Friday, March 7 boys basketball district finals scoreboard

Friday, March 7 boys basketball district finals scoreboard

News

Friday, March 7 boys basketball district finals scoreboard

By

Friday’s boys district finals

CLASS A

No. 1: Kalamazoo Central 72, Niles 57

2: Holt 57, Mason 37

3: Lansing Eastern 42, Okemos 38

4: GR Ottawa Hills 62, Grand Rapids Christian 57

5: Hudsonville 65, Holland 53

6: Muskegon 73, Grand Rapids Union 48

7: GR Northview 59, GR Forest Hills Central 58

8: Grand Blanc 90, Ortonville-Brandon 61

9: Flint Carman-Ainsworth 83, Swartz Creek 62

10: Saginaw 61, St. Johns 43

11: Mt. Pleasant 42, Midland Dow 40

12: Traverse City West 61, Alpena 47

13: Ypsilanti 69, Temperance Bedford 52

14: Southgate Anderson 47, Woodhaven 27

15: Romulus 70, Taylor Truman 56

16: Dearborn Heights Crestwood 59, Allen Park 35

17: Ann Arbor Skyline 69, Ann Arbor Huron 57

18: Salem 50, Canton 49

19: Redford Thurston 55, Livonia Stevenson 49

20: Detroit Cass Tech 78, Detroit Pershing 73

21: U-D Jesuit 73, Detroit Mumford 53

22: Detroit Southeastern 59, Detroit East English 49

23: Warren Mott 57, Warren De La Salle 53

24: Oak Park 66, Southfield-Lathrup 62

25: OL St. Mary’s 50, Walled Lake Western 41

26: Howell 55, Milford 41

27: Bloomfield Hills 86, Farmington Hills Harrison 48

28: Roseville 84, Harrison Twp. L’Anse Creuse 60

29: Troy Athens 61, Troy 50.

