Friday's High School Sports Roundup

Friday's High School Sports Roundup

News

Friday's High School Sports Roundup

By

BASKETBALL

BOYS

CLASS 4-A SUBSTATES

Semifinal Round

Substate 1

Sioux City East 44, C.B. Lincoln 40

Sioux City North 89, C.B. Lewis Central 77

Substate 2

Ankeny Centennial 75, Ames 41

W.D.M. Valley 50, Fort Dodge 44

Substate 3

Dubuque Senior 67, Waterloo West 42

Linn-Mar (Marion) 62, Dubuque Hempstead 42

Substate 4

North Scott 60, Pleasant Valley 31

C.R. Kennedy 55, C.R. Washington 47

Substate 5

Bettendorf 62, Davenport West 24

Davenport Central 68, Muscatine 62

Substate 6

Iowa City West 63, C.R. Prairie 21

Iowa City High 64, Newton 50

Substate 7

D.M. Roosevelt 66, Johnston 60

Southeast Polk 74, D.M. North 64

Substate 8

Urbandale 48, Waukee 44

D.M. Hoover 39, W.D.M. Dowling Catholic 35 (OT)

AREA BOX SCORES

At Iowa City

Newton (50)–Sturtz 7, Shores 2, Wood 12, Allen 5, Easley 14, Banfield 4, Gholson 6. Also played–Stout, Travis, Glotfelty. Totals 19 8-10.

Iowa City High (64)–Hooper 4, Wieland 13, LaFauce 2, Hickman 3, Forrester 4, Hall 8, Posivio 13, Withrow 4, Taylor 13. Also played–Danielson. Totals 24 14-16.

Newton… 8 9 9 24–50

Iowa City High…12 12 19 21–64

3-point goals–N 4 (Wood 2, Gholson 2), ICH 2 (Wieland, Taylor). Fouls–N 15, ICH 13.

SATURDAY’S PAIRINGS

Class 2-A Substate Finals

All games 7:00

Substate 1–Sioux Center (19-4) vs. W. Christian (Hull) (23-0) at Orange City: MOC-Floyd Valley

Substate 2–Fort Dodge St. Edmond (17-6) vs. South Hamilton (20-3) at Webster City

Substate 3–New Hampton (22-0) vs. West Fork (22-1) at Cedar Falls

Substate 4–MFL-MarMac (17-6) vs. Cascade (20-3) at Manchester

Substate 5–North Cedar (Stanwood) (20-4) vs. Mount Vernon (18-5) at C.R. Jefferson

Substate 6–Burlington Notre Dame (19-4) vs. Albia (16-7) at Ottumwa

Substate 7–West Marshall (19-4) vs. Des Moines Christian (22-1) at Johnston

Substate 8–Treynor (22-1) vs. Carroll Kuemper (19-4) at Harlan

Class 1-A Substate Finals

All games 7:00

Substate 1–West Lyon (19-5) at LeMars Gehlen (24-0)

Substate 2–Belmond-Klemme (21-3) vs. Gladbrook-Reinbeck (22-2) at Hampton-Dumont

Substate 3–Dunkerton (24-1) vs. Jesup (21-3) at Independence

Substate 4–Easton Valley (20-2) vs. Danville (21-3) at Iowa City West

Substate 5–Keota (23-1) vs. Van Buren (Keosauqua) (21-3) at Oskaloosa

Substate 6–Pleasantville (20-4) vs. Lamoni (24-0) at Indianola

Substate 7–Nodaway Valley (22-2) vs. East Mills (22-3) at Atlantic

Substate 8–ArWeVa (Westside) (24-0) vs. Newell-Fonda (24-0) at Denison-Schleswig

GIRLS

STATE BASKETBALL PAIRINGS

At Des Moines, Wells Fargo Arena

Class 5-A Quarterfinals

Wednesday, March 5

Waterloo West (21-2) vs. D.M. East (20-3), 1:30

W.D.M. Valley (22-1) vs. Southeast Polk (16-6) , 3:15

Iowa City High vs. Cedar Rapids Kennedy, 5:00

Waukee (20-3) vs. Dowling Catholic (30-2), 6:45

Class 4-A Quarterfinals

Tuesday, March 4

Harlan (23-0) vs. North Scott (17-6), 6:45

Dallas Center-Grimes (21-2) vs. Carlisle (19-6), 8:30

Wednesday, March 5

Davenport Assumption (17-6) vs. Ballard (Huxley) (20-4), 10 a.m.

