Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named Co-Wrestler of the Year

Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named Co-Wrestler of the Year

News

Prep wrestling: Lincoln's Youngchild named Co-Wrestler of the Year

By

At the end of a prep career which has seen no shortage of accolades, Manitowoc Lincoln’s Zac Youngchild has one more to add to his collection.

The senior wrestler was named Co-Wrestler of the Year by the Fox River Classic Conference. He shares the honor with Bay Port’s Chase Farr (49-2) who took third in D1 at 126 pounds.

A three-time state qualifier and two-time state place winner, Youngchild capped a 44-6 season with a third-place finish in Division 1 at 138 pounds at the WIAA Individual State Wrestling Tournament in Madison earlier this month.

Lincoln’s Jose Acosta also earned recognition as a second-team all-conference selection. The freshman standout finished the season with a record of 38-8 and qualified for State.

Wrestlers of the Year

Chase Farr, Bay Port; Zac Youngchild, Manitowoc Lincoln

Coach of the Year

Brad Shefchik, Bay Port

FIRST TEAM

Jarod Maes, fr., Bay Port; Skylar Kroening, jr., Sheboygan South; Brady Schulfer, fr., Bay Port; Chase Farr, sr., Bay Port; Derek Sundin, sr., Bay Port; Chad Osmanski, sr., Bay Port; Jake Malwitz, sr., Sheboygan South; Zac Youngchild, sr., Manitowoc Lincoln; Jacob Jossart, sr., Bay Port; Anthony Rottier, sr., Pulaski; Levi Van Lanen, jr., Pulaski; Casey Nelson, jr., Green Bay Preble/East; Joe Kitslaar, sr., Bay Port; Hunter Micolichek, jr., Pulaski

SECOND TEAM

Reece Detienne, fr., Sheboygan South; Thomas Degeneffe, so., Green Bay West/Southwest; Kyle Irmick, so., De Pere; Jose Acosta, fr., Manitowoc Lincoln; Brett Hendzel, sr., Pulaski; Zac Benton, jr., Ashwaubenon; Sam Rathburn, jr., Bay Port; Matt Rogers, sr., Sheboygan South; Gunnar Joosse, sr., Sheboygan South; Victorico Perez, jr., Ashwaubenon; Andrew Wojkiewicz, sr., Bay Port; Alec Ingold, jr., Bay Port; Josh Teegardin, jr., Sheboygan South; Ryan VanDeWalle, jr., Bay Port

HONORABLE MENTION

Spencer Nelson, Ashwaubenon; Bryce Marshall, Ashwaubenon; Morgan LaPlant, Pulaski; Jake Gille, Pulaski; Sequoya Rasmussen, Pulaski; Montana Richardson, Ashwaubenon; Andres Perez, Ashwaubenon; Steven Fishler, Green Bay West/Southwest; Kyle Nelson, Green Bay West/Southwest; Evan Garcia, Green Bay Preble/East

Latest

More USA TODAY High School Sports