Monday's High School Sports Roundup

Monday's High School Sports Roundup

News

Monday's High School Sports Roundup

By

BASKETBALL

BOYS

MONDAY’S GAMES

Bondurant-Farrar 68, Carlisle 64

Camanche 64, West Liberty 49

Canton, S.D. 77, West Sioux, Hawarden 45

Central Clinton, DeWitt 72, Vinton-Shellsburg 48

Colo-NESCO 62, Tripoli 44

Dike-New Hartford 71, Denver 62

Dunkerton 74, Latimer CAL 32

Fort Madison 68, Mount Pleasant 54

George-Little Rock 70, Clay Central-Everly 21

Interstate 35 (Truro) 67, Pleasantville 54

Iowa Valley, Marengo 71, Belle Plaine 62

Janesville 58, Central City 55, OT

Jesup 64, Columbus Catholic, Waterloo 51

Meskwaki Settlement 62, Northeast Hamilton 49

Newell-Fonda 69, Estherville Lincoln Central 66

Rockford 53, Central Springs 49

Washington 52, Lone Tree 48

AREA BOX SCORES

At Carlisle

Bondurant-Farrar (68)–Fuller 28, Duffy 12, Riley 11, Stafford 8, Petersen 5, Duit 3, Koke 1. Also played–Storey, Klinefelter. Totals 24 16-22.

Carlisle (64)–Hagedorn 17, Hydorn 9, Klier 8, Schmitt 8, Burk 7, Dunn 6, Erb 4, Burris 3, Veith 2. Also played–Pierce, Sanders. Totals 23 13-17.

Bondurant-Farrar…15 8 23 22–68

Carlisle…16 18 22 8–64

3-point goals–B4 (Fuller 2, Petersen, Duit), C 5 burk 2, Dunn, Burris, Hagedorn). Fouls–B 15, C 23. Fouled out–Hydorn.

ASSOCIATED PRESS RANKINGS

Class 4-A–1. Dubuque, Senior (13) 14-1; 2. Iowa City West (1) 13-2; 3. North Scott 15-1; 4. Bettendorf 15-1; 5. Waukee 12-2; 6. Des Moines North (1) 13-2; 7. Southeast Polk 14-2; 8. Ankenny Centennial 12-3; 9. Johnston 12-4; 10. C. Rapids Kennedy 12-3.

Class 3-A–1. Clear Lake (11) 15-0; 2. Dubuque Wahlert (4) 13-2; 3. Dallas Center-Grimes 14-2; 4. Harlan 14-2; 5. Waverly-Shell Rock 12-3; 6. Central (DeWitt) 12-2; 7. Fort Madison 11-1; 8. Carroll 12-3; 9. Pella 13-3; 10. Western Dubuque 13-3.

Class 2-A–1. Western Christian (Hull) (14) 16-0; 2. New Hampton (1) 15-0; 3. West Fork 16-1; 4. Carroll Kuemper 13-3; 5. tie, Cascade 14-2, Treynor 15-1; 7. D.M. Christian 18-1; 8. Iowa City Regina 16-1; 9. Sioux Center 13-3; 10. IKM-Manning 15-2.

Class 1-A–1. Le Mars Gehlen (9) 17-0; 2. Newell-Fonda (6) 15-0; 3. Lamoni 16-0; 4. West Lyon 13-3; 5. Nodaway Valley (Greenfield) 16-1; 6. Dunkerton 16-1; 7. Ar-We-Va (Westside) 17-0; 8. Keota 16-1; 9. Pekin (Packwood) 15-1; 10. Gladbrook-Reinbeck 15-2.

Records through Sunday.

