Section 4 boys swimming championship results

Section 4 boys swimming championship results

News

Section 4 boys swimming championship results

By

Class A

At Owego

Team scores: 1. Ithaca 527, 2. Horseheads 390, 3. Corning 302, 4. Vestal 287, 5. Union-Endicott 210, 6. Binghamton 157, 7. Elmira 105, 8. Elmira Notre Dame 30.

200-yard medley relay: 1-Ithaca (Faadhil Moheed, Noah FrostClapp, Charles Chang, David Korb), 1:39.33; 2-Horseheads (Kenyon Winkky, Chris Bankaitis, Zane Elsisi, Chad Blunt), 1:43.27; 3-Vestal (Ben Krauss, Derek Wang, Jeffrey Zhou, Chad Blunt), 1:46.88; 4-Corning, 1:47.73; 5-Union-Endicott, 1:49.93; 6-Binghamton, 1:55.86; 7-Elmira, 2:01.48; 200 freestyle: 1-Patrick Leslie (Hors) 1:44.75; 2-Kevin Miller (Ith) 1:45.04; 3-Reid Cagir (Corn) 1:48.85; 4-David Korb (Ith) 1:52.94; 5-Jamie Lovette (Ith) 1:54.67; 6-Zach Parks (Hors) 1:56.46; 7-Austin Hettinger (U-E) 1:57.50; 8-Michael Spivak (Ves) 1:58.19; 200 individual medley: 1-Devin Li (Corn) 2:02.77; 2-Andrew Mikhailichenko (Ith) 2:04.25; 3-Chris Bankaitis (Hors) 2:06.47; 4-Derek Wang (Ves) 2:07.19; 5-Shoonhsin Li (Hors) 2:10.98; 6-Kyle Markwardt (Ith) 2:11.93; 7-Charles Chang (Ith) 2:12.95; 8-Stephen Tibensky (Ves) 2:14.13; 50 freestyle: 1-Ryan Nicholson (Ith) 20.61; 2-Peter Behan (Corn) 22.17; 3-Francis Schickel (Ith) 22.19; 4-Dan Klein (Ves) 22.26; 5-Zane Elsisi (Hors) 23.24. 6-Noah FrostClapp (Ith) 23.65; 7-Antonio Villegas (Hors) 23.89; 8-Mitch Gonta (Corn) 24.45; Diving: 1-Nate Garris (U-E) 420.75; 2-Jerome Wiggins (Bing) 300.20; 3-Matt Walczak (Hors) 286.45; 4-Ivan Zigas (Corn) 266.55; 5-Mike Hall (Bing) 247.70; 6-Chase Allen (Bing) 229.65; 7-James Parker (Hors) 223.85; 8-Alic Stokes (U-E) 208.30; 100 butterfly: 1-Ryan Nicholson (Ith) 48.90; 2-Charles Chang (Ith) 55.75; 3-Kenyon Winkky (Hors) 56.95; 4-Shane Murdock (Ves) 57.34; 5-Chris Bankaitis (Hors) 57.42; 6-Josh Walrath (Hors) 58.45; 7-Jeffrey Zhou (Ves) 58.74; 8-Alex Wang (Corn) 59.80; 100 freestyle: 1-Patrick Leslie (Hors) 47.64; 2-Peter Behan (Corn) 47.93; 3-Francis Schickel (Ith) 48.25; 4-Reid Cagir (Corn) 49.16; 5-Dan Klein (Ves) 49.71; 6-Faadhil Moheed (Ith) 50.16; 7-Antonio Villegas (Hors) 51.69; 8-Robert Mangan (Ith) 52.02; 500 freestyle: 1-Kevin Miller (Ith) 4:46.17; 2-Jamie Lovette (Ith) 5:06.40; 3-David Korb (Ith) 5:08.66; 4-Michael Spivak (Ves) 5:16.06; 5-Zach Parks (Hors) 5:17.22; 6-Austin Hettinger (U-E) 5:17.53; 7-Kaelan Winkky (Hors) 5:22.94; 8-Dan Harlan (Ves) 5:23.69; 200 free relay: 1-Ithaca (Francis Schickel, Andrew Mikhailichenko, Kevin Miller, Ryan Nicholson), 1:27.90; 2-Corning (Devin Li, Mitch Gonta, Reid Cagir, Peter Behan), 1:30.06; 3-Union-Endicott (Anthony Hawkes, Brandon Kage, Casy Sinclair, Ibe Stungurys), 1:41.02; 4-Vestal, 1:41.37; 5-Binghamton, 1:43.62; 6-Elmira, 1:43.81; 7-Notre Dame, 2:01.43; 100 backstroke: 1-Faadhil Moheed (Ith) 54.81; 2-Kenyon Winkky (Hors) 55.08; 3-Christian Varner (Ith) 59.80; 4-Garrett Bunch (Corn) 1:00.05; 5-Ben Krauss (Ves) 1:00.63; 6-Brendan Marshall (Hors) 1:02.26; 7-Anthony Hawkes (U-E) 1:02.38; 8-James Fang (Corn) 1:02.88; 100 breaststroke: 1-Noah FrostClapp (Ith) 59.54; 2-Devin Li (Corn) 1:00.91; 3-Andrew Mikhailichenko (Ith) 1:01.48; 4-Kyle Markwardt (Ith) 1:03.26; 5-Derek Wang (Ves) 1:04.94; 6-Zane Elsisi (Hors) 1:05.34; 7-Ibe Stungurys (U-E) 1:06.13; 8-Steven Jiang (Corn) 1:07.50; 400 freestyle relay: 1-Ithaca (Francis Schickel, Kevin Miller, Faadhil Moheed, Ryan Nicholson), 3:12.95; 2-Corning (Reid Cagir, Mitch Gonta, Devin Li, Peter Behan), 3:19.76; 3-Horseheads (Chris Bankaitis, Chad Blunt, Zach Parks, Antonio Villegas), 3:30.45; 4-Vestal, 3:36.20; 5-Union-Endicott, 3:38.68; 6-Binghamton, 3:50.45; 7-Elmira, 4:35.20.

