Thursday's high school scoreboard, Friday's schedule

Thursday's high school scoreboard, Friday's schedule

News

Thursday's high school scoreboard, Friday's schedule

By

Binghamton 76, Elmira 38

Elmira 6 12 10 10 38
Binghamton 21 15 19 21 76

Elmira

Alex Bellardini 2 0-0 4, Tyler Ladd 2 1-3 5, Kaseem Lewis 0 0-0 0, Tyler Lynch 0 0-0 0, Tyler Moffe 4 0-0 9, Kevin Morgan 0 0-0 0, Zach Nierstedt 7 4-7 18, Alex Varkazas 0 2-2 2, Alex Wright 0 0-0 0. Totals 15 7-12 38.

Binghamton

Emanuel Bernard 1 0-2 2, Mario Cherry 3 0-0 6, Jaime Curtis 6 1-2 17, Elloys Delarossa 0 0-0 0, Andre Hawkins 4 1-2 10, Edginard Jean-Phillipe 3 0-1 7, David Loewen 0 0-0 0, Michael Midyette 2 0-1 4, KJ Rose 7 1-1 16, Salen Turkovic 1 0-0 2, Seth West 4 0-0 12. Totals 31 3-9 76.

3-Point Goals – Elmira 1 (Tyler Moffe 1), Binghamton 11 (Jaime Curtis 4, Andre Hawkins 1, Edginard Jean-Phillipe 1, KJ Rose 1, Seth West 4).

MAC

Oxford 59, Afton 44

Afton 14 6 11 13 44
Oxford 23 7 12 17 59

Afton

Mitch Decker 4 0-0 10, Darien Heath 4 0-0 9, Kyle Hinman 4 0-0 8, Matt Olin 0 0-2 0, Rick Parsons 1 0-0 2, Ben Shearer 0 0-0 0, Joe Shearer 1 0-0 2, Austin Ticknor 1 0-0 3, James Westfall 4 2-4 10. Totals 19 2-6 44.

Oxford

Adam Camiel 0 0-0 0, Kevin Davis 3 0-0 7, Andrew Golden 7 6-12 22, Cameron Heggie 8 0-0 19, Daniel Lawton 1 0-0 2, Jeff Lawton 1 0-0 2, Jake McConnell 0 0-0 0, Matt Moore 1 0-0 2, Paul Wonka 2 0-3 5. Totals 23 6-15 59.

3-Point Goals – Afton 4 (Mitch Decker 2, Darien Heath 1, Austin Ticknor 1), Oxford 7 (Kevin Davis 1, Andrew Golden 2, Cameron Heggie 3, Paul Wonka 1).

NONLEAGUE

Ross Corners 66, New Life 27

New Life CA 6 4 10 7 27
Ross Corners CA 26 13 14 13 66

New Life Christian

Kyle Ali 0 0-0 0, Christian Brown 0 0-0 0, Seth Brown 0 2-2 2, Sam Matteson 0 0-0 0, Josh Neidhart 0 0-0 0, Cody Norton 3 2-2 10, Casey Ryan 3 2-2 10, Elisha Saisst 0 0-0 0, Kier Saisst 2 0-0 5. Totals 8 6-6 27.

Ross Corners Christian

Ben Ely 0 0-0 0, Noah Kiekel 4 0-2 8, David Lane 1 0-0 2, Isaac Leab 4 0-0 8, Mason Peck 1 2-2 4, Jason Rising 0 0-0 0, Pavel Shinbyakove 6 1-2 13, Gabe Smith 3 2-2 8, Ian Witham 3 2-2 8, Matt Wood 6 0-0 15. Totals 28 7-10 66.

3-Point Goals – New Life Christian 5 (Cody Norton 2, Casey Ryan 2, Kier Saisst 1), Ross Corners Christian 3 (Matt Wood 3).

