Thursday's Brevard high school results

Thursday's Brevard high school results

News

Thursday's Brevard high school results

By

FOOTBALL

Titusville 21, Atlantic 20

Titusville 7 7 7 0 21
Astronaut 7 7 0 6 20

HOW THEY SCORED

1st Quarter

A: Jones 1 run (Roberts kick)

T: Jaleel Davis 58 run (Gullikson kick)

2nd Quarter

T: Tommy Cobb 43 pass from Josh Wayner (Gullikson kick)

A: Mack 8 run (Roberts kick)

3rd Quarter

T: Myles Waters 30 pass from Wayner (Gullikson)

4th Quarter

A: Mack 3 run (Pass failed)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING:T: Josh Wayner 2-(-16), Jaleel Davis 12-131. A: Chris Jones 28-148, Cardone Marconi 10-92, Mack 16-84, Hundley 4-3.

PASSING:T: Josh Wayner 12-21-0, 194 yards. A: Hundley 3-7-1 43 yards.

RECEIVING:T: Tommy Cobb 3-62, Myles Waters 5-80, Jaleel Davis 1-(-1), Tommy Mack 3-59. A: Marconi 2-23, Mack 1-10.

BOYS BOWLING

Edgewood 7, Merritt Island Christian 0

Edgewood (575) — Theo Lox 234, Eduard Meighan 153, Spencer Gorensol 95, Aubre Safard 93. Record: 4-2.

MIC (509) — Michael Mucker 231, Nick Swickart 141, Chris Richard 70, Brett Garrett 67. Record: 0-4.

Satellite 5, Heritage 2

Satellite (996) — Dylan Byars 286, Dakota Valentine 201, Hunter Valentine 186, Kyle Gordon 179, Angelo Sperazza 144. Record: 5-1.

Heritage (777) — Brandyn Holliday 187, Destrye Chin 174, Christopher Phillips 159, Benjamin Torsiello 136, Marcus Lawson 121. Record: 3-2.

Eau Gallie 5, Bayside 2

Eau Gallie (1108) — Spencer Hunt 247, Kendall Cumella 230, Caleb Viney 226, Adrian Santamont 204, Michael Coffey 201. Record: 5-0.

Bayside (996) — Daniel Watkinson 214, Keith Schenavar 201, Jeremy Beck 199, Nick Allan 197, James Watkinson 185. Record: 5-1.

Melbourne 6, Covenant Christian 1

Melbourne (881) — James Naylor 189, Todd Munce 183, Justin Brown 184, Rylee Tuttle 169, Cameron MacBride 156. Record: 1-5.

Covenant Chr. (825) — Josh Cooper 192, Carter Frye 174, Johnny Angiel 165, Jonathan Gould 158, Michael McMenamin 136. Record: 2-4.

Merritt Island 6, Cocoa Beach 1

Merritt Island (883) — Brandon Chase 232, Ben Chitko 198, Chase Rideout 165, Nick Amicarelli 162, Keegan Thompson 126. Record: 4-1.

Cocoa Beach (684) — Adrial Mehu 182, Korg Stafford 170, Austin Paisley 118, Kevin Lorch 115, Luke Fellows 99. Record: 2-4.

Space Coast 6, Titusville 1

Space Coast (907) — David Miller 210, Jeremy Brockwell 197, Andrew Desiongco 178, Austin Stack 176, Thomas Sabo 146. Record: 3-1.

Titusville (777) — William Robinson 193, Nandish Patel 167, Stephen Filakosky 152, David Newterman 150, Daniel Broadbent 115. Record: 1-5.

GIRLS BOWLING

Edgewood 7, Merritt Island Christian 0

Edgewood (700) — Carissa Brandon 181, Kelsey Gunyan 173, Corinne Challgren 147, Morgan Hager 100, Hailee Moore 99. Record: 1-4.

MIC (454) — Trisha Colvard 114, Breezi Inlow 104, Katie Stephenson 101, Sydney McCracken 90, Alexandra Webber 45. Record: 0-4.

