Prep basketball: Roncalli boys 2nd in D3

Prep basketball: Roncalli boys 2nd in D3

News

Prep basketball: Roncalli boys 2nd in D3

By

The Roncalli boys basketball team occupies the No. 2 slot in the Associated Press Division 3 boys basketball state rankings, released Monday.

The Jets received two first-place votes in this week’s rankings.

Valders moved up into a tie for the tenth position in D3 after being listed as receiving votes last week.

In the girls poll, Two Rivers is receiving votes in D3 and Reedsville is receiving votes in D4.

BOYS POLL

School, Record, Points, Last Week

Division 1

1. Brookfield Central (10) 13-0 126 3; 2. Germantown (2) 14-1 116 1; 3. Neenah (1) 13-0 106 2; 4. Milwaukee King 13-1 87 4; 5. Milwaukee Riverside University 12-1 71 6; 6. Homestead 11-1 62 5; 7. Oshkosh North 11-2 46 7; 8. Stevens Point 12-1 43 8; 9. Madison Memorial 12-3 38 9; 10. De Pere 9-3 11 10.

Others receiving votes: Waukesha West 6, Kettle Moraine 3.

Division 2

1. Mount Horeb (6) 11-0 112 2; 2. Seymour (3) 10-1 101 5; 3. Ashwaubenon (1) 11-2 100 3; 4. Rice Lake 10-2 93 4; 5. Wisconsin Lutheran (2) 11-2 71 7; 6. Monona Grove (1) 10-1 64 6; 7. West De Pere 8-2 63 1; 8. New Berlin Eisenhower 13-1 54 8; 9. La Crosse Central 10-2 19 9;10. Plymouth 11-3 11 NR; tie Whitefish Bay 10-4 11 NR.

Others receiving votes: Holmen 8, Stoughton 7, Shawano Comm. 1.

Division 3

1. Lodi (11) 10-0 126 1; 2. Roncalli (2) 11-1 117 2; 3. Laconia 14-0 92 4; 4. Edgerton 12-0 90 3; 5. Aquinas 10-2 78 5; 6. Elk Mound 11-1 57 7; 7. Marshall 8-3 49 8; 8. West Salem 13-1 47 9; 9. Lakeside Lutheran 11-1 27 6; 10. Valders 11-1 9 NR; tie Lake Mills 11-1 9 NR.

Others receiving votes: Gale-Ettrick-Trempealeau 7, Ripon 6, Peshtigo 1.

Division 4

1. Dominican (13) 10-3 130 1; 2. Mineral Point 12-0 113 2; 3. Lourdes Academy 11-0 95 4; tie Racine St. Catherine’s 10-2 95 3; 5. Auburndale 11-1 82 5; 6. Blair-Taylor 9-1 60 7; 7. Abbotsford 11-1 37 6; 8. Amherst 11-2 28 NR; 9. Iola-Scandinavia 10-2 26 10; 10. Brillion 9-3 20 8.

Others receiving votes: Brookfield Academy 12, Kenosha St. Joseph Catholic Academy 7, Pacelli 7, Mondovi 2, Cuba City 1.

Division 5

1. Green Bay N.E.W. Lutheran (12) 11-1 128 1; 2. Cassville (1) 10-0 111 2; 3. Waupun Central Wis. Christian 9-0 100 3; 4. Sheboygan Area Luth. 11-2 90 4;5. Catholic Central 9-2 74 6; 6. Black Hawk 8-2 66 5; 7. La Farge 12-1 46 8; 8. Milwaukee Academy of Science 10-2 43 9; 9. Wausaukee 10-2 28 10; 10. Goodman-Pembine 12-1 7 NR.

Others receiving votes: Williams Bay 5, Randolph 5, Owen-Withee 4, Washburn 3, Barneveld 3, Albany 2.

GIRLS POLL

School, Record, Points, Last Week

Division 1

1. Kimberly (12) 13-0 128 1; 2. Sheboygan North (1) 10-0 115 3; 3. Arrowhead 13-1 85 6; 4. Oak Creek 11-2 81 T4; 5. Divine Savior 9-3 67 2; 6. Superior 9-2 59 T4; 7. Verona Area 13-1 49 9; 8. Middleton 12-2 46 10; 9. Brookfield Central 10-1 40 NR; 10. Waukesha West 10-2 20 7

Others receiving votes: Kettle Moraine 16, De Pere 6, D.C. Everest 2, Janesville Craig 1.

Division 2

1. Notre Dame (11) 10-1 122 1; 2. Pewaukee (2) 13-0 116 2; 3. Pius XI 10-1 107 3; 4. De Forest 12-0 87 4; 5. Onalaska 10-0 71 6; 6. Monona Grove 9-1 63 5; 7. New Berlin West 11-2 44 8; 8. Oregon 10-2 41 T9; 9. Xavier 10-3 18 T9; 10. Cedarburg 9-2 17 7

Others receiving votes: Whitefish Bay 16, New London 10, New Berlin Eisenhower 2, La Crosse Central 1.

Division 3

1. Neillsville (13) 10-0 130 1; 2. Brodhead 11-0 116 2; 3. Kettle Moraine Lutheran 11-1 104 3; 4. Marshall 12-0 84 4; 5. Fox Valley Lutheran 8-1 74 5; 6. Baldwin-Woodville 12-0 69 6; 7. Hayward 10-0 47 8; 8. West Salem 9-1 32 7; 9. Clinton 8-2 20 9; 10. Aquinas 8-3 14 10

Others receiving votes: Two Rivers (9-1) 9, Whitewater 6, Oconto Falls (7-1) 4, Lakeside Lutheran 4, Little Chute 1, Clintonville 1.

Division 4

1. The Prairie School (9) 12-0 122 1; 2. Algoma (4) 9-1 119 2; 3. Colfax 9-0 97 4; 4. Lourdes Academy 10-2 83 5; 5. Amherst 8-1 72 3; 6. Cuba City 9-1 71 6; 7. Saint Mary’s Springs 10-1 55 7; 8. Ladysmith 7-1 40 9; 9. Oconto 8-2 21 10; 10. Regis 9-2 15 8

Others receiving votes: Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 8, Reedsville (10-1) 6, Marathon 3, Racine St. Catherine’s 1, Bonduel (8-1) 1, Brookwood 1.

Division 5

1. Barneveld (12) 13-0 127 1; 2. Assumption 10-1 114 2; 3. Heritage Christian 7-1 102 3; 4. Newman Catholic (1) 10-2 90 4; 5. South Shore 12-0 81 5; 6. River Ridge 9-0 56 7; 7. Owen-Withee 8-1 52 8; 8. Randolph 9-1 37 9; 9. Hillsboro 10-1 20 10; 10. Fall River 9-1 19 NR

Others receiving votes: Clayton 16, Hilbert 1.

Latest

More USA TODAY High School Sports