Section 4 playoff basketball schedule

Section 4 playoff basketball schedule

News

Section 4 playoff basketball schedule

By

Candor 53, Sidney 50

Sidney 11 12 8 19 50
Candor 10 14 12 17 53

Sidney

Connor Decker 3 2-4 8, Kelsey Decker 6 2-2 17, Bethany Karl 6 3-6 15, Jolene Krom 0 3-4 3, Taylor Krom 2 0-0 4, Jenna Mcdonald 0 0-2 0, Dawn Savino 1 0-0 3. Totals 18 10-18 50.

Candor

Rachel Barnhart 3 1-2 7, Emily Potter 1 0-0 2, Jen Rodriguez 0 0-0 0, Siarah Jo Rose-Thompkins 1 2-2 4, Carissa Russell 0 0-0 0, Mikayla Short 1 4-6 6, Brittni Swanbrough 2 5-10 9, Sierra Szwec 7 8-12 25. Totals 15 20-32 53.

3-Point Goals – Sidney 4 (Kelsey Decker 3, Dawn Savino 1), Candor 3 (Sierra Szwec 3).

Harpursville 77, Newfield 46

Newfield 13 11 12 10 46
Harpursville 18 18 25 16 77

Newfield

Mariyah Byrd 7 4-4 20, Mariah Crawford 4 4-4 14, Sierra Henry 2 2-2 6, Jazmin Malone 0 0-2 0, Asja Moynihan 0 0-2 0, Ashley Tyskewicz 3 0-0 6. Totals 16 10-14 46.

Harpursville

Rachel Ballard 0 0-0 0, Abby Bird 1 0-0 3, Miranda Drummond 10 11-15 35, Mackenzie Havens 0 0-0 0, Holly Henry 2 0-0 4, Katie Hoyt 0 0-0 0, Paige Mealick 0 0-0 0, Shelby Medovich 10 0-0 23, Sarah Miller 0 0-2 0, Tatiana Sosnowsky 3 2-2 8, Carissa Warren 2 0-0 4. Totals 28 13-19 77.

3-Point Goals – Newfield 4 (Mariyah Byrd 2, Mariah Crawford 2), Harpursville 8 (Abby Bird 1, Miranda Drummond 4, Shelby Medovich 3).

Lansing 58, Watkins Glen 33

Watkins Glen 7 8 9 9 33
Lansing 19 13 9 17 58

Watkins Glen

Amanda Cherock 0 1-2 1, Madison Gates 3 3-4 9, Victoria Goehner 0 0-2 0, Alexis Gonzalez 1 2-4 4, Justice Heiderich 0 0-0 0, Madison Myers 1 0-0 2, Alexis Naylor 0 0-0 0, Halle Phillips 1 1-2 3, Amanda Pike 4 4-4 13, Allison Teed 0 0-0 0. Totals 10 12-20 33.

Lansing

Kayla Clink 0 0-0 0, Seychelle DeChellis 0 0-0 0, Iyanna Dowell 0 0-0 0, Audrey Eastman 4 2-2 12, Kala Mattoon 2 0-0 4, Maura McCartney 3 4-4 12, Shea McCartney 9 5-5 24, Rachel Pronti 2 2-4 6, Meeta Shrivastava 0 0-0 0, Chelsea Tilton 0 0-0 0. Totals 20 13-15 58.

3-Point Goals – Watkins Glen 1 (Amanda Pike 1), Lansing 5 (Audrey Eastman 2, Maura McCartney 2, Shea McCartney 1).

Norwich 73, Waverly 49

Waverly 15 8 16 10 49
Norwich 22 21 19 11 73

Waverly

Taylor Bodine 0 0-0 0, Breanna Featherson 0 0-2 0, Kiana Manuel 0 0-0 0, McKhenna Mattison 1 0-0 2, Kate McEvoy 0 1-2 1, Emiley Myers 4 1-1 12, Kylie Newman 2 0-0 4, Jordan Raupers 3 6-6 12, Reylyn Schwartzhoff 7 2-3 16, Megan Wilbur 0 2-2 2. Totals 17 12-16 49.

Norwich

Shelby Benjamin 1 2-6 4, Jenny Borfitz 6 9-10 23, Katelyn Brown 1 0-0 3, Breanna Cashman 6 1-2 13, Megan Komendarek 3 1-3 7, Carin Kuhn 3 2-3 9, Makenzie Maynard 2 0-0 4, Ashley Murphy 0 0-0 0, Lexi Race 0 1-4 1, Courtney Scheer 1 0-0 3, Kassidy Seary 1 1-2 3, Savannah Williams 1 1-1 3. Totals 25 18-31 73.