Satellite 5, Heritage 2

Satellite (696) — Rachael LeCroy 195, Nikki Shaw 152, Alex Worthington 134, Sarah Wilson 127, Katie Williams 88. Record: 6-0.

Heritage (709) — Brooke Bonaiuto 200, Xiomara Santiago 171, Azaria Roberson 141, Bryttani Vance 119, Kenysha Valentin 78. Record: 3-2.

Eau Gallie 4, Bayside 3

Eau Gallie (826) — Layleen Mann 217, Shirley Shepherd 147, Judy Shepherd 146, Rebekah Roessler 128, Kim Mann 128. Record: 5-0.

Bayside (667) — Carly Christenson 203, Lynne Shreve 143, Lindsey Wilson 115, Chelsea Morgan 115, Priscilla Gonzalez 91. Record: 1-5.

Covenant Christian 6, Melbourne 1

Covenant Christian (857) — Kylie Angiel 204, Claire Young 180, Chasey Cubine 179, Marisa Gould 172, Annie Zauner 122. Record: 4-2.

Melbourne (672) — Rae Backiel 236, Lizzy Gilbert 168, Dae Phillips 120, Rachel Bryant 77, Bailey Lonsen 71. Record: 2-4.

Merritt Island 4, Cocoa Beach 3

Merritt Island (718) — Miranda Rommel 214, Gabby Irwin 170, Miranda Boyd 167, Jenna Ciardiello 92, Cora Keehn 75. Record: 2-3.

Cocoa Beach (685) — Kelsey Calzarotta 214, Genna Masson 155, Iwdah Cornish 134, Aisha Cornish 94, Kendall Steiger 88. Record: 4-2.

Titusville 7, Space Coast 0

Titusville (834) — Illyssa Jaraplasan 193, Erica Howe 185, Nicole Corbin 155, Zoe Amick 151, Brandi Washington 150. Record: 6-0.

Space Coast (780) — Brianna Eberhardt 188, LeAnne McLaughlin 186, Gabby Giordano 153, Jessica Fleming 131, Wendy Wink 122. Record: 2-2.

BOYS GOLF

Satellite 200, Bayside 209

(At Manatee Cove GC; Par-36)

Satellite — Jack Gans 46, Chris Shaffer 46, Bradley Caple 52, Calvin Nordin 56. Record: 2-3.

Bayside — Jack Kennedy 51, Patrick Hamlin 51, James Dunn 53, Tanner Lavantuve 54. Record: 0-3.

Holy Trinity 152, Edgewood 174,

Florida Air 194

(At Suntree CC; Par-36)

Holy Trinity — Kerry Sweeney 37, Calvin Sierota 37, Matt Allison 39, Trey Ville 39. Record: 4-0.

Edgewood — Blake Gladin 41, Joe Malatino 44, Rodney Nelson 44, Connor Giles 45.

Florida Air — Brad Winsel 44, Dalton Williams 49, Stewart Zelnick 49, Cameron Powell 52.

Cocoa Beach 164, Cocoa 192

(At Turtle Creek GC; Par-36)

Cocoa Beach — Jack Kalanquin 38, Alex Blue 40, A.J. Shields 43, Clay Mathews 48.

Cocoa — Matt Werle 45, Brian Bond 47, Chris Plowman-Render 50, Josh Kindred 50. Record: 1-2-1.

GIRLS GOLF

Viera 166, Eau Gallie 213

(At Duran GC; Par-36)

Viera — Michelle Hawkins 36, Taylor Rajeski 37, Katie Arnott 46, Kaycee Gray 47, Samantha Dahl 47. Record: 4-0.

Eau Gallie — Savannah Daugherty 49, Sydney Scarborough 51, Malleri Hedgington 56, Morgan Edgington 57. Record: 4-4.

Titusville 208, Space Coast 224

(At Sherwood GC; Par-36)

Titusville — Sarah Schermer 44, Jordan Smith 49, Jenna Smith 57, Grace Willoughby 58. Record: 4-2.

