Monday’s high school roundup: Volleyball pairings, girls’ swimming state qualifiers

Monday’s high school roundup: Volleyball pairings, girls’ swimming state qualifiers

News

Monday’s high school roundup: Volleyball pairings, girls’ swimming state qualifiers

By

SWIMMING

HIGH SCHOOL GIRLS

STATE MEET QUALIFIERS

200 medley relay—1. Ames 1:48.72; 2. Pleasant Valley 1:49.15; 3. Waukee 1:49.27; 4. Cedar Falls 1:49.50; 5. Johnston 1:49.69; 6. C.R. Kennedy 1:49.72; 7. Ankeny 1:49.96; 8. Linn-Mar (Marion) 1:50.17; 9. Muscatine 1:50.40; 10. Newton 1:51.13; 11. D.M. Roosevelt 1:52.53; 12. W.D.M. Dowling Catholic 1:52.74; 13. Spencer 1:52.88; 14. Atlantic 1:53.27; 15. C.R. Washington 1:53.27; 16. Bettendorf 1:54.00; 17. Dubuque Senior 1:54.28; 18. Dubuque Wahlert 1:54.81; 19. Iowa City West 1:54.85; 20. Marshalltown 1:54.97; 21. W.D.M. Valley 1:56.33; 22. Storm Lake 1:56.61; 23. Decorah 1:57.53; 24. D.M. Lincoln 1:57.95.

200 freestyle—1. Allyssa Fluit, Southeast Polk, 1:49.18; 2. Jenn Jenks, Linn-Mar (Marion), 1:53.46; 3. Brittany Moffatt, Cedar Falls, 1:54.11; 4. Morgan Rosser, Ames, 1:54.32; 5. Lauren Conte, W.D.M. Valley, 1:54.92; 6. Moriah Moore, W.D.M. Valley, 1:55.21; 7. Evan Hundley, Pleasant Valley, 1:55.25; 8. Shannon Carney, Bettendorf, 1:55.46; 9. Lauryn Schieffer, Southeast Polk, 1:56.25; 10. Maddie Bagby, C.R. Kennedy, 1:56.56; 11. Jenna Willer, Dubuque Senior, 1:56.64; 12. Hannah Williamson, W.D.M. Dowling Catholic, 1:57.03; 13. Olivia Jenks, Ames, 1:57.36; 14. Maggie Burke, Pleasant Valley, 1:57.38; 15. Natalie Lammers, Johnston, 1:57.56; 16. Kaitlyn Housenga, Pleasant Valley, 1:58.21; 17. Nikki Ault, Ankeny, 1:58.22; 18. Alizah Wink, S.C. North, 1:58.30; 19. Maggie Bice, Ankeny, 1:58.41; 20. Keely Soellner, Storm Lake, 1:58.77; 21. Rachel Anfinson, W.D.M. Valley, 1:58.90; 22. Brenna Yeutsy, Johnston, 1:59.01; 23. Alex Thorson, Waukee 1:59.21; 24. Lauren Clingman, Indianola, 1:59.43.

200 individual medley—1. Kelsey Drake, Linn-Mar (Marion), 2:04.51; 2. Lexi Horner, Johnston, 2:08.79; 3. Sydney Angell, Pleasant Valley, 2:08.82; 4. Grace Snyder, Ames, 2:09.77; 5. Erica Hsu, Iowa City West, 2:10.44; 6. Jazlyn Horras, Ames, 2:12.10; 7. Megan Schill, Dubuque Hempstead, 2:12.92; 8. Olivia Clark, Cedar Falls, 2:13.52; 9. Sarah Ritchie, Iowa City West, 2:13.99; 10. Emma Gaer, D.M. Roosevelt, 2:14.02; 11. Kendall Hostetler, Johnston, 2:14.17; 12. Nicole Oppel, Pleasant Valley, 2:14.33; 13. Meghan Hackett, Cedar Falls, 2:14.41; 14. Rachelle Houlette, Southeast Polk, 2:14.41; 15. Natalie Galluzzo, D.M. Roosevelt, 2:14.89; 16. Melanie Housenga, Pleasant Valley, 2:14.97; 17. Lindsay Keltch, Atlantic, 2:15.04; 8. Mackinzee Macho, C.R. Kennedy, 2:15.44; 9. Brooke Timmerman, C.R. Kennedy, 2:15.72; 20. Megan Schade, Bettendorf, 2:15.81; 21. Angela Cary, Johnston, 2:15.90; 22. Sarah Bell, Ames, 2:16.06; 23. Jade Jacobs, Cedar Falls, 2:16.32; 24. Victoria Roth, Muscatine, 2:16.51.

