NJSIAA Central Group I & II indoor track results

NJSIAA Central Group I & II indoor track results

News

NJSIAA Central Group I & II indoor track results

By

BOYS INDOOR TRACK

NJSIAA SECTIONALS

CENTRAL GROUP I

TEAMS: 1-Metuchen 97. 2-Roselle 55. 3-Shabazz 48. 4-Weequahic 30. 5-New Providence 21. 6-Shore 19. 7-Spotswood 18. 8-Lincoln 10. 9-South Amboy 6. 10-Dayton and Highland Park 1.

55-METER DASH: 1-Michael Reed, Shabazz, 6.64. 2-Dashon Myers, Shabazz, 6.71. 3-Richard Colin, Roselle, 6.79. 4-Valeus Valensky, Roselle, 6.79. 5-Cameron O’Connell, Metuchen, 6.92. 6-Quasim Gordon, Shabazz, 7.04.

400-METER RUN: 1-Raymund Clark, Roselle, 50.51. 2-Mike Reed, Shabazz, 51.08. 3-Julian Lenartowicz, Metuchen, 51.28. 4-Ivan Gulyaev, Metuchen, 51.44. 5-Osafi Fordyce, Weequahic, 53.02. 6-Steven McLean, Roselle, 53.08.,

800-METER RUN: 1-Kevin Mazzella, Shore, 2:01.00. 2-James Poandl, Metuchen, 2:02.21. 3-Danny Briggs, Metuchen, 2:02.25. 4-Cadell Darius, Roselle, 2:03.37. 5-Nick Garifalos, Spotswood, 2:04.53. 6-Joe Ambrosio, Highland Park, 2:06.06.

1,600-METER RUN: 1-Jimmy Hampsey, Metuchen, 4:24.68, record; former record, 4:25.46, Everett Price, New Providence, 2011. 2-Jordan Price, New Prpvidence, 4:31.57. 3-Brian Sullivan, Metuchen, 4:42.49. 4-Corey Caplan, Metuchen, 4:43.76. 5-Tom George, Shore, 4:44.31. 6-David Adams, New Providence, 4:45.39.

3.200-METER RUN: 1-Jimmy Hampsey, Metuchen, 10:08.35. 2-Corey Caplan, Metuchen, 10:27.54. 3-Patrick Walsh, South Amboy, 10:34.96. 4-Brian Sullivan, Metuchen, 10:39.45. 5-Mike Harold, Spotswood, 10:40.35. 6-Justin Huryk, Spotswood, 10:43.13.

55-METER HURDLES: 1-Trevone Latouche, Metuchen, 8.01. 2-Raymund Clarke, Roselle, 8.02. 3-Steven McLean, Roselle, 8.03. 4-Keith Thorne, Roselle, 8.03. 5-Bryan Song, Spotswood, 8.27. 6-Trevor Firgau, Metuchen, 8.28.

HIGH JUMP: 1-Devin Mercer, Weequahic, 5-8. 2-Jaquil Johnson, Shabazz, 5-6. 3-Trevor Firgau, Metuchen, 5-6. 4-Sebastian Camacho, New Providence, 5-4. 5-Eddie Accinot, Roselle, 5-4. 6-Mike Reed, Shabazz, and Roy Pugh, Shabazz, 5-2.

SHOT PUT: 1-Diasjon Robinson, Lincoln, 43-4¼. 2-Dan Blanchard, Metuchen, 41-11¼. 3-Steve Faulkenberry, Spotswood, 38-2½. 4-Udoka Opara, Shabazz, 37-4. 5-Damion Brown, Shabazz, 37-0. 6-Andrew Leibowitz, Dayton, 36-8½.

POLE VAULT: 1-Osafi Fordyce, Weequahic, 11-0. 2-Josh Ornovitz, New Providence, 10-6. 3-Ed Parrilla, Spotswood, and Mike Barber, Shore, 9-6. No other places.

1,600-METER RELAY: 1-Roselle (hasn Muhammad, Cadell Darius, Nathaniel Charles, and Raymund Clarke) 3:33.30. 2-Shabazz 3:34.81. 4-Metuchen 3:35.39. 5-Shore 3:42.28. 6-Dayton 3:48.15.

