Who the Register's ranked football teams play this week

Who the Register's ranked football teams play this week

Video

Who the Register's ranked football teams play this week

By

Class 4-A
1. Dowling Catholic — vs. Hoover
2. Pleasant Valley — vs. Clinton
3. Ames — at Sioux City North
4. Waukee — vs. Council Bluffs Abraham Lincoln
5. Iowa City High — vs. Linn Mar (Marion)
6. Bettendorf — vs. No. 10 Davenport Assumption
7. West Des Moines Valley –at Council Bluffs Thomas Jefferson
8. Cedar Rapids Xavier — vs. Cedar Falls
9. Urbandale — at Indianola
10. Davenport Assumption — at No. 6 Bettendorf
Class 3-A
1. Sioux City Heelan –vs. Denison-Schleswig
2. Pella — at Oskaloosa
3. Clear Lake–vs. Iowa Falls-Alden
4. Decorah –vs. Oelwein
5. Harlan –vs. Atlantic
6. Boone –vs. Grinnell
7. Solon –at Maquoketa
8. Washington –vs. Fort Madison
9. Dallas Center-Grimes –at Ballard (Huxley)
10. Carroll –vs. Sergeant Bluff-Luton
Class 2-A
1. Waukon –vs. Hampton-Dumont
2. West Marshall — vs. Roland-Story
3. Carroll Kuemper — at Red Oak
4. Albia — vs. Interstate 35 (Truro)
5. Mediapolis –at Columbus Junction
6. New Hampton — at Union (LaPorte City)
7. Central Lyon/George-Little Rock — vs. Sioux Center
8. Boyden-Hull/Rock Valley — at Cherokee
9. Cascade — at Center Point-Urbana
10. North Polk –at South Hardin
Class 1-A
1. Iowa City Regina — vs. Wapello
2. Council Bluffs St. Albert –at Nodaway Valley
3. Dike-New Hartford –vs. West Fork (Sheffield)
4. North Fayette Valley — at Jesup
5. Van Meter –at West Central Valley (Stuart)
6. Maquoketa Valley (Delhi)
7. Fort Dodge St. Edmond –at Sioux Central (Sioux Rapids)
8. Wilton — at Durant
9. Mount Ayr –vs. Ogden
10. Clayton Ridge (Guttenberg) –vs. North Cedar (Stanwood)
Class A
1. BGM (Brooklyn) — vs. No. 8 Montezuma
2. West Lyon — vs. Woodbury Central
3. Wapsie Valley (Fairbank) — at Starmont
4. AHST (Avoca) –vs. Logan-Magnolia
5. AGWSR (Ackley) –at Lake Mills
6. Pekin (Packwood) — vs. Southeast Warren
7. Lisbon — at Highland (Riverside)
8. Montezuma — at No. 1 BGM (Brooklyn)
9. Algona Garrigan — vs. Belmond-Klemme
10. Hinton –at Alta/Aurelia
8-player
1. Exira-EHK –at Ar-We-Va (Westside)
2. Don Bosco (Gilbertville)
3. Adair-Casey –vs. Ankeny Christian Academy
4. Springville –vs. West Central (Maynard)
5. Newell-Fonda — at CAL (Latimer)
6. West Bend-Mallard –vs. Laurens-Marathon
7. Janesville –at Rockford
8. HLV (Victor) — at Glidden-Ralston
9. Lamoni — at Mormon Trail (Garden Grove)
10. MMC (Marcus) — vs. Clay Central-Everly

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2013/who-the-registers-ranked-football-teams-play-this-week-2
Who the Register's ranked football teams play this week
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.