Tuesday's Brevard County high school sports results

Tuesday's Brevard County high school sports results

News

Tuesday's Brevard County high school sports results

By

BOYS BOWLING

Rockledge 7, Titusville 0

Rockledge (1040) — Mathieu Morin 247, Zack Hall 209, Robert Koehler 198, Brody Mincey 198, Trevor Swinehart 188. Record: 5-1.

Titusville (615) — David Newterman 164, Nandish Patel 136, Stephen Filakosky 127, William Robinson 115, Daniel Broadbent 73. Record: 1-6.

Covenant Christian 5, Bayside 2

Covenant Chr. (881) — Josh Cooper 201, Carter Frye 196, Greg Young 175, Johnny Angiel 157, Michael McMeniman 152. Record: 3-4.

Bayside (814) — Nick Allan 181, Zach Carroll 169, Thomas Zelios 160, Jeremy Beck 157, James Watkinson 147. Record: 5-2.

Viera 6, Heritage 1

Viera (1027) — Greg Young 246, Matt Cassone 234, Patrick Franza 213, Tyler Fischer 190, Evan Keeney 144. Record: 4-2.

Heritage (847) — Brandon Holliday 216, Marcus Lawson 203, Destrie Chen 179, Christopher Phillips 128, Steven Martinez 121. Record: 3-3.

Satellite 4, Eau Gallie 3

Satellite (1022) — Dylan Byars 249, Dakota Valentine 217, Kyle Gordon 203, Hunter Valentine 178, Angelo Sperazza 175. Record: 6-1.

Eau Gallie (882) — Michael Coffey 246, Kendall Cumella 196, Spencer Hunt 157, Caleb Viney 148, Adrian Santamont 135. Record: 5-1.

Edgewood 4, Cocoa 3

Edgewood (743) — David Lance 207, Edward Meighan 170, Theo Cox 135, Spencer Gorenflo 121, Jordan Meyer 110. Record: 5-2.

Cocoa (800) — Kyle Johnson 220, Devin Sedam 180, Shane Hall 155, C.J. Williams 145, Johnathan Kalaygian 100. Record: 2-4.

Astronaut 5, Space Coast 2

Astronaut (884) — Phillip Blake 221, Kameron Jackson 198, Brian Montanye 188, Christian Waters 154, Nathan Bierman 123. Record: 4-2.

Space Coast (889) — Austin Stack 203, David Miller 195, Jeremy Brockwell 191, Zack Corter 154, Tommy Eberhardt 146. Record: 4-2.

Melbourne 4, Palm Bay 3

Melbourne (902) — Justin Brown 224, Todd Munce 214, Cameron MacBride 160, James Naylor 158, Riley Tuttle 146.

Palm Bay (894) — Stefan Knestrick 222, Colin Sassman 181, Matthew Johnson 180, Adam Nemeth 160, Drew Miller 151.

Merritt Island 6,

Merritt Island Christian 1

Merrritt Island (599) — Chase Rideout 169, Nick Amicarelli 169, Brandon Chase 150, Michael Fletcher 114. Record: 5-1

Merritt Island Christian (457) — Michael Mucker 166, Nick Swickert 123, Chris Richard 93, Brett Garrett 75. Record: 0-6.

GIRLS BOWLING

Titusville 7, Rockledge 0

Titusville (859) — Erica Howe 214, Illyssa Jaraplasan 189, Nicole Corbin 177, Zoe Amick 143, Brandi Washington 136. Record: 7-0.

Rockledge (630) — Danielle Koehler 230, Malina Runion 110, Nicki Shaw 107, Cecilia Lucas 96, Jennifer Bogus 87. Record: 3-3.

Covenant Christian 7, Bayside 0

Covenant Chr. (773) — Kylie Angiel 180, Claire Young 160, Annie Zanner 159, Marissa Gould 143, Chasey Culsine 131. Record: 5-2.

Bayside (577) — Carly Christenson 191, Lynne Shreve 122, Lindsey Wilson 99, Valerie Morgan 90, Priscilla Gonzalez 75. Record: 1-6.

