Scoreboard

Scoreboard

News

Scoreboard

By

Basketball

PREP

BOYS

Cambridge 43, Hustisford 37

Cassville 65, Highland 41

Cuba City 67, Columbus 55

Edgewood 53, Lake Mills 48

Fox Valley Lutheran 59, Winnebago Lutheran Academy 54, OT

Gibraltar 79, Coleman 23

Holmen 59, Marshfield 47

La Crosse Central 53, D.C. Everest 52

Laconia 48, Markesan 43

Middleton 45, Appleton East 34

Mount Horeb 44, Stoughton 43

Onalaska 77, Lakeview Christian Academy, Minn. 62

Prairie du Chien 67, MFL-Mar-Mac, Iowa 64

Rochester Century, Minn. 64, Superior 58

Saint Marys Springs 86, Central WI Christian 83, 2OT

Shoreland Lutheran 51, Union Grove 43

Southwestern 67, East Dubuque, Ill. 51

Sturgeon Bay 50, Green Bay West 46

Thorp 71, Cornell 30

Wausau West 47, La Crosse Logan 46

Wausaukee 61, Stephenson, Mich. 53

Highland Optimist Shootout

East St. Louis, Ill. 80, Madison Memorial 61

Just a Game Shootout

Pulaski 46, Catholic Memorial/Pius 44

GIRLS

Albany 36, Cassville 34

Arrowhead 74, Milwaukee King 54

Brodhead 73, Dodgeville 60

Catholic Central 61, Faith Christian 26

Cuba City 49, Potosi 36

Dubuque, Hempstead, Iowa 46, Edgewood 40

East Dubuque, Ill. 49, Southwestern 41

Evansville 44, Parkview 26

Fall Creek 45, Eleva-Strum 27

Grafton 68, Delavan-Darien 36

Howards Grove 70, Kohler 22

Janesville Parker 51, Sun Prairie 33

Kettle Moraine Lutheran 47, Omro 27

La Crescent, Minn. 55, West Salem 43

La Crosse Logan 58, Sparta 35

Lake Country Lutheran 58, Brookfield Academy 17

Mineral Point 46, Black Hawk 30

Onalaska 36, La Crosse Central 21

Oostburg 73, Sheboygan Area Luth. 49

Ozaukee 45, Cedar Grove-Belgium 28

Racine Lutheran 61, University School of Milwaukee 16

Shoreland Lutheran 44, Dominican 43

Shorewood 39, Saint Thomas More 28

The Prairie School 66, Martin Luther 49

Thorp 57, Cornell 26

Waukesha West 64, Watertown 24

Waunakee 83, Marshfield 79

Winona Cotter, Minn. 51, Tomah 28

Wisconsin Lutheran 48, West Allis Central 23

Hockey

PREP

BOYS

Aquinas 5, Beaver Dam 0

Baraboo/Portage 8, Stevens Point 1

Chequamegon/Phillips 7, Lakeland 5

Chisago Lakes, Minn. 7, Amery 0

Eau Claire Memorial 7, Rochester Lourdes/Stewartville, Minn. 5

Fond du Lac 5, Arrowhead 0

Fond du Lac 5, Wisconsin Rapids Lincoln 1

Grosse Pointe North, Mich. 5, De Pere/West De Pere 2

Hudson 3, New Richmond 0

La Crosse 10, Black River Falls 2

Madison West 2, Kenosha 1

Neenah/Hortonville 3, Minnehaha Saints, Minn. 2

Notre Dame 8, Ashwaubenon 0

Somerset 5, River Falls 2

Swimming

PREP BOYS

NEENAH DIVING INVITATIONAL

NEENAH 40, KENOSHA BRADFORD 28, RACINE PARK 22, CHILTON/VALDERS/BRILLION 18, OSHKOSH NORTH/LOURDES 16, MADISON MEMORIAL 14, APPLETON WEST/KIMBERLY 10, PULASKI 7

First place and area divers: 1, Andrew Suchla RP 530.50; 2, James Wise C/V/B 372.50; 4, Ryan Emenecker NEE 340.00; 6, Nick Ralston NEE 316.65; 7 Draven Feustel NEE 311.90; 11, Thomas Tetzke AW/K 282.90; 13, Scott Garrow AW/K 260.55; 16, Nate Pleshek C/V/B 240.90; 23, Shane Flom AN/E 100.60.