Binghamton 74, Elmira 42

Binghamton 24 15 24 11 74
Elmira 12 11 10 9 42

Binghamton

Grace Doherty 1 0-0 2, Alexis Esworthy 8 0-0 20, Ana Farahane 1 0-0 2, Jessica Farahane 0 0-0 0, Sarah Keller 0 1-2 1, Caity Kuhnen 10 1-2 22, Maggie Rose Pelella 0 0-0 0, Lexi Pourby 0 0-0 0, Annie Ramil 1 0-0 2, Jodi-Marie Ramil 3 2-2 8, Olivia Ramil 2 1-2 5, Hannah Spencer 3 2-2 8, Mone Vaughn 2 0-0 4. Totals 31 7-10 74.

Elmira

McKenna Backer 3 1-4 8, Bee Bulkley 1 0-0 3, Makenna Edwards 0 0-0 0, Lena Klosa 0 0-0 0, Victoria Scott 0 0-0 0, Dana Tomkalski 4 4-4 12, Abbie Topping 4 1-2 9, Sarah Topping 0 0-0 0, Sariah Waters 1 0-0 2, Kate Weaver 2 2-2 6, Taylor White 1 0-0 2. Totals 16 8-12 42.

3-Point Goals – Binghamton 5 (Alexis Esworthy 4, Caity Kuhnen 1), Elmira 2 (McKenna Backer 1, Bee Bulkley 1).

Honor scores: 200 game, 600 or highest series.

Greene 4, Oxford 0

At Oxford

Greene (2,697): Alex Csigi 236, 218, 626.

Oxford (2,242): Nate Head 214, 605.

Honor scores: 180 game, 540 or highest series.

Greene 4, Oxford 0

At Oxford

Greene (2,229): Jewell Milk 215, 525.

Oxford (1,839): Sam Seifort 418.

Elmira 104, Binghamton 76

At Binghamton

200-yard medley relay: Elmira (Cameron Matkosky, Jacob Parfianowicz, Dan Berg, Dan Swanson) 1:52.97; 200 freestyle: Jake Brigham (B) 2:08.12; 200 individual medley: Dominic Parfianowicz (E) 2:11.34; 50 freestyle: Swanson (E) 25.08; Diving: Deyon Godbay (B) 272.40; 100 butterfly: Swanson (E) 1:09.06; 100 freestyle: D. Parfianowicz (E) :50.76; 500 freestyle: Berg (E) 5:51.30; 200 free relay: Elmira (D. Parfianowicz, Swanson, Jack LaDouce, Tristen Hillman) 1:41.54; 100 backstroke: J. Parfianowicz (E) 1:04.52; 100 breaststroke: Eric King (B) 1:08.64; 400 freestyle relay: Elmira (Chad Neild, Alex Pierce, Mike DeSanto, Hillman) 4:16.84.

