Kentucky high school district tournament basketball: Monday's scores, Tuesday's Metro-area schedules

Kentucky high school district tournament basketball: Monday's scores, Tuesday's Metro-area schedules

News

Kentucky high school district tournament basketball: Monday's scores, Tuesday's Metro-area schedules

By

HIGH SCHOOL

SPORTS

Boys

Monday’s results, Tuesday’s Metro schedules

KENTUCKY DISTRICTS

Semifinal

Hickman Co. 69, Fulton City 53

Semifinal

Madisonville 79, Dawson Springs 26

Semifinal

Hopkinsville 97, Fort Campbell 60

Semifinal

Clinton Co. 83, Metcalfe Co. 57

First Round

North Hardin 73, Fort Knox 54

Semifinal

Green Co. 77, Hart Co. 68, OT

First Round

Nelson Co. 75, Washington Co. 58

First Round

Valley 80, Beth Haven 65

First Round

Iroquois 95, Butler 85, OT

– Western vs. DeSales, 7:30Today

First Round

Moore 74, Evangel Christian 47

– Moore vs. North Bullitt, 7:30Today

First Round at Portland Christian

St. Francis 45, Portland Christian 43

– Central vs. Shawnee, 6; St. Francis vs. Manual, 7:30Today (at Shawnee)

26th at St. Xavier

– St. Xavier vs. Brown, 6; Male vs. Collegiate, 7:30Today

First Round at KCD

Ky. Country Day 59, Walden 40

– Kentucky Country Day vs. Ballard, 6; Eastern vs. Christian Academy, 7:30Today (at Christian Academy)

29th at North Oldham

– South Oldham vs. Trimble County, 7:30Today

30th at Shelby County

– Collins vs. Anderson County, 7:45Today

First Round

Eminence 71, Carroll Co. 65

First Round

Ryle 101, Heritage Academy 36

First Round

Cov. Holy Cross 68, Cov. Latin 21

First Round

Bellevue 55, Dayton 40

First Round

Silver Grove 69, Calvary Christian 43

Semifinal

Bracken Co. 55, St. Patrick 53

Semifinal

Scott Co. 69, Lex. Sayre 27

First Round

Garrard Co. 92, Ky. School for the Deaf 23

First Round

Oneida Baptist 79, Red Bird 61

Semifinal

Williamsburg 53, South Laurel 51

First Round

June Buchanan 62, Jenkins 42

Semifinal

Wolfe Co. 86, Riverside Christian 49

Semifinal

Estill Co. 67, Lee Co. 58

First Round

Magoffin Co. 67, Paintsville 63

First Round

South Floyd 71, Piarist 49

Semifinal

East Ridge 54, Pikeville 52

Semifinal

Ashland Blazer 94, Rose Hill Christian 21

Semifinal

Carlisle Co. 43, Fulton Co. 28

Semifinal

Paducah Tilghman 72, Community Christian (Paducah) 43

Semifinal

Lyon Co. 64, Trigg Co. 38

Semifinal

Union Co. 59, Webster Co. 49

Semifinal

Madisonville-North Hopkins 62, Dawson Springs 20

Semifinal

Apollo 41, Daviess Co. 38

Semifinal

Breckinridge Co. 52, Hancock Co. 42

Semifinal

Franklin-Simpson 71, Russellville 31

First Round

Greenwood 60, Warren East 32

Semifinal

Allen Co.-Scottsville 56, Barren Co. 33

Glasgow 60, Monroe Co. 56

Semifinal

Russell Co. 53, Metcalfe Co. 43

Semifinal

Central Hardin 65, Fort Knox 37

Semifinal

LaRue Co. 81, Hart Co. 31

First Round

Valley 64, Beth Haven 25

– Valley vs. Pleasure Ridge Park, 6; Holy Cross vs. Fairdale, 7:30Today

22nd at Iroquois

– Iroquois vs. Western, 6Today

23rd at Southern

– North Bullitt vs. Moore, 5:45Today

First Round

Fern Creek 75, Whitefield Academy 49

– Fern Creek vs. Bullitt East, 6; Mercy vs. Jeffersontown, 7:30Today

25th District Semifinals at Portland Chr.

Central 73, Presentation 63

Manual 67, Shawnee 29

Semifinals

Assumption 49, Collegiate 37

Male 85, Brown 14

27th at Waggener

– Waggener vs. Atherton, 6; Sacred Heart vs. Seneca, 7:45Today

Semifinals

Ballard 72, Ky. Country Day 18

Eastern 48, Christian Academy 46

29th at North Oldham

– Oldham County vs. North Oldham, 6Today

30th at Shelby County

– Anderson County vs. Spencer County, 6Today

Semifinal

Simon Kenton 63, Williamstown 28

Walton-Verona 66, Grant Co. 48

First Round

Holmes 72, Cov. Latin 30

First Round

Dayton 48, Bellevue 47

First Round

Calvary Christian 64, Silver Grove 23

Semifinal

Nicholas Co. 60, Robertson County 51

Semifinal

Bracken Co. 54, St. Patrick 17

Semifinal

George Rogers Clark 67, Paris 27

Montgomery Co. 77, Bourbon Co. 43

Semifinal

Lex. Henry Clay 45, Lex. Sayre 39

First Round

Lex. Christian 62, Lex. Tates Creek 45

First Round

Garrard Co. 77, Ky. School for the Deaf 13

Semifinal

East Jessamine 74, West Jessamine 43

Mercer Co. 89, Burgin 52

First Round

Oneida Baptist 51, Red Bird 33

Semifinal

Whitley Co. 69, South Laurel 40

Semifinal

Barbourville 91, Pineville 62

Lynn Camp 35, Knox Central 26

Semifinals

Harlan 45, Harlan Co. 42, OT

First Round

June Buchanan 71, Cordia 33

Semifinal

Leslie Co. 60, Buckhorn 54

Perry Co. Central 65, Hazard 44

Semifinal

Jackson City 70, Wolfe Co. 53

Semifinal

Powell Co. 63, Estill Co. 47

First Round

Sheldon Clark 54, Lawrence Co. 28

First Round

Piarist 53, South Floyd 17

Semifinal

Pikeville 67, East Ridge 60

Semifinal

Fleming Co. 77, Menifee Co. 40

Rowan Co. 46, Bath Co. 34

Semifinal

Lewis Co. 75, Raceland 50

Russell 52, Greenup Co. 50

Semifinal

Boyd Co. 74, Rose Hill Christian 35

Latest

More USA TODAY High School Sports