Space Coast — Haleigh Myrick 49, Trinity Falzone 49, Monica McCarthy 59, Kayla Ballew 67. Record: 1-4-1.

Bayside 228, Satellite 254

(At The Majors GC; Par-36)

Bayside — Kira Abraham 45, Lauren Butler 51, Taylor Walsh 63, Jessica Burger 69. Record: 2-1.

Satellite — Zoey Windfelder 60, Emily Karlovitch 63, Charlotte Goodman 64, Kendra Schiess 67. Record: 0-5.

BOYS SWIMMING

Titusville 133, Florida Air 47

200-Medley relay: Titusville (James Cox, Connor MacDonald, Doug Brunelle, Case Tatro) 1:53.59; 200 Free: Travis Drake (T) 2:18.81; 200-IM: Kevin He (FAA) 2:07.81; 50 Free: Johnny Koh (FAA) 0:24.06; Diving: Jeff Jones (T) 154.85; 100 Butterfly: Tyler Tatro (T) 1:05.07; 100 Free: MacDonald (T) 0:52.09; 500 Free: Tatro (T) 5:11.06; 200 Free relay: Titusville (Samuel English, Jacob McAmis, MacDonald, Liam Lohrenz) 1:43.40; 100 Backstroke: Jermiah Steele (T) 1:09.15; 100 Breaststroke: Ricardo Ontieros (FAA) 1:21.34; 400 Free relay: Titusville (Triston Mahony, Brunelle, James Cox, Lohrenz) 3:47.59. Records: Titusville 4-0, Florida Air 0-1.

St. Edwards 111, Space Coast 59

St. Edwards 107.5, Holy Trinity 72.5

Holy Trinity 95, Space Coast 84

200-Medley relay: St. Edwards (A. Brown, A. Ross, C. Kramer, S. Barry) 1:56.00; 200 Free: Nick Belsten (HT) 2:17.27; 200-IM: Drew Macon (SC) 2:27.72; 50 Free: Mason Baughan (HT) 0:25.25; Diving: Robert Morgan (HT); 100 Butterfly: Lucas Erickson (SC) 1:02.08; 100 Free: Brown (SE) 0:56.63; 500 Free: Kramer (SE) 5:39.05; 200 Free relay: Space Coast (Devin Kryston, Drew Macon, Bryan Flanagan, Erickson) 1:46.50; 100 Backstroke: Brown (SE) 0:59.56; 100 Breaststroke: Murphy (SE) 1:18.05; 400 Free relay: St. Edwards (Kramer, M. Lindenthal, T. Botero, Brown) 4:15.77.

GIRLS SWIMMING

Titusville 133, Florida Air 47

200-Medley relay: Titusville (Jessica Matteson, Janie Ross, Marissa Turner, Taylor Thompson) 2:17.10; 200 Free: Bailey Backus (T) 2:28.62; 200-IM: Jordan MacDonald 2:26.72; 50 Free: Ivanska Rosich (FAA) 0:30.50; Diving: Brittany Biegler (T) 218.80; 100 Butterfly: Natalie Aragona (T) 1:25.09; 100 Free: Nicole Diaz (FAA) 1:11.22; 500 Free: Thompson (T) 1:25.09; 200 Free relay: Titusville (Lisa Padan, Maria Marren, Alyssa Jones, Tori Talbert) 1:59.97; 100 Backstroke: Sabrina Edelmann (T) 1:18.70; 100 Breaststroke: MacDonald (T) 1:21.40; 400 Free relay: Titusville (Joanna Tronina, Backus, Padan, MacDonald) 4:24.66.

