Girls track and field: Two Rivers 2nd at Oshkosh Invite

Girls track and field: Two Rivers 2nd at Oshkosh Invite

News

Girls track and field: Two Rivers 2nd at Oshkosh Invite

By

The Two Rivers girls track and field team finished second at the Oshkosh Small School Invitational on Tuesday at UW-Oshkosh.

Allie Wachowski (2:25.40) led the way for the Raiders with a second-place finish in the 800-meter run.

TR finished the day with 36 team points, 12 behind Catholic Memorial which won the meet.

Kiel tied for eighth in the team race. Addie Dahmer placed fourth in the 400-meter dash for the Raiders with a time of 1:02.76.

Faith Lubner (8.38) paced Reedsville with a second-place showing in the 60-meter dash. The Panthers finished 22nd.

Roncalli’s Andrea Lohr took 12th in pole vault.

Names of the relay participants were not provided.

Team scores: Catholic Memorial 48, Two Rivers 36, Seymour 35, Algoma 34, Lourdes Academy 28, Berlin 26, Brillion 23, Fox Valley Lutheran 22, Kiel 22, Luxemburg-Casco 21, Madison Edgewood 21, Mayville 18, Omro 15.5, Denmark 15, Clintonville 15, Peshtigo 15, Princeton/Green Lake 14.5, Rio 14, Little Chute 14, St. Mary’s Springs 13, Freedom 13, Reedsville 12, Sheboygan Falls 11, Westfield/Montello 10, Xavier 9.5, Cambridge 8, Kewaskum 8, Manawa 6, Horicon 6, Dodgeland 3.5, Gillett 3, Southern Door 3, Chilton 2, Elkhart Lake/Glenbeulah 1

High jump — 1. Nicole Motkowski, Pesh, 5-02; 5. Maddie Dahmer, Ki, 4-10; Long jump — 1. Shante Williams, A, 16-02; 3. Alexi Walesh, TR, 15-07; Pole vault — 1. Danielle Voss, FVL, 9-0; 12. Andrea Lohr, Ronc, 7-06; Shot put — 1. Kristina Herman, Sey, 39-00.5; 7. Kenzie Walesh, TR, 33-04; Triple jump — 1. Shante Williams, A, 35-06.5; 21. Kenzie Walesh 28-05; 800 relay — 1. Berlin, 9:59.36; 4. Two Rivers 10:13.79; 200 relay — 1. Catholic Memorial, 1:49.64; 10. Kiel 1:58.63; 1,600 run — 1. Paige Peschel, West/Mo, 5:14.67; 5. Carly Terp, TR, 5:18.44; 400 dash — 1. Maddy Rondeua, CM, 1:01.77; 4. Addie Dahmer, Ki, 1:02.76; 60 dash — 1. Sierra Polzin, Den, 8.34; 2. Faith Lubner, Ree, 8.38; 800 run — 1. Amy Davis, ME, 2:22.80; 2. Allie Wachowski, TR, 2:25.40; 3,200 run — 1. Nora Keller, LA, 11:24.65; 3. Carly Terp, TR, 11:31.10; 400 relay — 1. Catholic Memorial, 4:13.43; 3. Kiel, 4:18.65

Latest

More USA TODAY High School Sports