Wrestling summaries

Wrestling summaries

News

Wrestling summaries

By

HUNTERDON CENTRAL INVITATIONAL

At Hunterdon Central High School

Finals

106- Lucan Siegfried (Highland Regional) d. Trace Kinner (Kingsway) 3-1; 113- Connor Cosgrove (Cherokee) p. Chris Shreiks (Jefferson) 1:03; 120- AJ Vindici (Randolph) d. Alex Baider (Cherokee) 5-3; 126- Stan Atkinson (Kingsway) d. Bryan Damon (Jefferson) 3-1; 132- Dylan Nace (Hunterdon Central) p. Matt Tripodi (Jefferson) 3:45; 138- Marcus Miraglia (Delran) md. Chaz Bramble (Buena) 10-2; 145- Colin Boylan (Hunterdon Central) d. D.J. Mele (Cherokee) 2-0; 152- Gary Dinmore (Hunterdon Central) d. Joey Zarro (Livingston) 12-5; 160 – Sheldon Morris (Highland Regional) d. Joey Zarro (Livingston) 12-5; 170- A.J. Nicholas (Cherokee) d. Joe Scerbo (Hunterdon Central) 5-1; 185- Nestor Crespo (Hunterdon Central) d. Mike Gargano (Old Bridge) 10-5; 195- Ty Zimmerman (Jefferson) p. George Duddy (Highland Regional) 2:00; 220- Rob Hajnos (Jefferson) d. Nick Caporale (Buena) 1-0; 285- Stefanos Karpontinis (Notre Dame) p. Joe Dietrich (Toms River East) 5:37.

Consolations

106- Seth Henry (Highland Regional) md. Junior Portez (Buena) 16-9); 113- Trent Tutko (Kingsway) d. Dillon Prendergast (Highland Regional); 120- Joe Renne (Hackettstown) d. Yoseph Boari (Toms River East) 4-2; 126- Jimmy Goldschmidt (Cherokee) d. Josh Clark (Highland Regional) 4-3; 132- Jordan Weaver (Delran) won by forfeit over Ty Kohn (Randolph); 138- Doug Denny (Delran) won by forfeit over Mikal Jenkins (Highland Regional); 145- Ryan Paff (Middlesex-Dunellen) d. James Lax (Livingston) 1-0; 152- Did not wrestle; 160- Did not wrestle; 170- Tom Nolan (Highland Regional) d. Dimitriy Mikhol (Highland Regional) 15-14; 182- Jordan Warren (Highland Regional) d. Jordan Krug (Cherokee) 6-1; 195- Nick Suk (Hunterdon Central) d. Mike Yuhas (Old Bridge) 3-2; 220- Mark Gillis (Highland Regional) d. David Morehead (Randolph) 5-2; 285- Logan Watkins (Cherokee) d. Christian Manzanares (Old Bridge) 10-3.

Semifinals

106- Trace Kinner (Kingsway) p. Seth Henry (Highland Regional) 0:44; Lucan Siegfried (Highland Regional) d. Junior LaPortez 12-6; 113- Connor Cosgrove (Cherokee) p. Trent Tutko (Kingsway) 1:16; Chris Shreiks (Jefferson d. Dillon Prendergast (Highland Regional) 11-4; 120- Alex Baider (Cherokee) p. Yoseph Boari (Toms River East) 1:52; A.J. Vindici (Randolph) d. Joe Renne (Hackettsown) 6-3; 126- Stanley Atkinson (Kingsway) md. Jimmy Goldschmidt (Cherokee) 14-0; Bryan Damon (Jefferson) md. Joshua Clark (Highland Regional) 9-1; 132- Dylan Nace (Hunterdon Central) d. Jordan Weaver (Delran) 8-6; 138- Chaz Bramble (Buena) tf. Doug Denny (Delran) 22-5; Marcus Miraglia (Delran) p. Mikal Jenkins (Highland Regional) 3:13; 145- Colin Boylan (Hunterdon Central) md. Ryan Paff (Middlesex-Dunellen) 8-0; D.J. Mele (Cherokee) tf. James Lax 16-0; 152- Josh Karichner (Cherokee) p. Mike Boyd (Delran) 5:32; Gary Dinmore (Hunterdon Central) won by forfeit; 160- Sheldon Morris (Highland Regional) tf. Dave Hopman (Old Bridge) 17-2; Joey Zarro (Livingston) d. Christian Bello (Delran) 9-4; 170- A.J. Nicholas (Cherokee) md. Tom Nolan (Highland Regional) 13-4; Joe Scerbo (Hunterdon Central) d. Dimitriy Mikhol (Old Bridge) 9-3; 182- Nestor Crespo (Hunterdon Central) d. Jordan Krug (Cherokee) 7-3; Mike Gargano (Old Bridge) p. Jordan Warren (Highland Regional) 5:59; 195- Tyler Zimmerman (Jefferson) d. Mike Yuhas (Old Bridge) 4-3; George Duddy (Highland Regional) d. Nick Suk (Hunterdon Central) 10-6; 220- Nick Caporale (Buena) d. Mark Gillis (Highland Regional) 3-2; Rob Hajnos (Jefferson) p. David Morehead (0:19); 285- Joe Dietrich (Toms River East) p. Logan Watkins (Cherokee) 2:53; Stefanos Karpontinis (Notre Dame) p. Christian Manzanares (Old Bridge) 1:33.