Space Coast 115, St. Edwards 48

Holy Trinity 91, St. Edwards 53

Space Coast 104, Holy Trinity 72

200-Medley relay: Space Coast (Kori Conklin, Selina Evans, Nicole Waldo, Jessica Ramos) 2:14.97; 200 Free: Conklin (SC) 2:17.69; 200-IM: Taylor Wilson (HT) 2:32.63; 50 Free: Katherine Hess (HT) 0:29.02; Diving: Noel Whitlock (HT); 100 Butterfly: Ramos (SC) 1:33.95; 100 Free: Wilson (HT) 1:01.00; 500 Free: Conklin (SC) 6:17.84; 200 Free relay: Holy Trinity (Hess, Emily Gallini, Audrey Wilson) 1:58.91; 100 Backstroke: Wilson (HT) 1:22.00; 100 Breaststroke: Evans (SC) 1:21.09; 400 Free relay: Space Coast (Savannah Bowen, Lindsey Hartt, Brittany Flanagan, Skylar White) 5:06.97.

VOLLEYBALL

Astronaut d. Palm Bay

24-26, 25-27, 25-20, 25-15, 15-12

Kills: A: Victoria Watts 12, Kierstan Rosa 20. PB: Katie Braun 7, Avianna Herrera 5. Assists: A: Rosa 24, Shaylin Connolly 17. PB: Valeria Martinez 2. Digs: A: Rosa 13, Celia DeVoss 20. PB: Karlee Dykes 30, Alyssa Herrera 15. Blocks: A: Watts 2. PB: Braun 4, Genique Elliott 1, Av. Herrera 1, Martinez 1. Aces: A: Danielle Lewis 6, Rachel Duester 6. PB: Kali De’Dyne 2, Av. Herrera 2, Al. Herrera 2, Martinez 5. Records: Astronaut 2-4; Palm Bay 2-10.

Cocoa Beach d. Viera

23-25, 25-21, 25-22, 21-25, 15-11

Kills: CB: Mary Sweeney 20, Tess Teurlings 20. V: Alex Bynum 14, Alana Shoff 13. Assists: CB: Megan Sweeney 28, Brooke Davis 15. V: Nina Alvarez 44. Digs: CB: Ma. Sweeney 16, Isabel Prado 29. V: Bynum 22, Marisol Murray 40. Blocks: CB: Anna Bolger 4, Alexa Blaser 4. V: Shoff 5, Cailea Gibbs 6. Aces: CB: Teurlings 4, Rachel Lewis 3. V: Alvarez 2, Andrea Pacheaco 4. Records: Cocoa Beach 10-0; Viera 3-2.

Titusville d. Cocoa

25-18, 25-16, 25-17

Kills: C: Corrie Maxner 3, Zakyria Brothers 5. T: Ciera Geyer 3, Madison Jones 2, Cassidey McShane 2. Assists: C: Maxner 6. T: McShane 4, Emily Pugh 4. Digs: C: Alyssa Lovett 13, Tamesha Henderson 8. T: McShane 9, Bailey Schricker 13. Blocks: C: Rachel Rintlemen 2. T: Geyer 1. Aces: T: Pugh 1, Mollie McMahon 2. Records: Cocoa 0-6; Titusville 2-3.

Edgewood d. Covenant Christian

25-11, 25-14, 25-19

Kills: CC: Sarah Hoenigmann 6, Avery Ferguson 3. E: Lauren Scannell 6, Summer Seage 8. Assists: CC: Naomi Rhoa 8. E: Michaela Steele 15, Emily Tang 5. Digs: CC: S. Hoenigmann 4, Katie Beckwith 6, E. Hoenigmann 4. E: Angie Beatty 6, Courtney Noe 5. Blocks: CC: Ferguson 2, E. Hoenigmann 2. E: Kylie Taffer 1. Aces: CC: Ferguson 2, Rhoa 2, E. Hoenigmann 2. E: Beatty 6, Taffer 4, Mandy Beatty 4. Records: Covenant Christian 5-4; Edgewood 4-0.

