NJSIAA swim team tournament pairings

NJSIAA swim team tournament pairings

News

NJSIAA swim team tournament pairings

By

The NJSIAA released the pairings for the upcoming swimmimng team tournament.

BOYS

Unofficial Pairings

North 1 Group A: (1) Morristown vs. (8) Montclair; (4) Randolph vs. (5) Newton/Lenape Valley; (3) Fair Lawn vs. (6) Livingston; (2) Millburn vs. (7) Ridgewood

North 1 Group B: (1) Demarest vs. (8) Vernon; (4) Mountain Lakes vs. (5) Ramapo; (3) Kittatinny vs. (6) Tenafly; (2) Northern Highlands vs. (7) Kinnelon

North 2 Group A: (1) Westfield vs. (8) Bayonne; (4) Scotch Plains vs. (5) Ridge; (3) Bridgewater-Raritan vs. (6) East Brunswick; (2) Hillsborough vs. (7) Hunterdon Central

North 2 Group B: (1) Summit vs. (8) Mendham; (4) Governor Livingston vs. (5) Rutherford; (3) New Providence vs. (6) West Essex; (2) Chatham vs. (7) Bernards

Central Group A: (1) Montomery vs. (8) Toms River South; (4) Rancocas Valley vs. (5) South Brunswick; (3) Toms River North vs. (6) West Windsor-Plainsboro North; (2) West Windsor-Plainsboro South vs. (7) Marlboro

Central Group B: (1) Princeton vs. (8) Ocean Township; (4) Hopewell Valley vs. (5) Rumson-Fair Haven Regional; (3) Manasquan vs. (6) Holmdel; (2) Lawrence vs. (7) Wall

South Group A: (1) Cherry Hill East vs. (8) Clearview; (4) Cherokee vs. (5) Vineland; (3) Egg Harbor vs. (6) Shawnee; (2) Lenape vs. (7) Southern Regional

South Group B: (1) Mainland Regional vs. (8) Central Regional; (4) Ocean City vs. (5) Woodstown; (3) Moorestown vs. (6) Haddon Township; (2) Haddonfield vs. (7) Middle Township

Non-Public Group A: (1) Christian Brothers Academy vs. (8) Don Bosco Prep; (4) Seton Hall Prep vs. (5) St. Peter’s Prep; (3) St. Augustine vs. (6) St. Joseph of Metuchen; (2) Bergen Catholic vs. (7) Paramus Catholic

Non-Public Group B: (1) Pingry School vs. (8) Holy Cross; (4) Delbarton vs. (5) Pope John; (3) Monsignor Donovan vs. (6) Gloucester Catholic; (2) Notre Dame vs. (7) Bishop Eustace

GIRLS

Unofficial Pairings

North 1 Group A: (1) Morristown vs. (8) Randolph; (4) Morris Knolls vs. (5) Wayne Valley; (3) Pascack Valley vs. (6) Millburn; (2) Montclair vs. (7) River Dell/Westwood

North 1 Group B: (1) Mountain Lakes vs. (8) Tenafly; (4) Wayne Hills vs. (5) Demarest; (3) Northern Highlands vs. (6) Ramapo; (2) Kinnelon vs. (7) Sparta

North 2 Group A: (1) Hunterdon Central vs. (8) Watchung Hills; (4) Bridgewater-Raritan vs. (5) Scotch Plains; (3) Hillsborough vs. (6) Ridge; (2) Westfield vs. (7) East Brunswick

North 2 Group B: (1) Chatham vs. (8) West Essex; (4) New Providence vs. (5) Mendham; (3) Summit vs. (6) Governor Livingston; (2) Caldwell vs. (7) Bernards

Central Group A: (1) Montgomery vs. (8) Freehold Township; (4) Toms River North vs. (5) Jackson Memorial; (3) West Windsor-Plainsboro South vs. (6) West Windsor-Plainsboro North; (2) Cherry Hill West vs. (7) South Brunswick

Central Group B: (1) Princeton vs. (8) Holmdel; (4) Middletown South vs. (5) Rumson-Fair Haven Regional; (3) Manasquan vs. (6) Hopewell Valley; (2) Lawrence vs. (7) Steinert

South Group A: (1) Cherry Hill East vs. (8) Southern Regional; (4) Clearview vs. (5) Egg Harbor; (3) Cherokee vs. (6) Vineland; (2) Shawnee vs. (7) Eastern

South Group B: (1) Haddonfield vs.(8) Middle Township; (4) Moorestown vs. (5) Central Regional; (3) Mainland Regional vs. (6) Gloucester Tech; (2) Ocean City vs. (7) Oakcrest

Non-Public Group A: (1) Immaculate Heart Academy vs. (8) Paramus Catholic; (4) Pope John vs. (5) Notre Dame; (3) Red Bank Catholic vs. (6) Bishop Ahr; (2) Bishop Eustace vs. (7) Monsignor Donovan

Non Public Group B: (1) Pingry School vs. (8) Ranney School; (4) Villa Walsh vs. (5) Mount St. Dominic; (3) Oak Knoll vs. (6) Gloucester Catholic; (2) Mount St. Mary vs. (7) Holy Spirit

Latest

More USA TODAY High School Sports