2014 NVAC boys soccer schedule

2014 NVAC boys soccer schedule

News

2014 NVAC boys soccer schedule

By

The schedules are posted for the upcoming high school football and NVAC girls soccer regular seasons. Now you can find the schedule for the 2014 boys soccer campaign below (subject to change).

(You can also go here for our entire, growing fall schedule of college and high school games throughout northern Vermont.)

Friday, Aug. 29

Green Mountain Valley at Stowe, 4:30 p.m.

Thetford at Rivendell, 4:30 p.m.

Saturday, Aug. 30

(Games 11 a.m. unless noted)

Brattleboro at St. Johnsbury

BFA-Fairfax at Leland & Gray

Oxbow at Williamstown

Wednesday, Sept. 3

(Games 4:30 p.m. unless noted)

BFA-St. Albans at Missisquoi

Middlebury at Colchester, 7 p.m.

Hartford at Burlington

North Country at Lyndon

Montpelier at Spaulding

St. Johnsbury at Peoples

Milton at South Burlington

Mount Abraham at Green Mountain Valley

Thetford at Windsor

Lamoille at BFA-Fairfax

Hazen at Northfield

Harwood at Stowe

Winooski at Craftsbury, 4 p.m.

Danville at Oxbow

Enosburg at Lake Region

Thursday, Sept. 4

Jim Brady Kick-off Tournament

At Essex

Champlain Valley vs. Rice, 5 p.m.

Essex vs. Rutland, 7 p.m.

Friday, Sept. 5

Colchester at Burlington, 7 p.m.

Saturday, Sept. 6

(Games 10 a.m. unless noted)

BFA-St. Albans at North Country

St. Johnsbury at Montpelier

Mount Mansfield at Hartford

Spaulding at Harwood, 11 a.m.

Missisquoi at South Burlington, 7:15 p.m.

U-32 at Middlebury, 11 a.m.

Enosburg at Milton

Mount Abraham at Mill River

Vergennes at Stowe

Lamoille at Lyndon, 11 a.m.

Randolph at Northfield, 11 a.m.

Peoples at BFA-Fairfax, 11 a.m.

Trinity Baptist at Richford, 11 a.m.

Winooski at Burke Mountain, 11:30 a.m.

Danville at Blue Mountain, 11 a.m.

Lake Region at Hazen, 11 a.m.

Jim Brady Kick-Off Tournament

At Essex

Consolation, Teams TBD, 5 p.m.

Championship, Teams TBD, 7 p.m.

Tuesday, Sept. 9

(Games 4:30 p.m. unless noted)

BFA-St. Albans at Harwood

Burlington at Champlain Valley

Colchester at Milton

Essex at Mount Mansfield

Peoples at North Country

Lyndon at St. Johnsbury

Hartford at Spaulding

Middlebury at Stowe

Rice at Vergennes

BFA-Fairfax at Mount Abraham

Lake Region at Lamoille

Hazen at U-32

Thetford at Blue Mountain

Montpelier at Northfield

Oxbow at Randolph

Richford at Danville

Craftsbury at Winooski, 7 p.m.

Loyzelle Tournament

At Rutland

Mill River vs. South Burlington, 5 p.m.

Fair Haven vs. Rutland, 7 p.m.

Thursday, Sept. 11

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Loyzelle Tournament

At Rutland

Consolation, Teams TBD, 5 p.m.

Championship, Teams TBD, 7 p.m.

Friday, Sept. 12

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Harwood at Colchester

Champlain Valley at Middlebury

Burlington at Essex

Missisquoi at BFA-St. Albans, 7 p.m.

Spaulding at North Country

Rice at Mount Mansfield

Milton at Stowe

Thetford at Oxbow

Randolph at Williamstown

Springfield at U-32

Lake Region at Lyndon

Lamoille at Enosburg

Northfield at Woodstock

Peoples at Hazen

Twinfield at Danville

Richford at United Christian

Saturday, Sept. 13

(Games 10 a.m. unless noted)

Vergennes at Montpelier, 10 a.m.

