Girls track and field: Two Rivers 5th at Pam Kjono Invite

Girls track and field: Two Rivers 5th at Pam Kjono Invite

News

Girls track and field: Two Rivers 5th at Pam Kjono Invite

By

Two Rivers finished fifth as a team at the 15-team Pam Kjono Invite hosted by Manitowoc Lincoln Friday afternoon at the JFK Fieldhouse.

The Raiders’ Carly Terp (11:32.80) finished first in the 3,200-meter run, while Alexi Walesh (7.91) took second in the 55-meter dash.

Miranda Gove’s third-place showing (12:48.85) in the 3,200 was the top finish of the day for host Manitowoc Lincoln. The Ships took ninth (28.5) as a team.

Manitowoc Lutheran finished 12th (23) in the team race.

The Lancers were led by Rachel Winter, who took third in the 400-meter dash with a time of 1:06.45.

Brianna Groelle (30-7.25) led the way for Mishicot (14th, four) with a sixth-place finish in triple jump.

Names of the relay participants were not provided to the Herald Times Reporter.

Team results: Appleton North 95, Homestead 92.5, Fond du Lac 91, Kimberly 64.5, Two Rivers 47, Sheboygan Falls 38, Chilton 34.5, Kewaunee 31, Manitowoc Lincoln 28.5, Ozaukee 28, Random Lake 24, Manitowoc Lutheran 23, Plymouth 21, Mishicot 4, New Holstein 2

55 dash — 1. Annalise Peebles, AN, 7.71; 2. Alexi Walesh, TR, 7.91; 200 dash — 1. Annalise Peebles, AN, 28.33; 3. Alexi Walesh, TR, 28.72; 400 dash — 1. Jessika Dieringer, O, 1:04.85; 3. Rachel Winter, MLU, 1:06.45; 800 run — 1. Kayla Giese, C, 2:31.63; 3. Kristy Terp, TR, 2:36.71; 1,600 run — 1. Delaney Sinnen, RL, 5:23.25; 6. Kristy Terp, TR, 5:37.58; 3,200 run — 1. Carly Terp, TR, 11:32.80; 55 hurdles — 1. Halle Giaimo, AN, 9.09; 9. Sam Schuetze, MLI, 10.04; 640 relay — 1. Homestead 1:32.73; 2. Manitowoc Lincoln 1:33.51; 800 relay — 1. Sheboygan Falls 2:25.64; 4. Manitowoc Lincoln 2:34.80; 1,600 relay — 1. Appleton North 4:30.12; 6. Manitowoc Lutheran 4:46.86; 3,200 relay — 1. Appleton North 10:27.29; 3. Two Rivers 11:10.82; High jump — 1. Delaney Sinnen, RL, 5-0; 5. Lydia Snyder, MLI, 4-6; Pole vault — 1. Elyssa Tracy, H, 10-0; 9. Kaitlyn Wiegert, M, 7-0; Long jump — 1. Amanda Schaefer, K, 16-10.75; 6. Alexi Walesh, TR, 15-9.5; Triple jump — 1. Marissa Wustrack, FDL, 35-7.75; 4. Rachel Winter, MLU, 32-6; Shot put — 1. Samantha Reilly, SF, 37-0; 5. Kenzie Walesh, TR, 33-11.5

Latest

More USA TODAY High School Sports