50 freestyle—1. Crystal Florman, Mason City, 23.53; 2. Maddie Gehrke, Waukee, 23.55; 3. Sophie Sorenson, Ames, 23.72; 4. Taylor Sieperda, Spencer, 24.11; 5. Sarah Schemmel, Muscatine, 24.15; 6. MyKenzie Leehy, C.B. Lewis Central, 24.32; 7. Ashton Ehrecke, Pleasant Valley, 24.34; 8. Kirsten Siebenga, C.R. Kennedy, 24.36; 9. Lauren Ramirez, Bettendorf, 24.40; 10. Katie Sailer, Ames, 24.61; 11. Sarah Shafer, Ankeny, 24.66; 12. Mycala Kickland, Atlantic, 24.66; 13. Darby Manternach, C.R. Kennedy, 24.72; 14. Madison Hall, Cedar Falls, 24.74; 15. Hena Hassan, Bettendorf, 24.76; 16. Lauren Havertape, C.R. Washington, 24.82; 17. Olivia White, Johnston, 24.85; 18. Lizzie Adams, Linn-Mar (Marion), 24.86; 19. Lizzie Doering, Ankeny, 24.89; 20. Camryn Somers, Waukee, 24.96; 21. Alexis Hagen, Muscatine, 24.99; 22. Grace Stori, Pleasant Valley, 25.01; 23. Regan Kilburn, Muscatine, 25.02; 24. Katelyn Yee, Decorah, 25.07.

100 butterfly—1. Kelsey Drake, Linn-Mar (Marion), 54.51; 2. Crystal Florman, Mason City, 56.01; 3. Samantha Hedrick, Newton, 57.11; 4. Sarah Schemmel, Muscatine, 57.79; 5. Hannah Scotton, Newton, 57.90; 6. Lexi Horner, Johnston, 58.06; 7. Lexie Winnett, Johnston, 58.15; 8. Nicole Oppel, Pleasant Valley, 58.33; 9. Meghan Hackett, Cedar Falls, 58.42; 10. Moriah Ross, D.M. North, 58.48; 11. Grace Snyder, Ames, 58.50; 12. Ali Staver, Pleasant Valley, 58.70; 13. Sarah Bell, Ames, 59.96; 14. Emma Gaer, D.M. Roosevelt, 59.98; 15. Rachelle Houlette, Southeast Polk, 1:00.44; 16. Megan Lilly, W.D.M. Dowling Catholic, 1:00.54; 17. Hannah Dietrich, Ames, 1:00.62; 18. Kailie Valentine, Cedar Falls, 1:00.79; 19. Megan Schill, Dubuque Hempstead, 1:00.83; 20. Mackinzee Macho, C.R. Kennedy, 1:01.05; 21. Rachel Manderscheid, Ankeny, 1:01.40; 22. Katherine Wikner, Cedar Falls, 1:01.46; 23. Alizah Wink, Sioux City North, 1:01.52; 24. Lauren Havertape, C.R. Washington, 1:01.62.

