Bernards makes it a sweep in North 2 Group I sectionals

Bernards makes it a sweep in North 2 Group I sectionals

News

Bernards makes it a sweep in North 2 Group I sectionals

By

As reliable as the sunrise, the Bernards High School girls indoor track program captured another NJSIAA sectional title Saturday.

With freshman phenom Paige Petty leading the way, the Mountaineers won their eighth straight North 2 Group I crown at the Bennett Complex in Toms River.

The Bernards boys made it a clean sweep, taking care of business in their North 2 Group I meet.

Petty won the 1600 (time of 5:22) and 3200 (a meet-record 11:26) and placed second in the 800 (2:30) as Bernards’ girls compiled 118 points, nearly doubling up second-place Whippany Park. Taylor Murphy won the 55-meter hurdles (8.67) and placed second in the 55 dash (7.45) and Danielle Aharoni struck gold in the pole vault with a 10-0 clearance.

Sydney Rudin also chipped in key points with a second in the 400 (1:02.36), third in the 800 (2:31) and fourth in the high hurdles (9.77).

For Bernards’ boys, Victor Gonzalez starred with victories in the 400 (52.73) and 55 hurdles (8.09).

The Mountaineers also got wins from Chris Sisto in the 3200 (10:07) and Alex Russo in the pole vault (12-0).

In North 2 Group II, Voorhees’ girls went 1-2 in the 3200 with Clarissa Modde (11:13) and Erin McLaughlin (11:24). Governor Livingston’s David Nessenson won the boys shot put with a 50-5.5 heave.

BOYS

NORTH 2 GROUP 1

TEAMS: 1-Bernards 92. 2-Whippany Park 51 1/2. 3-North Arlington 43. 4-University 22. 5-Science 20. 6-Secaucus and McNair 14. 8-Newark Tech 12. 9-Caldwell 11 1/2. 10-Dunellen and University 8. 12-Rutherford 7. 13-Glen Ridge 4.

55-METER DASH: 1-Darren Lindsey, Science, 6.69. 2-Nick Medway, Whippany Park, 6.69. 3-Samir Venenable, Newark Tech, 6.78. 4-Kevin Okah, McNair, 6.95. 5-Kwesi Owusa, University, 7.05. 6-Brian Stock, Whippany Park, 7.06.

400-METER RUN: 1-Victor Gonzalez, Bernards, 52.73. 2-Kwesi Owusa, University, 53.37. 3-Haig Rickerby, McNair, 54.01. 4-Quintin Petty, Bernards, 54.08. 5-Brian Stock, Whippany Park, 54.89. 6-Xeyier Venable, University, 55.04.

800-METER RUN: 1-Danny Cordeiro, North Arlington, 2:00.99. 2-Matt Meehan, Caldwell, 2:02.84. 3-Isaih Odom, University, 2:03.73. 4-Melvin Delvillar, McNair, 2:07.79. 5-Quintin Petty, Bernards, 2:07.87. 6-Rich Gruters, Bernards, 2:08.18.

1,600-METER RUN: 1-Danny Cordeiro, North Arlington, 4:37.97. 2-Chreis Sisto, Bernards, 4:39.68. 3-Rich Gruters, Bernards, 4:41.11. 4-William Howes, Bernards, 4:42.67. 5-Mike Pabst, Caldwell, 4:51.19. 6-Isaih Odom, University, 4:53.33.

3,200-METER RUN: 1-Chris Sisto, Bernards, 10:07.36. 2-Dan Buccino, Dunellen, 10:07.56. 3-William Howes, Bernards, 10:22.37. 4-Sondy Polanco, Secaucus, 10:22.93. 5-Sean Sullivan, Rutherford, 10:23.62. 6-Chad Pisano, Bernards, 10:44.06.

55-METER HURDLES: 1-Victor Gonzalez, Bernards, 8.09. 2-Nick Medway, Whippany Park, 8.10. 3-Mike Matrisciano, Whippany Park, 8.28. 4-Sean Sullivan, Bernards, 8.88. 5-Zac Fearon, Secaucus, 9.30. 6-Matt Smykowski, North Arlington, 9.67.

HIGH JUMP: 1-Nick Medway, Whippany Park, 6-0. 2-Mike Matrisciano, Whippany Park, 5-10. 3-Sean Sullivan, Rutherford, and PJ Sirotiak, North Arlington, 5-6. 6-Brian Stock, Whippany Park and Brennan Thiemann, Caldwell, 5-4.

