Monday's high school scoreboard

Monday's high school scoreboard

News

Monday's high school scoreboard

By

Margaretville 6, Roxbury 1

At Roxbury

Singles: Josh Riley (R) d. Dylan Shaffer 9-7; James Warner (M) d. Kajus Normantas 9-4; Brandon Belaski (M) d. Joe McAfee 9-3; Yair Sanchez (M) d. Danny Ballard 9-6; Michael Conroy (M) d. Tristan Mulder 9-4; Doubles: Annette Hogan-Riley Ancona (M) d. Emily Arvanete-Adam Loper 9-7; Rhiannon Kearns-Lindsay Day (M) d. Jennifer Blunt-Ethan McDaniel 9-5.

Stamford 6, Andes 1

Singles: Julia Adams (S) d. Noah Dougherty 9-7; K.C. Rockwell (S) d. Russell Storey 9-2; Kim Freer (S) d. Ariel Melvin 9-1; Jeff Sweezey (S) d. Sarah Stratton 9-1; Dakotah Smith (S) d. Ethan Mercurio 9-7. Doubles: Samantha Falco-Cierra Laurie (A) d. Makayla Swart-Victoria Fairbairn 9-7; Rebekka Fox-Vera Powley (S) d. won by forfeit 9-0.

Johnson City 11, Manlius Pebble Hill 9

Manlius Pebble Hill 2 7 9
Johnson City 7 4 11

Manlius goals-assists: Jessica Gavigan 3-0, Lisa Morrocco 2-0, Olivia Marizale 2-0, Elizabeth Clarkson 2-0. Johnson City goals-assists: Sarah Espe 3-0, Sam Majewski 3-0, Maddi Lamruaglia 2-0, Gabrielle Moran 1-1, Gabby Rustantini 1-1, Maddison Balchikonis 1-0. Shots: JC 26, Manlius 19. Ground balls: JC 15, Manlius 11. Draws: JC 14, Manlius 8. Goalie saves: Manlius 8, Becky Conklin (JC) 10. Records: JC 1-1.

Seton CC 13, Chenango Forks 12

Seton Catholic Central 9 4 13
Chenango Forks 7 5 12

Seton Catholic Central goals-assists: Jordan Wilson 1-1, Maura Ingraham 0-2, Meaghan O’Brien 4-2, Justin Johnson 3-0, Maddie Williams 5-2. Chenango Forks goals-assists: Brooke Maietta 3-2, Vanessa Mirch 1-0, Hanna Layton 3-3, Sierra Torillo 5-3. Shots: Shots, 20-17. Ground balls: CF, 30-14. Draws: CF, 16-10. Goalie saves: Olenka Czabala (SCC), 10; Karley Harmon (CF), 12.

Vestal 15, Horsheads 9

Horseheads 5 4 9
Vestal 7 8 15

Horseheads goals-assists: Tatum Benesh 3-0; Crystal Powers 3-1; Abby Benesh 2-0; Erin Strollo 1-0. Vestal goals-assists: Devon McKercher 4-2; Nicole Lyons 3-3; Noelle Patterson 3-0; Tomasina Leska 2-3; Julia Lobaglia 1-1; Jaime Peters 1-0; Gwen Gleason 1-0. Shots: HH 31; V 31. Ground balls: HH 7; V 18. Draws: HH 9; V 17. Goalie saves: Danielle Sherman (HH) 9; Nicole Leska (V) 8; Emily Brennan (V) 1. Records: Vestal 4-2.

M-E 12, U-E 6

Maine-Endwell 7 5 12
Union-Endicott 1 5 6

M-E goals-assists: Jillian Greene 4-0; Chelsea Cable 3-0; Dani Cronk 3-0; Lauryn Duncan 2-1; Sam Duncan 0-1. U-E goals-assists: Kayla Prosinki 3-1; Lisa Leska 2-0; Madison Temple 1-1; Paige Dolphin 0-1. Shots: M-E 19; U-E 27. Ground balls: M-E 12; U-E 22. Draws: M-E 7; U-E 11. Goalie saves: Hannah George (M-E) 14; Gina Minoia (U-E) 3. Records: Union-Endicott 0-4.