Class B

At Owego

Team scores: 1. Maine-Endwell 618, 2. Owego 452, 3. Norwich 276, 4. Windsor 198, 5. Chenango Valley 177, 6. Susquehanna Valley 126, 7. Johnson City 107.

200-yard medley relay: 1-Maine-Endwell (Franco Incitti, Dylan Wasilnak, Chandler Krause, Hunter Brown), 1:39.52; 2-Chenango Valley (Cameron Auchinachie, Karl Grunder, Gannon Connors, Nick Schuldt), 1:43.69; 3-Owego (Dylan Richmond, Cory Vaughn, Zach Zielinski, Garrett Fahey), 1:45.09; 4-Norwich, 1:45.24; 5-Susquehanna Valley, 1:59.09; 6-Windsor, 2:03.02; 7-Johnson City, 2:04.50; 200 freestyle: 1-Mitch Phelps (Ow) 1:46.81; 2-Nick Rogers (M-E) 1:48.45; 3-Lucas Goyden (M-E) 1:53.30; 4-Colin Pritchard (Ow) 1:55.02; 5-Cody Brizzolara (M-E) 1:56.09; 6-Mike Kuhl (M-E) 1:58.03; 7-Jon Manwarren (Nor) 1:58.48; 8-Luke Dionne (CV) 2:04.55; 200 individual medley: 1-Dylan Richmond (Ow) 2:05.98; 2-Karl Grunder (CV) 2:06.24; 3-Justin Yale (M-E) 2:10.03; 4-Curtis Woodard (Nor) 2:11.33; 5-Jason Hill (M-E) 2:12.33; 6-Nate Short (M-E) 2:13.14; 7-Nick Mooney (Nor) 2:17.30; 8-Connor Guilfoyle (M-E) 2:17.42; 50 freestyle: 1-Hunter Brown (M-E) 22.32; 2-Chandler Krause (M-E) 22.76; 3-Phil Stephens (Ow) 22.84; 4-Brendan Smith (Wind) 23.08; 5-Andrew Emmons (SV) 23.32; 6-Joe Stagliano (Nor) 23.75; 7-Garrett Fahey (Ow) 24.03 8-Dylan Wasilnak (M-E) 24.18; Diving: 1-Brian LaSaro (M-E) 383.40; 2-Liam Elliker (OFA) 330.85; 3-Jordan Klym (M-E) 312.20, 4-Ethan Perkins (OFA) 295.25; 5-Kyle Kortikowski (M-E) 293.0; 6-Kaleb Woolever (OFA) 287.85; 7-Nate Hodges (OFA) 239.55; 8-Damien Furgeson (JC) 211.55; 100 butterfly: Curtis Woodard (Nor) 58.52; 2-Richard Pado (Ow) 1:00.11; 3-Matt Goyden (M-E) 1:01.44; 4-Greg Todd (Nor) 1:02.02; 5-Grant Gardner (M-E) 1:02.45; 6-Dan Raftis (Ow) 1:03.17; 7-Zachary Abdullah (Wind) 1:06.28; 100 freestyle: 1-Nick Rogers (M-E) 49.57; 2-Hunter Brown (M-E) 49.59; 3-Phil Stephens (Ow) 50.13; 4-Gannon Connors (CV) 50.26; 5-Brendan Smith (Wind) 51.16; 6-Cameron Auchinachie (CV) 51.50; 7-Killian Benedict (Nor) 51.54; 8-Franco Incitti (M-E) 51.57; 500 freestyle: 1-Mitch Phelps (Ow) 4:54.85; 2-Justin Yale (M-E) 507.54; 3-Lucas Goyden (M-E) 5:12.38; 4-Colin Pritchard (Ow) 5:12.67; 5-Nate Short (M-E) 5:15.25; 6-Mike Kuhl (M-E) 5:23.27; 7-Jon Manwarren (Nor) 5:33.18; 8-Eugene Gorman (CV) 5:43.21; 200 free relay: 1-Maine-Endwell (Hunter Brown, Nick Rogers, Jason Hill, Chandler Krause), 1:29.08; 2-Owego (Phil Stephens, Colin Pritchard, Zach Zielinski, Mitch Phelps), 1:31.57; 3-Windsor (James Williams, Cameron Gollogly, Riley Theleman, Brendan Smith), 1:36.39; 4. Norwich, 1:36.75; 5. Susquehanna Valley, 1:42.83; 6. Johnson City, 1:46.38; 100 backstroke: 1-Franco Incitti (M-E) 54.34; 2-Gannon Connors (CV) 56.67; 3-Killian Benedict (Nor) 57.11; 4-Cameron Auchinachie (CV) 58.64; 5-Jason Hill (M-E) 58.71; 6-Mike Sarkisian (M-E) 1:00.23; 7-Kyle Mayo (M-E) 1:01.71; 8-Ryan Wilson (Ow) 1:03.00; 100 breaststroke: 1-Chandler Krause (M-E) 1:00.76; 2-Dylan Wasilnak (M-E) 1:01.71; 3-Connor Guilfoyle (M-E) 1:04.07; 4-Karl Grunder (CV) 1:04.55; 5-Dylan Richmond (Ow) 1:05.44; 6-Nick Mooney (Nor) 1:07.57; 7-Zach Zielinski (Ow) 1:07.73; 8-Joe Stagliano (Nor) 1:08.69; 400 freestyle relay: 1-Maine-Endwell (Nate Short, Jason Hill, Franco Incitti, Nick Rogers), 3:22.26; 2-Owego (Phil Stephens, Colin Pritchard, Dylan Richmond, Mitch Phelps), 3:23.12; 3-Norwich (Dan Zieno, Greg Todd, Curtis Woodard, Killian Benedict), 3:36.80; 4-Windsor, 3:37.33; 5-Susquehanna Valley, 3:49.45; 6-Johnson City, 4:01.68.

Class C

At Owego

Team scores: 1. Chenango Forks 377, 2. Waverly 358, 3. Lansing 351, 4. Watkins Glen 298, 5. Southern Cayuga 245, 6. Odessa-Montour 206, 7. Greene 130, 8. Spencer-Van Etten 12.

