Prep track and field: Kiel girls 1st at Viking Invite

Prep track and field: Kiel girls 1st at Viking Invite

News

Prep track and field: Kiel girls 1st at Viking Invite

By

Kayla Lallensack won two races to help the Kiel girls track and field team finish first at Thursday’s seven-team Viking Invite hosted by Valders.

Lallensack crossed the finish line first in both the 100- and 200-meter dash with times of 13.35 and 27.43, respectively, as the Raiders girls earned a team score of 150.

Also competing were the host Vikings (seventh, 33), who were led by Lauren Stenzel’s fourth-place finish in the 100 dash (13.88).

On the boys side, Trenton Nickel (400 dash, 53.52) and Trevor Agnew (discus, 121-7) were victorious for Kiel (second, 111) while Isaak Reisterer paced Valders (fifth, 96) by winning the pole vault (11-0).

Boys

Team results: Sheboygan Falls 113, Kiel 111, Brillion 108, Howards Grove 100, Valders 96, Chilton 84, Cedar Grove-Belgium 79

100 — 1. A. Chier, CG, 11.34; 3. Nati Lehman, V, 11.56; 200 — 1. A. Chier, CG, 22.81; 2. Nati Lehman, V, 23.31; 400 — 1. Trenton Nickel, K, 53.52; 800 — 1. C. Otte, SF, 2:06.07; 3. Derek Doescher, V, 2:09.02; 1,600 — 1. C. Otte, SF, 4:38.40; 6. Ramsey Beckman, K, 5:00.0; 3,200 — 1. E. Dvorachek, CG, 10:47.97; 3. Thomas Heckman, K, 11:01.23; 110 hurdles — 1. Z. Jensen, B, 16.86; 3. Adam Satori, V, 18.72; 300 hurdles — 1. M. Dolata, HG, 45.85; 6. Ian Schmidt, V, 51.62; 400 relay — 1. Chilton (Goeser, Bruckner, Loose, Wise), 46.19; 3. Kiel (Meunier, Vogel, Bonde, Hecker), 47.97; 800 relay — 1. Sheboygan Falls (Becker, Taylor, Avdic, Lorenz), 1:38.80; 4. Kiel (Meunier, Vogel, Bonde, Feldman); 1,600 relay — 1. Kiel (Kammerzelt, Winkel, Bonde, Nickel), 3:38.30; 3,200 relay — 1. Chilton (B. Meyer, Richman, J. Meyer, Grube), 8:52.80; 2. Valders (Doescher, DeMeyer, Risse, Lehman), 8:53.60; High jump — 1. J. Bruckner, C, 5-10; 3. Josh Fale, K, 5-8; Pole vault — 1. Isaak Reisterer, V, 11-0; Long jump — 1. A. Loose, C, 19-6.25; 2. Jacob Winkel, K, 18-9; Triple jump — 1. L. Peterson, CG, 41-11; 3. Nati Lehman, V, 39-11.75; Shot put — 1. D. Johnson, B, 50-0; 5. Trevor Agnew, K, 39-0.25; Discus — 1. Trevor Agnew, K, 121-7

Girls

Team results: Kiel 150, Brillion 141, Sheboygan Falls 139.5, Chilton 123, Cedar Grove-Belgium 68, Howards Grove 38.5, Valders 33

100 — 1. Kayla Lallensack, K, 13.35; 200 — 1. Kayla Lallensack, K, 27.43; 400 — 1. M. Geiser, B, 1:00.65; 2. Addy Dahmer, K, 1:02.49; 800 — 1. M. Geiser, B, 2:23.50; 3. Gretta Binversie, K, 2:34.16; 1,600 — 1. R. Van Thiel, B, 5:37.0: 3. Taylor Binversie, K, 5:40.0; 3,200 — 1. L. Paul, CG, 12:20.45; 2. Michelle Henning, K, 13:20.03; 300 hurdles — 1. E. Stiefvater, C, 50.68; 7. Maddie Dahmer, K, 54.54; 400 relay — 1. Sheboygan Falls (Ison, Schwobe, Brecht, Liebelt), 53.73; 3. Kiel (Jaeger, Field, Hartlub, Voland), 55.02; 800 relay — 1. Kiel (Jaeger, Field, Lallensack, Voland), 1:51.98; 1,600 relay — 1. Woepse, M. Dahmer, A. Dahmer, G. Binversie), 4:15.94; 3,200 relay — 1. Kiel (G. Binversie, T. Binversie, A. Dahmer, Halbach), 10:21.81; High jump — 1. Maddie Dahmer, K, 4-10; Long jump — 1. K. Lisowe, C, 16-2; 5. Lauren Stenzel, V, 14-9; Triple jump — 1. K. Lisowe, C, 33-11.5; 5. Brit Jaeger, K, 29-4.5; Shot put — 1. S. Reilly, SF, 38-11.75; 4. Gabby Daane, K, 29-5.5; Discus — 1. S. Reilly, SF, 105-5; 2. Maddie Dahmer, K, 96-1

Latest

More USA TODAY High School Sports