JOHN GOLES TOURNAMENT

At Warren Hills High School

Team Scores: 1. Warren Hills 182; 2. North Hunterdon 174; 3. Delaware Valley 148; 4. Edison 138; 5. West Morris 115; 6. Scotch Plains-Fanwood 96; 7. Newton 55; 8. West Windsor-Plainsboro South 46; 9. South Brunswick 36; 10. Millburn 16.

FINALS

106 – Paul Robinson (North Hunterdon) md. Robert Cleary (Edison) 10-2; 113 – Matthew Valli (Warren Hills) d. Fernando Encarnacion (Edison) 9-3; 120 – John Fluck (Warren Hills) p. Tyler Smith (Delaware Valley) 1:23; 126 – Ryan Pomrinca (North Hunterdon) md. Dylan Luciano (West Morris) 13-4; 132 – Ryan Erwin (Delaware Valley) d. Ryan Moshman (West Windsor South) 9-4; 138 – Billy Povalac (Edison) d. Max Nauta (Warren Hills) 7-1; 145 – Brian Lapham (Scotch Plains-Fanwood) d. David Migliacci (West Morris) 3-1 (SV); 152 – Mike Ciavarro (North Hunterdon) md. Dominick Natale (Scotch Plains-Fanwood) 12-4; 160 – Michael Sicola (North Hunterdon)d. Dino Gagula (Edison) 5-1; 170 – Joseph Guzzo (North Hunterdon) d. Ryan Ostir (Warren Hills) 8-4; 182 – Stephen Cleaver (Warren Hills) p. Matt Ridge (Scotch Plains-Fanwood) 2:38; 195 -Gus Protogeropoulos (Newton) d. Kevin Karvaski (Edison) 3-0; 220 – Jesse Windt (West Morris) d. Ryan Witner (Warren Hills) 7-1; 285 – Marek Tomanek (Delaware Valley) d. Andrew Pacheco (Warren Hills) 3-2

HOLMDEL CHRISTMAS TOURNAMENT

At Holmdel High School

Team Scores: 1. Bridgewater-Raritan 232, 2. Manville 129.5; 3. Pinelands 121.5; 4. Shore 103; 5. Keyport 93; 6. Toms River South 84.5; 7. Lakewood 71; 8. Holmdel 61; 9. Manasquan 58; 10. Rumson-Fair Haven 49; 11. Monsignor Donovan 41; 12. J.P. Stevens 18.0

FINALS

106: Kuhlman (Man) d. Heck (Pine) 5-3; 113: P. Ammirati (Holm) d. Demeter (Man) 5-1; 120: Callo (BR) p. Olivera (TRS) :20; 126: Tixeira (Man) d. Jacquez (Lake) 15-0; 132: Iwama (RFH) tf. Byrne (Pine) 3:14 (22-7); 138: Poklikuha (Pine) d. Gorski (BR) 5-0; 145: Koenig (Shore) d. Quintero 7-1; 152: Miller (BR) p. Dowd (Shore) 3:14; 160: Murphy (BR) d. Mattina (Pine) 6-3; 170: Pietz (BR) p. Meza (Key) 5:23; 182: DiSalvo (MDon) p. Puza (Man) :32; 195: Keosselan (Manas) d. Gonzalez (TRS) 5-2; 220: Osteen (Key) p. Longo (BR) 4:13; HWT: Harrington (BR) p. Kearney (TRS) :50.