200-yard medley relay: 1-Waverly (John Hallett, Josh Mastrantuono, Keilen Carpenter, Mike Girolamo), 1:47.32; 2-Lansing (Abi Light, Xavier Gell, Mikey Koch, Josh Dennis), 1:50.94; 3-Odessa-Montour (James Terry, Anthony Humphries, Chris Husted, Tyler Goossen), 1:56.37; 4-Chenango Forks, 1:56.61; 5-Watkins Glen, 1:57.79; 6-Southern Cayuga, 2:05.41; 7-Greene, 2:17.16; 200 freestyle: 1-Joe Koch (Lan) 1:44.81; 2-Abi Light (Lan) 1:57.82; 3-Aidan DeBolt (WG) 1:58.72; 4-Jed Dewey (Lan) 1:58.75; 5-Aidan Houlihan (CF) 2:01.89; 6-Kyle Norton (CF) 2:03.62; 7-Mike Girolamo (Wav) 2:03.95; 8-Pat Hazlitt (WG) 2:04.09; 200 individual medley: 1-John Koch (Lan) 2:01.77; 2-Josh Mastrantuono (Wav) 2:03.98; 3-Josh Dennis (Lan) 2:16.82; 4-Zach Norton (CF) 2:18.30; 5-Anthony Humphries (O-M) 2:24.25; 6-Brandon Whitley (Wav) 2:25.62; 7-Jared Stewart (Wav) 2:27.35; 8-Mitch Mangus (WG) 2:28.02; 50 freestyle: 1-Chris Husted (O-M) 22.15; 2-John Hallett (Wav) 22.71; 3-Dan Angotti (SC) 24.01; 4-Jeff Donahue (SC) 24.85; 5-Xavier Gell (Lan) 24.99; 6-Brandon Anderson (Wav) 25.26; 7-Mike Diekow (CF) 25.76; 8-Tyler Goossen (O-M) 25.81; Diving: 1-Chris Roberts (CF) 268.85; 2-Jacob Slater (WG) 254.40; 3-Jacob French (CF) 193.35; 4-David Yevtukh (CF) 184.30; 5-Dan Driesbaugh (CF) 179.45; 6-Dakota Cole (WG) 91.15; 100 butterfly: 1-John Koch (Lan) 55.46; 2-Jake VanDeValk (SC) 55.65; 3-Luke Warpus (CF) 55.95; 4-Mikey Koch (Lan) 59.17; 5-Brandon Anderson (Wav) 1:02.08; 6-Mike Diekow (CF) 1:03.11; 7-Keilen Carpenter (Wav) 1:03.36; 8-Liam Fitch (WG) 1:06.95; 100 freestyle: 1-Chris Husted (O-M) 48.43; 2-John Hallett (Wav) 50.37; 3-Jake VanDeValk (SC) 53.01; 4-Zach Norton (CF) 53.63; 5-Aidan DeBolt (WG) 53.69; 6-Kyle Norton (CF) 55.81; 7-Mike Girolamo (Wav) 56.42; 8-Logan Depersis (CF) 59.43; 500 freestyle: 1-Joe Koch (Lan) 4:37.30; 2-Jed Dewey (Lan) 5:16.78; 3-Gary Moorehead (Wav) 5:26.94; 4-Aidan Houlihan (CF) 5:27.57; 5-Pat Hazlitt (WG) 5:37.43; 6-Mitch Mangus (WG) 5:37.89; 7-Caleb Kellickutt (CF) 5:39.77; 8-Brandon Whitley (Wav) 5:45.66; 200 free relay: 1-Waverly (Josh Mastrantuono, Brandon Anderson, Mike Girolamo, John Hallett), 1:33.61; 2-Lansing (Xavier Gell, Mike Koch, John Koch, Joe Koch), 1:35.36; 3-Southern Cayuga (Dan Angotti, Chance Winters, Jeff Donahue, Jake VanDeValk), 1:38.09; 4-Chenango Forks, 1:38.33; 5-Watkins Glen, 1:38.95; 6-Odessa-Montour, 1:40.92; 7-Greene, 1:43.54; 100 backstroke: 1-Matt Doppel (WG) 55.85; 2-Dan Angotti (SC) 59.64; 3-Abi Light (Lan) 1:01.13; 4. Mikey Koch (Lan) 1:03.13; 5-Jeff Donahue (SC) 1:05.44; 6-Gary Moorehead (Wav) 1:06.85; 7-Logan Depersis (CF) 1:07.26; 8-Will Fitzsimmons (WG) 1:08.68; 100 breaststroke: 1-Josh Mastrantuono (Wav) 1:03.14; 2-Tanner Burt (Wav) 1:08.16; 3-Lucas Wickham (WG) 1:09.27; 4-Luke Warpus (CF) 1:09.84; 5-Xavier Gell (Lan) 1:11.49; 6-Kurt Hendershott (Greene) 1:11.90; 7-Anthony Humphries (O-M) 1:12.94; 8-Josh Dennis (Lan) 1:13.36; 400 freestyle relay: 1-Lansing (John Koch, Jed Dewey, Abi Light, Joe Koch), 3:32.06; 2-Southern Cayuga (Connor Lauster, Jeff Donahue, Dan Angotti, Jake VanDeValk), 3:37.48; 3-Chenango Forks (Kyle Norton, Aidan Houlihan, Zach Norton, Luke Warpus), 3:38.12; 4-Watkins Glen, 3:39.90; 5-Waverly, 3:48.76; 6-Greene, 4:00.27; 7-Odessa-Montour, 4:05.63.

Latest

More USA TODAY High School Sports