Heritage 6, Viera 1

Heritage (778) — Brooke Boniauto 197, Kenysha Valentin 174, Xiomara Santiago 170, Azaria Roberson 132, Bryttani Van 105. Record: 4-2.

Viera (624) — Maria Rocca 162, Jamie Schlegel 159, Kaylin Marchado 107, Natalie Williams 101, Angie Ramirez 95. Record: 0-6.

Eau Gallie 7, Satellite 0

Eau Gallie (797) — Judy Shepherd 173, Layleen Mann 171, Rebakah Roessler 167, Geordan Tolley 146, Kim Mann 140. Record: 6-0.

Satellite (773) — Rachel LeCroy 201, Christina Bouchard 159, Nikki Shaw 148, Breanna Payne 147, Sarah Wilson 118. Record: 6-1.

Cocoa 7, Edgewood 0

Cocoa (734) — Carson Hendren 182, Summer Wright 166, Brandy Williams 150, Kimberly Davis 127, Colby Demusis 109. Record: 5-1.

Edgewood (570) — Kelsey Guyan 146, Karissa Brandon 146, Morgan Hager 107, Corinne Challgren 95, Hailee Moore 76. Record: 2-5.

Melbourne 4, Palm Bay 3

Melbourne (580) — Rae Backiel 174, Lizzy Gilbert 160, Cindy Tuten 87, Dae Phillips 84, Rachel Bryant 75.

Palm Bay (668) — Jaclyn Navarro 169, Paige Sassman 159, Courtney Bilbey 154, Taiontay Williams 98, Bridgette Joseph 88.

Merritt Island 7,

Merritt Island Christian 0

Merrritt Island (713) — Gabby Irwin 192, Cora Keehn 137, Miranda Remmel 135, Miranda Boydh 131, Jenna Ciardillo 118. Record: 3-3.

Merritt Island Christian (501) — Katie Stephenson 165, Trisha Colvard 109, Sydney McCracken 104, Breezi Inlow 73, Alexandra Weber 50. Record: 0-6.

BOYS GOLF

Eau Gallie 100, Palm Bay (forfeit)

(At The Habitat GC; 5 holes)

Eau Gallie — Cody Kammerdener 22, Ricky Holsomback 25, Shawn Hogarth 26, Marshall Paul 27. Record: 2-0.

Palm Bay — Josh Lajza 22, Jordan Lennon 22, Luis O’Donnell 28. Record: 1-6.

Merritt Island 83, Satellite 122

(At Manatee Cove GC; 5 holes)

Merritt Island — Mickey DeMorat 18, Nick Schenerlein 21, Taylor Whalen 21, Alex Hubbard 23. Record: 8-0.

Satellite — Jack Gans 24, Bradley Caple 29, Calvin Nordin 29, Tommy Lewis 30. Record: 2-4.

Edgewood 175, Space Coast 193

(At The Savannahs GC; Par-36)

Edgewood — Colby Nickell 39, Kyle Lansing 42, Blake Gladin 46, Conner Giles 48. Record: 2-2.

Space Coast — Brett Messer 40, Aaron Giles 42, Doug Bartlett 49, Richard Parise 52.

Titusville 187, Bayside 220

(At LaCita CC; Par-36)

Titusville — Aaron Reed 41, Jarrett Norris 47, Michael Andrews 49, Devin Russ 50. Record: 4-2.

Bayside — Keaton Mann 53, Gage Walsh 53, Trevor Snow 57, Patrick Hamlin 57. Record: 0-4.

GIRLS GOLF

Viera 159, Titusville 226

(At Duran GC; Par-36)

Viera — Michelle Hawkins 33, Taylor Rageski 37, Samantha Brimhall 43, Katie Arnott 46. Record: 5-1.

Titusville — Sarah Schermer 46, Jordan Smith 51, Jenna Smith 59, Jenna Brookins 70. Record: 5-3.