GIRLS

MONDAY’S GAMES

Canton, S.D. 53, West Sioux 47

Carlisle 60, Bondurant Farrar 48

Cascade,Western Dubuque 27, Monticello 24

Colo-NESCO 63, Tripoli 35

Columbus, Waterloo 60, Jesup 55

Dike-New Hartford 59, Denver 26

Dunkerton 72, Latimer CAL 35

Highland, Riverside 41, Wapello 37

Interstate 35,Truro 67, Pleasantville 20

Iowa Valley, Marengo 62, Belle Plaine 34

Janesville 67, Central City 33

Keokuk 70, Notre Dame, Burlington 64

Manson Northwest Webster 57, North Union 32

Mediapolis 67, WACO, Wayland 23

Meskwaki Settlement 51, Northeast Hamilton 23

Nashua-Plainfield 48, Riceville 36

New London 70, Holy Trinity 33

Newell-Fonda 68, East Sac County 58

N. Iowa, Buffalo Center 59, Ruthven-Ayrshire 44

Rockford 47, Central Springs 38

St. Mary’s, Remsen 75, St. Mary’s, Storm Lake 68

AREA BOXSCORES

At Carlisle

Bondurant-Farrar (48)–Bycroft 12, Wilson 10, Burrows 8, Stock 6, L. Atzen 4, M. Atzen 4, Gaber 4. Totals 22 0-1.

Carlisle (60)–Haus 14, Curry 13, Wachal 13, Keeney 8, Beier 6, Dubois 4, Schnathorst 2. Also played–Fitzgerald. Totals 24 8-11.

Bondurant-Farrar…7 18 10 13–48

Carlilse…14 17 7 22–60

3-point goals–B 4 (Wilson 2, Stock 2), C 4 (Haus 2, Beier, Curry). Fouls–BF 14, C 9. Fouled out–L. Atzen.

BOWLING

WAUKEE 3,434, URBANDALE 3,081

At D.M. Merle Hay Lanes

Boys high scorers–Starmer (W) 557; Blessing-Light (U) 455.

WAUKEE 2,328, URBANDALE 2,244

At D.M. Merle Hay Lanes

Girls high scorers–Young (W) 384; Stovie (U) 376.

SWIMMING

ROOSEVELT 120, OTTUMWA 49

At D.M. Roosevelt

Boys’ Winners

200 medley relay: Roosevelt (Au, W. Gillette, C. Gillette, Lin) 1:50.23; 200 freestyle: Turner (R) 2:01.67; 200 individual medley: Titus (R) 2:19.77; 50 freestyle: Gullion (O) 23.25; 100 butterfly: C. Gillette (R) 57.10; 100 freestyle: Ward (R) 54.83; 500 freestyle: Turner (R) 5:27.48; 200 freestyle relay: Roosevelt (Shrimp, Ward, Au, C. Gillette) 1:35.55; 100 backstroke: Copple (O) 1:01.73; 100 breaststroke: Titus (R) 1:10.26; 400 freestyle relay: Roosevelt (Ward, Lin, Turner, Brown) 3:44.43.

WRESTLING

VALLEY 69, ROOSEVELT 9

At W.D.M. Valley

106: Hutchinson (V) won by disqualification over Lee; 113: Carr (V) pinned Klinge, 1:03; 120: Cobb (V) pinned Hawkins, 2:33; 126: Stahl (V) won by forfeit; 132: Jack Koethe (V) pinned Jones, .48; 138: Jake Koethe (V) pinned Huynh, .57; 145: Stotts (V) pinned Stott, 3:30; 152: Barr (V) won by forfeit; 160: Lewis (R) dec. Peters, 12-11, 3:25; 170: Jones (R) pinned Smith, 3:25; 182: Lombardi (V) won by forfeit; 195: Campos (V) won by injury default over Hawkins; 220: Smith (V) won by forfeit; Hwt: Matt (V) dec. Deng, 5-1.

TUESDAY’S HIGH SCHOOL CIML MEETS

Southeast Polk vs. Waukee at Ankeny, 5:30

D.M. North at Bondurant-Farrar, 6:00

Southeast Polk at Ankeny, 7:00

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/mondays-high-school-sports-roundup-5
Monday's High School Sports Roundup

Bondurant-Farrar 68, Carlisle 64

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.