Burke Mountain at Winooski, 11:30 a.m.

Monday, Sept. 15

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Middlebury at Missisquoi

Mount Abraham at Milton

Harwood at Thetford

BFA-Fairfax at Danville

Tuesday, Sept. 16

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Mount Mansfield at BFA-St. Albans, 7 p.m.

Lyndon at North Country, 7 p.m.

Colchester at Rutland

Wednesday, Sept. 17

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Champlain Valley at Harwood

Essex at South Burlington, 7 p.m.

Burlington at Rice

Spaulding at U-32, 6 p.m.

Stowe at St. Johnsbury

Peoples at Lake Region

Northfield at Williamstown

Randolph at Oxbow

Hazen at Lamoille

Cabot at Danville

Randolph at Oxbow

Richford at Winooski

BFA-Fairfax at Enosburg

Thursday, Sept. 18

Games at 4:30 p.m.

J.P. Carrara and Sons Tournament

At Middlebury

Middlebury vs. Mount Abraham

Milton vs. Vergennes

Saturday, Sept. 20

(Games 10 a.m. unless noted)

St. Johnsbury at South Burlington

Essex at Colchester

Spaulding at Champlain Valley

Burlington at North Country

BFA-St. Albans at Mount Mansfield, 1 p.m.

Rice at Missisquoi

Harwood at Randolph, 11 a.m.

Lyndon at Lamoille, 2 p.m.

Northfield at Thetford, 11 a.m.

Stowe at Peoples, 11 a.m.

Montpelier at U-32, 7 p.m.

Oxbow at Lake Region, 11 a.m.

BFA-Fairfax at Winooski, 7 p.m.

Danville at Hazen, 11 a.m.

Richford at Enosburg, 11 a.m.

J.P. Carrara and Sons Tournament

At Middlebury

Consolation, Teams TBD, noon

Championship, Teams TBD, 2 p.m.

Tuesday, Sept. 23

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Mount Mansfield at Essex

St. Johnsbury at Spaulding

North Country at BFA-St. Albans

Champlain Valley at Burlington, 7 p.m.

Vergennes at Milton

Missisquoi at Mount Abraham

Rice at Middlebury

Northfield at Montpelier

Randolph at Lamoille

Thetford at Stowe

Peoples at Harwood

Lyndon at U-32

Oxbow at Hazen

Richford at BFA-Fairfax

Danville at Lake Region

Winooski at Enosburg

Wednesday, Sept. 24

South Burlington at Colchester, 7 p.m.

Friday, Sept. 26

(Games 4:30 p.m. unless noted)

North Country at Spaulding

South Burlington at Essex

Champlain Valley at St. Johnsbury, 4 p.m.

Mount Mansfield at Burlington

Colchester at BFA-St. Albans

Rice at Milton

Montpelier at Lyndon

Stowe at Northfield

BFA-Fairfax at Lake Region

Oxbow at Danville

Saturday, Sept. 27

(Games 10 a.m. unless noted)

Missisquoi at Vergennes

Lamoille at Peoples, 2 p.m.

Harwood at Green Mountain Valley, 11 a.m.

U-32 at Randolph, 4 p.m.

Rivendell at Thetford, 11 a.m.

Hazen at Enosburg, 11 a.m.

Winooski at Richford, 11 a.m.

Monday, Sept. 29

(Games 4:30 p.m. unless noted)

Milton at Missisquoi

Vergennes at Green Mountain Valley

Mount Abraham at Rice

Stowe at Montpelier

Lamoille at Northfield

Wednesday, Oct. 1

(Games 4 p.m. unless noted)

BFA-St. Albans at Essex

Burlington at Colchester

Spaulding at Mount Mansfield

Champlain Valley at South Burlington, 7 p.m.

St. Johnsbury at North Country

Milton at Middlebury

Mount Abraham at Vergennes

Thetford at Lamoille

Randolph at Lyndon

Montpelier at Green Mountain Valley

Peoples at U-32, 6 p.m.