Astronaut 222, Cocoa (forfeit)

(At Sherwood CC; Par-36)

Astronaut — Alex Simons 50, Kayleigh Meusel 50, Stormy Gaenicke 59, Katie Yakubowski 63. Record: Astronaut 3-2.

Cocoa — Kailey Dean 69, Lacey Tychan 72. Record: 0-4.

Melbourne 209, Satellite 241

(At Crane Creek GC; Par-36)

Melbourne — Jessica Bissey 45, Mackenzie Smith 52, Kaitlin Powell 55, Charlotte Platt 57. Record: 3-5.

Satellite — Emily Karlovitch 58, Zoe Windfelder 60, Charlotte Goodman 60, Kendra Schiess 63. Record: 0-6.

BOYS SWIMMING

Melbourne 115, Palm Bay 65

200-Medley relay: Palm Bay (Arbio, Greener-Case, Richard, Toby) 2:08.63; 200 Free: Camps (M) 2:04.17; 200-IM: Elmasri (M) 2:40.78; 50 Free: Childs (PB) 0:25.54; Diving: Stewart (M) 108.35; 100 Butterfly: Christensen (PB) 1:07.78; 100 Free: Smith (PB) 0:59.16; 500 Free: Christensen (PB) 5:43.00; 200 Free relay: Melbourne (Elmasri, Chodorow, Getz, Reyes) 1:48.04; 100 Backstroke: Camps (M) 1:08.96; 100 Breaststroke: Heath (M) 1:19.07; 400 Free relay: Melbourne (Camps, Matessi, Robbins, Washburn) 3:59.13.

Rockledge 136, Cocoa 41

200-Medley relay: Rockledge (Daniel Kuhblank, Mitch Rose, Tyler Monus, Matt Holmes) 2:04.40; 200 Free: Tim Znoj (R) 2:06.50; 200-IM: Wyatt Willis (C) 2:13.04; 50 Free: John Wilcox (R) 0:27.53; Diving: Connor McCluskey (R) 150.20; 100 Butterfly: Alex Barnes (R) 57.57; 100 Free: Kyle Barrington (R) 0:56.84; 500 Free: Willis (C) 5:18.67; 200 Free relay: Rockledge (Rose, Eric Goodwin, Jared Zayas, A.J. Brown) 1:47.37; 100 Backstroke: Holmes (R) 1:08.87; 100 Breaststroke: Rose (R) 1:14.09; 400 Free relay: Rockledge (Znoj, Holmes, Barnes, Cody Johnson) 3:37.00. Record: Rockledge 3-1.

Bayside 113, Heritage 52

200-Medley relay: Bayside (Ben Conrad, Andrew Smith, Dennis Lane, Briar Winnet) 2:02.57; 200 Free: Winnet (B) 2:24.09; 200-IM: Lane (B) 2:22.97; 50 Free: Conrad (B) 0:26.37; Diving: Luke Schuessler (B) 98.75; 100 Butterfly: Jake Sandoval (B) 1:03.04; 100 Free: Andrew Smith (B) 1:08.22; 500 Free: Winnet (B) 6:47.19; 200 Free relay: Bayside (Lane, Drew Bobersky, Andrew Smith, Conrad) 1:48.84; 100 Backstroke: Sandoval (B) 1:09.10; 100 Breaststroke: Chrisian Marquez (H) 1:14.50; 400 Free relay: Bayside (Sandoval, Jared Danel, Winnet, Conrad) 4:23.97. Record: Heritage 2-1.

Cocoa Beach 133, Satellite 47

200-Medley relay: Cocoa Beach (Zac Drazich, Dain Rust, Chris Watson, Grady Broughton) 1:55.52; 200 Free: Adam Bauer (CB) 2:07.10; 200-IM: Watson (CB) 2:19.07; 50 Free: Broughton (CB) 0:24.00; 100 Butterfly: Rust (CB) 1:05.92; 100 Free: Conner McClanahan (CB) 0:55.97; 500 Free: Bauer (CB) 5:47.63; 200 Free relay: Cocoa Beach (Dylan Pletcher, McClanahan, Nick Myers, Rust) 1:42.90; 100 Backstroke: Drazich (CB) 1:06.00; 100 Breaststroke: Rust (CB) 1:09.42; 400 Free relay: Cocoa Beach (McClanahan, Drazich, Broughton, Watson) 3:42.38. Record: Cocoa Beach 5-0.

