Section 4 boys and girls bowling results

Section 4 boys and girls bowling results

News

Section 4 boys and girls bowling results

By

BOYS BOWLING

Section IV State Qualifier

At Valley Bowling Center

Team Results: Corning 3551; Waverly 3269; Windsor 3325; Horseheads 3233; Elmira Notre Dame 3199; Sidney 3161; Thomas A. Edison 3032; Susquehanna Valley 3026; Binghamton 2984; Bainbridge-Guilford 2754.

State Qualifiers (6 game totals) Connor Lebarron (Cor) 1518; Mason Beard (Wav) 1405; Connor Joseph (Wav) 1381; Matt Dieg (END) 1380; Troy Kimble (Windsor) 1373; Jim Vriesema (Union-Endicott) 1366; Ryan Piersimoni (HH) 1361.

Alternate (6 game totals): Alex Sherman (END) 1359.

Other Finishers (6 game totals): Mike Martir (SV) 1353; Travis Moyer (Tioga) 1353; Kyle Ferris (Vestal) 1346; Anthony Evans (Cor) 1336; Sean Lustig (Bing) 1335; Ben Hall (Cor) 1332; Tyler Boice (Sid) 1331; Justin Ditommasso (Maine-Endwell); Ben Toby (Cor) 1318; Logan Baburchak (Johnson City) 1313; Ryan Page (Johnson City) 1307; Donovan Austin-Reed (Cor) 1296; Bryant Gray (Sid) 291; Alex Csigi (Greene) 1282; Zach Braster (TAE) 1272; Trevor Kimble (Windsor) 1262; Kyle Kovach (Susquehanna Valley) 1253; JT Smith (Walton) 1253; Sam McDonald (Elmira) 1252; Nate Beebe (HH) 1250; Ben Cowles (Wav) 1244; Rob Potenzino (Vestal) 1208; Devon Lynch (TAE); 996 (5 games); Gavin Neigh (Owego) 1174; Cameron Lunn (Wav) 760 (4 games); Gavin Brown (Chenango Valley) 1111; Cameron Luca (Bainbridge-Guilford) 1056; Jon Gorschack (Sid) 1036.

All Section Team: Mason Beard (Waverly); Connor Joseph (Waverly) Matt Dieg (Elmira Notre Dame) Troy Kimble (Windsor) Ryan Piersimoni (Horseheads) Jim Vriesema (Union-Endicott) Alt. Alex Sherman (Elmira Notre Dame). Note: NYSPHSAA State Championships are March 1-2 in West Babylon, NY.

GIRLS BOWLING

Section IV State Qualifier

At Valley Bowling Center

Team Results: 1. Binghamton 3,043; 2. Waverly 2,970; 3. Oneonta 2,938; 4. Union-Endicott 2,963; 5. Horseheads 2,910; 6. Corning 2,849; 7. Watkins Glen 2,647; 8. Elmira Notre Dame 2,605; 9. Hancock 2,459; 10. Newark Valley 2,424; 11. Sidney 2,410; 12. Tioga 2,372.

State Qualifiers (6-game totals): 1. Julie McNeill (Bing) 1,384; 2. Hailey Blencowe (Cor) 1,359; 3. Emily Loucks (Oneonta 1,312; 4. Molleigh Malanoski (TAE) 1,295; 5. Temma Comfort (Elmira) 1,291; 6. Julie Collins (Cor) 1,274; 7. Jenna Dean (Bing) 1,273. Alternate: 8. Renee Marcyan (U-E) 1,270.

Other Finishers (6-game totals): 9. Kortni McGowan (Marathon) 1,262; 10. Karleigh VanNess (Wav) 1,258; 11. Caryn Balnis (One) 1,256; 12. Cassie Berry (END) 1,243; 13. Alaena Sullivan (CV) 1,230; 14. Brittany Struble (HH) 1,224; 15. Demi May (SV) 1,221; 16. Rachel Blake (Elmira) 1,218; 17. Elizabeth Sladish (U-E) 1,211; 18. Brooke Rosh (Wav) 1,193; 19. Caroline Borne (M-E) 1,187; 20. Sophia Millard (Windsor) 1,185; 21. Alexis Ripic (U-E) 1,181; 22. Allyson Stewart (Wav) 1,175; 23. Lauren Wager (Elmira) 1,166; 24. Kalei Fenn (NV) 1,163; 25. Kayla Warters (HH) 1,161; 26. Amanda Becker (Cor) 1,151; 27. Erin Fagan (Wav) 1,131; 28. Genevieve Burnett (Tioga) 1,105; 29. Annika Polhamus (Windsor) 1,100; 30. Erin Page (JC) 1,099; 31. Taylor Woolever-Frost (HH) 908 (5 games); 32. Morgan Dean (B-G) 1,077; 33. Ashley Sherman (Tioga) 1,073; 34. Amanda Finch (SV) 1,061; 35. Julia Steitz (Walton) 1,006; 36. Savanna Mills (Hancock) 982; 37. Marina Mazzarella (Sidney) 979; Kim Beckwich (Greene) 877.

All Section Team: Renee Marcyan (Union-Endicott); Allyson Stewart (Waverly); Hailey Blencowe (Corning); Emily Loucks (Oneonta); Molliegh Malanoski (Thomas A. Edison); Temma Comfort (Elmira). Alternate: Julie Collins (Corning). Note: The NYSPHSAA State Championships will be held March 1-2 at AMF Babylon Lanes in West Babylon.

Latest

More USA TODAY High School Sports