GROUP II

TEAMS: 1-Matawan 59.33. 2-Holmdel 54. 3-Red Bank 40.33. 4-Manchester Township 37. 5-Ewing 28. 6-Robbinsville 22. 7-Willingboro 16. 8-Rumson 12.33. 9-Raritan 10. 10-Long Branch 9. 11-Wall and Point Pleasant Boro 6. 13-Lakewood 5. 7-South Plainfield 3. 15-Lawrence and Manasquan 1.

55-METER DASH: 1-Xavier Chestnut, Red Bank, 6.63. 2-Darius Darvish, Holmdel, 6.69. 3-Mario Williams, Red Bank, 6.76. 4-Elijah Burnett, Ewing, 6.78. 5-Mike Rosario, Manchester, 6.81. 6-Mike Randolph, Lakewood, 6.83.

400-METER RUN: 1-Christian Patterson, Ewing, 50.97. 2-Xavier Chestnut, Red Bank, 51.42. 3-Tyler Perlowin, Matawan, 51.61. 4-Ryan Griffith, Point Pleasant Boro, 52.43. 5-Kamal Williams, Ewing, 53.14. 6-Shane McNamara, Manasquan, 53.23.

800-METER RUN: 1-Zach Michon, Robbinsville, 1:59.09 record; former record, 2:0.91, Matt Brown, Manchester, 2011. 2-Matt Natoli, Matawan, 1:59.46. 3-Joe Cawley, Raritan, 2:00.23. 4-Tom Natoli, Matawan, 2:02.11. 5-Christian Patterson, Ewing, 2:02.16. 6-Ryan Gross, Robbinsville, 2:02.59.

1,600-METER RUN: 1-Nick DeMaio, Holmdel, 4:28.34. 2-Aaron Barlev, Holmdel, 4:32.22. 3-Christian Roberts, Robbinsville, 4:34.29. 4-Joe Bitto, Raritan, 4:34.33. 5-J.T. Colapietro, South Plainfield, 4:35.35. 6- Dan Wills, Matawan, 4:35.97.

3.200-METER RUN: 1-Dan Barlev, Holmdel, 9:51.26. 2-Aaron Barlev, Holmdel, 10:06.28. 3-Victor Cesario, Holmdel, 10:09.94. 4-Dan Wills, Matawan, 10:13.82. 5-Evan Martz, Ppoint Pleasant Boro, 10:15.66. 6-J.T. Colapietro, South Plainfield, 10:18.77.

55-METER HURDLES: 1-Johnnie Pope, Manchester, 7.87. 2-Cameron Carmichael, Willingboro, 7.90. 3-Zavian Bell, Willingboro, 8.16. 4-Graham Rousseau, Robbinsville, 8.24. 5-Pritinder Singh, Matawan, 8.26. 6-Ivan Jackson, Long Branch, 8.36.

HIGH JUMP: 1-Blake Borsetti, Manchester, 5-10. 2-Ceyemere Frison, Manchester, 5-10. 3-Sasha Jakucs, Wall, 5-8. 4-Printinder Singh, Matawan, 5-8. 5-Allen Ford, Lakewood, 5-8. 6-Tomasz Tara, Lawrence, 5-6.

SHOT PUT: 1-Jason Bryan, Rumson, 60-0, record; former record, 55-2, Edrick Alleyne, Monmouth, 2008. 2-Saquan Gwaltney, Long Branch, 51-1¼. 3-Xaire Williams, Red Bank, 48-9½. 4-Christian Eschert, 46-0¼. 5-Ivan Marks, Lakewood, 44-7¼. 6-Donald Smalls, Matawan, 44-4.

POLE VAULT: 1-Matt Isaacson,Matawan, 14-0. 2-Chris Shaw, Matawan, and Nick Ramalkhan, Manchester Township, 12-6. 34-Derek Hona, Matawan, Jake Rue, Rumson, and Joel Rivera, Red Bank, 11-6.

1,600-METER RELAY: 1-Ewing (Eashwayne Haughton, Junior Abel, kamal Williams and Christian Patterson) 3:38.64. 2-Red Bank 3:29.92. 3-Matawan 3:30.61. 4-Holmdel 3:35.80. 5-Willingboro 3:36.90. 6-Robbinsville 3:38.78.