Viera 127, Holy Trinity 58

Viera 122, Eau Gallie 53

Holy Trinity 103, Eau Gallie 67

200-Medley relay: Eau Gallie (Connor Smoak, Josh Porter, Jacob Holt, Jacob, Chance Benton), 1:56.66; 200 Free: J. Holt (EG) 2:05.78; 200-IM: Peter Haddad (V) 2:25.16; 50 Free: J. Holt (EG) 0:25.31; Diving: Robert Morgan (HT), 6.00; 100 Butterfly: C. Smoak (EG) 1:01.12; 100 Free: Joey Molnar (V) 0:56.31; 500 Free: P. Haddad (V) 6:03.00; 200 Free relay: Viera (Grant Spence, Jake Rehrer, Adam Baird, Andrew Cummings) 1:43.43; 100 Backstroke: C. Smoak (EG) 1:01.00; 100 Breaststroke: G. Spence (V) 1:15.22; 400 Free relay: Viera (Haddad, Rehrer, Spence, Molnar) 3:49.70.

Edgewood 87, West Shore 83

200-Medley relay: West Shore (Kyle Landis, Ian Kennedy, Erich Heinricher, Will Lemstrom) 2:12.78; 200 Free: Kyle Landis (WS) 2:23.25; 200-IM: Lucas Kravchenko (E) 2:22.78; 50 Free: Jacob Beil (E) 28.05; 100 Butterfly: Heinricher (WS) 1:07.15; 100 Free: Landis (WS) 1:02.91; 500 Free: Brandon Hord (E) 5:04.81; 200 Free relay: James Phipps, Hord, Beil, Kravchenko (E) 1:52.99; 100 Backstroke: Kravchenko (E) 1:05.53; 100 Breaststroke: Phipps (E) 1:20.95; 400 Free relay: Edgewood (Phipps, Hord, Beil, Kravchenko) 4:17.05.

GIRLS SWIMMING

Melbourne 132, Palm Bay 42

200-Medley relay: Melbourne (Cohen, Bress, Fields, Galluscio) 2:19.78; 200 Free: McCullough (M) 2:20.17; 200-IM: Cohen (M) 2:27.63; 50 Free: Rasmussen (PB) 0:29.00; Diving: Pyne (PB) 139.20; 100 Butterfly: Galluscio (M) 1:23.67; 100 Free: Peterson (M) 1:08.50; 500 Free: Fields (M) 6:55.39; 200 Free relay: Melbourne (Lawson, Galluscio, Ziade, Uhlar) 2:02.75; 100 Backstroke: Cohen (M) 1:07.52; 100 Breaststroke: Peterson (M) 1:27.22; 400 Free relay: Melbourne (Galluscio, Cohen, Fields, Uhlar) 4:37.41.

Rockledge 146, Cocoa 35

200-Medley relay: Rockledge (Meisen Jernberg, Katie Sidor, Jenny Znoj, Kaylee Sigfried) 2:14.25; 200 Free: Victoria Willis (C) 2:02.78; 200-IM: Jernberg (R) 2:31.31; 50 Free: Willis (C) 0:26.15; Diving: Diah King (R) 144.65; 100 Butterfly: Znoj (R) 1:17.75; 100 Free: Sidor (R) 1:08.66; 500 Free: Jernberg (R) 5:35.65; 200 Free relay: Rockledge (Katie Sidor, Emily Sidor, Znoj, Jernberg) 2:02.03; 100 Backstroke: Emily Sidor (R) 1:29.41; 100 Breaststroke: Katie Sidor (R) 1:21.47; 400 Free relay: Rockledge (Emily Sidor, Brenna Duffy, Kristin Curington, Sigfried) 4:51.53. Record: Rockledge 2-2.

