Prep track and field: Ships compete at triangular

Prep track and field: Ships compete at triangular

News

Prep track and field: Ships compete at triangular

By

Both the Manitowoc Lincoln boys and girls track and field teams finished second at Thursday’s Sheboygan North Triangular.

The boys accrued a score of 48 and were led by Collin Saubert, who won both the shot put and discus with distances of 42-4 and 105-6, respectively.

For the girls (52.33), Nicole Parrish paced the Ships by winning the high jump (4-8).

Boys

Team results: Sheboygan North 75, Manitowoc Lincoln 48, Sheboygan South 35

100 meters — 1. Michael Baca, SN, 11.43; 2. Eric Fogltanz, ML, 11.61; 400 meters — 1. Cory Klauck, SN, 53.58; 3. Paul Beyer, ML, 56.11; 800 meters — 1. Amari Bauer, ML, 2:11.29; 1,600 meters — 1. Thomas Lang, SN, 4:43.12; 2. Derek Muck, ML, 5:09.31; 3,200 meters — 1. Trevor Damkot, SN, 9:56.00; 4. Logan Lackershire, ML, 11:39.70; 300 hurdles — 1. Eric Fogltanz, ML, 42.02; 400 relay — 1. Sheboygan South (Gornall, Mason, Kupsch, Ristivojevic), 47.31; 2. Manitowoc Lincoln (Haupt, Kurschner, Uraynar, Seidl), 48.23; 800 relay — 1. Manitowoc Lincoln (Seidl, Haupt, Fogltanz, Beyer), 1:35.52; 1,600 relay — 1. Sheboygan South (Schmidt, Reinemann, Detienne, Kittelson), 3:53.71; 3. Manitowoc Lincoln (Cavanaugh, Keehan, Maedke, Klavekoske), 4:17.71; 3,200 relay — 1. Sheboygan North (Zenk, Schmeiser, Wyrenbeck, Damkot), 9:00.65; 3. Manitowoc Lincoln (Bauer, Rochon, Jansen, Hoffman), 9:12.29; Shot put — 1. Collin Saubert, ML, 42-4; Discus — 1. Collin Saubert, ML, 105-6; Pole vault — 1. Daniel Becker, SN, 12-7; 6. Paul Beyer, ML, 8-6; Long jump — 1. Nate Winter, SN, 18-3.5; 2. Trevor Ford, ML, 17-3; Triple jump — 1. Austin Haupt, ML, 39-6.5

Girls

Team results: Sheboygan North 58.66, Manitowoc Lincoln 52.33, Sheboygan South 46

100 meters — 1. Sara Risseeuw, SN, 13.71: 5. Oceanna Spencer, ML, 14.64; 200 meters — 1. Sara Risseeuw, SN, 29.11; 4. Oceanna Spencer, ML, 30.08; 400 meters — 1. Erykah Gort, SN, 1:04.59; 5. Paige Heinzen, ML, 1:09.39; 800 meters — 1. Nicole Barth, SN, 2:42.52; 2. Alexis Czerp, ML, 2:44.44; 1,600 meters — 1. Anya Athan, SN, 6:04.43; 2. Miranda Gove, ML, 6:07.51; 3,200 meters — 1. Macie Brogan, ML, 13:12.07; 100 hurdles — 1. Monique Felix, SN, 17.50; 2. Sam Schuetze, ML, 18.02; 300 hurdles — 1. Monique Felix, SN, 49.76; 2. Shannon Koehler, ML, 57.31; 400 relay — 1. Manitowoc Lincoln (Nickels, Parrish, Snyder, Tackett), 54.36; 800 relay — 1. Manitowoc Lincoln (Nickels, Parrish, Tackett, Snyder), 1:56.07; 3,200 relay — 1. Manitowoc Lincoln (Brogan, Czerp, Heinzen, Rosinsky), 11:07.08; Shot put — 1. Lauren Pfile, SS, 33-9; 4. Elizabeth Tlachac, ML, 25-1; Discus — 1. Lauren Pfile, SS, 98-3; 2. Elizabeth Tlachac, ML, 73-4; High jump — 1. Nicole Parrish, ML, 4-8; Pole vault —1. Kathryn Zemke, SN, 7-0; 3. Sarah Beilman, ML, 6-0; Long jump —1. Kailya Nachtwey, SS, 15-7; 2. Lydia Snyder, ML, 15-6.5; Triple jump — 1. Monique Felix, SN, 35-10.5; 2. Sloan Tackett, ML, 29-9

Latest

More USA TODAY High School Sports