GIRLS INDOOR TRACK

NJSIAA GROUP CHAMPIONSHIPS

CENTRAL GROUP I

TEAMS: 1-Metuchen 90. 2-Weequahic 69. 3-New Providence 37. 4-Shore 24. 5-Clark 22. 6-Spotswood, Dayton 17. 8-Asbury Park 10. 9-Shabazz 2. 10-Lincoln 1.

55-METER DASH: 1-Dominique Watkins, Clark, 7.36. 2-Ariana Santo Pietro, Metuchen, 7.61. 3-Kelly Anne James, Weequahic, 7.63. 4-Mackenzie Revano, Metuchen, 7.64. 5-Janelle Hunter, Shabazz, 7.67. 6-Zemora Matthews, Lincoln, 7.68.

400-METER RUN: 1-Dominique Watkins, Clark, 59.35. 2-Mackenzie Revano, Metuchen, 1:00.69. 3-Amanda Harding, Metuchen, 1:01.3. 4-Emonee Davis, Asbury Park, 1:01.59. 5-Elaine House, New Providence, 1:02.1. 6-Isabelle D’Angelo, Dayton, 1:02.46.

800-METER RUN: 1-Sarah George, Shore, 2:20.19. 2-Rachel Suss, Metuchen, 2:20.66. 3-Katherine Wasserman, Spotswood, 2:24.27. 4-Megan Racioppi, Shore, 2:24.7. 5-Yaminah Smith, Weequahic, 2:26.16. 6-Alexandra Coghlan, Spotswood, 2:26.91.

1,600-METER RUN: 1-Rachel Suss, Metuchen, 5:22.03. 2-Yaminah Smith, Weequahic, 5:25.44. 3-Katherine Wasserman, Spotswood, 5:26.09. 4-Alexandra Coghlan, Spotswood, 5:26.53. 5-Megan Friscia, New Providence, 5:28.4. 6-Jillian Turner, New Providence, 5:28.44.

3.200-METER RUN: 1-Rachel Suss, Metuchen, 11:40.97. 2-Yaminah Smith, Weequahic, 11:47.85. 3-Casey Birdsall, Shore, 12:16.02. 4-Taylor Hueston, Metuchen, 12:23.52. 5-Megan Friscia, New Providence, 12:31.42. 6-Lyla Kaul, Metuchen, 12:35.02.

55-METER HURDLES: 1-Mackenzie Revano, Metuchen, 8.72. 2-Nadrese Muse, Weequahic, 8.87. 3-Kelly Anne James, Weequahic, 9.15. 4-Chavel Hunte, Weequahic, 9.63. 5-Alli Blackwood, Clark, 9.81. 6-Amanda Harding, Metuchen, 9.92.

HIGH JUMP: 1-Jillian Turner, New Providence, 5-0. 2-Chavel Hunte, Weequahic, 4-8. 3-Nadrese Muse, Weequahic, 4-8. 4-Michelle Martins, Dayton, 4-8. 5-Marissa Chusid, Dayton, 4-8. 6-Kelsey Turner, New Providence, 4-6.

SHOT PUT: 1-Rachel Michalski, Metuchen, 34-1¼. 2-Myah Campbell-Reaves, New Providence, 34-1. 3-Kelly Anne James, Weequahic, 32-10¼. 4-Quinara Bullock, Asbury Park, 32-0½. 5-Laquana Vincent, Weequahic, 31-10. 6-Kaitlynn Barilla, Dayton, 30-0.

POLE VAULT: 1-Julia Wilson, New Providence, 8-0. No other places.

1,600-METER RELAY: 1-Metuchen (Amanda Harding, Malika Johnson, Mackenzie Revano, and Ariana Santo Pietro) 4:18.36. 2-Dayton 4:22.65. 3-Weequahic 4:24.87. 4-Shore 4:28.72. 5-Asbury Park 4:30.49. 6-New Providence 4:30.69.

CENTRAL GROUP II

TEAMS: 1-Rumson 88. 2-Holmdel 46. 3-Point Pleasant Boro 31. 4-Matawan 24. 5-Ewing 8. 6-Red Bank 7. 7-Wall 6. 8-Lakewood 4. 9-Long Branch, Monmouth Regional, South Plainfield 2.