100 freestyle—1. Jenn Jenks, Linn-Mar (Marion), 52.04; 2. MyKenzie Leehy, C.B. Lewis Central, 52.05; 3. Lauren Conte, W.D.M. Valley, 52.79; 4. Ashton Ehrecke, Pleasant Valley, 53.17; 5. Moriah Moore, W.D.M. Valley, 53.22; 6. Evan Hundley, Pleasant Valley, 53.29; 7. Jenna Willer, Dubuque Senior, 53.34; 8. Maddie Bagby, C.R. Kennedy, 53.49; 9. Lauren Ramirez, Bettendorf, 53.62; 10. Grace Stori, Pleasant Valley, 53.93; 11. Shannon Carney, Bettendorf, 53.95; 12. Olivia White, Johnston, 54.29; 13. Shayla Warrick, Johnston, 54.44; 14. Madison Hall, Cedar Falls, 54.62; 15. Rachel Anfinson, W.D.M. Valley, 54.73; 16. Lizzie Doering, Ankeny, 54.75; 17. Madison Sieperda, Spencer, 54.77; 18. Hena Hassan, Bettendorf, 54.87; 19. Alexis Hagen, Muscatine, 54.88; 20. Ashleigh Houlette, Southeast Polk, 54.89; 21. Kerigan Torres, D.M. Hoover, 54.99; 22. McClaren Rodriguez, Mason City, 54.99; 23. Nikki Ault, Ankeny, 55.00; 24. Kirsten Siebenga, C.R. Kennedy, 55.07; 25. Rachel Prendergast, Newton, 55.84.

500 freestyle—1. Allyssa Fluit, Southeast Polk, 4:53.52; 2. Kaitlyn Housenga, Pleasant Valley, 5:05.97; 3. Erica Hsu, Iowa City West, 5:06.61; 4. Brittany Moffatt, Cedar Falls, 5:06.95; 5. Morgan Rosser, Ames, 5:07.91; 6. Olivia Jenks, Ames, 5:11.57; 7. Lauryn Schieffer, Southeast Polk, 5:11.65; 8. Natalie Lammers, Johnston, 5:12.27; 9. Maggie Burke, Pleasanrt Valley, 5:15.51; 10. Mallorie Myers, Johnston, 5:16.74; 11. Melanie Housenga, Pleasant Valley, 5:16.92; 12. Emily Nelson, C.R. Washington, 5:17.51; 13. Kelly Cherrier, Johnston, 5:18.36; 14. Stephanie Jenks, Linn-Mar (Marion), 5:19.49; 15. Emily Wilson, W.D.M. Valley, 5:19.53; 16. Lauren Clingman, Indianola, 5:20.41; 17. Maggie Bice, Ankeny, 5:21.00; 18. Christina Ware, Ankeny, 5:21.41; 19. Hannah Williamson, W.D.M. Dowling Catholic, 5:22.10; 20. Megan Siembieda, W.D.M. Dowling Catholic, 5:22.36; 21. Jade Jacobs, Cedar Falls, 5:25.08; 22. Alex Thorson, Waukee, 5:25.46; 23. Katie Hagensick, Decorah, 5:25.59; 24. Sarah Gannon, C.R. Kennedy, 5:25.98.

200 freestyle relay—1. Pleasant Valley 1:37.53; 2. W.D.M. Valley 1:37.63; 3. Cedar Falls 1:38.19; 4. C.R. Kennedy 1:38.25; 5. Waukee 1:38.64; 6. Ames 1:38.69; 7. Bettendorf 1:39.18; 8. Spencer 1:39.25; 9. Atlantic 1:39.48; 10. Newton 1:39.48; 11. Johnston 1:39.50; 12. Southeast Polk 1:39.58; 13. Mason City 1:39.64; 14. Ankeny 1:40.04; 15. Linn-Mar (Marion) 1:40.71; 16. C.B. Lewis Central 1:41.93; 17. Storm Lake 1:41.98; 18. Dubuque Wahlert 1:42.35; 19. Sioux City North 1:42.60; 20. Marshalltown 1:43.11; 21. Fort Dodge 1:43.13; 22. Iowa City West 1:43.42; 23. Dubuque Senior 1:43.48; 24. Davenport West 1:43.73.

