Boys and girls basketball state playoff schedules

Boys and girls basketball state playoff schedules

News

Boys and girls basketball state playoff schedules

By

Class AA

First Round

1-Mt. Vernon 66, 9-Newburgh 48

Quarterfinals

4-Union-Endicott 69, 1-Mt. Vernon 66 OT

11-Brentwood 61, 8-Farmingdale 41

2-Green Tech 53, 3-Utica Proctor 43

6-Jamestown 61, 5-Greece Athena 52

At Glens Falls Civic Center

Saturday’s Semifinals

6-Jamestown vs. 4-Union-Endicott, 12:30

11-Brentwood vs. 2-Green Tech, 2:15

Sunday’s Final

Semifinal winners, 3:15

Class A

First Round

9-Red Hook 68, 4-Maine-Endwell 57

First Round

3-Bishop Ludden 71, 10-Massena 50

2-Scotia Glenville 70, 7-Peru 41

Quarterfinals

9-Red Hook 60, 1-Walter Panas 46

11-John Glenn 68, 8-Valley Stream South 58

2-Scotia-Glenville 72, 3-Bishop Ludden 44

5-Rochester East 69, 6-Buffalo McKinley 55

At Glens Falls Civic Center

Saturday’s Semifinals

5-Rochester East vs. 9-Red Hook, 9 a.m.

11-John Glenn vs. 2-Scotia-Glenville, 10:45 a.m.

Sunday’s Final

Semifinal winners, 1:30

Class B

First Round

10-Odgensburg 80, 2-Voorheesville 49

1-Woodlands 53, 9-Spackenkill 46

11-Southampton 61, 8-Wheatley 58

Quarterfinals

3-Westhill 56, 4-Norwich 53 OT

10-Ogdensburg 92, 7-Plattsburgh 49

6-Olean 75, 5-Rochester Charlotte 56

1-Woodlands 73, 11-Southampton 49

At Glens Falls Civic Center

Friday’s Semifinals

6-Olean vs. 1-Woodlands, 6:45

3-Westhill vs. 10-Ogdensburg, 8:30

Saturday’s Final

Semifinal winners, 9

Class C

First Round

1-Haldane 61, 9-SS Seward 54

8-Friends Academy 55, 11-Stony Brook 48

7-Seton Catholic Central (Plattsburgh) 60, 10-Tupper Lake 57

Quarterfinals

8-Friends Academy 71, 1-Haldane 49

6-Middle Early College 62, 5-Clyde Savannah 54

3-Waterville 61, 4-Elmira Notre Dame 55

2-Hoosic Valley 67, 7-Seton Catholic Central (Plattsburgh) 47

At Glens Falls Civic Center

Friday’s Semifinals

6-Middle Early College vs. 8-Friends Academy, 1:30

3-Waterville vs. 2-Hoosic Valley, 5

Saturday’s Final

Semifinal winners, 7:15

Class D

First Round

11-Shelter Island 63, 1-Clark Academy 35

7-Moriah 50, 2-Argyle 40

Quarterfinals

9-Coleman Catholic 76, 11-Shelter Island 46

6-Sherman 57, 5-Batavia Notre Dame 52

3-N.Y. Mills 55, 4-Davenport 38

7-Moriah 51, 10-Madrid-Waddington 41

At Glens Falls Civic Center

Friday’s Semifinals

6-Sherman vs. 9-Coleman Catholic, 10 a.m.

3-N.Y. Mills vs. 7-Moriah, 11:45 a.m.

Saturday’s Final

Semifinal winners, 5:30

Class AA

First Round

1-Ossining 77, 9-Kingston 47

Quarterfinals

8-Baldwin 50, 11-Sachem East 47

1-Ossining 69, 4-Horseheads 52

3-Cicero-North Syracuse 54, 2-Shenendehowa 53

5-Gates Chili 68, 6-Jamestown 61

At Hudson Valley CC

Friday’s Semifinals

5-Gates Chili vs. 1-Ossining, 6:15

3-Cicero-North Syracuse vs. 8-Baldwin, 8

Saturday’s Final

Semifinal winners, 8:45

Class A

First Round

4-Maine-Endwell 47, 9-Walkill 26

3-Jamesville-DeWitt 50, 10-Franklin Academy 44

2-Averill Park 63, 7-Peru 33

Quarterfinals

11-Harborfields 56, 8-North Shore 50

4-Maine-Endwell 62, 1-Peekskill 47

5-Pittsford Sutherland 58, 6-Williamsville South 36

3-Jamesville-DeWitt 56, 2-Averill Park 53

At Hudson Valley CC

Friday’s Semifinals

5-Pittsford Sutherland vs. 4-Maine-Endwell, 1:30

3-Jamesville-DeWitt vs. 11-Harborfields, 3:15

Saturday’s Final

Semifinal winners, 7

Class B

First Round

2-Tamarac 65, 10-Canton 52

11-Hampton Bays 61, 8-Oyster Bay 56

1-Woodlands 49, 9-Highland 42

Quarterfinals

3-Utica Notre Dame 50, 4-Oneonta 44

5-Bishop Kearney 69, 6-Tonawanda 48

2-Tamarac 61, 7-Saranac 52

1-Woodlands 57, 11-Hampton Bays 42

At Hudson Valley CC

Friday’s Semifinals

5-Bishop Kearney vs. 1-Woodlands, 10 a.m.

2-Tamarac vs. 3-Utica Notre Dame, 11:45 a.m.

Saturday’s Final

Semifinal winners, 4

Class C

First Round

8-Friends Academy 54, 11-Pierson/Bridgehampton 44

7-Northern Adirondack 42, 10-St. Lawrence 25

1-Haldane 53, 9-Tri Valley 27

Quarterfinals

1-Haldane 46, 8-Friends Academy 38

2-Hoosic Valley 39, 7-Northern Adirondack 27

4-Harpursville 53, 3-Little Falls 46

6-Chautauqua Lake 76, 5-Keshequa 62

At Hudson Valley CC

Saturday’s Semifinals

6-Chautauqua Lake vs. 1-Haldane, 12:30

2-Hoosic Valley vs. 4-Harpursville, 2:15

Sunday’s Final

Semifinal winners, 1:45

Class D

First Round

2-Fort Edward 53, 7-Moriah 45

Quarterfinals

3-Hamilton 52, 4-Franklin 35

2-Fort Edward 46, 10-Heuvelton 45

5-Romulus 65, 6-Pine Valley Central 45

At Hudson Valley CC

Saturday’s Semifinals

5-Romulus vs. 9-Eldred, 9 a.m.

2-Fort Edward vs. 3-Hamilton, 10:45 a.m.

Monday’s Final

Semifinal winners, noon

Latest

More USA TODAY High School Sports