Prep track: Reedsville boys 3rd at OC relays

Prep track: Reedsville boys 3rd at OC relays

News

Prep track: Reedsville boys 3rd at OC relays

By

Brillion’s boys and girls track and field teams cruised to first place finishes at the Olympian Conference relays, held Tuesday.

Reedsville’s boys took third and Mishicot’s girls finished fourth, the top of the area teams at the meet.

Boys

Team results: Brillion 121, Hilbert 86, Reedsville 76, St. Mary Central 64, Roncalli 61, Chilton 52, Valders 49, Wrightstown 36, Manitowoc Lutheran 36, Mishicot 27

Top local finisher

110 hurdles — 4. Brenton Ott, RE, 18.89; 300 hurdles — 3. Jordan Blattler, ML, 45.41; 300 relay throwers — 1. Mishicot (Payette, Miller, Wernecke, Sisel), 39.12; 400 relay — 1. Roncalli (Johnson, Ruether, Kerscher, Schneider), 48.19; 800 relay — 3. Roncalli (Raboine, Mueller, Kerscher, Brahm), 1:43.24; 1,600 relay — 3. Reedsville (Sorenson, Fenlon, Ott, Wedephol), 3:50.23; 3,200 relay — 4. Valders (Reisterer, Meyer, Risse, Doescher), 9:37.23; 800 sprint medley — 1. Reedsville (Fenlon, LeCaptain, Wedephol, Schneider), 1:46.27; 1,600 sprint medley — 1. Reedsville (Sorenson, LeCaptain, Wedephol, Frank), 3:56.62; Distance medley — 5. Reedsville (Frank, Eckstein, Shikoski, Hein), 21:15.53; High jump — 4. Zach Schneider, RO, 5-4; Pole vault — 2. Alex Klein, RO, 10-0; 2. Isaak Reisterer, V, 10-0; Long jump — 1. Jacob Lindemann, ML, 17-1; Triple jump — 2. Brenton Ott, RE, 37-0; Shot put — 2. Bryce Wenzel, RE, 41-0; Discus — 1. Alex Matthias, ML, 117-2

Girls

Team results: Brillion 103, Hilbert 98, Chilton 94, Mishicot 64, Manitowoc Lutheran 59, Reedsville 52, Roncalli 49, Wrightstown 49, Valders 26, St. Mary Central 10

Top local finisher

100 hurdles — 5. Callie Willman, M, 20.19; 300 hurdles — 3. Ana Konopacki, RO, 55.81; 300 relay throwers — 2. Manitowoc Lutheran (B. Roberts, Liermann, V. Roberts, Chase), 47.55; 400 relay — 3. Mishicot (Aldrich, Hutterer, Wiegert, Groelle), 55.04; 800 relays — 2. Manitowoc Lutheran (Schwalbe, Jost, Dewane, Winter), 1:58.10; 1,600 relay — 2. Manitowoc Lutheran (Dewane, Jost, Poehlman, Winter), 4:30.69; 3,200 relay — 4. Reedsville (Eckstein, Lubner, Hughes, Sheahan), 11:49.00; 800 sprint medley — 3. Reedsville (Otto, Ebben, Wendland, Lubner), 2:04.24; 1,600 sprint medley — 3. Mishicot (Peterson, Butler, Wernecke, LeCaptain), 5:06.29; Distance medley — 3. Reedsville (Eckstein, Sheahan, Lubner, Wedephol), 25:44.59; High jump — 1. Christine Lohr, RO, 5-8; Pole vault — 2. Kaitlyn Wiegert, M, 7-0; 2. Regina Bettag, RO, 7-0; Long jump — 4. Bailey Ebben, RE, 15-4; Triple jump — Rachel Winter, ML, 31-9; Shot put — 1. Brianna Ahumada, M, 32-10; Discus — 1. Brianna Ahumada, M, 95-11

Latest

More USA TODAY High School Sports