Wrestling

PREP

TROCAT SCRAMBLE

At Green Bay

GREEN BAY WEST/SOUTHWEST 242, PESHTIGO 225½, SHAWANO 204½, WAUPUN 183, FOX VALLEY LUTHERAN 135, MISHICOT 128, WEST DE PERE 106

Fox Valley Lutheran: 106: 2, A.J. Olson 3-1. 126: 5, Dan Brink 1-4. 138: 1, Chase Maxwell 4-0. 152: 7, Hayden Thern 3-2. 160: 1, Jake Coulthurst 5-0. 170: 6, Ben Coulthurst 1-3. 182: 5, Ethan Schneider 3-2.

OMRO INVITATIONAL

CHILTON 247½, KEWAUNEE 162, OMRO 159, RIPON 138, MARATHON 123½, NECEDAH 88, LOURDES 79½, APPLETON EAST 77, WINNEBAGO LUTHERAN 61½, HUSTISFORD 34

Appleton East: 106: 3, Isaac Burchby 1-1. 113: 3, Nathan Fens 2-1. 120: 2, Kody Kellner 3-1. 126: 6, Austin Lornson 0-3. 138: 7, Justin Wheelock 3-2. 170: 8, Everett Clayton 0-4. 195: 6, Michael Still 1-3. 220: 8, Hudson Cosnahan 0-4. 285: 5, Steven Anderson 1-2.

Chilton: 106: 1, Dillon Koenig 2-0. 113: 1, Nick Ditter 3-0. 120: 1, Patrick Breckheimer 4-0. 126: 3, Casey Lisowe 3-1. 132: 1, Nic Adkins 4-0. 138: 4, Rees Kopecky 2-3. 145: 1, Austin Keuler 4-0. 152: 1, Mitchell Fucile 3-0. 160: 2, Josh Hannan 3-1. 170: 1, Jordan Petrie 5-0. 182: 3, Marcus Wise 2-1. 195: 1, Austin Hephner 4-0. 220: 4, Grant Maurer 2-2. 285: 2, Josh Geiser 1-1.

FRED LEHRKE EVERGREEN INVITATIONAL

At Scofield

PULASKI 573, WITTENBERG-BIRNAMWOOD 444, D.C. EVEREST 378, SUN PRAIRIE 347, STRATFORD 323, CRANDON 279, DENMARK 259, CLINTONVILLE 149, AUBURNDALE 146, ANTIGO 90, ROSHOLT 90

Clintonville: 126: 10, Kelvyn Van Laarhoven 2-3. 132: 12, Darin Carrigg 0-5. 138: 9, Tim Jerabek 1-2. 152: 8, Chase Poppe 1-4. 9, Chase Jung 2-2. 160: 4, Shayne Collar 2-3. 170: 5, Charlie Poppe 4-1. 195: 2, Jake Reiter 3-1. 220: 7, Matt Hill 2-2.

SAUK PRAIRIE EAGLE INVITATIONAL

SAUK PRAIRIE 288½, MOUNT HOREB/BARNEVELD 268, HOLMEN 261½, MENOMONIE 243, MENOMONEE FALLS 155½, HORTONVILLE 150, RIVER VALLEY 136½, KIEL 127, DODGEVILLE 119, WEST SALEM/BANGOR 115, KETTLE MORAINE 69, BELLEVILLE/MONTICELLO/NEW GLARUS 62, RACINE PARK 39, PECATONICA ARGYLE 33, COLUMBUS 31, MADISON LA FOLLETTE 30, BELOIT MEMORIAL 28, RIO/FALL RIVER 0

Hortonville: 106: 5, Curtis Diedrich 3-1. 120: 4, Carson Thern 2-2. 126: 3, Joe Cliver 2-1. 132: 7, Cameron Luke 3-2. 138: 7, Morgan Coyle 3-2. 145: Cam Martzahl 0-2. 152: 3, Nate Rynish 3-1. 160: Jared Luker 1-2. 170: 6, Justin Sullivan 3-2. 182: Cody Laabs 0-2. 195: 6, J.D. Forsling 3-2. 220: Keegan Hooyman 0-2. 285: 5, Cole Schuh 4-1.