Today’s Events

BASEBALL

STAC

Susquehanna Valley at Owego, 4:30

Binghamton at Maine-Endwell, 4:30

Corning at Union-Endicott, 4:30

IAC

Whitney Point at Groton, 4:30

Waverly at Watkins Glen, 4:30

MAC

Unadilla Valley at Walton, 4:30

SOFTBALL

STAC

Susquehanna Valley at Owego, 4:30

Binghamton at Maine-Endwell, 4:30

Union-Endicott at Corning, 4:30

IAC

Whitney Point at Groton, 4:30

MAC

Unadilla Valley at Walton, 4:30

Nonleague

Unatego at Whitney Point, 4:30

Moravia at McGraw, 4:30

Tully at Groton, 4:30

Afton at Tioga, 4:30

TENNIS

STAC

Maine-Endwell at Norwich, 4

Johnson City at Susqehanna Valley, 4

Corning at Union-Endicott, 4:15

MAC

Hancock at Oxford, 4:15

Greene at Sidney, 4:15

BOYS LACROSSE

Section 4

Chenango Valley at Elmira Notre Dame, 4

Johnson City at Oneonta, 4:30

Elmira at Whitney Point, 4:30

Seton Catholic Central at Dryden, 4:30

Vestal at Horseheads, 5

Maine-Endwell at Owego, 6:30

Binghamton at Ithaca, 7

Corning at Union-Endicott, 7

TRACK AND FIELD

STAC

Corning at Vestal, 4:15

Susquehanna Valley at Binghamton, 4:15

Windsor at Norwich, 4:15

Elmira, Johnson City, Seton Catholic Central at Union-Endicott, 4:15

Ithaca at Owego, 4:15

Oneonta at Chenango Valley, 4:15

IAC

Odessa-Montour, Waverly, Elmira Notre Dame at Tioga, 4:30

Newark Valley, Candor, Spencer-Van Etten at Watkins Glen, 4:30

Newfield at Thomas A. Edison, 4:30

Wednesday’s Events

BASEBALL

STAC

Corning at Vestal, 4:30

Maine-Endwell at Ithaca, 4:30

Elmira at Binghamton, 4:30

Johnson City at Chenango Forks, 4:30

Chenango Valley at Windsor, 4:30

Horseheads at Union-Endicott, 4:30

Oneonta at Owego, 4:30

IAC

Newfield at Tioga, 4:30

Marathon at Moravia, 4:30

Newark Valley at Waverly, 4:30

Odessa-Montour at Candor, 4:30

Trumansburg at Watkins Glen, 4:30

Groton at Dryden, 4:30

Thomas A. Edison at Elmira Notre Dame, 4:30

MAC

Hancock at Unadilla Valley, 4:30

Greene at Walton, 4:30

Sidney at Afton, 4:30

Oxford at Harpursville, 4:30

Delhi at Unatego, 4:30

Deposit at Bainbridge-Guilford, 4:30

SOFTBALL

STAC

Chenango Valley at Windsor, 4:30

Vestal at Corning, 4:30

Maine-Endwell at Ithaca, 4:30

Horseheads at Union-Endicott, 4:30

Elmira at Binghamton, 4:30

Johnson City at Chenango Forks, 4:30

Oneonta at Owego, 4:30

Norwich at Seton Catholic Central, 4:30

IAC

Newfield at Tioga, 4:30

Marathon at Moravia, 4:30

Union Springs at Southern Cayuga, 4:30

Trumansburg at Watkins Glen, 4:30

Newark Valley at Waverly, 4:303

Groton at Dryden, 4:30

Odessa-Montour at Candor, 4:30

Thomas A. Edison at Elmira Notre Dame, 4:30

MAC

Oxford at Harpursville, 4:30

Greene at Walton, 4:30

Deposit at Bainbridge-Guilford, 4:30

Hancock at Unadilla Valley, 4:30

Sidney at Afton, 4:30

TENNIS

STAC

Chenango Valley at Chenango Forks, 4

Union-Endicott at Elmira, 4

Corning at Binghamton, 4

Seton Catholic Central at Susquehanna Valley, 4

Owego at Johnson City, 4

Vestal at Maine-Endwell, 4

Oneonta at Norwich, 4

Ithaca at Horseheads, 5

IAC

Southern Cayuga at Moravia, 4:30

Odessa-Montour at Newark Valley, 4:30

Trumansburg at Elmira Notre Dame, 4:30

Union Springs at Waverly, 4:30

Nonleague

Sidney at Windsor, 4:15

GIRLS LACROSSE

Section 4

Maine-Endwell at Seton Catholic Central, 4:30

Johnson City at Elmira, 4:30

Owego at Chenango Forks, 4:30

Horseheads at Union-Endicott, 7

Binghamton at Corning, 7

Vestal at Ithaca, 7

TRACK AND FIELD

MAC

Bainbridge Guilford, Afton, Deposit, Harpursville, Hancock, Unatego at Walton, 4:30