Northfield at Harwood

Enosburg at Richford

Lake Region at Oxbow

Hazen at BFA-Fairfax

Danville at Winooski

Friday, Oct. 3

(Games 4 p.m. unless noted)

Essex at Burlington

North Country at Champlain Valley

U-32 at Thetford

Saturday, Oct. 4

(Games at 10 a.m. unless noted)

Mount Mansfield at St. Johnsbury

South Burlington at BFA-St. Albans

Colchester at Spaulding

Vergennes at Rice

Missisquoi at Middlebury

Lyndon at Peoples, 11 a.m.

Montpelier at Randolph, 11 a.m.

Enosburg at Oxbow, 11 a.m.

Richford at Hazen, 11 a.m.

Winooski at Lake Region, 11 a.m.

Monday, Oct. 6

Winooski at BFA-Fairfax, 4 p.m.

Tuesday, Oct. 7

(Games 4 p.m. unless noted)

Colchester at Champlain Valley

South Burlington at Burlington, 7 p.m.

BFA-St. Albans at Spaulding

Essex at St. Johnsbury

Mount Mansfield at North Country, 7 p.m.

Missisquoi at Rice

Stowe at Lamoille

Northfield at U-32

Harwood at Montpelier, 6 p.m.

Peoples at Randolph

Thetford at Lyndon

Lake Region at Enosburg

Hazen at Oxbow

Danville at Richford

J.P. Carrara and Sons Tournament

Middlebury vs. Milton or Vergennes

Mount Abraham vs. Milton or Vergennes

Wednesday, Oct. 8

Green Mountain Valley at U-32, 4 p.m.

Thursday, Oct. 9

North Country at Colchester, 4 p.m.

Friday, Oct. 10

(Games 4 p.m. unless noted)

St. Johnsbury at BFA-St. Albans

Champlain Valley at Essex

Spaulding at Burlington, 7 p.m.

Middlebury at Rice

Mount Abraham at Missisquoi

Lamoille at Harwood

Randolph at Thetford

Lyndon at Northfield

Montpelier at Peoples

Winooski at Hazen

Richford at Oxbow

Lake Region at Danville

Enosburg at BFA-Fairfax

Saturday, Oct. 11

Mount Mansfield at South Burlington, 1 p.m.

Green Mountain Valley at Vergennes, 4 p.m.

U-32 at Stowe, 3 p.m.

Monday, Oct. 13

(Games 4 p.m. unless noted)

Missisquoi at Mount Mansfield

Burlington at BFA-St. Albans

Green Mountain Valley at Mount Abraham

Williamstown at Randolph

Enosburg at Winooski, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 14

(Games 4 p.m. unless noted)

North Country at Essex, 6 p.m.

Wednesday, Oct. 15

(Games 4 p.m. unless noted)

South Burlington at Spaulding

Colchester at Mount Mansfield

BFA-St Albans at Champlain Valley

Burlington at St. Johnsbury

Vergennes at Missisquoi

Milton at Rice

Mount Abraham at Middlebury

Thetford at Peoples

Harwood at U-32

Stowe at Lyndon

Northfield at Randolph

Lamoille at Montpelier

Hazen at Danville

Oxbow at BFA-Fairfax

Lake Region at Richford

Thursday, Oct. 16

Enosburg at Green Mountain Valley, 4 p.m.

Saturday, Oct. 18

(Games 10 a.m. unless noted)

Spaulding at Essex

Champlain Valley at Mount Mansfield

St. Johnsbury at Colchester, 1 p.m.

South Burlington at North Country, 10 a.m.

Vergennes at Middlebury

Missisquoi at Milton

Rice at Mount Abraham

U-32 at Lamoille, 11 a.m.

Thetford at Montpelier, 11 a.m.

Peoples at Northfield, 11 a.m.

Randolph at Stowe, 11 a.m.

Harwood at Lyndon, 10 a.m.

BFA-Fairfax at Richford, 11 a.m.

Hazen at Lake Region, 2 p.m.

Danville at Enosburg, 11 a.m.

Winooski at Oxbow, 11 a.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports