Friday's high school scoreboard, Section 4 playoff schedule

Friday's high school scoreboard, Section 4 playoff schedule

News

Friday's high school scoreboard, Section 4 playoff schedule

By

Maine-Endwell 67, Vestal 46

Vestal 9 9 14 14 46
Maine-Endwell 14 21 21 11 67

Vestal

Sara Angulas 1 0-0 2, Baylee Burghardt 0 4-5 4, Alex Evans 3 6-7 12, Janielle Jones 0 0-0 0, Jessica Juozitis 1 0-0 2, Jackie Kachadourian 1 0-0 2, Molly Liss 0 0-0 0, Alyssa Mullins 3 1-2 7, Noelle Patterson 1 0-2 3, Jen Shelp 2 2-2 6, Meghan Taylor 0 0-0 0, Annie Ulrich 3 2-2 8. Totals 15 15-20 46.

Maine-Endwell

Martine Bosch 1 2-4 4, Brianna Ciganek 0 0-0 0, Daniella Dean 6 2-2 16, Victoria Dean 2 1-2 5, Lauren DiFulvio 0 2-2 2, Michaela DiLorenzo 0 0-0 0, Lauren Lamoureux 0 2-2 2, Amy Makis 1 3-4 5, Jessica Shear 0 0-0 0, Carla Spera 3 3-5 10, Kyesha Talerico 1 0-2 0, Julie Yacovoni 5 10-11 21. Totals 19 25-34 67.

3-Point Goals – Vestal 1 (Noelle Patterson 1), Maine-Endwell 4 (Daniella Dean 2, Carla Spera 1, Julie Yacovoni 1).

Maine-Endwell 69, Owego 40

Owego 14 7 8 11 40
Maine-Endwell 14 17 28 10 69

Owego

Adam Blackwell 2 0-0 5, Tyler Ford 3 3-5 9, Will Gladney 3 2-4 9, Brandon Hathaway 1 0-0 3, Vinny Pitts 0 0-0 0, Chris Riley 0 0-0 , Sean Smith 1 4-5 6, Duncan Spicer 0 0-0 0, Zach Thomas 3 0-0 8, Michael Yanchos 0 0-0 0. Totals 13 9-14 40.

Maine-Endwell

Jake Felice 0 2-4 2, Adam Gallagher 1 0-0 3, Drew Gallagher 3 2-2 9, Kyle Gallagher 6 1-2 13, Zach Lamoureux 0 0-0 0, Mike Palmer 1 0-0 2, Johnny Plouffe 0 0-0 0, Jake Sinicki 7 1-1 16, Austin Smith 1 1-1 3, Brandon Wanchisen 3 1-3 9, Connor Wasilnak 0 0-0 0, Alec Wisniewski 4 4-4 12. Totals 26 12-17 69.

3-Point Goals – Owego 5 (Adam Blackwell 1, Will Gladney 1, Brandon Hathaway 1, Zach Thomas 2), Maine-Endwell 5 (Adam Gallagher 1, Drew Gallagher 1, Jake Sinicki 1, Brandon Wanchisen 2).

Preliminaries

At Webster

Top 8 finishers and Section 4 participant.

200-yard medley relay: 1. Ithaca (Faadhil Moheed, Noah FrostClapp, Ryan Nicholson, Francis Schickel) 1:33.84; 2. Hauppauge 1:34.52; 3. Francis Lewis 1:34.82; 4. Fordham Prep 1:35.30; 5. Liverpool 1:35.35; 6. New Paltz 1:35.62; 7. Brooklyn Technical 1:36.44; 8. Shenendehowa 1:37.34; 18. Maine-Endwell (Franco Incitti, Dylan Wasilnak, Chandler Krause, Hunter Brown) 1:39.91.

200 freestyle: 1. Jack Boyd (Canisius) 1:39.41; 2. Richard Mannix (Fordham Prep) 1:40.26; 3. Nick Burdo (Liverpool) 1:40.39; 4. Collin Zapisek (West Genesee) 1:41.10; 5. Patrick Ransford (Pittsford) 1:41.35; 6. David Stewart (New Rochelle) 1:42.11; 7. Jeff Doser (Penfield) 1:42.51; 8. David DeLaus (HFL) 1:42.72; 15. Kevin Miller (Ithaca) 1:44.16; 27. Joe Koch (Lansing) 1:45.52; 46. Mitch Phelps (Owego) 1:48.68.

200 individual medley: 1. Justin Plaschka (Hauppauge) 1:50.15; 2. Ryan Gordon (Shenendehowa) 1:51.20; 3. Joseph Lozano (Garden City) 1:52.18; 4. Luke Otto (Canisius) 1:53.11; 5. Declan Kennon (Fordham Prep) 1:53.66; 6. Alex Lin (Queens HS Fordham) 1:54.80; 7. Garrett Clarke (Liverpool) 1:54.86; 8. Arthur Fan (Pittsford) 1:55.21; 49. John Koch (Lansing) 2:02.93.

50 freestyle: 1. Ryan Nicholson (Ithaca) 20.25; 2. Nick Olson (Brockport) 21.04; 3. Connor Mergler (Williamsville North) 21.15; 4. Gunnar Zemerling (Bethlehem) 21.24; 5. Mike Verini (Fordham Prep) 21.27; 6. Oliver Patrouch (Fordham Prep) 21.28; 7. Jordan Powers (Frew South) 21.42; 8. Matt Marsh (Jamestown) 21.47; 9. Peter Behan (Corning) 21.94; 11. Francis Schickel (Ithaca) 22.03; 19. Chris Husted (Odessa-Montour) 21.84.

Diving: 1. Dan Roche (Liverpool) 565.80; 2. Evan Moretti (Scarsdale) 537.70; 3. Scott Lazeroff (Brighton) 533.05; 4. Travis Wright (Lake Shore) 491.50; 5. Sam Randall (Pittsford) 479.25; 6. Ryan O’Connell (Clarkstown) 472,35; 7. Kristian Santos (Amsterdam) 462.75; 8. Noah Galluzo (Mexico) 462.65; 35. Nate Garris (Union-Endicott) 166.20.

100 butterfly: 1. Ryan Nicholson (Ithaca) 47.46;2. David Stewart (New Rochelle) 49.36; 3. Hudson Carroll (New Paltz) 50.19; 4. Oliver Patrouch (Fordham Prep) 50.57; 5. Eric Wang (Francis Lewis) 50.99; 6. William Harrison (Bayside) 51.07; 7. Noah Stevens (Brighton) 51.08; 8. Zach Towers (St. Anthony’s) 51.18.

100 freestyle: 1. Justin Plaschka (Hauppauge) 44.12; 2. Patrick Conatan (Fordham Prep) 45.75; 3. Nick Burdo (Liverpool) 45.95; 4. Mike Verini (Fordham Prep) 46.39; 5. Alex Brion (Canandaigua) 46.53; 6. Tom Kirch (Rush-Henrietta) 46.74; 7. Chris Alpay (Arlington) 46.77; 8. Steve Tierney (Fordham Prep) 46.90; 13. Peter Behan (Corning) 47.34; 17. Francis Schickel 47.41; 27. Chris Husted (Odessa-Montour) 47.99; 40. Reid Cagir (Corning) 49.06.

500 freestyle: 1. Patrick Ransford (Pittsford) 4:24.68; 2. Jack Boyd (Canisius) 4:29.19; 3. Richard Mannix (Fordham Prep) 4:32.35; 4. Spencer LaFata (Fordham Prep) 4:34.27; 5. Connor Brown (Garden City) 4:36.38; 6. Liam Burke (Tappan Zee) 4:37.87; 7. Matt Lantin (Fordham Prep) 4:38.98; 8. Max Willard (Long Beach) 4:38.99; 9. Joe Koch (Lansing) 4:39.01; 12. Kevin Miller (Ithaca) 4:41.76.