SHOT PUT: 1-Adegoke Fakorede, Science, 43-7½. 2-Anthony Muriale, North Arlington, 39-2. 3-Samir Venenable, Newark Tech, 37-11. 4-Edeny Vega, University, 37-6½. 5-Nick Medway, Whippany Park, 37-4¾. 6-Mike Cammett, North Arlington, 35-0¼.

POLE VAULT: 1-Alex Russo, Bernards, 12-0. 2-Travis Fisher, North Arlington, 11-0. 3-Jared Feldman, Bernards, 10-6. 4-Matt Neptune, Whippany Park, 9-6. No other places.

1,600-METER RELAY: 1-Bernards (Quintin Petty, Pierce Henderson, Alex Russo and Victor Gonzalez) 3:41.74. 2-University 3:47.16. 3-Secaucus 3:48:91. 4-Glen Ridge 3:50.25. 5-Whippany Park 3:50.28. 6-Caldwell 3:50.79.

GROUP II

TEAMS: 1-Rahway 67. 2-Gov. Livingston 45. 3-Chatham and Madison 40. 5-Summit 36. 6-Hanover Park 16. 7-Voorhees 15. 8-Cranford 14. 9-Hillside 12. 10-Johnson 10. 11-Central 8. 12-Cliffside Park 7.

55-METER DASH: 1-David Connolly, Summit, 6.63 record; former record, 6.66, Zamir Thomas, Snyder, 2010. 2-Jamique Mitchell, Central, 6.67. 3-Jordan Scott, Rahway, 6.80. 4-Mat Richards, Madison, 6.88. 5-Donte Raymond, Rahway, 6.93. 6-Terrance Anderson, Rahway, 6.97.

400-METER RUN: 1-Deshawne Bunion, Rahway, 50.66. 2-DeVon McGriff, Hanover Park, 51.21. 3-Trayvon Jones, Hillside, 51.80. 4-Andrew Vena, Chatham, 51.94. 5-Jordan Scott, Rahway, 52.03. 6-Thorne Roberts, Rahway, 52.04.

800-METER RUN: 1-Krhystof Sutherland, Gov. Livingston, 2:00.57. 2-Harlan Clarke, Rahway, 2:01.21. 3-Richard Cameron, Cliffside Park, 2:02.19. 4-Dominic Vernazza, Chatham, 2:02.23. 5-Sam Defabrizio, Voorhees, 2:02.74. 6-Anthony Capone, Voorhees, 2:02.74.

1,600-METER RUN: 1-Leland Jones, Summit, 4:26.64. 2-Anthony Capone, Voorhees, 4:27.40. 3-Dominic Vernazza, Chatham, 4:30.03. 4-Harlan Clarke, Rahway, 4:31.81. 5-Ncik Raefski, Voorhees, 4:31.92. 6-Mitchell Booth, Summit, 4:34.83.

3,200-METER RUN: 1-Leland Jones, Summit, 9:46.05, record; former record, 9:50.02, Jeremy Antivo, Rahway, Rahway, 2010. 2-Patrick Hanly, Madison, 9:49.88. 3-Will Mitchell, Chatham, 9:50.42. 4-Connor McMahon, Cranford, 9:54.66. 5-Robery Whitmey, Voorhees, 9:57.28. 6-Kyle Brackman, Gov. Livingston, 10:02.54.

55-METER HURDLES: 1-John Walsh, Chatham, 7.88. 2-Dylan Anderson, Madison, 7.90. 3-Mat Richards, Madison, 7.94. 4-Jeff Reyes, Rahway, 7.98. 5-Kurt Williams, Rahway, 8.07. 6-Greg Roberts, Rahway, 8.20.

HIGH JUMP: 1-Christian Cruz, A.L. Johnson, 6-2. 2-Krhystof Sutherland, Gov. Livingston, 6-0. 3-John Walsh, Chatham, 5-10. 4-Andrew Licks, Cranford, 5-8. 5-Matt Mutone, Madison, 5-8. 6-Conner Tomasello, Summit, 5-6.

SHOT PUT: 1-David Nessenson, Gov. Livingston, 50-5½. 2-Tyler West, Rahway, 46-5. 3-Joshua Michel, Rahway, 45-9¼. 4-Andrew Antanis, Gov. Livingston, 42-6¼. 5-Nadir Williams-McLaurin, Rahway, 42-3¾. 6-William Mailley, Cliffisde Park, 42-0.