100 backstroke—1. Maddie Gehrke, Waukee ,55.91; 2. Sophie Sorenson, Ames, 57.51; 3. Jazlyn Horras, Ames, 57.72; 4. Taylor Sieperda, Spencer, 58.05; 5. Katie Sailer, Ames, 58.46; 6. Regan Kilburn, Muscatine, 58.73; 7. Sam Jacobsen, C.R. Kennedy, 58.85; 8. Sarah Shafer, Ankeny, 59.07; 9. Mallorie Myers, Johnston, 59.87; 10. Ann Marie Westercamp, W.D.M. Dowling Catholic, 1:00.81; 11. Jessica Williams, C.R. Kennedy 1:00.85; 12. Claire Straetker, Davenport West, 1:01.13; 13. Ali Staver, Pleasant Valley, 1:01.34; 14. Sammi Hall, Cedar Falls, 1:01.41; 15. Caro Lamarque, Pleasanrt Valley, 1:01.51; 16. Destini Oehlertz, Storm Lake, 1:01.57; 17. Beth Mitchell, Grinnell, 1:01.68; 18. Emily Wilson, W.D.M. Valley, 1:01.77; 19. Lizzie Adams, Linn-Mar (Marion), 1:01.92; 20. Kaitlyn Nemickas, C.R. Washington, 1:01.96; 21. Tessa McRoberts, Williamsburg, 1:02.05; 22. Alanna Thompson, Waterloo West, 1:02.27; 23. Angela Cary, Johnston, 1:02.36; 24. Maddy Bridges, Waukee, 1:02.40.

100 breastroke—1. Sydney Angell, Pleasant Valley, 1:05.93; 2. Moriah Ross, D.M. North, 1:07.41; 3. Jenna Cornick, Mason City, 1:07.53; 4. Lexie Winnett, Johnston, 1:07.57; 5. Natalie Galluzzo, D.M. Roosevelt, 1:08.05; 6. Emily Bruinsma, Pleasant Valley, 1:08.25; 7. Rachel Manderscheid, Ankeny, 1:08.51; 8. Eva Scheibe, Ames, 1:08.70; 9. Sage Ohlenshelen, Bettendorf, 1:08.74; 10. Brooke Timmerman, C.R. Kennedy, 1:08.76; 11. Megan Schade, Bettendorf, 1:08.81; 12. Zoe Bussanmas, Waukee, 1:09.01; 13. Emily Goodman, Pleasant Valley, 1:09.03; 14. Raechel Hannam, Marshalltown, 1:09.07; 15. Logan Eckhardt, C.R. Washington, 1:09.07; 16. Olivia Crouse, Waukee, 1:09.56; 17. Natalie Shimp, Cedar Falls, 1:09.59; 18. Kendall Hostetler, Johnsotn, 1:09.70; 19. Sabrinna Hegelheimer, Ames, 1:09.91; 20. Olivia Clark, Cedar Falls, 1:10.05; 21. Jessica Hartwig, Atlantic, 1:10.35; 22. Lehr Thorson, Fort Dodge, 1:10.39; 23. Paige Broghammer, Linn-Mar (Marion), 1:10.56; 24. Breazi Preston, D.M. Hoover, 1:10.88.

400 freestyle relay—1. W.D.M. Valley 3:32.92; 2. Ames 3:34.72; 3. Linn-Mar (Marion) 3:35.17; 4. Cedar Falls 3:35.72; 5. Pleasant Valley 3:36.30; 6. Johnston 3:36.69; 7. C.R. Kennedy 3:37.25; 8. Southeast Polk 3:37.76; 9. Muscatine 3:39.12; 10. Newton 3:39.77; 11. Ankeny 3:39.79; 12. Mason City 3:40.62; 13. Bettendorf 3:41.27; 14. Waukee 3:41.29; 15. C.B. Lewis Central 3:41.37; 16. Iowa City West 3:42.49; 17. Spencer 3:43.05; 18. Sioux City North 3:43.96; 19. Storm Lake 3:44.11; 20. W.D.M. Dowling Catholic 3:45.11; 21. Dubuque Senior 3:45.51; 22. Atlantic 3:46.80; 23. Fort Dodge 3:46.91; 24. Dubuque Wahlert 3:47.55.