MANAWA INVITATIONAL

ELCHO 198½, OCONTO 185, MANAWA 173, WABENO 125, ALMOND-BANCROFT/PACELLI 120½, RONCALLI 58, LAKELAND 46½, TRI-COUNTY 37, XAVIER 15

106: 1, Elton Kelsey OC; 2, Robert Houle EL; 3, Christian Bradley RON. 113: 1, Jon Smits, WAB; 2, Daryn Claussen MAN; 3, Will Micke EL. 120: 1, Colton Dvorak EL; 2, Camden Moser MAN; 3, Joey Crahan A-B/P. 126: 1, Jordan Miller EL; 2, Ben Giesler OC; 3, Nacie Calarco WAB. 132: 1, Zach Reynolds LAK; 2, Dominic Schuelke MAN; 3, Seth Reed OC. 138: 1, Donovan Houle EL; 2, Hunter Michalak OC; 3, John Houts WAB. 145: 1, Robert Rocole WAB; 2, Brian Ozak OC; 3, James Gonzalez LAK. 152: Garret Griffin MAN; 2, Brandon Tousey OC; 3, John Mangold WAB. 160: 1, Alec Smith EL; 2, Jeremy Norris WAB; 3, Michael Schmidt OC. 170: 1, Joey Johnson EL; 2, Branden Lindsay MAN; 3, Spencer Fricke RON. 182: 1, Ed Guth EL; 2, Joe Vande Vrede MAN; 3, Bailey McNabb OC. 195: 1, Casey Johnson MAN; 2, Logan Jara EL; 3, Kyle Merschdorf WAB. 220: 1, Cole Warqynski A-B/P; 2, Adam Schultz OC; 3, Cole Thompson MAN. 285: 1, Jack Lawlis A-B/P; 2, Stephen Heili RON; 3, Mark Hansen EL.

LODI INVITATIONAL

LODI 5-0, NEENAH 4-1, EVANSVILLE 3-2, SEYMOUR 2-3, MOSINEE 1-4, WAUNAKEE 0-5

Round 1: Neenah 47, Mosinee 33; Lodi 54, Evansville 24; Seymour 49, Waunakee 10. Round 2: Lodi 58, Waunakee 18; Neenah 39, Evansville 36; Seymour 44, Mosinee 28. Round 3: Evansville 56, Waunakee 18; Neenah 38, Seymour 36; Lodi 54, Mosinee 21. Round 4: Evansville 37, Seymour 31; Lodi 47, Neenah 25; Mosinee 40, Waunakee 30. Round 5: Evansville 42, Mosinee 27; Lodi 43, Seymour 25; Neenah 52, Waunakee 24.

Unbeaten (5-0) wrestlers: 106: Preston Ernst WAU. 113: Walker Christensen SEY. 120: John Joutras LOD. 126: Josh Cowling NEE. 132: Dalton Gorman MOS. 138: Alex Lange EVA. 145: Elliot Sparby MOS. 152: D.J. Schoening NEE. 160: Joe Conklin LOD. 170: None. 182: Luke Nelessen NEE. 195: Ben Reed EVA. 220: Bryan Kaiser MOS. 285: None.

TRAVIS WICHLACZ MULTI-DUAL

At West Bend

WEST BEND WEST 4-0, GERMANTOWN 4-1, NEW BERLIN WEST 3-2, CAMPBELLSPORT 3-2, WEST BEND EAST 2-2, WAUPACA 2-3, MARQUETTE 1-4, MILWAUKEE HAMILTON 0-5

West Bend West 63, Waupaca 12; Germantown 67, Waupaca 11; Waupaca 47, Marquette 36; Waupaca 48, Milwaukee Hamilton 30; New Berlin West 48, Waupaca 33.

Waupaca: 106: Eric Bolwerk 3-2. 113: Austin Turrbiutus 3-2. 126: Alex Gotto 2-3. 132: Chandler Nimmer 0-5. 138: Miguel Barazza 3-2. 145: Levi Petroske 5-0. 152: Anthony Friese 3-0, Mitchell Rotta 2-0. 160: Mitchell Rotta 1-2, Anthony Friese 2-0. 170: Joe Balicki 0-1, Mike Hagen 0-1. 182: Mike Hagen 0-2. 220: Caleb Hobson 2-3. 285: Blake Thoe 1-1.

BRAWL IN THE FALLS

at Oconto Falls

BAY PORT 290½, OCONTO FALLS 236½, BONDUEL 152, CEDARBURG 151, REEDSVILLE 124, ASHWAUBENON 112½, MENOMINEE INDIAN 78, LUXEMBURG-CASCO 76, LENA 54, WAUTOMA/WILD ROSE 49, WINNECONNE 44, NEW HOLSTEIN 42, GILLETT-SURING 28, MARINETTE 22

Winneconne: 126: 3, Boone Roycraft 2-1. 132: Ryan Henschel 0-2. 138: 6, Brett Wenzel 1-2. 145: Ethan Miller 1-2. 152: 6, Hunter Messerschmidt 3-2. 160: Sam Engel 0-2. 170: Alex Ford 0-2. 182: Hunter Seelow 0-2. 195: 6, Brian Breuer 1-2. 220: Cole Breuer 0-2.

