Harmon wins three events as Berlin wins girls, boys titles at Westfield

Harmon wins three events as Berlin wins girls, boys titles at Westfield

News

Harmon wins three events as Berlin wins girls, boys titles at Westfield

By

Westfield Invitational: Berlin captured both the boys and girls titles at the 10-team invitational.

Kinsey Harmon collected three wins for the Indians, who edged Wild Rose for the title. Harmon won the 800 meters, the 1,600-meters and the 3,200 meters, where Malerie Harmon finished second and Taylor Greening take fourth.

Stephanie Melchor added a second place in the 100 meters and third in the 200 meters, while Audrey Krueger was second in the long jump. Also scoring third-place finishers were Julia Silloway in the 400 meters and the triple jump, Stacie Klika in the 100-meter hurdles and the shot put, Bria Osterberg in the 300-meter hurdles, Anna Falk in the long jump, Bailey Miller in the high jump and Payton Parman in the discus.

Austin Johnson and Jacob Caswell each posted a first and second place to lead the Berlin boys, who easily outdistanced Westfield Montello for the team title.

Johnson won the 100 meters and was second in the 400 meters, while Caswell finished first in the 800 meters and was second in the 1,600 meters.

Josh Mack added a third in the 3,200 meters and Bryce Dretske was third in the 300-meter hurdles, while the Indians placed first in three of the four relays.

Girls

Team scores: Berlin 177.3, Wild Rose 171, Wisconsin Heights 76, Amherst 73, Rio 51.3, Westfield/Montello 47, Necedah 39, Poynette 30, Almond-Bancroft 10.3, New Lisbon 9

Event winners and BER finishers in top 5: 100 meters: 1. Bre Marchan (WR), 12.75; 2. Stephanie Melchor (BER), 12.84. 200: 1. Dakota Hutzler (RIO), 26.90; 3. Stephanie Melchor (BER), 27.42. 400: 1. Bre Marchan (WR), 1:04.07; 3. Julia Silloway (BER), 1:04.80. 800: 1. Kinsey Harmon (BER), 2:23.07. 1,600: 1. Kinsey Harmon (BER), 5:15.37; 4. Malerie Harmon (BER), 5:40.55. 3,200: 1. Kinsey Harmon (BER), 11:35.98; 2. Malerie Harmon (BER), 12:18.13; 4. Taylor Greening (BER), 12:58.66.

100 hurdles: 1. Ashley Pionkowski (AMH), 16.29; 3. Stacie Klika (BER), 17.34. 300 hurdles: 1. Karina Marchan (WR), 48.34; 3. Bria Osterberg (BER), 52.38; 5. Stacie Klika (BER), 56.76. 400 relay: 1. Wild Rose, 56.01; 3. Berlin, 57.41. 800 relay: 1. Berlin, 1:54.74. 1,600 relay: 1. Wild Rose, 4:16.89; 2. Berlin, 4:21.32. 3,200 relay: 1. Wild Rose, 10:53.57; 2. Berlin, 11:01.76.

Long jump: 1. Karina Marchan (WR), 15-6¼; 2. Audrey Krueger (BER), 15-0¾; 3. Anna Falk (BER), 14-11¾; 4. Stephanie Melchor (BER), 14-11½. Triple jump: 1. Karina Marchan (WR), 33-7½; 3. Julia Silloway (BER), 32-10; 5. Alyssa Thiel (BER), 30-4½. High jump: 1. Bre Marchan (WR), 4-10; 3. Bailey Miller (BER), 4-6. Pole vault: 1. Shandelee Jooste (WEST), 8-3. Shot put: 1. Lindsay Rutz (AMH), 39-9; 3. Stacie Klika (BER), 32-6¼; 4. Julie Fleegal (BER), 32-5½. Discus: 1. Lindsay Rutz (AMH), 120-0; 3. Payton Parman (BER), 98-11.

Boys

Team scores: Berlin 140, Westfield/Montello 121, Poynette 102, Wild Rose 81, Wisconsin Heights 69, Amherst 53, Necedah 45, Rio 41, Almond-Bancroft 30, New Lisbon 3

Event winners and BER finishers in top 5: 100 meters: 1. Austin Johnson (BER), 10.96. 200: 1. Tanner Hudziak (WR), 23.45. 400: 1. Tanner Hudziak (WR), 52.52; 2. Austin Johnson (BER), 53.78; 5. Andrew Clark (BER), 56.17. 800: 1. Jacob Caswell (BER), 2:02.45; 4. Ryan Eastman (BER), 2:12.79. 1,600: 1. Billy Boutelle (WH), 4:46.76; 2. Jacob Caswell (BER), 4:48.76; 4. Josh Mack (BER), 5:10.55. 3,200: 1. Troy Horbinski (NEC), 10:29.16; 3. Josh Mack (BER), 11:09.67; 4. Connor Heinz (BER), 11:22.54.

110 hurdles: 1. Tyler Janke (WEST), 15.48; 4. Connor Nelson (BER), 16.82; 5. Bradley Block (BER), 17.31. 300 hurdles: 1. Tyler Janke (WEST), 42.47; 3. Bryce Dretske (BER), 43.37; 4. Connor Nelson (BER), 44.43. 400 relay: 1. Berlin, 46.91. 800 relay: 1. Westfield/Montello, 1:36.51; 3. Berlin, 1:38.07. 1,600 relay: 1. Berlin, 3:36.79. 3,200 relay: 1. Berlin, 9:10.18.

Long jump: 1. Sawyer Hintz (AMH), 19-10; 5. Austin Johnson (BER), 18-6¼. Triple jump: 1. Greg Winkelman (WEST), 40-10. High jump: 1. Reegan Anderson (AB), 6-2. Pole vault: 1. Nick Jones (POY), 9-0. Shot put: 1. David Kalsow (WH), 52-1½. Discus: 1. David Kalsow (WH), 145-11.

Latest

More USA TODAY High School Sports