Diving (One meter, 11 dives)—1. Maggie James, Ames, 561.20 points; 2. Jacintha Thomas, Iowa City West, 539.85; 3. Lilly Seltz, W.D.M. Valley, 502.25; 4. Margaret Engel, W.D.M. Dowling Catholic, 492.10; 5. Katherine Mueller, Fairfield, 465.30; 6. Alex Aaberg, Iowa City West, 464.45; 7. Rachel Canon, Ames, 458.40; 8. Mikaela Lengwin, Linn-Mar, 457.50; 9. Jaycie Klein, Muscatine, 448.05; 10. Jolynn Harris, D.M. Lincoln, 447.95; 11. Gabrielle White, W.D.M. Dowling Catholic, 446.75; 12. Logan Jones, W.D.M. Valley, 444.85; 13. Claire Park, Pleasant Valley, 428.80; 14. Alyssa Deuso, Linn-Mar, 438.10; 15. Hannah Guy, Davenport North, 436.50; 16. Kennedey Bass, Boone, 417.45; 17. Georgia Sanderson, Linn-Mar, 408.80; 18. Elizabeth Davidson, W.D.M. Valley, 407.65; 19. Jilian Loos, Waukee, 386.20; 20. Kelly Olsen, Cedar Falls, 385.10; 21. Jessica Moore, Grinnell, 381.15; 22. Carolyn Simon, C.R. Kennedy, 376.55; 23. Jayden Lovell, C.R. Kennedy, 362.90; 24. Courtney Fisher, Cedar Rapids Kennedy, 358.55; 25. Haiden Jennings, Boone, 354.05; 26. Rosie Dayton, Johnston, 352.40; 27. Maddie Pechowski, Waukee, 346.65; 28. Amara Taylor, Cedar Rapids Washington, 345.05; 29. Alexis Danner, W.D.M. Dowling Catholic, 342.00; 30. Kristin Burnstedt, Fairfield, 341.25.

Note—State meet is Friday (diving) and Saturday (swimming) at Marshalltown YMCA.

VOLLEYBALL

TUESDAY’S REGIONAL PAIRINGS

FINAL ROUND

7:00 p.m. Unless Noted

Class 5-A

Region 1—Sioux City East vs. C.B. Lincoln at C.B. Jefferson

Region 2—Urbandale vs. Johnston at Waukee

Region 3—Ankeny Centennial vs. C.R. Jefferson at Huxley, 6:00 p.m.

Region 4—C.R. Kennedy vs. W.D.M. Dowling Catholic at Newton, 7:30 p.m.

Region 5—Iowa City West vs. W.D.M. Valley at Newton, 6:00 p.m.

Region 6—Cedar Falls vs. Ankeny at Huxley, 7:30 p.m.

Region 7—Iowa City High vs. C.R. Prairie at Linn-Mar (Marion)

Region 8—Pleasant Valley vs. Bettendorf at Davenport West

Class 4-A

Region 1—LeMars vs. S.C. Heelan at S.C. North

Region 2—Dallas Center-Grimes vs. Harlan at Perry

Region 3—ADM (Adel) vs. C.B. Lewis Central at Atlantic

Region 4—Indianola vs. Oskaloosa at Pella

Region 5—Boone vs. Charles City at Webster City

Region 6—Dubuque Wahlert vs. West Delaware at Cascade

Region 7—Central (DeWitt) vs. Marion at Maquoketa

Region 8—C.R. Xavier vs. Clear Creek-Amana at Marengo

Class 3-A

Region 1—Carroll Kuemper vs. Sioux Center at Cherokee

Region 2—Shenandoah vs. Red Oak at Clarinda

Region 3—Forest City vs. Iowa Falls-Alden at Clear Lake

Region 4—Waterloo Columbus vs. Nevada at Conrad

Region 5—Union (LaPorte City) vs. Independence at Waterloo West

Region 6—Williamsburg vs. Mount Vernon at Benton (Van Horne)

Region 7—Beckman (Dyersville) vs. Solon at Center Point

Region 8—W.Liberty vs. Mediapolis at Muscatine

Note—Winners advance to state meet is Nov. 11-14 in Cedar Rapids.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/mondays-high-school-roundup-volleyball-pairings-girls-swimming-state-qualifiers
Monday’s high school roundup: Volleyball pairings, girls’ swimming state qualifiers
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.