Roncalli boys No. 1 in AP poll

Roncalli boys No. 1 in AP poll

News

Roncalli boys No. 1 in AP poll

By

The Roncalli boys basketball team is the top-ranked squad in Division 3 in this week’s Associated Press state rankings.

The Jets received nine first-place votes, seven more than they received last week.

Roncalli earned a No. 1 seed in the upcoming WIAA playoffs.

Valders continues to receive votes in D3.

In the girls polls, Reedsville is receiving votes in Division 4. The Panthers were ranked tenth last week.

BOYS

(School, Record,
Points, Last Week)

Division 1

1. Brookfield Central (11) 20-0 110 1; 2. Milwaukee King 19-1 97 ; 3. Germantown 19-2 84 3; 4. Neenah 19-1 71 4; 5. Stevens Point 20-1 58 5; 6. Oshkosh North 18-3 52 6; 7. Madison Memorial 18-3 48 7; 8. Kettle Moraine 18-2 34 8; 9. Racine Case 16-3 28 10; 10. Homestead 17-3 10 NR; Others receiving votes: Milwaukee Riverside University 8, Milwaukee Hamilton 2

Division 2

1. Mount Horeb (7) 19-0 103 1; 2. Seymour (2) 19-1 97 1tie; 3. Rice Lake (1) 17-2 86 3; 4. Wisconsin Lutheran (2) 19-2 83 4; 5. Ashwaubenon 18-3 64 5; 6. Plymouth 17-3 46 6; 7. La Crosse Central 17-3 32 8; 8. Pulaski 17-3 30 9; 9. West De Pere 17-3 29 10; 10. Union Grover 17-3 13 NR; Others receiving votes: Whitefish Bay 5, Stoughton 5, Appleton Xavier 5, Holmen 5, Kaukauna 2

Division 3

1. Roncalli 19-1 (9) 108 2; 2. Lodi (1) 18-1 91 1; 2tie. Elk Mound 19-1 (1) 91 3; 4. Marshall 18-3 79 4; 5. Edgerton 17-2 57 5; 6. Laconia 19-2 48 7; 7. Gale-Ettrick-Trempealeau 17-3 40 8; 8. Peshtigo 19-1 32 9; 9. Aquinas 15-6 28 6; 10. Poynette 16-4 11 NR; Others receiving votes: Valders 10, Freedom 5, Kettle Moraine Lutheran 3, Lake Mills 1, Lakeside Lutheran 1.

Division 4

1. Dominican (11) 17-3 110 1; 2. Mineral Point 21-0 97 3; 3. Lourdes Academy 20-0 89 2; 4. Auburndale 19-1 75 4; 5. Abbotsford 18-1 61 5; 6. Racine St. Catherine’s 15-4 58 6; 7. Pacelli 17-2 45 8tie; 8. Brookfield Academy 16-5 23 7; 9. Blair-Taylor 16-3 21 8tie; 10. Amherst 14-5 9 NR; Others receiving votes: Brillion 5, Shiocton 4, Mondovi 3, Iola-Scandinavia 2, Kenosha St. Joseph Catholic Academy 2, Necedah 1.

Division 5

1. Green Bay N.E.W. Lutheran (8) 19-1 106 1; 2. Cassville (2) 20-0 99 2; 3. Sheboygan Area Luth. 18-2 86 3; 4. Catholic Central (1) 17-3 82 4; 5. Goodman/Pembine 18-2 59 8; 6. Wausaukee 17-3 41 6; 7. Milwaukee Academy of Science 17-3 38 5; 8. Port Edwards 19-1 26 NR; 9. Gilmanton 15-3 22 NR; 10. La Farge 17-3 13 7; Others receiving votes: Black Hawk 8, Albany 5, Owen-Withee 5, Williams Bay 5, Newman Catholic 4, Waupun Central Wis. Christian 2, Randolph 1, Fall River 1, Bangor 1, Barneveld 1

GIRLS

Division 1

1. Kimberly (9) 19-0 108; 2. Sheboygan North (2) 19-0 96 2; 3. Oak Creek 18-2 89 3; 4. Superior 16-2 72 4; 5. Arrowhead 18-2 69 5; 6. Verona Area 18-2 46 8; 7. Middleton 17-3 43 6; 8. Divine Savior 15-4 30 7; 9. D.C. Everest 18-2 18 NR; 10. Chippewa Falls 16-3 11 9

Others receiving votes: Brookfield Central 8, Milwaukee King 5, Badger 3, Janesville Craig (15-4) 2, Kettle Moraine 2, Green Bay Southwest 2, Franklin 1

Division 2

1. Notre Dame (8) 17-1 107 1; 2. Onalaska (3) 19-0 100 2; 3. Pius XI 16-2 86 3; 4. Monona Grove 15-1 75 4; 5. Pewaukee 18-1 67 5; 6. De Forest 18-1 51 7; 7. Whitefish Bay 15-3 33 6; 8. Xavier 15-4 30 9; 9. New London 14-3 29 8; 10. Cedarburg 14-5 9 10; Others receiving votes: La Crosse Central 4, New Berlin Eisenhower 4, Wisconsin Lutheran 3, Hortonville 2, Beaver Dam 2, Merrill 1, New Berlin West 1, New Richmond 1.

Division 3

1. Neillsville (10) 18-0 109 1; 2. Brodhead 18-0 98 2; 3. Fox Valley Lutheran (1) 16-1 87 3; 4. Kettle Moraine Lutheran 17-1 78 4; 5. Marshall 18-1 59 5; 6. Baldwin-Woodville 17-1 51 6; 7. Hayward 17-1 39 8; 8. Oconto Falls 15-2 24 9; 9. Lakeside Lutheran 18-0 15 NR; 10. Clinton 14-3 13 10; Others receiving votes: West Salem 10, Oostburg 7, Whitewater 4, Arcadia 4, Aquinas 4, Adams-Friendship 2, Edgewood 1

Division 4

1. The Prairie School (9) 19-0 108 1; 2. Colfax (1) 17-0 90 2; 3. Algoma (1) 16-2 84 tie3; 4. Cuba City 18-1 82 tie3; 5. Lourdes Academy 17-2 70 5; 6. Ladysmith 16-1 51 6; 7. Oconto 16-2 45 8; 8. Amherst 15-2 33 9; 9. Saint Mary’s Springs 16-3 13 7; 10. Marathon 16-2 11 NR; Others receiving votes: Regis 6, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 5, Reedsville 4, Fall Creek 3.

Division 5

1. Barneveld (11) 20-0 110 1; 2. Assumption 17-2 96 3; 3. South Shore 20-0 85 4; 4. Heritage Christian 14-2 79 2; 5. Randolph 16-2 64 8; 6. Owen-Withee 15-3 44 5; 7. Newman Catholic 14-5 37 7; 8. Hillsboro 14-3 28 6; 9. Fall River 14-3 20 NR; 10. Clayton 15-2 13 9; Others receiving votes: River Ridge 11, Goodman/Pembine 5, Marion 5, Hilbert 3, Belmont 3, Loyal 2.

Latest

More USA TODAY High School Sports