Delhi, Oxford, Sidney, Unadilla Valley at Greene, 4:30

GOLF

IAC

Southern Cayuga at Marathon, 3:30

Groton at Union Springs, 3:30

Elmira Notre Dame at Waverly, 4

Candor at Tioga, 4

Trumansburg at Moravia, 4:30

Newark Valley at Watkins Glen, 4:30

Whitney Point at Dryden, 4:30

Nonleague

Delhi at Cooperstown, 3:30

Unadilla Valley at Cincinnatus, 4

Thursday’s Events

BASEBALL

STAC

Norwich at Seton Catholic Central, 4:30

Binghamton at Horseheads, 4:30

Chenango Valley at Susquehanna Valley, 4:30

MAC

Bainbridge Guilford at Hancock, 4:30

IAC

Lansing at Whitney Point, 4:30

SOFTBALL

STAC

Oneonta at Owego, 4:30

Corning at Maine-Endwell, 4:30

Chenango Valley at Susquehanna Valley, 4:30

MAC

Bainbridge Guilford at Hancock, 4:30

IAC

Candor at Tioga, 4:30

Lansing at Whitney Point, 4:30

TENNIS

STAC

Horseheads at Maine-Endwell, 4

Susquehanna Valley at Owego, 4:15

IAC

Newark Valley at Moravia, 4:30

Thomas A. Edison at Lansing, 4:30

MAC

Hancock at Sidney, 4:15

Oxford at Greene, 4:15

BOYS LACROSSE

Section 4

Elmira Notre Dame at Oneonta, 4:30

Johnson City at Maine-Endwell, 5

Seton Catholic Central at Chenango Forks, 5

Chenango Valley at Owego, 6:30

Union-Endicott at Vestal, 7

Horseheads at Binghamton, 7

Ithaca at Corning, 7

Dryden at Whitney Point, 4:30

TRACK AND FIELD

Marathon Spring Fling, 4

GOLF

IAC

Union Springs at Southern Cayuga, 3:30

Whitney Point at Groton, 3:30

MAC

Oxford at Walton, 4

Delhi at Unadilla Valley, 4

Friday’s Events

BASEBALL

STAC

Union-Endicott at Vestal, 4:30

Corning at Maine-Endwell, 4:30

Windsor at Norwich, 4:30

Chenango Forks at Chenango Valley, 4:30

Susquehanna Valley at Johnson City, 4:30

Seton Catholic Central at Oneonta, 4:30

Ithaca at Elmira, 5

IAC

Tioga at Odessa-Montour, 4:30

Moravia at Union Springs, 4:30

Newark Valley at Newfield, 4:30

Candor at Spencer-Van Etten, 4:30

Watkins Glen at Elmira Notre Dame, 4:30

Waverly at Thomas A. Edison, 4:30

Dryden at Trumansburg, 4:30

MAC

Greene at Hancock, 4:30

Harpursville at Unatego, 4:30

Bainbridge-Guilford at Walton, 4:30

Oxford at Deposit, 4:30

Afton at Unadilla Valley, 4:30

Sidney at Delhi, 4:30

SOFTBALL

STAC

Windsor at Norwich, 4:30

Union-Endicott at Vestal, 4:30

Binghamton at Horseheads, 4:30

Susquehanna Valley at Johnson City, 4:30

Seton Catholic Central at Oneonta, 4:30

Chenango Forks at Chenango Valley, 4:30

Ithaca at Elmira, 5

IAC

Tioga at Odessa-Montour, 4:30

Moravia at Union Springs, 4:30

Candor at Spencer-Van Etten, 4:30

Newark Valley at Newfield, 4:30

Dryden at Trumansburg, 4:30

Waverly at Thomas A. Edison, 4:30

Watkins Glen at Elmira Notre Dame, 4:30

Southern Cayuga at Groton, 4:30

MAC

Bainbridge-Guilford at Walton, 4:30

Greene at Hancock, 4:30

Oxford at Deposit, 4:30

Afton at Unadilla Valley, 4:30

Harpursville at Unatego, 4:30

TENNIS

STAC

Vestal at Corning, 4

Windsor at Chenango Valley, 4

Elmira at Binghamton, 4

Union-Endicott at Ithaca, 4

Chenango Forks at Oneonta, 4

IAC

GIRLS LACROSSE

Section 4

Horseheads at Corning, 1

Elmira at Horseheads, 4:30

Union-Endicott at Johnson City, 4:30

Seton Catholic Central at Owego, 6:30

Maine-Endwell at Binghamton, 7

TRACK AND FIELD

Nonleague

Binghamton at Cicero-North Syracuse, 4:30

GOLF

IAC

Marathon at Union Springs, 3:30

Whitney Point at Lansing, 3:30

Elmira Notre Dame at Candor, 4

Waverly at Watkins Glen, 4

Moravia at Groton, 4:30

Latest

More USA TODAY High School Sports