Heritage 97, Bayside 84

200-Medley relay: Bayside (Samantha Love, Bianca Sargente, Olivio Lund, Amy Tenzzar) 2:20.75; 200 Free: Sarah Lewis (H) 2:35.49; 200-IM: Alyssa Kandiko (H) 2:53.72; 50 Free: Julie Spychalsky (H) 0:28.00; Diving: Taylor Burke (H) 144.50; 100 Butterfly: Lewis (H) 1:30.22; 100 Free: Spychalsky (H) 1:04.94; 500 Free: Lund (B) 6:23.58; 200 Free relay: Heritage (Kandiko, Lewis, Alexandria Cooper, Spychalsky) 2:05.94; 100 Backstroke: Sam Love (B) 1:15.81; 100 Breaststroke: Lund (B) 1:24.37; 400 Free relay: Bayside (Love, Sargente, Alysssa Neff, Lund) 5:13.94. Record: Bayside 2-1.

Cocoa Beach 105, Satellite 78

200-Medley relay: Cocoa Beach (Amy Creech, Adrianna DeBoer, Megan Black, McKenzie Broughton) 2:02.14; 200 Free: Cali Angove (CB) 2:20.16; 200-IM: Skye Carey (S) 2:14.99; 50 Free: Broughton (CB) 0:26.65; 100 Butterfly: Jamie M. (S) 1:06.79; 100 Free: A. Creech (CB) 0:58.82; 500 Free: Angove (CB) 6:00.01; 200 Free relay: Cocoa Beach (Isabelle Borer, Samantha Klingener, Delainee Rust, Angove) 2:03.35; 100 Backstroke: Creech (CB) 1:08.44; 100 Breaststroke: DeBoer (CB) 1:11.52; 400 Free relay: Cocoa Beach (Creech, DeBoer, Angov, Broughton) 4:00.27. Record: Cocoa Beach 5-0.

Viera 139, Holy Trinity 33

Viera 138, Eau Gallie 33

Holy Trinity 68, Eau Gallie 67

200-Medley relay: Viera (Jocelyn Lott, Taylor Spence, Maria Torrez, Grace Noel) 2:05.85; 200 Free: J. Lott (V) 2:11.85; 200-IM: Fleisher (V) 2:33.48; 50 Free: Noel (V) 0:26.03; Diving: Kayla Whitlock (HT), 6.00; 100 Butterfly: Lott (V) 1:07.84; 100 Free: Noel (V) 0:59.38; 500 Free: Gabrielle Crescenzi (V) 6:21.09; 200 Free relay: Viera (Alexandra Chou, Fleisher, Crescenzi, Taylor Rosati) 1:57.12; 100 Backstroke: Fleisher (V) 1:13.56; 100 Breaststroke: Hannah O’Toole (EG) 1:15.00; 400 Free relay: Viera (Noel, Torrez, Fleisher, Lott) 4:09.13.

West Shore 89, Edgewood 81

200-Medley relay: Edgewood (Leslie Cooney, Courtney Copeland, Lizzie Hall, Kara Lubor) 2:20.76; 200 Free: Lizzie Hall (E) 2:19.27; 200-IM: Leslie Cooney (E) 2:48.71; 50 Free: Copeland (E) 29.46; 100 Butterfly: Rosie Heninger (WS) 1:22.93; 100 Free: Cooney (E) 1:07.59; 500 Free: Kayla Stevens (WS) 5:25.03; 200 Free relay: West Shore (Katy Johnson, Emily Hunter, Becca Castillo, Gillian Foster) 2:11.34; 100 Backstroke: Lizzie Hall (E) 1:17.46; 100 Breaststroke: Copeland (E) 1:27.65; 400 Free relay: Edgewood (Cooney, Copeland, Hall, Lubor) 4:34.59.

