Sixth, Seventh All-Region basketball teams

Sixth, Seventh All-Region basketball teams

News

Sixth, Seventh All-Region basketball teams

By

ALL-REGION TEAMS

ALL-REGION TEAMS

Players listed in order of total votes received from coaches

BOYS’ SIXTH REGION

Player School Ht. Yr. PPG
Lamontray Harris PRP 6-7 Sr. 20.8
Montrell Little Doss 6-5 Sr. 18.3
Cory Thomas Fairdale 6-2 Sr. 26.3
Dujuanta Weaver Doss 5-9 Jr. 14.5
Antonio McDaniels PRP 5-10 Sr. 12.5
Joe Jackson Fern Creek 6-6 Sr. 16.8
Devon Johnson Iroquois 6-1 Sr. 18.8
Kittrell Withers Western 6-0 Sr. 17.5
Dominique Mack Holy Cross 6-1 Sr. 20.6
D’Angelo Hunter PRP 6-7 Sr. 14.9

* Lamontray Harris, Pleasure Ridge Park.Player of the Year:

* Mike Durham, Holy Cross.Coach of the Year:

Caleb Longacre, Fairdale; Chris McCraw, Western; Shawn Best, Fern Creek; Jeremiah Bell, Butler; Chase Shellman, DeSales; Nathan Roush, DeSales; Rhett Troutman, Bullitt East; Jacob Mills, Valley; Tyler Sharpe, Bullitt East; Brandon Johnson, Jeffersontown; Brandon Marshall, Jeffersontown; Jarred George, North Bullitt.* Second team:

BOYS’ SEVENTH REGION

Player School Ht. Yr. PPG
Quentin Snider Ballard 6-1 Sr. 22.3
Kelan Martin Ballard 6-6 Sr. 23.2
Robert Shaw St. Xavier 5-10 Sr. 17.6
Raymond Spalding Trinity 6-10 Jr. 13.4
Dwayne Sutton Manual 6-4 Jr. 21.0
Tre’ Ivory Trinity 5-10 Sr. 10.2
Will Parker Male 6-7 Jr. 13.5
Craig Owens Trinity 6-3 Sr. 9.0
Brandon Trotter Seneca 6-6 Sr. 10.0
Carson King Atherton 6-0 Sr. 21.1

* Quentin Snider, Ballard.Player of the Year:

* Chris Renner, Ballard.Coach of the Year:

* Jalen Perry, Ballard; Ashanti Burgess, St. Xavier; Tyler Cambron, Eastern; Devon Cooper, Waggener; Cameron Reed, Eastern; Austin Howard, Eastern; P.J. Scott, Male; Trey Moses, Eastern; Chris Coffey, Seneca; Brandon Wells, Waggener; Dai’Von Thompson, Central.Second team:

GIRLS’ SIXTH REGION

Player School Ht. Yr. PPG
Danielle Lawrence Butler 5-10 Sr. 15.3
Rayven Shead PRP 5-11 Sr. 17.3
Lindsey Duvall Bullitt East 5-10 Fr. 19.5
Jaelynn Penn Butler 5-9 Fr. 11.4
Paige Murphy PRP 5-9 Sr. 15.8
Savannah Morrison North Bullitt 5-6 Sr. 13.4
Katie Downey North Bullitt 5-6 So. 15.2
Josie Hockman Holy Cross 5-9 Sr. 15.4
Malerie Martin Mercy 6-0 Jr. 10.5
Elizabeth Pryor Iroquois 5-6 Sr. 18.2

* Danielle Lawrence, Butler.Player of the Year:

* Larry Just, Butler.Coach of the Year:

* Dinyell Calvert, Western; Taylor Blain, Bullitt East; Narrissa Keown, Fairdale; Makaila Hilliard, Southern; Tiffany Brown, Iroquois; Shelby Knauer, Fern Creek; Becca Miller, Holy Cross; Emily Fryman, Bullitt East; Carnethia Brown, Pleasure Ridge Park; Hannah Bewley, Mercy; Monae Crowe, Valley.Second team:

GIRLS’ SEVENTH REGION

Player School Ht. Yr. PPG
Javonna Layfield Ballard 5-10 Sr. 16.9
Raven Merriweather Sacred Heart 5-6 Sr. 16.2
Madison Raque Eastern 5-7 Sr. 16.3
Nora Kiesler Assumption 6-6 Jr. 15.5
DaiJia Ruffin Sacred Heart 5-9 Sr. 17.9
Brianna Hawkins Central 5-7 Sr. 15.0
Jade Spaulding Eastern 5-6 Sr. 13.5
Krystaline McCune Manual 6-4 So. 10.1
Taylor Jackson Male 5-7 Jr. 11.0
Aundrea Matchen Ballard 5-7 Sr. 11.8

* Javonna Layfield, Ballard.Player of the Year:

* Champ Ligon Jr., Male.Coach of the Year:

* Mikaela Wright, Collegiate; Tonysha Curry, Manual; Teanna Curry, Manual; Lindsey Dunn, Christian Academy; Alex Hibbs, Presentation; Brittany Mumford, Christian Academy; Aricka Prentice, Manual; Brenda Hackett, Central; I’Liyah Green, Male; Alex Martin, Ballard; Tabitha Mitchell, Manual; Hannah Lally, Kentucky Country Day; Gretchen Samsel, Sacred Heart.Second team:

Latest

More USA TODAY High School Sports