Eau Gallie d. Space Coast

13-25, 26-24, 19-25, 25-22, 15-8

Kills: EG: Alexa Raley 8, Allison Foy 7. SC: Hannah Cox 10, Tayla Powers 6. Assists: EG: Jeanelle Revels 25, Caitlyn Pushman 15. SC: Hannah Cox 7, Lindsay Stork 5. Digs: EG: Raley 7, Foy 10. SC: Ahlaudia Pratt 41, Sarah Rittenhouse 25. Blocks: EG: Raley 3, Kristen Vanderveer 3. SC: Stork 1, Rittenhouse 1, Rachel Joseph 5. Aces: EG: Caitlyn Pushman 3. SC: Cox 3, Powers 4. Records: Eau Gallie 4-3; Space Coast 2-5.

Benjamin School d.

Melbourne Central Catholic

25-18, 25-22, 25-19

Kills: MCC: Kiara Barrett 8, Mariah May 6. Assists: MCC: Barrett 7, Erica Weber 12. Digs: MCC: Alex Genna 21, Lauren Burrell 10. Blocks: MCC: Barrett 1, Jenna Barmak 1. Aces: MCC: Barmak 2. Record: MCC 2-2.

Rockledge d. Melbourne

25-15, 25-10, 25-23

Kills: M: Becka Bollinger 7, Lauren Ashline 4. R: Brooke Berberet 11, Rasheena Mansel 9. Assists: M: Callie Burklew 12. R: Alex Hollabaugh 16, Ciara Chapman 8. Digs: M: Bollinger 10, Hannah Wilkins 11. R: J’ena Baker 8, Merelyn Martinez 6. Blocks: M: Bollinger 1, Ashline 1. R: Mansel 3, Baker 1, Rachel Glaab 1. Aces: M: Jessica Feronti 2, Caitlin Krebs 1. R: Mansel 3, Chapman 5, Baker 3. Records: Melbourne 3-2; Rockledge 4-2.

Merritt Island d. Satellite

25-13, 25-10, 25-16

Kills: MI: Becca Bower 13, Alyssa Zwolensky 12. S: Courtney Clark 5, Becca Faircloth 3, Kat Salmon 3. Assists: MI: Anna Garrett 27. S: Katie Nicholson 10, Kalii Tucker 4. Digs: MI: Bower 9, Zwolensky 9, Rachel Petkosh 7. S: Victoria Salmon 4, Jen Tom 12. Blocks: MI: Garrett 2, Marina Morales 2. S: Faircloth 6, K. Salmon 4. Aces: MI: Zwolensky 7, Petkosh 4. S: V. Salmon 2, Faircloth 1. Records: Merritt Island 5-0; Satellite 3-4.

West Shore d. Brevard HEAT

25-10, 25-14, 25-10

Kills: WS: Casey Schauman 9, Megan Green 7. BH: Tricia Fox 3, Jessica Wells 2. Assists: WS: Schauman 8, Kasi West 15. BH: Fox 2, Megan Palmer 1. Digs: WS: Schauman 9. BH: Fox 7, Karissa Nickish 4, Jacquelyn Wells 4. Blocks: WS: Megan Green 3, Mary Grace Lally 2. BH: Wells 1. Aces: WS: West 6, Rachel Alba 4. BH: Wells 2, Amanda Duquette 2. Records: West Shore 3-6; Brevard HEAT 1-5.

LATE WEDNESDAY VOLLEYBALL

Edgewood d. Satellite

25-20, 25-18, 25-15

Kills: E: Angie Beatty 6, Becca Fischer 4, Kylie Taffer 10. S: Courtney Clark 6, Becca Faircloth 4, Taylor Persicketti 4. Assists: E: Michaela Steele 18. S: Katie Nicholson 14. Digs: E: Courtney Noe 7, Taffer 6. S: Morgan Howard 6, Jen Tom 10. Blocks: E: Angie Beatty 3, Taffer 2. S: Clark 2, Faircloth 4. Aces: E: Beatty 2, Steele 2, Emily Tang 3. S: Faircloth 5, Nicholson 2. Records: Edgewood 3-0; Satellite 3-3.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/thursdays-brevard-high-school-results
Thursday's Brevard high school results

FOOTBALL

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.