ROCKET SCRAMBLE

At Cedar Grove

OOSTBURG 638, SHIOCTON 568, SHEBOYGAN SOUTH 565, MARKESAN 528, DEERFIELD 505, BROOKFIELD EAST 491, SOUTHERN DOOR 489, MARSHALL 469, BRILLION 426, CEDAR-GROVE BELGIUM 415, VALDERS 413, DODGELAND 404, MILWAUKEE VINCENT/BROWN DEER 289, HORICON 281, ST. JOHN’S NORTHWESTERN MILITARY ACADEMY 271

Brillion: 120: 7, Jordan Roth 2-3. 126: 10, Adam Balthazor 1-2. 132: 8, Jake Broehm 1-4. 138: 9, Alex Behnke 2-1. 145: 7, Nathan Campshure 2-3. 152: 5, Elliot Piepenburg 4-1. 160: 11, Philip Geiger 3-2. 170: 8, Austin Stebane 1-4. 195: 1, William Browning 4-0. 285: 1, Silas Petrie 4-0.

Shiocton: 126: 11, Adam Miller 0-3. 132: 1, Austin Riehl 4-0. 138: 8, Garrett Beyer 1-4. 145: 2, Jacob Dahlke 3-1. 152: 3, Garrett Gunderson 2-2. 160: 6, Mason Gomm 2-2. 170: 2, Zech Riehl 3-1. 182: 2, Henry Fielding 3-1. 195: 2, Dominic Gunderson 3-1. 220: 2, Danny Erickson 3-1.

Saturday’s scores

Amherst 43, Berlin 24

Amherst 45, Princeton 34

Amherst 49, Poynette 9

Arcadia 48, Mondovi 20

Arcadia 50, Black River Falls 27

Arcadia 56, Independence/Gilmanton 24

Arcadia 63, Bloomer/Colfax 18

Athens 36, Neillsville/Greenwood/Loyal 35

Beaver Dam 41, Janesville Craig 30

Big Foot/Williams Bay 36, Lakeside Lutheran 24

Black River Falls 54, Bloomer/Colfax 27

Brodhead/Juda 66, Lakeside Lutheran 9

Burlington 39, Mukwonago 30

Burlington 53, South Milwaukee 15

Burlington 54, Fort Atkinson 24

Burlington 72, Oak Creek 6

Campbellsport 66, Milwaukee Hamilton 9

Independence/Gilmanton 45, Black River Falls 36

Independence/Gilmanton 45, Bloomer/Colfax 30

Janesville Craig 66, Oregon 10

Janesville Craig 69, Waukesha North 12

Janesville Craig 81, Rockford Auburn 0

Lodi 43, Seymour 25

Lodi 47, Neenah 25

Lodi 54, Evansville/Albany 24

Lodi 54, Mosinee 21

Lodi 58, Waunakee 18

Lomira 63, Plymouth 16

Marquette University 54, Milwaukee Hamilton 18

Mineral Point 33, Burlington 26

Mondovi 42, Bloomer/Colfax 33

Mondovi 43, Independence/Gilmanton 30

Neillsville/Greenwood/Loyal 39, Medford Area 30

Neillsville/Greenwood/Loyal 58, Abbotsford/Colby 18

Nekoosa/Port Edwards 40, Neillsville/Greenwood/Loyal 30

New Berlin West/Eisenhower 46, Milwaukee Hamilton 24

Osseo-Fair/Altoon/Aug/Fall Crk 44, Independence/Gilmanton 33

Osseo-Fair/Altoon/Aug/Fall Crk 49, Bloomer/Colfax 24

Plymouth 39, Martin Luther 36

Plymouth 43, Brookfield Central 28

Plymouth 45, Elkhart Lake-Glenbeulah 21

Sheboygan North 42, Plymouth 41

Spencer 51, Amherst 27

Waukesha South 70, Lakeside Lutheran 12

Waupaca 48, Milwaukee Hamilton 30

West Bend East 58, Milwaukee Hamilton 24

Westfield Area 39, Amherst 27

Whitewater 72, Lakeside Lutheran 9

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/scoreboard-12
Scoreboard
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.