Boys swimming: Ships win title at Raider Relays

Boys swimming: Ships win title at Raider Relays

News

Boys swimming: Ships win title at Raider Relays

By

The Manitowoc Lincoln boys swimming team won four events en route to claiming top honors at the Sheboygan North Raider Relays on Saturday.

The Ships edged West Bend East by one point to claim the team title.

Dylan Neuser, Damian Klemish, Riley Neuser, and John Cress picked up the first win of the day for Lincoln, finishing the 200 Medley relay in 1:46.69.

Cress and Riley Neuser joined forces with Zach Weaver and Jack Burgarino and won the 750 Freestyle relay.

In the 200 Backstroke relay, the team comprised of Klemish, Brent Budnik, Colten Schroeder, and Dylan Neuser picked up another win for the Ships.

According to Lincoln head coach Michael Zupek, the Ships needed to win the final event in order to win the meet.

Dylan and Riley Neuser teammed up with Cress and JJ Klatt and came through in the clutch, finishing first in the 400 Freestyle relay.

Brillion/Valders/Chilton finished third in the team race.

Jared Taylor, Michael East, Ben Fischer, and Issak Riesterer won the 200 Freestyle relay.

Riley Friederichs, Eli Riesterer, Jason Cleven, and Jordan Apple brought home a first place finish in the 200 Butterfly relay.

Two Rivers finished 10th in the team competition.

The Raiders were led by Justin Jackson, Joshua Tuesburg, Steven Sisel, and Zachary Miller who took eighth in the 200 Freestyle relay.

Sheboygan North Raider Relays

Team results: Manitowoc Lincoln 98, West Bend East 97, Brillion/Valders/Chilton 87, Sheboygan North 75, West Bend West 62, Green Bay United 56, Sheboygan South 49, Sturgeon Bay 48, Pulaski 37, Two Rivers 6

200 Medley relay — 1. Manitowoc Lincoln (D. Neuser, Klemish, R. Neuser, Cress), 1:46.69; 200 Freestyle relay — 1. BVC (Taylor, East, Fischer, I. Riesterer), 1:40.24; 200 Butterfly relay — 1. BVC (Friederichs, E. Riesterer, Cleven, Apple), 1:46.24; 750 Freestyle relay — 1. Manitowoc Lincoln (Weaver, Burgarino, Cress, R. Neuser), 7:20.00; 200 Backstroke relay — 1. Manitowoc Lincoln (Klemish, Budnik, Schroeder, D. Neuser), 1:51.72; 800 Freestyle relay — 1. West Bend East (Dommisse, Seidensticker, Nowack, Hletko), 8:39.18; 2. Manitowoc Lincoln (Burgarino, Salzberg, Henrickson, Schroeder), 8:44.92; 400 IM relay — 1. Sheboygan North (Cox, Mittelstaedt, Schuh, Scheibel), 4:06.53; 3. BVC (Warren, East, Cleven, Risse), 4:29.95; 200 Breaststroke relay — 1. Sheboygan North (Mittelstaedt, Broghammer, Scheibel, Cox), 2:06.14; 2. BVC (Taylor, Warren, I. Riesterer, Grube), 2:15.04; 400 Freestyle relay — 1. Manitowoc Lincoln (D. Neuser, Klatt, Cress, R. Neuser), 3:26.17

Latest

More USA TODAY High School Sports