Sioux City Heelan (20-3) vs. Western Dubuque (21-2), 11:45 a.m.

Class 3-A Quarterfinals

Tuesday, March 4

Crestwood (Cresco) (21-2) vs. Bondurant-Farrar (19-5), 11:45 a.m.

Clear Lake (22-2) vs. Unity Christian (Orange City) (20-4), 1:30

MOC-FV (Orange City) (23-1) vs. Center Point-Urbana (18-6), 3:15

Mediapolis (23-1) vs. Williamsburg (22-2), 5:00

Class 2-A Quarterfinals

Monday, March 3

Cascade (25-0) vs. Manson-NW Webs. (20-4), 5:00

Hudson (23-1) vs. Woodbury Central (21-3), 6:45

North Linn (23-1) vs. S. Central Calhoun (21-3), 8:30

Tuesday, March 4

Western Christian (Hull) (24-1) vs. Des Moines Christian (20-4), 10 a.m.

Class 1-A Quarterfinals

Monday, March 3

Colo-Nesco (23-1) vs. Lynnville-Sully (21-3), 10 a.m.

Newell-Fonda (22-2) vs. Bedford (17-7), 11:45 a.m.

Janesville (23-1) vs. Rockford (17-7), 1:30

Burlington Notre Dame (21-3) vs. Adair-Casey (23-3), 3:15

HOCKEY

MIDWEST HIGH SCHOOL

LEAGUE
TOURNAMENT

At Ames

Friday’s Quarterfinals

Kansas City 4, Mason City 0

Omaha 4, D.M. Capitals 3

Waterloo 5, Dubuque 1

D.M. Oak Leafs 3, Cedar Rapids 1

Today’s Semifinals

Waterloo (3) vs. Kansas City (2), 1 p.m.

Omaha (5) vs. D.M. Oak Leafs (1), 3 p.m.

Sunday’s Championship

Semifinal winners, 1 p.m.

BOWLING

HIGH SCHOOL
STATE TOURNAMENT

At Des Moines, Plaza Lanes

Tuesday’s Boys’ Class 2-A Team Scoring

1. Davenport North (2,267)–Nate Goettsch 485; Bret Keimig 474; Zach Williams 457; Mitchell Kelley 430; Calvin Conger 421; Blake Freeman 415.

CIML Schools

4. W.D.M. Valley (2,153)–Adam Morse 488; Joel Kroeger 438; Seth Grave 429; Ben Pollack 417; Mario Jordan 381; Brady Greene 346.

5. Waukee (2,138)–Jonah Starmer 500; Nathan Wanned 429; Austin Young 419; Connor Slater 408; Bryce Bucklew 382; Andrew Sullwold 374.

6. Southeast Polk (2,040)–Austin Morrill 470; Brad Fane 424; Nick McDermott 387; Nate Salzburg 382; Bailey Johnson 377; Kyle Neuendorf 344.

7. Fort Dodge (2,088)–Alex Markov 494; Chase Messerly 444; Austen Graves 426; Drew Hansen 371; Seth Hanson 353; Justus McWeil 307.

Boys’ Individual Leaders

1. Jonah Starmer, Waukee, 500; 2. Alex Markov, Fort Dodge, 494; 3. tie, Kevin Scheffert, Dubuque Hempstead, Adam Morse, W.D.M. Valley, 488.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/fridays-high-school-sports-roundup-4
Friday's High School Sports Roundup

Sioux City East 44, C.B. Lincoln 40

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.