POLE VAULT: 1-Abe Gertler, Madison, 13-6. 2-Peter Fesante, Gov. Livingston, 13-6. 3-Pat Lynch, Cranford, 13-0. 4-Ferris Harrison, Gov. Livingston, 11-6. 5-Conner Tomasello, Summit, 11-6. 6-Matt Mutone, Madison, 11-0.

1,600-METER RELAY: 1-Rahway (Jordan Scott, Thorne Roberts, Deshawen Bunion, and Harlan Clarke) 3:28.77, record; former record, 3:30.99, Rahway, 2012. 2-Hanover Park 3:32.72. 3-Hillside 3:36.02. 4-Chatham 3:36.81. 5-Summit 3:40.41. 6-Madison 3:40.56.

GIRLS

GROUP I

TEAMS: 1-Bernards 118. 2-Whippany Park 61. 3-Rutherford 34. 4-University 31. 5-Essex County Tech 17. 6-Caldwell 16. 7-McNair 14. 8-North Arlington 8. 9-Secaucus 2. 10-Science Park 1.

55-METER DASH: 1-Madelen Soto, University, 7.29, record; former record, 7.36, Iana Amsterdam, Essex County Tech, 2012. 2-Taylor Murphy, Bernards, 7.45. 3-Brooke Savoye, Bernards, 7.79. 4-Danielle Aharoni, Bernards, 7.87. 5-Shanta Smalling, Newark Tech, 7.94. 6-Tannia Wilkerson, Newark Tech, 7.95.

400-METER RUN: 1-Madelen Soto, University, 59.27. 2-Sydney Rudin, Bernards, 1:02.36. 3-Brooke Savoye, Bernards, 1:02.99. 4-Ramani Dayon, University, 1:03.36. 5-Trudie Lamby, Newark Tech, 1:04.86. 6-Julia Nixon, Whippany Park, 1:05.69.

800-METER RUN: 1-Katie Sullivan, Rutherford, 2:25.25. 2-Paige Petty, Bernards, 2:30.56. 3-Sydney Rudin, Bernards, 2:31.52. 4-Rose Nixon, Whippany Park, 2:32.18. 5-Elee Khademi, Bernards, 2:35.61. 6-Ramani Dayon, University, 2:36.64.

1,600-METER RUN: 1-Paige Petty, Bernards, 5:22.84. 2-Elle Khademi, Bernards, 5:45.44. 3-Daria McClamb, University, 5:47.45. 4-Ava Cummings, Bernards, 5:47.87. 5-Joannie Schuman, Whippany Park, 5:49.15. 6-Samantha Nesheiwat, Secaucus, 5:56.28.

3,200-METER RUN: 1-Paige Petty, Bernards, 11:26.6, record; former record, 11:28.54, Caroline Wolfe, Hanover Park, 2012. 2-Brittany Gibson, McNair, 11:31.73. 3-Allison Regan, Rutherford, 12:22.07. 4-Eileen Fllod, McNair, 12:23.78. 5-Beatrice Giordano, Bernards, 12:41.58. 6-Joannie Schuman, Whippany Park, 12:51.75.

55-METER HURDLES: 1-Taylor Murphy, Bernards, 8.67. 2-Cristina Nardini, North Arlington, 9.14. 3-Joanna Carluccio, Caldwell, 9.59. 4-Sydney Rudin, Bernards, 9.77. 5-Shannon Meledathu, McNair, 10.26. 6-Danielle Cozzarelli, Whippany Park, 10.27.

HIGH JUMP: 1-Gina Dello Russo, Whippany Park, 5-2. 2-Joanna Carluccio, Caldwell, 4-10. 3-Kristen Hall, Whippany Park, 4-10. 4-Abby Kotwick, Bernards, 4-10. 5-Danielle Cozzarelli, Whippany Park, 4-8. 6-Cristina Nardini, North Arlington, 4-6.

SHOT PUT: 1-Kathryn Matrisciano, Whippany Park, 29-1¾. 2-Katie O’Sullivan, Rutherford, 29-1¾. 3-Jada McNeil, Newark Tech, 27-1¾. 4-Jasemyne Mena, Rutherford, 27-1½. 5-Ledena Baytops, Newark Tech, 26-7½. 6-Shamia Pamplin, Science Park, 25-5½.

POLE VAULT: 1-Danielle Aharoni, Bernards, 10-0. 2-Danielle Cozzarelli, Whippany Park, 8-6. 3-Gina Dello Russo, Whippany Park, 8-6. No other places.

