Prep basketball: Local teams mentioned in AP polls

Prep basketball: Local teams mentioned in AP polls

News

Prep basketball: Local teams mentioned in AP polls

By

The Associated Press released its first prep basketball polls of the season and four area teams are receiving recognition.

The Roncalli boys are ranked No. 2 in Division 3 and received two first-place votes.

Valders is receiving votes in D3.

In the girls rankings, Two Rivers is receiving votes in D3, while Reedsville is receiving votes in D4.

Associated Press

Wisconsin basketball polls

Boys

Division 1

1. Germantown (13-0), 2. Neenah (12-0), 3. Brookfield Central (11-0), 4. Milwaukee King (12-1), 5. Homestead (10-1), 6. Milwaukee Riverside (10-1), 7. Oshkosh North (10-2), 8. Stevens Point (11-1), 9. Madison Memorial (10-1), 10. De Pere (7-3)

Others receiving votes: Waukesha West 7, Racine Case 2, Kettle Moraine 1

Division 2

1. West De Pere (8-0), 2. Mount Horeb (9-0), 3. Ashwaubenon (9-2), 4. Rice Lake (9-2), 5. Seymour (8-1), 6. Monona Grove (8-0), 7. Wisconsin Lutheran (9-2), 8. New Berlin Eisenhower (11-1), 9. La Crosse Central (9-1), 10. Kaukauna (7-4)

Others receiving votes: Whitefish Bay 7, Holmen 4, Plymouth 4, Shawano 2, Stoughton 1, Appleton Xavier 1

Division 3

1. Lodi (8-0), 2. Roncalli (10-1),3. Edgerton (10-0), 4. Laconia (11-0), 5. Aquinas (8-2), 6. Lakeside Lutheran (10-0), 7. Elk Mound (9-1), 8. Marshall (7-3), 9. West Salem (12-1), 10. Columbus (7-1)

Others receiving: Gale-Ettrick-Trempealeau 5, Ripon 2, Valders 2, Waupun 1, Peshtigo 1

Division 4

1. Domincan (7-3), 2. Mineral Point (12-0), 3. Racine St. Catherine’s (8-1), 4. Lourdes Academy (9-0), 5. Aburndale (9-1), 6. Abbotsford (10-0), 7. Blair-Taylor (8-1), 8. Brillion (9-2), 9. Fall Creek (7-2), 10. Iola-Scandinavia (9-2)

Others receiving votes: Brookfield Academy 11, Amherst 9, Kenosha St. Joseph Catholic Academy 1, Luther 1

Division 5

1. Green Bay N.E.W. Lutheran (9-1), 2. Cassville (8-0), 3. Waupun Cental Wis. Christian (7-0), 4. Sheboygan Area Luth, (10-2), 5. Black Hawk (7-3), 6. Catholic Central (6-2), 7. Williams Bay (10-0), 8. La Farge (10-1), 9. Milwaukee Academy of Science (8-2), 10. Wasaukee (9-2)

Others receiving votes: Owen-Withee 6, Albany 6, Randolph 4, Monticello 3, North Crawford 1, Columbus Catholic 1

Girls

Division 1

1. Kimberly (11-0), 2. Divine Savior (9-2), 3. Sheboygan North (9-0), T4. Superior (7-1), T4. Oak Creek (9-2), 6. Arrowhead (11-1), 7. Waukesha West (9-1), 8. Kettle Moraine (9-1), 9. Verona Area (11-1), 10. Middleton (10-2)

Others receiving votes: D.C. Everest 4, De Pere 3, Janesville Craig 1, Oshkosh North 1

Division 2

1. Notre Dame (9-1), 2. Pewaukee (11-0), 3. Pius XI (9-1), 4. De Forest (10-0), 5. Monona Grove (6-1), 6. Onalaska (8-0), 7. Cedarburg (8-1), 8. New Berlin West (9-2), T9. Oregon (8-2), T9. Xavier (8-3)

Others receiving votes: New London 11, Beaver Dam 3, New Berlin Eisenhower 3, La Crosse Central 1

Division 3

1. Neillsville (10-0), 2. Brodhead (9-0), 3. Kettle Moraine Lutheran (9-1), 4. Marshall (10-0), 5. Fox Valley Lutheran (7-1), 6. Baldwin-Woodville (11-0), 7. West Salem (8-0), 8. Hayward (8-0), 9. Clinton (8-2), 10. Aquinas (7-3)

Others receiving votes: Oconto Falls 9, Freedom 7, Two Rivers 6, Dodgeville 4.

Division 4

1. The Prairie School (10-0), 2. Algoma (8-1), 3. Amherst (8-0), 4. Colfax (8-0), 5. Lourdes (9-2), 6. Cuba City (8-1), 7. Saint Mary’s Springs (8-1), 8. Regis (9-1), 9. Ladysmith (5-1), 10. Oconto (8-2)

Others receiving: Racine St. Catherine’s 5, Brillion 4, Marathon 3, Westby 3, Reedsville 1, Bonduel 1

Division 5

1. Barneveld (11-0), 2. Assumption (9-1), 3. Heritage (6-1), 4. Newman Catholic (8-2), 5. South Shore (10-0), 6. Clayton (7-0), 7. River Ridge (8-0), 8. Owen-Withee (7-1), 9. Randolph (8-1), 10. Hillsboro (9-1)

Others receiving votes: Fall River 10, Black Hawk 5, Hilbert 1

Latest

More USA TODAY High School Sports