UPDATED: VPA boys basketball tournament pairings

UPDATED: VPA boys basketball tournament pairings

News

UPDATED: VPA boys basketball tournament pairings

By

VPA tournament

High school boys basketball

Division I

Tuesday’s playdowns

Game 1: No. 12 Burlington 52, at No. 5 Mount Mansfield 42

Game 2: No. 6 Spaulding 50, No. 11 Champlain Valley 48, OT

Wednesday’s playdowns

Games at 7 p.m. unless noted

Game 3: No. 1 St. Johnsbury 70, No. 16 South Burlington 40

Game 4: No. 13 Mount Anthony 51, No. 4 Middlebury 45

Game 5: No. 2 Rutland 73, No. 15 Colchester 36

Game 6: No. 7 Essex 61, No. 10 Lyndon 51

Game 7: No. 14 Brattleboro (6-14) at No. 3 Rice (16-4), ppd. to Thursday

Game 8: No. 9 Missisquoi 78, No. 8 BFA-St. Albans 59

Saturday’s quarterfinals

Games at 2 p.m.

Game 9: No. 6 Spaulding (14-7) vs. Winner of Game 7

Game 10: No. 9 Missisquoi (13-8) at No. 1 St. Johnsbury (21-0)

Game 11: No. 13 Mount Anthony (7-14) at No. 12 Burlington (10-11)

Game 12: No. 7 Essex (13-8) at No. 2 Rutland (17-4)

March 5 semifinals

At Patrick Gym, times TBD

Game 13: Winner of Game 10 vs. Winner of Game 11

Game 14: Winner of Game 9 vs. Winner of Game 12

Division I final

March 7

At Patrick Gym

Game 15: Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14, 7 p.m.

Division II

Tuesday’s playdowns

Games at 7 p.m. unless noted

Game 1: No. 4 U-32 75, No. 13 Bellows Falls 45

Game 2: No. 1 Vergennes 51, No. 16 Milton 32

Game 3: No. 9 Fair Haven 58, No. 8 Woodstock 53

Wednesday’s playdowns

Games at 7 p.m.

Game 4: No. 5 Mount St. Joseph 84, No. 12 Montpelier 52

Game 5: No. 2 Burr and Burton 71, No. 15 Mount Abraham 39

Game 6: No. 10 Harwood (9-11) at No. 7 Hartford (11-9), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 7: No. 3 Lake Region 76, No. 14 Springfield 45

Game 8: No. 11 Otter Valley 77, No. 6 Mill River 72, OT

Friday’s quarterfinals

Games at 7 p.m.

Game 9: No. 9 Fair Haven (11-10) vs. No. 1 Vergennes (21-0)

Game 10: No. 5 Mount St. Joseph (15-6) at No. 4 U-32 (15-6),

Saturday’s quarterfinals

Games at 2 p.m.

Game 11: Winner of Game 6 vs. No. 2 Burr and Burton (19-2)

Game 12: No. 11 Otter Valley (9-12) at No. 3 Lake Region (19-2)

March 4 semifinal

At Barre Auditorium

Game 13: Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10, 8:15 p.m.

March 6 semifinal

At Barre Auditorium

Game 14: Winner of Game 11 vs. Winner of Game 12, 8:15 p.m.

Division II Final

March 9

At Barre Auditorium

Game 15: Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14, 3:45 p.m.

Division III

Tuesday’s playdowns

Games at 7 p.m.

Game 1: No. 2 Thetford 66, No. 15 Oxbow 50

Game 2: No. 7 Randolph 50, No. 10 Winooski 35

Wednesday’s playdowns

Games at 7 p.m.

Game 3: No. 8 Hazen 61, No. 9 Poultney 41

Game 4: No. 13 Stowe (6-14) at No. 4 Rivendell (16-4), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 5: No. 5 Enosburg 57, No. 12 Richford 37

Game 6: No. 14 Peoples (5-15) at No. 3 Leland & Grey (15-5), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 7: No. 11 Windsor (7-13) at No. 6 BFA-Fairfax (14-6), ppd. to 7 p.m. Thursday

Friday’s quarterfinal

Game 8: No. 7 Randolph (13-8) vs. No. 2 Thetford (17-4), 7 p.m.

Saturday’s quarterfinals

Games at 2 p.m.

Game 9: No. 8 Hazen (14-7) at No. 1 Williamstown (20-0)

Game 10: No. 5 Enosburg (15-6) vs. Winner of Game 4

Game 11: Winner of Game 7 vs. Winner of Game 6

March 7 semifinals

At Barre Auditorium, times TBD

Game 12: Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10

Game 13: Winner of Game 8 vs. Winner of Game 11

Division III Final

March 9

At Barre Auditorium

Game 14: Winner of Game 12 vs. Winner of Game 13, 7:30 p.m.

Division IV

Tuesday’s playdown

Game 1: No. 8 Blue Mountain 64, No. 9 Proctor 42

Wednesday’s playdowns

Games at 7 p.m.

Game 2: No. 1 Rochester 79, No. 16 Cabot 29

Game 3: No . 13 Twin Valley (8-12) at No. 4 Danville (12-8), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 4: No. 12 Craftsbury (11-9) at No. 5 Twinfield (13-7), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 5: No. 15 Websterville (5-14) at No. 2 Mid Vermont Christian (15-5), ppd. to 7 p.m. Thursday

Game 6: No. 7 Arlington 60, No. 10 Chelsea 38

Game 7: No. 14 South Royalton (6-14) vs. No. 3 United Christian (14-6) at North Country

Game 8: No. 11 Sharon (11-9) at No. 6 West Rutland (13-7), ppd. to 7 p.m. Thursday

Friday’s quarterfinal

Game 9: Winner of Game 8 vs. Winner of Game 7

Saturday’s quarterfinals

Games at 2 p.m.

Game 10: No. 8 Blue Mountain (11-9) at No. 1 Rochester (20-1)

Game 11: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 3

Game 12: No. 7 Arlington (13-8) vs. Winner of Game 5

March 4 semifinal

At Barre Auditorum

Game 13: Winner of Game 10 vs. Winner of Game 11, 6:30 p.m.

March 6 semifinal

At Barre Auditorum

Game 14: Winner of Game 12 vs. Winner of Game 11, 6:30 p.m.

Division IV Final

March 9

At Barre Auditorium

Game 15: Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14, noon

Note: Schedules are subject to change

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/updated-vpa-boys-basketball-tournament-pairings
UPDATED: VPA boys basketball tournament pairings

As reported to the Burlington Free Press sports department

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.