VOLLEYBALL

Astronaut d. Heritage

25-11, 25-18, 25-17

Kills: H: Brooke Helms 3, Semira Campbell 3, Rebekah Greenwalt 3. A: Kryste Smith 7, Kierstan Rosa 6. Assists: H: Rilee Richardson 5. A: Rosa 16, Shaylin Connolly 7. Digs: H: Richardson 11, Brianna Cantos 8. A: Rosa 5, Rachel Duester 7. Blocks: H: Greenwalt 3. A: Victoria Watts 1. Aces: H: Helms 2, Kristen Owl 2. A: Smith 3, Kylie Young 5. Record: Astronaut 3-4.

Holy Trinity d. Edgewood

25-19, 25-14, 25-20

Kills: HT: Claudia Poulos 9, Hannah Shuman 6. E: Kylie Taffer 6, Angie Beatty 4. Assists: HT: Megan Moisand 12, Elaina Valencia 9. E: Michaela Steele 24. Digs: HT: Jennifer Hicks 10, Jenny Ryan 6. E: Steele 2, Courtney Noe 2. Blocks: HT: Chelsea Pruitt 2, Lindsay Vaught 1. E: Taffer 1. Aces: HT: Shuman 2, Hicks 4. E: Steele 3, Summer Seage 1. Records: Holy Trinity 5-0; Edgewood 4-1.

Melbourne d. Palm Bay

25-14, 25-7, 25-20

Kills: M: Becka Bollinger 6, Lauren Ashline 6. PB: Katie Braun 5, Avianna Herrera 2. Assists: M: Callie Burklew 17. PB: Valeria Martinez 4. Digs: M: Bollinger 14, Hannah Wilkins 10. PB: Martinez 6, Karlee Dykes 5. Blocks: M: Ashline 1, Rachel Funari 1. PB: Braun 1, Genique Elliott 1. Aces: M: Funari 12. PB: Herrera 1, Martinez 2. Records: Melbourne 4-2; Palm Bay 2-10.

Merritt Island d. Rockledge

25-14, 25-23, 25-10

Kills: R: Brooke Berberet 7, J’ena Baker 5. MI: Becca Bower 16, Alyssa Zwolensky 15. Assists: R: Alex Hollabaugh 15. MI: Anna Garrett 36. Digs: R: Merelyn Martinez 8, Ciara Chapman 4. MI: Bower 10, Rachel Petkosh 13. Blocks: R: Baker 1, Rasheena Mansel 1, Rachel Glaab 1. MI: Haley Boucher 2, Marina Morales 2. Aces: R: Berberet 1, Hollabaugh 1, Mansel 1. MI: Bower 2, Zwolensky 3, Skylar Lierse 2. Records: Rockledge 4-3; Merritt Island 6-0.

Satellite d. Eau Gallie

25-18, 25-22, 28-26

Kills: S: Courtney Clark 4, Kat Salmon 4. EG: Jeanelle Revels 7, Allison Foy 3. Assists: S: Katie Nicholson 10, Kalii Tucker 6. EG: Revels 7, Caitlyn Pushman 6. Digs: S: Jen Tom 11, Shelby Dugan 2. EG: Foy 9, Pushman 5. Blocks: S: Nicholson 2, Marilyn Szemanski 2, Shelby Jordan 2. EG: Kristen Vanderveer 2, Alexa Raley 1. Aces: S: Nicholson 4, Victoria Salmon 8. EG: Revels 2, Foy 1. Records: Satellite 4-4; Eau Gallie 4-4.

Space Coast d. Cocoa

25-9, 25-20, 25-18

Kills: SC: Hannah Cox 10, Tayla Powers 7. C: Zakyria Brothers 6, Corrie Maxner 5. Assists: SC: H. Cox 7, Lindsay Stork 6. C: Brothers 7, Maxner 5. Digs: SC: H. Cox 15, Ahlaudia Pratt 24. C: Alyssa Lovett 12. Blocks: SC: Powers 5. C: Merissa Hill 5, Cashie Gilbert 4. Aces: SC: Rebekah Cox 4. C: Maxner 3. Records: Space Coast 3-5; Cocoa 0-7.