30: Clarkston 62, Rochester Hills Stoney Creek 41

31: Utica Eisenhower 49, Utica 44

32: Macomb Dakota 62, L’Anse Creuse North 54

CLASS B

No. 33: Benton Harbor 65, Coloma 57

34: Edwardsburg 46, Sturgis 35

35: Battle Creek Harper Creek 83, Marshall 74

36: Leslie 57, Eaton Rapids 50

37: Jackson Lumen Christi 69, Stockbridge 20

38: Milan 58, Adrian 36

39: Grosse Ile 82, Romulus Summit 74

40: River Rouge 52, Melvindale 44

41: Detroit University Prep 66, Detroit PEC 56

42: Detroit Douglass 41, Ferndale University 39

43: HW Chandler Park 67, SCS South Lake 51

44: Detroit Country Day 79, Detroit Henry Ford 69

45: Detroit Community 52, Detroit CMA 51

46: Lansing Catholic 55, Williamston 43

47: Wayland Union 70, Portland 45

48: Otsego 56, Plainwell 33

49: Holland Christian 59, Zeeland West 48

50: Wyom. Godwin Heights 80, WM Aviation 26

51: Comstock Park 82, Ada Forest Hills Eastern 60

52: Spring Lake 69, Coopersville 60

53: Newaygo 52, Fremont 50

54: Belding 59, Alma 58

55: Goodrich 65, Flint Southwestern 57

56: St. Clair 73, Algonac 47

57: Imlay City 58, Yale 55

58: Millington 50, Frankenmuth 43

59: Saginaw Swan Valley 52, Birch Run 39

60: Standish-Sterling Central 59, Bay City Glenn 49

61: Big Rapids 67, Remus Chippewa Hills 50

62: Mason County Central 58, Ludington 40

63: Cadillac 52, Ogemaw Heights 47

64: Escanaba 48, Menominee 46

CLASS C

No. 65: New Buffalo 73, Cassopolis Ross Beatty 52

66: Schoolcraft 54, Lawton 52

67: Hillsdale 70, Union City 33

68: Hanover-Horton 75, Concord 45

69: Adrian Madison 52, Addison 46

70: Ottawa Lake Whiteford 61, Erie-Mason 51

71: Clinton 49, Manchester 45

72: Detroit Consortium71, Melvindale ABT 38

73: Detroit Allen 60, Detroit Loyola 57

74: Harper Woods 65, GPW University Liggett 49

75: MH Bishop Foley 57, Southfield Bradford 55

76: Mt. Clemens 66, AH Oakland Christian 53

77: Kalamazoo Hackett 67, Hartford 43

78: Vermontville Maple Valley 65, Potterville 48

79: Laingsburg 45, Pewamo-Westphalia 42

80: Muskegon Heights 65, West. Mich. Christian 50

81: Grand Rapids NorthPointe 75, Kent City 59

82: Flint Beecher 73, Flint International 60

83: Marlette 48, Brown City 36

84: Unionville-Sebewaing 52, Harbor Beach 51

85: Montrose Hill-McCloy 68, New Lothrop 48

86: Hemlock 56, Saginaw Nouvel 44

87: Lakeview 46, Ithaca 45

88: Shelby 58, Montague 49

89: Beaverton 55, Leroy Pine River 46

90: Mio 57, Lincoln Alcona 41

91: Traverse City St. Francis 54, Manton 51

92: East Jordan 44, Boyne City 42

93: St. Ignace 71, Indian River Inland Lakes 40

94: Negaunee 64, Ishpeming 48

95: Norway 39, Iron Mountain 32 (Wed.)

96: Ironwood Wright 52, Calumet 26 (Wed.)

CLASS D

No. 97: Covert 55, Lawrence 52

98: Marcellus 54, Athens 38

99: Hillsdale Academy 73. North Adams-Jerome 51

100: Adrian Lenawee Christian 44, Morenci 42

101: AP Inter-City Baptist 66, Taylor Trillium 46

102: Pinckney Livingston 50, Washtenaw Chr. 36

103: Southfield Christian 92, Novi Franklin Road 54

104: Waterford Our Lady 54, BH Roeper 34

105: New Haven Merritt 68, MC Cardinal Mooney 63

106: Burton More Academy 97, Burton Madison 68

107: Morrice 57, Lansing Christian 51

108: Bellevue 57, Jackson Christian 42

109: Battle Creek St. Philip 60, Climax-Scotts 41

110: Wyoming Potter’s House 69, Wyom. Tri-unity 62

111: Muskegon CC 54, Fruitport Calvary Christian 29

112: Fulton 56, Portland St. Patrick 41

113: Peck 47, Deckerville 22 (Wed.)

114: Bay City All Saints 46, Kinde-North Huron 42

115: Mt. Pleasant Sacred Heart 70, Marion 31

116: Baldwin 68, Pentwater 40

117: Frankfort 58, Bear Lake 47

118: Suttons Bay 77, Leland 46

119: AuGres-Sims 52, Atlanta 43

120: Hillman 72, Onaway 51

121: Boyne Falls 55, Bellaire 46

122: Alanson 54, Pellston 45

123: Rudyard 74, Mackinaw City 46

124: Cedarville 74, Brimley 53

125: Munising 55, Cooks Big Bay de Noc 38

126: Powers North Central 65, Carney-Nadeau 57

127: CF Forest Park 65, Wakefield-Marenisco 50

128: Lake Linden-Hubbell 57, Painesdale-Jeffers 40

Tuesday’s girls quarterfinals

(All games at 7 p.m. unless noted)

CLASS A

No. 1: Grand Ledge vs. Grand Rapids Christian at DeWitt

No. 2: Romulus vs. Farmington Hills Mercy at Ferndale

No. 3: Port Huron Northern vs. Birmingham Marian at St. Clair Shores Lake Shore

No. 4: Canton vs. Flint Carman-Ainsworth at Fenton

Semifinals: No. 1 vs. No. 4, No. 2 vs. No. 3

CLASS B

No. 5: Parchment at Grand Rapids South Christian at Wayland

No. 6: Ypsilanti Arbor Prep vs. Eaton Rapids at Brighton

No. 7: Birmingham Detroit Country Day vs. Flint Powers at Imlay City, 7:30

No. 8: Midland Bullock Creek vs. Sparta at Bay City Western

Semifinals: No. 5 vs. No. 8, No. 6 vs. No. 7

CLASS C

No. 9: Gobles vs. Mendon at Watervliet

No. 10: Blissfield vs. Grosse Pointe Woods University Liggett at Whitmore Lake

No. 11: Saginaw Nouvel vs. St. Louis at Reese

No. 12: McBain vs. St. Ignace LaSalle at Gaylord

Semifinals: No. 9 vs. No. 11, No. 10 vs. No. 12

CLASS D

No. 13: Athens vs. Lansing Christian at Battle Creek Harper Creek

No. 14: Clarkston Everest vs. Marine City Cardinal Mooney at Waterford Mott

No. 15: Mt. Pleasant Sacred Heart vs. Frankfort at Cadillac

No. 16: Posen vs. Crystal Falls Forest Park at Sault Ste. Marie

Semifinals: No. 13 vs. No. 16, No. 14 vs. No. 15

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/friday-march-7-boys-basketball-district-finals-scoreboard
Friday, March 7 boys basketball district finals scoreboard

Friday’s boys district finals

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.