STAC Championships Seeds

To be held today-Saturday at Elmira

99: 1, Collyn Shippos (Ithaca); 2, Tyler Brasinski (Johnson City); 3, Jacob Lehr (Chenango Valley); 4, Kiegan Brown (Maine-Endwell). 106: 1, Isaiah Colgan (Johnson City); 2, Dan Brunette (Vestal); 3, Jackson Bell (Owego); 4, Mitchell Spaziani (Oneonta). 113: 1, Kyle Kelly (Chenango Forks); 2, Jimmy Overhiser (Corning); 3, Kobe Garrehy (Maine-Endwell); 4, Mikey Carr (Union-Endicott). 120: 1, Nate Hayes (Windsor); 2, Anthony Colon (Chenango Valley); 3, Hunter Beck (Vestal); 4, Nate Wetzelburg (Union-Endicott). 126: 1, Jacob Green (Chenango Forks); 2, Richie Burke (Ithaca); 3, Nick Hess (Horseheads); 4, Ian Lupole (Susquehanna Valley). 132: 1, Tristan Rifanburg (Norwich); 2, Xavian Hughes (Union-Endicott); 3, Brock Post (Maine-Endwell); 4, Robert Mastronardi (Vestal). 138: 1, Zak Garrehy (Maine-Endwell); 2, Owen Jarrold (Vestal); 3, Nick Bidwell (Johnson City); 4, Nate Bell (Owego). 145: 1, Frank Garcia (Norwich); 2, Joe Hamdan (Johnson City); 3, James Longo (Oneonta); 4, Kent Krymowski (Binghamton). 152: 1, Zach Colgan (Johnson City); 2, Brandon Hamilton (Maine-Endwell); 3, Ian VanValen (Ithaca); 4, Marc Yezzi (Susquehanna Valley). 160: 1, Alex Francik (Vestal); 2, Conner Halladay (Johnson City); 3, Nate Bomysoad (Union-Endicott); 4, Konnor Kremer (Horseheads). 170: 1, Isaiah Zimmer (Chenango Forks); 2, Dominic Taylor (Johnson City); 3, Mitch McGovern (Elmira); 4, Austin Tingley (Susquehanna Valley). 182: 1, James Benjamin (Vestal); 2, Luke Jackson (Elmira); 3, Tre Hernandez (Binghamton); 4, Tristan Roche (Susquehanna Valley). 195: 1, Reggie Williams (Johnson City); 2, Matt Brozovic (Maine-Endwell); 3, David Gardner (Vestal); 4, Garrett Reigel (Windsor). 220: 1, Lucas Depofi (Union-Endicott); 2, Jack Everett (Horseheads); 3, Teddy Storti (Susquehanna Valley); 4, Allen Michael Rios (Chenango Forks). 285: 1, Matt Abbott (Windsor); 2, Sean McGinley (Elmira); 3, Juwin Jumpp (Vestal); 4, Cory Corkwell (Oneonta).

Delhi 54, Unadilla Valley 24

At Unadilla Valley

99: Mike Scarimbola won by forfeit. 106: No match. 113: Mike Bryden (D) won by fall, Caleb Simons, 1:34. 120: Pat Brown (D) won by fall Calyope Winnicki, 0:36. 126: Darren Johnson (UV) won by fall Taylor Mostert, 0:46. 132: Joe Brown (D) won by fall Austin Lewis, 3:01. 138: Tyler Mostert (D)won by fall Brittany Brown, 0:16. 145: Tyler Olson (UV) won by fall Russell Cobane, 3:46. 152: Will Hilgers (D) won by forfeit. 160: Mike Neumann (D) won by forfeit. 170: Brad Davis (D) won by forfeit. 182: Noah DeDominicis (D) won by forfeit. 195: Kurtis Wilson (UV) won by forfeit. 220: No Match. 285: Richie Conklin (UV) won by forfeit.

Watkins Glen 57, Odessa-Montour 22

Wednesday at Odessa-Montour

182: Dustin Goltry (WG) won by forfeit. 195: Kurtis Edwards (WG) won by forfeit. 220: Mike Brown (WG) pinned Joe Wright, 3:19. 285: Colton Arcangeli (WG) won by forfeit. 99: Trevor Walters (WG) won by forfeit. 106: Joe Rorick (OM) major dec. Brandon Gould, 8-0. 113: Matt Woodworth (WG) won by forfeit. 120: Tyler Dupuy (OM) dec. John Brown, 4-2 (OT). 126: Billy Bacon (OM) pinned Travis Beaumont, 3:54. 132: Adam Gifford (OM) tech. fall over Andrew Specht, 18-2. 138: Michael Fraboni major dec. Tim Carnes, 18-10. 145: Nicholas Cocola (WG) won by forfeit. 152: Brenndan Taft (WG) won by forfeit. 160: Ian Chedzoy (WG) dec. Jeremy Zoeke, 4-0. 170: Josh Burge (WG) pinned Ashton Furney, :32.