55-METER DASH: 1-Cleopatra Morrison, Long Branch, 7.2. 2-Sam Anderson, Matawan, 7.28. 3-Danielle Ansley, Ewing, 7.34. 4-Ernestine Conteh, Ewing, 7.4. 5-Hanna Lee, Holmdel, 7.41. 6-Zhane Valmon, Manchester Township, 7.58.

400-METER RUN: 1-Samantha Anderson, Matawan, 58.85. 2-Morgan Steinhacker, Rumson, 1:00.32. 3-Raechel Mullan, Rumson, 1:01.02. 4-Shawna Cephas, Lakewood, 1:02.05. 5-Marianne Santimauro, Matawan, 1:02.46. 6-Mackenzie Todd, Monmouth Regional, 1:02.53.

800-METER RUN: 1-Marin Warner, Holmdel, 2:16.4. 2-Morgan Steinhacker, Rumson, 2:23.93. 3-Courtney Howley, Rumson, 2:24.42. 4-Marissa Albano, Red Bank, 2:27.2. 5-Julia Bridges, Long Branch, 2:28.4. 6-Fini Satzke, Rumson, 2:28.64.

1,600-METER RUN: 1-Marin Warner, Holmdel, 4:55.09, record; former record, 5:03.37, Marin Warner, Holmdel, 2013. 2-Jacqueline Gottuso, Rumson, 5:11.73. 3-Courtney Howley, Rumson, 5:14.79. 4-Megan Hellman, Rumson, 5:16.02. 5-Diane Ferraro, South Plainfield, 5:27.1. 6-Katie Bragen, Point Pleasant Boro, 5:27.95.

3.200-METER RUN: 1-Jacqueline Gottuso, Rumson, 11:23.79. 2-Hannah Anderson, Rumson, 11:31.15. 3-Megan Hellman, Rumson, 11:31.71. 4-Dianne Ferraro, South Plainfield, 11:44.01. 5-Irene Garidas, Holmdel, 11:50.7. 6-Katherine Chinery, Manchester Township, 11:54.47.

55-METER HURDLES: 1-Dakota Karras, Point Pleasant Boro, 8.73. 2-Lauren Lawson, Ewing, 8.98. 3-Emily Boak, Rumson, 9.04. 4-Kelly McKay, Holmdel, 9.13. 5-Erica Mojica, Matawan, 9.16. 6-Natalie Sidun, Red Bank, 9.31.

HIGH JUMP: 1-Megan Zableski, Point Pleasant Boro, 5-0. 2-Katarina Distler, Holmdel, 5-0. 3-Jessica Maywalt, Wall, 4-10. 4-Dakota Karras, Point Pleasant Boro, 4-10. 5-Destyni Cooper, Red Bank, 4-8. 6-Anna Finn, Rumson, 4-8.

SHOT PUT: 1-Sarena Dixon, Red Bank, 40-4¾, record; former record, 37-3¼, Julie Kerber, Lakewood, 2012. 2-Andin Fosam, Robbinsville, 39-9¾. 3-Kylie Siemanowicz, Manchester Township., 36-11½. 4-Chloe Yelle Monmouth Regional, 36-11¼. 5-Amber Brisco, Matawan, 31-4¾. 6-Deja Sagapolutele, Long Branch, 30-11.

POLE VAULT: 1-Nicole Macco, Matawan, 10-6. 2-Kiera Yonclas, Holmdel, 10-6. 3-Kelly McKay, Holmdel, 9-6. 4-Elizabeth Wright, Point Pleasant Boro, 9-0. 5-Cameron Havens, Point Pleasant Boro, 8-0. 6-Cara Wiebalk, Monmouth Regional, 8-0.

1,600-METER RELAY: 1-Rumson (Janie DeVito, Raechel Mullan, Courntey Howley, and Morgan Steinhacker) 4:07.96. 2-Matawan 4:09.86. 3-Monmouth Regional 4:13.53. 4-Long Branch 4:17.05. 5-Red Bank 4:18. 6-Holmdel 4:18.05.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/njsiaa-central-group-i-ii-indoor-track-results
NJSIAA Central Group I & II indoor track results
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.