3-Point Goals – Waverly 3 (Emiley Myers 3), Norwich 5 (Jenny Borfitz 2, Katelyn Brown 1, Carin Kuhn 1, Courtney Scheer 1).

Elmira Notre Dame 45, Bainbridge-Guilford 44

Bainbridge-Guilford 14 11 11 8 44
Elmira Notre Dame 9 13 7 16 45

Bainbridge-Guilford

Morgan Bullis 7 5-15 19, Megan Ferrara 4 0-0 8, Taylor Palmatier 4 0-9 9, Rebecca Reyes 0 0-0 0, Alyssa Rivera 0 0-0 0, Abbey Smith 2 2-3 6, Marissa Thornton 1 0-0 2. Totals 18 7-27 44.

Elmira Notre Dame

Ariana Bulkley 2 0-0 4, Emily Carson 2 5-5 9, Kaylyn Curran 5 0-2 10, Sheridan Heine 4 1-5 10, Mia Herlan 1 0-0 2, Megan Herrick 3 1-2 10, Mackenzie Maloney 0 0-0 0, Megan O’Dell 0 0-0 0. Totals 17 7-14 45.

3-Point Goals – Bainbridge-Guilford 1 (Taylor Palmatier 1), Elmira Notre Dame 4 (Sheridan Heine 1, Megan Herrick 3).

Southern Cayuga 72, Afton 33

Afton 5 10 9 9 33
Southern Cayuga 28 16 11 17 72

Afton

Alex Alford 2 0-0 4, Shakari Coss 1 0-0 2, Payton Cutting 1 0-2 2, Tanya Hatton 2 0-2 5, Sierra Palmetier 2 1-2 5, Paige Pollizzi 1 0-0 2, Ashley Rogalski 3 0-0 8, Bailey Sherman 1 0-0 2, Keegan Winans 1 0-0 3. Totals 14 1-6 33.

Southern Cayuga

Maddie Burns 1 0-0 2, Sydney Cullen 4 0-2 8, Alex Hetherington 5 0-0 12, Jessica Holden 1 1-2 3, Emily Kopp 4 3-4 11, Jessie Kopp 5 5-6 15, Adrianne Torea 8 3-4 19, Sarah VanDeValk 0 2-2 2, Theresa Yale 0 0-0 0. Totals 28 14-20 72.

3-Point Goals – Afton 4 (Tanya Hatton 1, Ashley Rogalski 2, Keegan Winans 1), Southern Cayuga 2 (Alex Hetherington 2).

Twin Tiers 38, Canaan Christian 15

Canaan Christian 6 2 4 3 15
Twin Tiers 10 11 9 8 38

Canaan Christian

Samantha Beals 2 0-0 4, Veronica Oakley 2 0-0 4, Cassie Pakovic 0 3-4 3, Faith Swingle , Corinne VanDeLinde 0 2-2 2, Hannah Vilgil 0 0-0 0, Allyson Wittenbrader 0 0-0 0. Totals 5 5-6 15.

Twin Tiers

Sarah Bast 7 1-6 15, Allison Clark 0 0-0 0, Heidi Depue 4 0-2 8, Kayley Horton 1 1-2 3, Hailey Pipher 0 0-0 0, Sidney Schmidt 0 0-0 0, Ashley Schouten 0 0-0 0, Lyn Torres 3 6-10 12. Totals 15 8-20 38.

