Tuesday's Indiana high school results

Tuesday's Indiana high school results

News

Tuesday's Indiana high school results

By

Southwestern…100 00 – 1 3 2

Brownstown…633 3X – 15 14 0

WP – Grider (1-0). LP – O’Neil (0-1). 2B – Schumaker 2 (B), Borden (B), Post (B), McCory (B), Grider (B). HR – McCory (B). Records – Southwestern 1-1, Brownstown 1-0.

Yale…010 101 0 – 3 8 2

No. Harrison…301 033 x – 10 6 1

WP – Harter (1-0). LP – Ramsey (0-1). Records – Yale 1-1, North Harrison 2-1.

Crothersville…000 210 0 – 3 4 2

Austin…010 300 X – 4 5 4

WP – Johnson (1-0). LP – Schmelzle (0-1). 2B – Oeffinger (A). 3B – Oeffinger (A). Austin 1-0, Crothersville 0-1.

Silver Creek…113 021 1 – 9 10 2

Corydon…210 010 1 – 5 6 6

WP – Cravens (2-0). LP – Stiles (2-4). 2B – Money (C). Records – Silver Creek 2-0, Corydon 2-4.

Wednesday’s games – West Washington at Charlestown, 5; New Albany at Silver Creek, 5.

Jasper 3, Floyd Central 2.

Singles – 1. Olivia Boesing (FC) d. Abby Rogers 6-1, 6-1. 2; Maria Lueken (J) d. Kathorine Dauby 6-1, 6-2; 3. Anna Flick (J) d. Alexis Applegate 6-2, 6-0.

Doubles – 1. Whitney Batliner and Dana Franks (FC) d. Ashley Rogers and Elizabeth Theil 6-4, 1-6, 6-1; 2. McKenzie Hilsmeyer and Brooke Lueken (J) d. Erin Patterson and Alex Jamison 7-5, 4-6, 6-2.

Brownstown 3, Charlestown 2

Singles – 1. Calan Blevins (B) d. Erica Broady 6-0, 6-2; 2. Sarah Embry (C) d. Brooke Hattabough 6-0, 6-1; 3. Megan Crawford (C) d. Kelly Martin 6-2, 6-3.

Doubles – 1. Michaela Patton and Lacy Doulton (B) d. Bailey Masingo and Hayley Trinkle 4-6, 6-2, 7-6 (7-4); 2. Kennedy McKeound and Mariah Phillips (B) d. Bekka Keith and Suzannah Fielding 6-0, 6-2.

Jeffersonville 3, Seymour 2

Singles – 1. Morgan Reilly (J) d. Sylvia Ashley 6-3, 6-1; 2. Marley Vehslage (S) d. Kaitlin Wunsch 7-5, 6-4; 3. Emma Wood (S) d. Larissa Neville 6-0, 6-0.

Doubles – 1. Julianna Jenks and Emily Lewis (J) d. Karen Dringenburg and Payton Warren 6-2, 7-5; 2. Macy Lancaster and Rachel Williams (J) d. Emily Rudge and Macey Warren 4-6, 6-4, 6-3.

Eastern 4, Corydon 1

Singles – 1. Krista Roberts (C) d. Kayla Uhl 6-2, 6-1; 2. Symphony Lejune (C) d. Kristin Potter 6-2, 6-3; 3. Halie Mueller (E) d. Lillian Kopsolias 1-6, 6-3, 6-4.

Doubles – 1. Ame Hein and Sierra Purlee (E) d. Skylar Hodges and Bridget Kelley 6-0, 6-1; 2. Tabitha Coats and Asia Hurst (E) d. Bethany Thomas and Valerie Crawford 6-3, 6-4.

Boys

Corydon 61, Clarksville 46, Henryville 35

100 – Parrish (Clarksville), 11.26. 200 – Parrish (Clarksville), 23.54. 400 – Grady (Clarksville), 54.95. 800 – Boos (Corydon). 1,600 – Taylor (Corydon), 4:46. 3,200 – Hedrick (Henryville), 11:03. Long jump – Brown (Clarksville), 19-8. Shot put – White (Henryville), 41-7. Discus – Matthews (Clarksville), 128-11. 110 hurdles – Thomas (Corydon), 18.89. 300 hurdles – Thomas (Corydon), 48.51. 400 relay – Clarksville 46.09. 1,600 relay – Corydon 3:53. 3,200 relay – Corydon 9:20.

Floyd Cent. 85, New Albany 47

100 – Parrish (New Albany), 10.85. 200 – Payton (New Albany), 23.48. 400 – Davis (Floyd Central), 52.83. 800 – Reynolds (Floyd Central), 2:11. 1,600 – Hirsch (New Albany), 4:44. 3,200 – Uhl (Floyd Central), 10:15. Pole vault – Marguet (Floyd Central), 12-6. Discus – Hamsley (Floyd Central), 177-8. Shot put – Hamsley (Floyd Central), 51-8. High jump – Reeves (New Albany), 6. Long jump – Cunningham (New Albany), 19-61/2. 110 hurdles – Chase (Floyd Central), 16.75. 300 hurdles – Foster (Floyd Central), 43.78. 400 relay – New Albany 44.03. 1,600 relay – Floyd Central 3:42. 3,200 relay – Floyd Central 8:55.