1,600-METER RELAY: 1-Whippany Park (Rose Nixon, Alli Jones, Julia Nixon, and Gina Dello Russo) 4:18.37. 2-Bernards 4:20.38. 3-Rutherford 4:29.59. 4-Essex County Tech 4:32.67. 5-Caldwell 4:37.14. 6-Secaucus 4:37.33.

GROUP II

TEAMS: 1-Summit 68. 2-Chatham 57. 3-Voorhees 38. 4-Rahway 34. 5-Hanover Park 28. 6-Cranford 24. 7-Gov. Livingston 18. 8-Fort Lee, Madison, Parsippany Hills 12. 11-Johnson 6. 12-Snyder 1.

55-METER DASH: 1-Emma Osborne, Summit, 7.47. 2-Claudia Piron, Summit, 7.49. 3-Lia Ferrone, Chatham, 7.58. 4-Simone Kirton, Chatham, 7.73. 5-Pelumi Adesina, Rahway, 7.76. 6-Sarah Prill, Chatham, 7.81.

400-METER RUN: 1-Jenna Ellenbacher, Cranford, 1:00.06. 2-Mia-Sade Greene, Rahway, 1:00.27. 3-Claudia Piron, Summit, 1:00.78. 4-Anna Fitch, Cranford, 1:01.34. 5-Nine-Simone Murriell, Rahway, 1:01.58. 6-Alana Peterson, Rahway, 1:02.52.

800-METER RUN: 1-Alexandra Frenzel, Chatham, 2:29.38. 2-Lauren Diaz, Summit, 2:29.43. 3-Brigit Wolf, Gov. Livingston, 2:30.04. 4-Melanie Plattner, Fort Lee, 2:30.64. 5-Djanelle Lang, Parsippany Hills, 2:31.31. 6-Neha Zahid, Parsippany Hills, 2:31.35.

1,600-METER RUN: 1-Gillian McIlroy, Summit, 5:17.8. 2-Erin McLaughlin, Voorhees, 5:19.3 3-Lauren Diaz, Summit, 5:25.76. 4-Alexandra Frenzel, Chatham, 5:27.33. 5-Emily Harriott, Gov. Livingston, 5:30.4. 6-Laura Walsh, Chatham, 5:33.38.

3,200-METER RUN: 1-Clarissa Modde, Voorhees, 11:13.17. 2-Erin McLaughlin, Voorhees, 11:24.06. 3-Amanda Brodow, Summit, 11:59.14. 4-Julia Hamilton, Chatham, 12:08.86. 5-Amanda St. Clair, Gov. Livingston, 12:11.99. 6-Emily Harriott, Gov. Livingston, 12:21.41.

55-METER HURDLES: 1-Simone Kirton, Chatham, 8.59. 2-Danielle Monahan, Hanover Park, 9.06. 3-Colleen Frank, Gov. Livingston, 9.34. 4-Gabrielle Charles, Rahway, 9.34. 5-Catalina Lozano, Rahway, 9.35. 6-Elizabeth Malatesta, Chatham, 9.61.

HIGH JUMP: 1-Danielle Monahan, Hanover Park, 5-1. 2-Olivia Holthaus, Voorhees, 4-10. 3-Eva Cavanaugh, Parsippany Hills, 4-10. 4-Caroline Buczynski, Johnson, 4-8. 5-Rose Ciriello, Madison, 4-8. 6-Kenedi Facey, Gov. Livingston, 4-4.

SHOT PUT: 1-Helene Rowland, Madison, 37-7¾. 2-Victoria Martinez, Fort Lee, 32-9. 3-Bianca Bumpas, Rahway, 31-4. 4-Allison Ross, Hanover Park, 31-1¾. 5-Gianna Randazza, Johnson, 30-7. 6-Kimberlynn Polynice, Rahway, 30-3.

POLE VAULT: 1-Cara Brenn, Summit, 9-0. 2-Colleen O’Neill, Chatham, 9-0. 3-Katherine Wong, Hanover Park, 8-0. 4-Maggie Freiberg, Voorhees, 8-0. 5-Erin O’Connor, Chatham, 7-6. 6-Eva Cavanaugh, Parsippany Hills, 7-6.

1,600-METER RELAY: 1-Cranford (Jenna Ellenbacher, Anna Fitch, Katie Romanovich, and Laura Van Horn) 4:09.91. 2-Rahway 4:11.77. 3-Chatham 4:21.69. 4-Summit 4:22.81. 5-Parsippany Hills 4:24.35. 6-Snyder 4:24.79.

Latest

More USA TODAY High School Sports