Friday's Metro HS sports results, Saturday's schedules

Friday's Metro HS sports results, Saturday's schedules

News

Friday's Metro HS sports results, Saturday's schedules

By

Baseball

Doss …200 002 0 – 4 7 6

KCD …202 402 x – 10 11 3

WP – Bennett (1-0). LP – Davis (0-1). 2B – Davis (D), Ellis (D), Diaz (KCD). Records – Doss 1-1, KCD 1-1.

Bethlehem …000 100 1 – 2 4 3

St. Xavier… 131 003x – 8 11 3

WP – Underwood (1-0). LP – Keating (0-1). 3B – Lee (X), Ford (X). Records – Bethlehem 0-1, St. Xavier 1-0.

Woodford Co. …000 000 0 – 0 2 3

Male …021 021 x – 6 8 0

WP – Jackson (1-0). LP – Hatcher (0-1). 2B – Brownley (M). Records – Woodford County 0-1, Male 1-0.

Moore …000 00 – 0 2 5

Holy Cross… 021 34 – 10 7 1

WP – Cheatham (1-0). LP – Warner (0-1). 2B – Falone (M), Blair (HC), L. Short (HC). 3B – Nalley (HC).

Whitefield… 000 001 0 – 1 6 1

North Oldham …112 001 x – 5 6 2

WP – Grady (1-0). LP – Patterson (0-1). 2B – Burdin (WA), Pennybake 2 (NO).

Th. Nelson …002 001 0 – 3 3 2

Bullitt Cent. …010 201 x – 4 4 5

WP – Koch (1-0). LP – Morgeson (0-1). 2B – Caswell (BC), Bray (BC). Records – Thomas Nelson 1-1, Bullitt Central 1-0.

Seneca …301 020 1 – 7 10 3

Spencer Co…. 012 001 0 – 4 9 1

WP – House (1-0). LP – Jamison (0-1). 3B – Lambdin (SC). HR – Gonzalez (S). Records – Seneca 1-1, Spencer County 0-1.

– Christian Academy at Atherton, noon; North Hardin at Bullitt Central, 11 a.m.; North Oldham at Bullitt East, 11 a.m.; Whitefield Academy at Butler, noon; Male at Central Hardin, noon; Simon Kenton at Fern Creek, 1 and 4; Spencer County at Gallatin County, noon; Southern at Holy Cross, 3:30; KCD at Jeffersontown, 11 a.m.; Eastern at Meade County, noon; Manual at Oldham County, noon; Shelby County at Paul Dunbar, noon; Lexington Catholic at St. Xavier, 10 a.m.; Newport Catholic at St. Xavier, 5:30; Beth Haven at Waggener, 2:30; All Catholic Tournament at Trinity (Bishop Brossart vs. Trinity, 10 am; Bishop Brossart vs. DeSales, 12:30; Covington Catholic vs. DeSales, 3; Covington Catholic vs. Trinity, 5).Saturday’s games

Softball

N. Oldham… 001 100 0 – 2 11 3

Oldham Co…. 040 100 x – 5 19 1

WP – Smith (1-0). LP – Maiocco (0-1). 2B – Maiocco 2 (NO), Martineson (NO).

– Scott County at Butler, noon; Whitefield Academy at Collegiate, noon; South Warren vs. Collins, TBD; Atherton at East Jessamine, 1; Collins at Grayson County, TBD; Glasgow at Sacred Heart, 11 a.m.; Bullitt East Invitational (Assumption at Bullitt East, noon; Woodford County vs. Assumption, 2; Woodford County at Bullitt East, 4).Saturday’s games

Boys’ tennis

Eastern 5, PRP 0

– 1. Wyatt Temples d. Mason Knight 6-2, 6-1; 2. Sam Huff d. Louis Houzet 6-1, 6-0; 3. Raymond Palazzo d. Aric Brooks 6-0, 6-0.Singles

– 1. Myles Hunt and Amal Patel d. Darin Ellis and Josh Snodgrass 6-1, 6-1; 2. Josh Cook and Amit Lamba d. Ethan Hayse and Alex Numann 6-0, 6-0.Doubles

KCD 3, Collegiate 2

– 1. Sidak Grewal (C) d. Matthew Harrison 6-2, 6-3; 2. Josh Snipes (K) d. Austin Talis 6-4, 6-4; 3. Jack Scott (C) d. Bennett Eng 6-0, 6-0.Singles

– 1. Austin Widman and Jonathan Kammerling (K) d. Max Grossman and Jake Kiefler 7-6 (9-7), 7-6 (7-3); 2. Neil Gupta and Adrian Turcu (K) d. Jacob Ward and Blake Vogel 6-0, 6-1.Doubles

St. Francis 4, Southern 0

– 1. Jamie Anderson d. Reno Maurer 6-0, 6-0; 2. Matthew Siciliano d. Alex Hopkins 6-0, 6-1; 3. Ethan Mackin d. Joseph Powell 6-0, 6-0.Singles

– 1. Cole Von Feldt and Graham Cote d. Ocey Holland and Justin Nygun 6-2, 6-0.Doubles

Corrected linescore

Ballard 2, Moore 0

– Ken Korbar d. Antonio Angelov 6-0, 6-0.Singles

– Christopher Park and John Kim d. Shaun Whittinghill and Ray McFarland 6-0, 6-1.Doubles

Girls’ tennis

St. Francis 3, Southern 1

– 1. Eva Borders (St. F) d. Dana Varady 6-0, 6-0; 2. Kasey Manning (S) d. Lucy Lv 6-1, 6-3; 3. Gracie Jones (St. F) d. Adriana Alvarez 6-0, 6-0.Singles

– 1. Esme Tyler and Shelly Lancaster (St. F) d. Julie Dang and Shawana Whitlock 6-0, 6-0.Doubles

Latest

More USA TODAY High School Sports