Deposit-Hancock 38, Whitney Point 27

At Whitney Point

99: Dean Raymond (D-H) won by forfeit. 106: Brandon Macumber (D-H) won by forfeit. 113: Stephen McKee (D-H) dec. Trevor Glezon, 6-1. 120: Sean Ballard (WP) dec. Colby Hall, 7-2. 126: Trevor Stiles (D-H) dec. Dylan Dunham, 9-0. 132: Nate Grabbam (WP) pinned Jason Lobdell, 3:37. 138: Ethan Wormuth (D-H) dec. Sheldan Clute, 13-3. 145: Jordan Torbitt (WP) pinned Devin Decker, 1:39. 152: Nate Kim (WP) won by forfeit. 160: Brock Martin (D-H) pinned Nick Knight, :16. 170: no match. 182: James Knight (WP) won by forfeit. 195: no match. 220: Dan Babcock (D-H) pinned Andrew Barnhart, 1:59. 285: Zach Gifford (D-H) dec. Dylan Matthews, 7-0.

Union-Endicott 1, Chenango Valley 1

Chenango Valley 0 0 1 1
Union-Endicott 1 0 0 1

Chenango Valley (g-a): Matt Benko 1-0, Michael Ferranti 0-1.

Union-Endicott (g-a): Ryan Ripic 1-0.

Shots on goal: CV 27; U-E 36.

Goalie: Dan English (CV) 35; Owen Miller (U-E) 26.

Today’s Events

BOYS BASKETBALL

STAC

Seton Catholic Central at Owego, 5:30

Maine-Endwell at Corning, 5:30

Vestal at Union-Endicott, 5:30

Norwich at Oneonta, 6

Johnson City at Susquehanna Valley, 6

Windsor at Chenango Valley, 6

Horseheads at Ithaca, 5:30

IAC

Waverly at Watkins Glen, 5:30

Moravia at Whitney Point, 5:30

Southern Cayuga at Trumansburg, 5:30

Spencer-Van Etten at Newfield, 5:30

Candor at Odessa-Montour, 6

Marathon at Dryden, 6

Thomas A. Edison at Tioga, 6

Groton at Lansing, 6

Newark Valley at Elmira Notre Dame, 6

MAC

Bainbridge-Guilford at Sidney, 5:30

Harpursville at Walton, 5:30

Afton at Oxford, 5:30

Unadilla Valley at Greene, 5:30

Delhi at Deposit, 6

Unatego at Hancock, 7

Nonleague

Binghamton Home at Twin Tiers Christian Acad., 7:30

GIRLS BASKETBALL

STAC

Corning at Maine-Endwell, 5

Union-Endicott at Vestal, 5:30

Binghamton at Elmira, 5:30

Susquehanna Valley at Johnson City, 5:30

Oneonta at Norwich, 6

Chenango Valley at Windsor, 6

IAC

Odessa-Montour at Candor, 5:30

Watkins Glen at Waverly, 5:30

Whitney Point at Moravia, 5:30

Dryden at Marathon, 5:30

Tioga at Thomas A. Edison, 5:30

Elmira Notre Dame at Newark Valley, 5:30

Trumansburg at Southern Cayuga, 5:30

Lansing at Groton, 6

Newfield at Spencer-VanEtten, 6

MAC

Afton at Oxford, 5:30

Delhi at Deposit, 5:30

Harpursville at Walton, 6

Unatego at Hancock, 5:30

Nonleague

Binghamton Home at Twin Tiers Christian Acad., 6

WRESTLING

STAC Tournament at Elmira, 4

IAC Tournament at Watkins Glen, 9:30 a.m.

SWIMMING

STAC

Chenango Forks at Windsor, 5

Owego at Greene, 5:30

Horseheads at Corning, 5:30

Ithaca at Vestal, 5:30

Elmira at Binghamton, 5:30

Maine-Endwell at Union-Endicott, 5:30

Johnson City at Susquehanna Valley, 5:30

Chenango Valley at Norwich, 5:30

BOWLING

MAC

Walton at Greene, 3:45

Bainbridge-Guilford at Hancock, 3:45

Deposit at Afton, 3:45

HOCKEY

BCHSHA

Binghamton at Maine-Endwell, 6:45

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/thursdays-high-school-scoreboard-fridays-schedule-12
Thursday's high school scoreboard, Friday's schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.