Class AA

Semifinals

1-Union-Endicott 76, 4-Horseheads 53

2-Elmira 64, 3-Binghamton 41

Feb. 27 Final

2-Elmira (12-5) vs. 1-Union-Endicott (15-3), 7:45 at Arena

Class A

Feb. 28 Final

1-Maine-Endwell (12-4) vs. 2-Owego (11-7), 7:45 at Arena

Class B

Quarterfinals

4-Whitney Point 59, 5-Chenango Valley 56

6-Dryden 65, 3-Susquehanna Valley 64

2-Oneonta 54, 7-Waverly 52

Semifinals

1-Norwich 78, 4-Whitney Point 57

2-Oneonta 60, 3-Susquehanna Valley 49

March 1 Final

1-Norwich (19-0) vs. 2-Oneonta (17-2) at Arena, TBD

Class C

First round

9-Marathon 74, 8-Unatego 60

5-Lansing 63, 12-Harpursville 44

6-Unadilla Valley 59, 11-Candor 31

10-Spencer-Van Etten 56, 7-Greene 52

Quarterfinals

1-Elmira Notre Dame 74, 9-Marathon 52

4-Watkins Glen 38, 5-Lansing 27

3-Newfield 60, 6-Unadilla Valley 45

2-Moravia 82, 10-Spencer Van Etten 31

Tuesday’s Semifinals

4-Watkins Glen (14-5) at 1-Elmira Notre Dame (17-1), 7

3-Newfield (17-2) at 2-Moravia (17-1), 7

March 1 Final

Semifinal winners at Arena, TBD

Class D

First round

8-Stamford 65, 9-Margaretville 45

5-Southern Cayuga 70, 12-Cherry Valley-Springfield 32

4-Gilboa-Conesville 63, 13-Worcester 25

3-Milford 65, 14-Deposit 52

6-South Kortright 78, 11-Afton 46

10-Laurens 62, 7-Delhi 46

2-Charlotte Valley 64, 15-Franklin 39

Quarterfinals

1-Edmeston 67, 8-Stamford 49

5-Southern Cayuga 73, 4-Gilboa-Conesville 65

6-South Kortright 69, 3-Milford 66

2-Charlotte Valley 42, 10-Laurens 35

Thursday’s Semifinals

1-Edmeston (18-1) vs. 5-Southern Cayuga (9-8) at SUCO, TBA

6-South Kortright (15-4) vs. 2-Charlotte Valley (18-1) at SUCO, TBA

March 1 Final

Semifinal winners at SUCO, TBA

Class AA

Semifinals

2-Union-Endicott 56, 3-Binghamton 45

Feb. 27 Final

2-Union-Endicott (10-9) vs. 1-Horseheads (13-3), 6 at Arena

Class A

Semifinals

2-Vestal 53, 3-Owego 37

Feb. 28 Final

2-Vestal (12-3) vs. 1-Maine-Endwell (15-1), 6 at Arena

Class B

Quarterfinals

1-Oneonta 52, 8-Whitney Point 27

4-Susquehanna Valley 57, 5-Seton Catholic Central 54 (OT)

3-Waverly 55, 6-Chenango Valley 50

2-Norwich 58, 7-Dryden 29

Semifinals

1-Oneonta 47, 4-Susquehanna Valley 30

2-Norwich 73, 3-Waverly 49

March 1 Final

2-Norwich (13-5) vs. 1-Oneonta (17-1) at Arena, TBD

Class C

First round

8-Watkins Glen 39, 9-Moravia 38

5-Bainbridge Guilford 34, 12-Greene 19

4-Elmira Notre Dame 52, 13-Union-Springs 23

3-Harpursville 69, 14-Unatego 48

6-Newfield 56, 11-Unadilla Valley 49

7-Sidney 45, 10-Marathon 41

Feb. 22 Quarterfinals

Lansing 58, Watkins Glen 33

Elmira Notre Dame 45, Bainbridge-Guilford 44

Harpursville 77, Newfield 46

Candor 53, Sidney 50

Wednesday’s Semifinals

4-Elmira Notre Dame at 1-Lansing, 7 p.m.

3-Harpursville at 2-Candor, 7 p.m.

March 1 Final

Semifinal winners at Arena, TBD

Class D

First round

16-Laurens 52, 17-Stamford 35

Second round

1-Southern Cayuga 57, 16-Laurens 36

9-Afton 29, 8-Roxbury 26

5-Milford 49, 12-Gilboa-Conesville 35

4-Schenevus 54, 13-Hunter-Tannersville 31

3-Franklin 50, 14-Delhi 14

11-Morris 47, 6-Charlotte Valley 37

7-Cherry Valley-Springfield 57, 10-Hancock 37

2-South Kortright 68, 15-Downsville 30

Feb. 22 Quarterfinals

Southern Cayuga 72, Afton 33

5-Milford at 4-Schenevus

Franklin 49, Morris 32

7-Cherry Valley-Springfield at 2-South Kortright

Wednesday’s Semifinals

Southern Cayuga vs. 5-Milford/4-Schenevus, at SUCO, TBA

3-Franklin vs. 7-Cherry Valley-Springfield/2-South Kortright, at SUCO, TBA

March 1 Final

Semifinal winners at SUCO, TBA

Latest

More USA TODAY High School Sports