200 free relay: 1. Fordham Prep 1:24.44; 2. Hauppauge 1:26.31; 3. Pittsford 1:27.02; 4. Liverpool 1:27.10; 5. Canandaigua 1:27.19; 6. Canisius 1:27.26; 7. Brockport 1:27.49; 8. Chaminade 1:27.84; 18. Corning (Devin Li, Mitch Gonta, Reid Cagir, Peter Behan) 1:29.13; 32. Ithaca (Kevin Miller, Andrew Mikhailichenko, Charles Chang, David Korb) 1:31.82.

100 backstroke: 1. Patrick Conaton (Fordham Prep) 48.57; 2. Ryan Gordon (Shenendehowa) 50.00; 3. Hudson Carroll (New Paltz) 50.32; 4. Michael DiBacco (Batavia) 51.76; 5. George Tilneac (Brooklyn Tech) 51.88; 6. Declan Kennon (Fordham Prep) 52.12; 7. Emile Kuyl (New Paltz 52.66;) 8. Alex Taber (Bethlehem) 52.70; 27. Faadhil Moheed (Ithaca) 54.35; 44. Franco Incitti (Maine-Endwell) 55.86.

100 breaststroke: 1. Ben Cono (Smithtown) 55.01; 2. Gunther Cassell (Huntington) 55.91; 3. Garrett Clarke (Liverpool) 56.46; 4. Luke Otto (Canisius) 56.83; 5. Joe Lozano (Garden City) 57.07; 6. Mike Netto (Watertown) 57.63; T7. Arnold Luk (Francis Lewis) 57.65; T7. Evan Zhang (Francis Lewis) 57.65; 15. Noah FrostClapp 59.22; 26. Devin Li (Corning) 1:00.38; 33. Josh Mastrantuono (Waverly) 1:00.61; 38. Chandler Krause (Maine-Endwell) 1:01.62.

400 freestyle relay: 1. Fordham Prep 3:04.88; 2. Chaminade 3:10.65; 3. Ithaca (Ryan Nicholson, Faadhil Moheed, Kevin Miller, Francis Schickel) 3:10.99; 4. Canisus 3:11.31; 5. Shenendehowa 3:11.84; 6. St. Anthony’s 3:12.31; 7. Pittsford 3:14.18; 8. Arlington 3:14.22.

Class AA

Thursday’s final

Union-Endicott 73, Elmira 61

Class A

Friday’s final

Maine-Endwell 69, Owego 40

Class B

Saturday’s final

1-Norwich (19-0) vs. 2-Oneonta (17-2) at Broome County Veterans Memorial Arena, 7

Class C

Saturday’s final

1-Elmira Notre Dame (18-1) vs. 2-Moravia (18-1) at Broome County Veterans Memorial Arena, 3:15

Class D

Thursday’s semifinals

Southern Cayuga 61, Edmeston 56

Charlotte Valley 47, South Kortright 37

Saturday’s final

5-Southern Cayuga (10-8) vs. 2-Charlotte Valley (19-1) at SUNY Oneonta, 8:15

Class AA

Thursday’s final

Horseheads 62, Union-Endicott 25

Class A

Friday’s final

Maine-Endwell 67, Vestal 46

Class B

Saturday’s final

1-Oneonta vs. 2-Norwich at Broome County Veterans Memorial Arena, 5:15

Class C

Saturday’s final

3-Harpursville (21-0) vs. 1-Lansing (18-2) at Broome County Veterans Memorial Arena, 1

Class D

Saturday’s final

1-Southern Cayuga (19-2) vs. 3-Franklin (18-0) at SUNY Oneonta, 6:30 p.m.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/fridays-high-school-scoreboard-section-4-playoff-schedule
Friday's high school scoreboard, Section 4 playoff schedule
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.