Charlestown 104, New Washington 56, Christian Academy 42, Rock Creek 9

Shot put – Wiley (Ch) 40-11. High jump – Hughes (NW) 5-8. Long jump – Daniel (Ch) 18-13/4. Discus – Wiley (Ch) 106-1. 3,200 relay – Charlestown 10:06.2. 110 hurdles – Daniel (Ch) 20.0. 100 – Hurley (Ch) 11.57. 1,600 – Diaz (NW) 5:11. 400 relay – Charlestown 48.07. 400 – Hughes (NW) 55.7. 300 hurdles – Diaz (NW) 46.5. 800 – Puckett (CA) 2:23. 200 – Soodoo (Ch) 24.7. 3,200 – Marshall (NW) 13:00. 1,600 relay – Charlestown 4:02.

Jennings Co. 84, E. Central 48

Discus – Alsup (JC) 145-2. Shot put – Alsup (JC) 46-2. Long jump – Wilson (JC) 19-2. High jump – Grimes (JC) 5-10. Pole vault – Montgomery (JC) 11-0. 3,200 relay – East Central 9:18.3. 110 hurdles – Staples (JC) 16.9. 100 – Douthit (EC) 11.4. 1,600 – Woods (JC) 4:42.6. 400 relay – East Central 451. 400 – Jackson (JC) 56.0. 300 hurdles – Staples (JC) 45.6. 800 – Woods (JC) 2:06.3. 200 – Keinva (EC) 23.0. 3,200 – Lewis (JC) 11:16.8. 1,600 relay – Jennings County 3:51.

Girls

Henryville 62, Corydon 60

100 – Lamont (Henryville), 13.83. 200 – Lamont (Henryville), 29.75. 400 – Stewart (Henryville), 1:07. 800 – O’Lone (Henryville), 2:49. 1,600 – Spears (Henryville), 5:43. 3,200 – Spears (Henryville), 12:32. Long jump – Stewart (Henryville), 14-1. High jump – Soloman (Corydon), 4-8. Shot put – Dallas (Corydon), 31-4. Discus – White (Henryville), 90-5. 110 hurdles – Kapelli (Corydon), 16.32. 300 hurdles – Kapellis (Corydon), 54.21. 400 relay – Corydon 55.43. 1,600 relay – Corydon 4:37. 3,200 relay – Henryville 12:04.

Floyd Cent. 69, New Albany 63

100 – Bethel (New Albany), 12.58 200 – Bethel (New Albany), 26.88. 400 – Uhl (Floyd Central), 1:07. 800 – Moore (Floyd Central), 2:34. 1,600 – Knable (New Albany), 5:45. 3,200 – Knable (New Albany), 12:50. Long jump – C. Palmer (New Albany), 15-7. High jump – Hirsch (New Albany), 4-8. Shot put – Wolf (Floyd Central), 29.5. Discus – Wolf (Floyd Central), 114. 100 hurdles – Kaiser (Floyd Central), 16.69. 300 hurdles – Kaiser (Floyd Central), 51.40. 400 relay – New Albany 51.87. 1,600 relay – Floyd Central 4:33. 3,200 relay – Floyd Central 10:48.

Charlestown 62, New Washington 59, Christian Academy 51, Rock Creek 18

Shot put – Brooks (Ch) 36-6. High jump – Sarver (NW) 5-0. Long jump – Herrod (NW) 15-41/2. Discus – Brooks (Ch) 104-83/4. 3,200 relay – Christian Academy 13:47.7. 100 hurdles – Crowe (Ch) 18.2. 100 – Herrod (NW) 12.9. 1,600 – Andrews (Ch) 6:18. 400 relay – New Washington 55.9. 400 – Flaget (Ch) 1:08. 300 hurdles – Crowe (Ch) 57.0. 800 – Flaget (Ch) 2:54. 200 – Sarver (NW) 28.34. 3,200 – Wright (CA) 16:31. 1,600 relay – Christian Academy 5:02.

E. Central 80, Jennings Co. 52

Discus – Kinnett (EC) 80-4. Shot put – Kinnett (EC) 32-7. Long jump – Corya (JC) 15-13/4. High jump – Andres (EC) 4-8. Pole vault – Johnson (EC) 8-0. 3,200 relay – East Central 11:16.75. 100 hurdles – Ertel (JC) 15.57. 100 – Patton (EC) 12.8. 1,600 – Hounds (EC) 6:16. 400 relay – Jennings County 52.4. 400 – Ertel (JC) 1:03.19. 300 hurdles – Posey (JC) 52.24. 800 – Hounds (EC) 2:48. 200 – Brown (JC) 27.97. 3,200 – Hay (EC) 13:57. 1,600 relay – East Central 4:28.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/tuesdays-indiana-high-school-results
Tuesday's Indiana high school results
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.