

Sectional 44 at South Putnam

Speedway 62, South Putnam 42

Sectional 45 at South Ripley

Switzerland County 67, North Decatur 52

Sectional 46 at Crawford County

Clarksville 46, Paoli 38

Sectional 47 at North Knox

Linton 47, Sullivan 41

Sectional 48 at Southridge

Monday

Perry Central vs. Evansville Mater Dei, 7:30 p.m.

CLASS A

Sectional 49 at Kouts

Gary 21st Century 62, Washington Twp. 59

Sectional 50 at West Central

Pioneer 65, West Central 30

Sectional 51 at Culver Community

Triton 47, Michigan City Marquette 46

Sectional 52 at Hamilton

Monday

Lakewood Park vs. FW Canterbury, 7:30 p.m.

Sectional 53 at North Vermillion

Rockville 51, Covington 31

Sectional 54 at Tri-Central

Lafayette CC 59, Tri-Central 48

Sectional 55 at Monroe Central

Liberty Christian 83, Southern Wells 79

Sectional 56 at Blue River Valley

Union (Modoc) 57, Seton Catholic 44

Sectional 57 at White River Valley

Clay City 44, White River Valley 42

Sectional 58 at University

University 39, Tindley 38

Sectional 59 at Edinburgh

Baptist Academy 64, Waldron 54

Sectional 60 at South Decatur

Jac-Cen-Del 39, South Decatur 35

Sectional 61 at West Washington

Orleans 46, Springs Valley 32

Sectional 62 at Borden

Borden 59, Lanesville 50

Sectional 63 at Loogootee

Barr-Reeve 48, Loogootee 38

Sectional 64 at Wood Memorial

NE Dubois 69, Tecumseh 60, OT

REGIONALS

Class 4A

At Marion

Fort Wayne Northrup vs. New Haven

Kokomo vs. Carmel

At Michigan City

Warsaw vs. South Bend Adams

Merrillville vs. Munster

At Seymour

Jeffersonville vs. Evansville Harrison

Columbus North vs. Franklin Central

At Southport

Cathedral vs. Pendleton Hts.

Martinsville vs. Pike

Class 3A

At Blackford

FW Concordia vs. Hamilton Heights or Muncie Central

Tippecanoe Valley vs. Norwell

At Plymouth

Plymouth vs. West Lafayette

Gary Wallace vs. Andrean

At Washington

Greensburg vs. Evansville Bosse

Brownstown Central vs. Vincennes Lincoln

At Greencastle

Indianapolis Arlington or Mt. Vernon (Fortville) vs. Danville

Edgewood vs. Frankfort

Class 2A

At Tipton

Delphi vs. Tipton

Northfield vs. Wapahani

At North Judson

Fort Wayne Luers vs. Boone Grove

LaVille vs. Bowman

At Southridge

Evansville Mater Dei or Perry Central vs. Switzerland County

Linton vs. Clarksville

At Connersville

Speedway vs. Scecina

Union County vs. Broad Ripple

Class A

At Frankfort

Liberty Christian vs. Union (Modoc)

Rockville vs. Lafayette CC

At Triton

Gary 21st Century vs. Pioneer

Triton vs. Ft. Wayne Canterbury or Lakewood Park

At Loogootee

Orleans vs. Borden

Barr-Reeve vs. Northeast Dubois

At Martinsville

Baptist Academy vs. University

Jac-Cen-Del vs. Clay City

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/saturdays-live-boys-basketball-sectional-roundup
Saturday's live boys basketball sectional roundup
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.