THIRD PLACE

106: Martin (TRS) p. Erven (Key) 1:14; 113: Smith (Key) md. Welsh (Shore) 11-2; 120: Gallo (Holm) d. Sastre 9-2; 126: Fulton (BR) p. Ammirati (Holm) 1:47; 132: Adams (BR) tf. Messeroll (Manas) 3:51 (15-0); 138: Caswell (Man) p. Addison (RFH) 3:30; 145: Torromeo (BR) d. Numberger (Man) 5-3; 152: Holmes (Key) by default over Lehaf (Holm); 160: Hamblin (Man) d. McNamara (Manas) 6-0; 170: Goldberg (Shore) p. Hilsheimer (Holm) 1:47; 182: Lueisano (Shore) d. Warner (Manas) 4-1; 195: Terry (Lake) p. Liuna (Shore) 3:58; 220: Schnepp (Pine) p. Huang (JPS) 3:03; HWT: Musselman (Shore) p. Santillon (Lake) 1:59.

SEMIFINALS

106: Kuhlman (Man) d. Martin (TRS) 9-2; Heck (Pine) p. Erven (Key) 2:55; 113: P. Ammirati (Holm) p. Smith (Key) 4:35; Demeter (Man) p. Welsh (S) 1:52; 120: Callo (BR) p. Gallo (Holm) 1:35; Olivera (TRS) d. Sastre (Lake) 7-1; 126: Tixeira (Man) d Fulton (BR) 2-1; Jacquez (Lake) p. C. Ammirati (Holm) 5:00; 132: Iwama (RFH) p. Messeroll (Manas) 1:49; Byrne (Pine) d. Adams (BR) 11-6; 138: Poklikuha (Pine) tf. Addison (RFH) 4:00 (16-0); Gorski (BR) d. Caswell (Man) 7-0; 145: Koenig (Shore) d. Torromeo (BR) 2-1; Quintero (Lake) d. Nurnberger (Man) 10-3; 152: Miller (BR) md. Holmes (Key) 12-2; Dowd (Shore) p. Lehaf (Holm) 1:18; 160: Mattina (Pine) tf. Hamblin (Man) 2:40 (15-0); Murphy (BR) md. McNamara (Man) 9-1; 170: Meza (Key) p. Hilsheimer (Holm) 3:50; Pietz (BR) p. Goldberg (Shore0 3:38; 182: DiSalvo (MDon) md. Warner (Manas) 10-0; Puza (Man) d. Lueisano (Shore) 6-0; 195: Gonzalez (TRS) tf. Liuana (Shore) 5:32 (16-0); Keosselan (Manas) d. Terry (Lake) 6-0; 220: Osteen (Key) d. Huang (JPS) 4-2; Longo (BR) d. Schnepp (Pine) 7-4; HWT: Harrington (BR) p. Santillon (Lake) :16; Kearney (TRS) p. Musselman (Shore) 3:30.

EGG HARBOR TOURNAMENT

Team scores: 1. Clearview Regional 194.5; 2. Absegami 176; 3. Williamstown 123.5; 4. Cinnaminson 116; 5. West Deptford 98.5; 6. Egg Harbor Township 94; 7. Vineland 92.5; 8. Ocean City 92; 9. Lenape 82; 10. Woodbridge; 11. Lower Cape May 71; 12. Neptune 57.5; 13. Schalick 42.5; 14. Oakcrest 26.50.

Finals

106: John Seybold (Clearview) d. Dustin Zuzulock (West Deptford) 3-1; 113: Bobby Jordan (Woodbridge) d. Griffin Bonner (West Deptford) 4-2; 120: Zack Firestone (Clearview) d. Chris D’Alfonso (Absegami) 3-0; 126: Mike VanBrill (Clearview) p. Yanni Patsaros (Absegami) 1:58; 132: Anthony Racobaldo (Williamstown) p. Newt Richardson (Williamstown) 3:55; 138: Bryan McLaughlin (Woodbridge) d. Tom Moss (Williamstown) 6-1; 145: John VanBrill (Clearview) tf. Andrew Destefano (Cinnaminson) 3:10; 152: Romello Union (Neptune) d. Pat Morton (Cinnaminson) 7-4; 160: Ed Lenkowski (Clearview) p. Kyle McIntyre (Lenape) 5:20; 170: Austin Wright (Lenape) d. James Ingersoll (Egg Harbor Township) 3-1; 182: Cooper Gallagher (Ocean City) d. Zach Sireci (Cinnaminson) 7-0; 195: Cory Damiana (Lower Cape May) d. Ryan Addlesberger (Cinnaminson) 4-2 (OT); 220: Chris Henchy (Absegami) p. Mark Fischer (West Deptford) 4:32; 285: Roman Rudisill (Absegami) d. Darius Boyer (Williamstown) 6-1.

Latest

More USA TODAY High School Sports