Prep results for Thursday, Oct. 16

Prep results for Thursday, Oct. 16

News

Prep results for Thursday, Oct. 16

By

BOYS BOWLING

Space Coast 7,

Merritt Island Christian 0

Space Coast (743) — Austin Inman 183, David Miller 175, Austin Stack 152, Tyler Grafing 128, Kyle Falvey 105. Record: 8-7.

Merritt Island Chr. (598) — Nick Swickert 184, Eric Wang 131, Luke Wegerif 120, Alexandra Weber 110, Rafael Coppala 53.

Rockledge 6, Merritt Island 1

Rockledge (969) — Robert Koehler 223, Zack Hall 221, Matthew Morin 200, Nicholas Morin 173, Michael Reed 152. Record: 14-1.

Merritt Island (940) — Ben Chitko 203, Brandon Chase 203, Connor Chambers 202, Jaiden Deimeke 170, Matt Campbell 162. Record: 8-6.

Cocoa Beach 5, Edgewood 2

Edgewood (831) — Theo Cox 220, Eduard Meighan 170, Seth Warner 169, Aubre Fafard 138, Jordan Meyer 134. Record: 4-11.

Cocoa Beach (908) — Kory Stafford 205, Adrian Mehu 204, Syrus Peters 175, Tanner Mathews 168, Kevin Lorch 156. Record: 12-5.

Cocoa Beach 6, Titusville 1

Titusville (679) — David Neuterman 159, Andrew Mattheus 148, Orion Stayzio 143, Stephen Filakosky 133, Richard Andrew 96. Record: 1-13.

Cocoa (822) — Shane Hall 210, C.J. Williams 174, Josh Bruns 165, Devin Sedam 147, Mason Curnutt 126. Record: 7-7.

Covenant Christian 6, West Shore 1

Covenant Christian (843) — Jonathan Gould 229, Carter Frye 198, Behrend Corey 169, Greg Young 124, Alec Rodriguez 123. Record: 8-5.

West Shore (683) — Chris McCarthy 181, Max Cormier 149, Killian Thrush 149, Kevin Jones 111, Jimmy Wood 93. Record: 0-15.

Bayside 4, Heritage 3

Heritage (1069) — Matthew Dashnaw 290, Nicholas Canitano 224, Giovanni Hernandez 208, John Stewart 178, Marcus Lawson 169. Record: 6-9.

Bayside (1083) — Max Schenavar 244, Keith Schenavar 234, Matt Zurich 221, Zach Carroll 201, Daniel Watkinson 183. Record: 15-1.

GIRLS BOWLING

Merritt Island 5, Rockledge 2

Merritt Island (816) — Gabby Irwin 204, Miranda Remmel 181, Deonna Gowin 161, Mirandah Boyd 159, Ashton Norris 111. Record: 8-3.

Rockledge (683) — Danielle Koehler 232, Jayna Hart 125, Carlee Woodard 116, Julia Hutchins 106, Jade Parr 104. Record: 3-11.

Edgewood 4, Cocoa Beach 3

Edgewood (616) — Jenna Mucker 139, Karissa Brandon 134, Hailee Moore 134, Corinne Challgren 121, Stephanie Eden 88. Record: 4-9.

Cocoa Beach (619) — Indiah Cornish 177, Raelyn Gross 142, Katie McCall 103, Janelle Halbing 100, Sarah Davis 97. Record: 0-14.

Titusville 5, Cocoa 2

Titusville (770) — Raven Asmus 177, Veronica Petrinec 174, Illyssa Jarasplasen 160, Erica Howe 136, Nicole Corbin 123. Record: 12-0.

Cocoa (780) — Lexi Moore 203, Summer Wright 168, Cheyenne Curnutt 149, Colby Demusis 130, Amber Moore 130. Record: 7-5.

Covenant Christian 7, West Shore 0

Covenant Christian (779) — Claire Young 181, Marisa Gould 161, Chasey Cubine 159, Kylie Angiel 158, Annie Zuner 120. Record: 12-1.