Merritt Island Christian d.

St. Edward’s

27-25, 25-23, 27-25

Kills: MIC: Olivia Powers 19, Macy Phillips 14. Assists: MIC: Kelly Short 30, Morgan Scott 9. Digs: MIC: Rachel Friend 11, Mia Phillips 9. Blocks: MIC: Short 1, Kayla Morgan 2, Powers 1. Aces: MIC: Short 4, Powers 2, Savannah Lang 2. Record: MIC 6-1.

Cocoa Beach d. Titusville

25-14, 25-21, 25-14

Kills: T: Ciera Geyer 5, Gabrielle Okoye 4. CB: Mary Sweeney 10, Tess Teurlings 8. Assists: T: Cassidey McShane 8. CB: Megan Sweeney 19, Samantha Bell 7. Digs: T: Okoye 7, Mollie McMahon 10. CB: Me. Sweeney 9, Isabel Prado 13. Blocks: T: Ciera Geyer 1, Sam Bitner 1. CB: Anna Bolger 1, Rachel Lewis 1. Aces: T: Okoye 2, Madison Jones 1. CB: Me. Sweeney 4, Prado 5. Records: Titusville 4-7; Cocoa Beach 11-0.

Viera d. Bayside

25-14, 25-14, 25-13

Kills: V: Alana Shoff 11, Cailea Gibbs 9. B: Natalie Mimms 6, Tracy Luma 1. Assists: V: Nina Alvarez 22, Nina Ruiz 10. B: Stephanie Parish 1, Brittany Ojwang 8. Digs: V: Alex Bynum 12, Marisol Murray 10. B: Mimms 4, Parish 9. Blocks: V: Shoff 2, Cailea Gibbs 2. B: Parish 1, Brittany Ojwang 2. Aces: V: Alvarez 5, Murray 5. B: Mimms 1, Ojwang 2. Records: Viera 4-2; Bayside 1-4.

West Shore d. Covenant Christian

19-25, 25-19, 25-19, 25-20

Kills: WS: Kaitlin Inganna 11, Casey Schauman 10. CC: Sarah Hoenigmann 13, Emily Hoenigmann 10. Assists: WS: Luisa De La Hoz 14, Kasi West 7. CC: Avery Ferguson 15, Naomi Rhoa 15. Digs: WS: Schauman 12, Hannah Krasny 12. CC: S. Hoenigmann 16, Katie Beckwith 18. Blocks: WS: Inganna 3, De La Hoz 1, Mary Grace Lally 1, Srimayi Tenali 1. CC: Ferguson 4, Beckwith 4, Ella Filippelli 8, Caroline Schrope 4. Aces: WS: Schauman 4, Krasny 3. CC: Ferguson 3, Rhoa 3, Beckwith 4. Records: West Shore 4-6; Covenant Christian 6-5.

LATE MONDAY GIRLS GOLF

Melbourne Central Catholic 194,

Eau Gallie 209

(At Mallard’s Landing GC, Par-36)

Melbourne CC — Marisa Boccabella 36, Maggi Marshall 50, Emily Melcher 51, Haley Gaume 57. Record: 5-0.

Eau Gallie — Savannah Doughtery 49, Sydney Scarborough 51, Jessica Rivera 54, Morgan Edginton 55. Record: Eau Gallie 5-4.

PREP SCHEDULE

Today

Boys Golf

3:30 p.m. Sebastian River at Melbourne

Girls Golf

4 p.m. Cocoa Beach vs. Lake Highland

4 p.m. Melbourne at Merritt Island

4 p.m. Satellite at MCC

Volleyball

6:30 p.m. Cocoa at West Shore

6:30 p.m. Satellite at Florida Air

7:15 p.m. Heritage at Rockledge

7:15 p.m. Melbourne CC at Holy Trinity

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/tuesdays-brevard-county-high-school-sports-results
Tuesday's Brevard County high school sports results

BOYS BOWLING

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.