Prep track: Roncalli boys, girls 3rd at St. Mary's Springs Invite

Prep track: Roncalli boys, girls 3rd at St. Mary's Springs Invite

News

Prep track: Roncalli boys, girls 3rd at St. Mary's Springs Invite

By

Both the Roncalli boys and girls track teams recorded third-place finishes at the six-team St. Mary’s Spring Invitational in Fond du Lac.

Tomerot Lambert led the way for the Jets’ boys. He won the 1,600-meter run with a time of 5:10.10 and was also a member of the 3,200-meter relay team which took second.

In girls competition, Allison Zahn took home top honors in the 800-meter run for the Jets. Zahn turned in a time of 2:47.70. She then joined forces with LaNea Bartel, Andea Lohr, and Paige Ruh to take first in the 3,200 relay.

Boys team results: St. Mary’s Springs 202.5, Princeton/Green Lake 109.5, Roncalli 81.66, Fall River 67.33, Valley Christian 30, Central Wisconsin Christian 28

(Winner, top local finisher)

100 dash — 1. Ike Floyd, SMS, 11.80; 2. Zach Schneider, R, 11.90; 200 dash — 1. Reid Van Gysel, FR, 24.60; 10. Garrett Gleichner, R, 28.70; 400 dash — 1. Sam Spranger, SMS, 52.30; 5. Greg Mueller, R, 59.70; 800 run — 1. Alan Burkart, SMS, 2:08.40; 3. Tomerot Lambert, R, 2:22.30; 1,600 run — 1. Tomerot Lambert, R, 5:10.10; 3,200 run — 1. Luke Geffers, VC, 10:52; 3. Cullen Hilliker, R, 11:27; 110 hurdles — 1. Zach McLaughlin, SMS, 16.80; 6. Alex Klein, R, 20.50; 300 hurdles — 1. Sawyer Soda, PGL, 45.50; 400 relay — 1. St. Mary’s Springs, (Floyd, Austin, McLuaghlin, Hintze), 45.80; 5. Roncalli, (Hilliker, Swetlik, Gottshall, Raboine), 55.60; 800 relay — 1. St. Mary’s Springs, (Skiff, Burkart, Walber, Spranger), 3:45.80; 4. Roncalli, (Juza, Hamachek, Schad, Thiele), 4:12.80; 3,200 relay — 1. St. Mary’s Springs, (Burkart, Skiff, Land, Spranger), 8:49.60; 2. Roncalli, (Fricke, Hilliker, Lambert, Thiele), 9:20.30; Shot put — 1. Sam Schrauth, SMS, 50-1; 4. Nathan Hoffman, R, 39-05; Discus — 1. Sam Schrauth, SMS, 124-09; 4. TJ Kleckner, R, 106-09; High jump — 1. Zach Hintze, SMS, 5-06; 8. Greg Mueller, R, 4-10; Long jump — 1. Sawyer Soda, PGL, 19-03.5; 9. Greg Mueller, R, 15-07.5; Triple jump — 1. Zach Hintze, SMS, 38-02; 8. Spencer Fricke, R, 30-02

Girls team results: St. Mary’s Springs 181, Fall River 108.5, Roncalli 88, Princeton/Green Lake 63.5, Central Wisconsin Christian 30, Valley Christian 24

(Winner, top local finisher)

100 dash — 1. KJ McCumber, FR, 14.00; 4. Matalie Koss, R, 14.50; 200 dash — 1. Melanie Schneider, SMS, 27.20; 4. Alli Winans, R, 29.40; 400 dash — 1. Liz Bohn, SMS, 1:01.90; 800 run — 1. Allison Zahn, R, 2:47.70; 1,600 run — 1. Alannah Schmitz, SMS, 6:01.00; 5. Lizzie Wichlacz, R, 6:48.00; 3,200 run — 1. Liz Bohn, SMS, 11:56.00; 100 hurdles — 1. Megan McGovern, SMS, 17.10; 3. Abby Jirikowic, R, 19.60; 300 hurdles — 1. Megan McGovern, SMS, 54.20; 3. Anastasia Konopacki, R, 56.20; 400 relay — 1. St. Mary’s Springs, (Lau, Rohlinger, Distraft, O’Leary), 58.40; 2. Roncalli, (Hillmer, Brey, Weyers, Koss), 59.90; 800 relay — 1. St. Mary’s Springs, (Hoch, Schneider, McGovern, L. Schmitz), 1:54.00; 2. Roncalli, (Konopacki, Wagner, Winans, Koss), 2:00.00; 1,600 relay — 1. St. Mary’s Springs, (A. Schmitz, Hoch, Schneider, Case), 4:42.30; 2. Roncalli, (Konopacki, Winans, Hofmann, Jacoby), 4:52.00; 3,200 relay — 1. Roncalli (Bartel, Lohr, Ruh, Zahn), 11.37.20; Shot put — 1. Grace Van Gysel, FR, 30-03; 12. Catrina Tegan, R, 19-0; Discus — 1. Katheryn Home, FR, 97-08; 9. Gabi Ungrova, R, 57-00; High jump — 1. Callista DeCramer, PGL, 14-02; T6. Anastasia Konopacki, R, 12-04.50; Triple jump — 1. Callista DeCramer, PGL, 32-08.50; 4. Alli Winans, R, 28-06

Latest

More USA TODAY High School Sports