West Shore (595) — Hana Bilicki 152, Mika Bilicki 136, Abriana Camilo 119, Katy Morgan 101, Sonya Foster 87. Record: 3-12.

Bayside 4, Heritage 3

Heritage (774) — Brooke Bonaiuto 190, Xiomara Santiago 187, Azaria Roberson 165, Meralys Agron-Santana 124, Rebecca Alton 108. Record: 10-5.

Bayside (826) — Carly Christenson 224, Lindsay Wilson 188, Chelsea Morgan 149, Lynn Shreve 133, Alli Adamo 132. Record: 13-3.

BOYS SWIMMING

Melbourne Central Catholic 85,

Florida Air 51

200-Medley relay: MCC (E. Seeloff, C. Harnden, Z. Krebs, K. Stinnet) 2:00.97; 200 Free: A. Williams (MCC) 3:10.60; 200-IM: Harnden (MCC) 2:29.47; 50 Free: I. Baird (FAA) 24.76; 100 Butterfly: J. Currin (FAA) 1:31.16; 100 Free: Krebs (MCC) 57.03; 500 Free: K. Vilardebo (MCC) 8:13.00; 200 Free relay: MCC (Harnden, Stinnet, L. Shirmer, Krebs) 1:47.65; 100 Backstroke: E. Seeloff (MCC) 1:17.31; 100 Breaststroke: Harnden (MCC) 1:19.19; 400 Free relay: MCC (Seeloff, Vilardebo, Defries, Williams) 5:01.23.

Satellite 129, West Shore 51

200-Medley relay: Satellite (Colin McKinnon, Chane Cohee, Jesse Nyffeneger, Charlie Perdue) 1:59.58; 200 Free: Will Lemstrom (WS) 2:06.92; 200-IM: McKinnon (S) 2:23.78; 50 Free: Perdue (S) 23.50; Diving: Gavin Gamel (WS) 164.25; 100 Butterfly: Nyffeneger (S) 1:03.73; 100 Free: Perdue (S) 54.54; 500 Free: McKinnon (S) 5:50.96; 200 Free relay: West Shore (Jack Nevins, Austin Alevogt, Alex Heuser, Lemstrom) 1:46.75; 100 Backstroke: Jacob Wenner (S) 1:11.83; 100 Breaststroke: Cohee (S) 1:15.97; 400 Free relay: Satellite (McKinnon, Jackson Salman, Nyffeneger, Perdue) 3:55.23. Record: Satellite 5-2.

Rockledge 129, Eau Gallie 37

200-Medley relay: Rockledge (Barnes, Hicks, Holmes, Brown) 1:50.81; 200 Free: Andronescu (R) 2:05.34; 200-IM: Holmes (R) 2:04.22; 50 Free: Barnes (R) 23.72; 100 Butterfly: Barnes (R) 57.87; 100 Free: Holmes (R) 48.25; 500 Free: Andronescu (R) 5:39.53; 200 Free relay: Rockledge (Holmes, Andronescu, Zayas, Ordner) 1:39.19; 100 Backstroke: Zayas (R) 1:07.03; 100 Breaststroke: Lee (R) 1:13.37; 400 Free relay: Rockledge (Zayas, Monus, Barnes, Ordner) 3:48.63.

GIRLS SWIMMING

Melbourne Central Catholic 74,

Florida Air 47

200-Medley relay: MCC (J. Kisor, M. Smeen, C. Warr, K. Kirkendall) 2:24.66; 200 Free: I. Rosich (FAA) 2:23.88; 200-IM: Kisor (MCC) 2:55.22; 50 Free: N. Diaz (FAA) 27.84; 100 Butterfly: N. Albury (FAA) 1:38.74; 100 Free: Warr (MCC) 1:03.53; 500 Free: Rosich (FAA) 6:29.25; 200 Free relay: MCC (K. Keeling, Kisor, Warr, J. Stein) 2:07.94; 100 Backstroke: T. Everett (FAA) 1:41.97; 100 Breaststroke: Kisor (MCC) 1:34.06.

Satellite 96, West Shore 84

200-Medley relay: Satellite (Kira Downs, Hannah O’Toole, Emmalynne Clarston, Jaime McGarrigle) 2:03.11; 200 Free: Kayla Stevens (WS) 2:02.1; 200-IM: Becca Castillo (WS) 2:38.6; 50 Free: Gillian Foster (WS) 26.72; Diving: Lauren Seifert (WS) 151.65; 100 Butterfly: O’Toole (S) 1:01.3; 100 Free: McGarrigle (S) 54.42; 500 Free: Downs (S) 5:53.7; 200 Free relay: West Shore (Foster, Emily Hunter, Castillo, Stevens) 1:50.64; 100 Backstroke: McGarrigle (S) 1:06.8; 100 Breaststroke: O’Toole (S) 1:13.5; 400 Free relay: Satellite (Anna Phillips, Clarkston, O’Toole, McGarrigle) 4:03.72. Record: Satellite 6-1.

Rockledge 121, Eau Gallie 40

200-Medley relay: Rockledge (B. McDowell, K. Zayas, B. Duffy, A Baysinger) 2:19.68; 200 Free: Baysinger (R) 2:28.04; 200-IM: McDowell (R) 2:38.5; 50 Free: Duffy (R) 29.34; 100 Butterfly: Zayas (R) 1:22.94; 100 Free: Duffy (R) 1:06.40; 500 Free: Baysinger (R) 6:42.63; 200 Free relay: Rockledge (H. Cochren, Z. Willingham, T. Kersteler, Zayas) 2:06.12; 100 Backstroke: McDowell (R) 1:14.47; 100 Breaststroke: C. Singletary (R) 1:30.81; 400 Free relay: Rockledge (Duffy, Baysinger, Cochran, McDowell) 4:33.91.

VOLLEYBALL

Florida Air def. Cocoa

25-19, 22-25, 25-20, 25-21

Kills: C — Cashie Gilbert 4. Digs: C — Alyssa Lovett 23. Aces: C — Lovett 4, Breanna Spencer 3.

Bayside def. Palm Bay

25-18, 25-14, 25-19

Kills: B — Arianna Monarchy 9, Nikki Pennington 4; PB — Cierra Farnschlader 6, Taylor Stanley 2. Assists: B — Lynette Rivera 5, Nicole Dreyer 5; PB — Grace Amara 8. Digs: B — Pennington 11, Sarah Smith 7; PB — Taylor Stanley 5, Damea Coats 2. Blocks: B — Pennington 2, Monarchy 2; PB — Stanley, Farnschlader, Coats. Aces: B — Caitlin Meyer 8, Rivera 4, Monarchy 4; PB — Stanley 3, Laura Dunn 2, Coats 2. Records: Bayside 2-15, Palm Bay 4-21.

Melbourne Central Catholic

def. Astronaut

25-16, 25-11, 25-21

Kills: MCC — Alana Shoff 10, Raquel Kulak 10; A — Victoria Watts 5, Kirsten Rosa 4. Assists: MCC — Kiara Barrett 15, Taylor Wood 6; A — Rosa 10, Maddie Fairchild 5. Digs: MCC — Allie Erdman 6, Barrett 4; A — Celia Devoss 10. Blocks: MCC — Shoff 3, Kulak 3; A — Jennifer Fluellen 1. Aces: MCC — Barrett 4, Shoff 3; A — Rosa 4, Watts 3. Records: MCC 19-5, Astronaut 14-10.

Edgewood def. West Shore

23-25, 25-16, 25-16, 22-25, 15-4

Kills: E — Summer Seage 15, Shay Henson 10; WS — Giao Huynh 10, Taylor Kelley 8. Assists: E — Emily Noe 27, Emily Tang 17; WS — Casi West 12, Luisa de la Hoz 10. Digs: E — Tori Fischer 16, Shay Henson 14; WS — Rachel Alba 17, Casey Schauman 16. Blocks: E — Seage 4, Lauren Farrow 3; WS — Huynh 4, Katherine Etherton 2, Kaitlin Inganna 2. Aces: E — Noe 8, Henson 8. WS — Alba 4, de la Hoz 3. Records: Edgewood 14-6, West Shore 18-5.

Titusville def. Heritage

25-21, 25-12, 25-21

Kills: T — Madison Jones 4, Ciera Guyer 4; H — Semira Campbell 6, Rilee Richardson 4. Assists: T — Emily Pugh 12; H — Richardson 7. Digs: H — Brittany Shephard 10, Katelyn Nguyen 8. Blocks: T — Jasmin Dixson 2, Guyer 2; H — Richardson 2, Kristen Owl 1. Aces: T — Pugh 4, Guyer 2; H — Campbell 2, Shephard 1, Owl 1. Records: Titusville 12-7, Heritage 2-18.

FOOTBALL

Merritt Island 22, Titusville 7

Titusville7 0 0 0 — 7

Merritt Island 7 2 10 3 — 22

HOW THEY SCORED

1st Quarter

MI — Keegan Henderson 12 run (Dylan Barnas kick); 6:04

T — Jacob Farris 45 pass from Yusuf DeReese (Kyle Gullikson kick); 1:00

2nd Quarter

MI — Safety; 1:50

3rd Quarter

MI — Tucker Bennett 25 pass from Kyle Coleman (Barnas kick); 8:40

MI — Barnas 39 FG; 1:10

4th Quarter

MI — Barnas 32 FG; 0:55

INDIVIDUAL STATSTICS

Rushing: T — Jaleel Davis 16-29, Yusuf DeReese 8-19, Travious Williams 1-7; MI — Ashton Taylor 20-94, Kyle Coleman 9-41, Keegan Henderson 4-24, Tucker Bennett 4-14, Chris Matthias 1-8. Passing: T — Yusuf DeReese 6-19-2, 72 yards; MI — Kyle Coleman 7-13-1, 113 yards. Receiving: T — Davis 2-7, Williams 2-18, Farris 2-47; MI — Bennett 2-43, Sam Vrinios 3-58, Jim Batch 1-13, Mattias 1-1.

Palm Bay 35, Astronaut 0

Palm Bay 7 15 13 0 — 35

Astronaut 0 0 0 0 — 0

HOW THEY SCORED

1st Quarter

PB — Carson White 3 run (Anthony DiBenedetto kick); 6:28

2nd Quarter

PB — Sekai Lindsey 13 run (kick blocked); 9:21

PB — Isaiah MacAllister 40 pass from Matt Wilson (run failed); 6:22

PB — DiBenedetto 27 FG; 0:17

3rd Quarter

PB — LaTravious Brown 7 run (DiBenedetto kick); 7:09

PB — Twonnie Pollard 9 run (kick failed); 5:09

INDIVIDUAL STATSTICS

Rushing: PB — Dez Arthur 6-84, Sekai Lindsey 9-64, Carson White 7-61, LaShaun Lighthill-Barber 3-33, Twonnie Pollard 6-25, Isaiah McAllister 3-16, LaTravious Brown 3-11, Scott Flowers 2-0, Matt Wilson 1-(-2); A — Devell Taylor 12-47, Jay Hawkins 4-9, Leron Berry 1-2, Trevor Susie 1-(-7), Jordan Taylor 4-(-11). Passing: PB — Matt Wilson 4-8-0, 67 yards, Edwin Molina 0-1-0, 0 yards; A — Devell Taylor 4-14-1, 64 yards. Receiving: PB — Dez Arthur 2-14, Isaiah MacAllister 1-40; Carson White 1-7, Sekai Lindsey 1-6; A — Jordan Taylor 2-42, Mac Massengill 1-17, Leron Berry 1-5.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/prep-results-for-thursday-oct-16
Prep results for Thursday, Oct. 16

Prep results for Thursday, Oct. 16

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.